Szósty dzień z Matką w Rzeszowie

Szósty dzień nawiedzenia kopii cudownego obrazu Maryi Niepokalanej z Quebec w Diecezji Rzeszowskiej przebiegał w atmosferze modlitwy w intencji kapłanów. „Maryjo, Matko kapłanów…” - to kolejne wezwanie Litanii Loretańskiej w cyklu tygodniowego nawiedzenia obrazu Matki Bożej.

Uroczystej Mszy Świętej koncelebrowanej przez kilkunastu kapłanów przewodniczył ks. bp Jan Wątroba - Ordynariusz Rzeszowski. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. infułat Wiesław Szurek.

Pasterza Diecezji Rzeszowskiej powitał proboszcz kościoła akademickiego w Rzeszowie oraz przedstawiciele Komitetu Budowy Kościoła i Wielki Rycerz Rady Rzeszowskiej - brat Józef Bąk.

Delegat Rejonowy, brat Tomasz Wawrzkowicz - w imieniu Najwyższego Rycerza Zakonu Rycerzy Kolumba, Zacnego Brata Carla Andersona - wręczył Ks. Biskupowi oraz Ks. prof. Stanisławowi Nabywańcowi Dożywotnie Legitymacje Kapelana i Członka Honorowego Zakonu Rycerzy Kolumba.

Wdzięczni jesteśmy Bożej opatrzności, że posługując się inicjatywą Zakonu Rycerzy Kolumba i duszpasterzy miejscowych, gromadzi nas wokół Matki Bożej w tajemnicy Niepokalanego Poczęcia i że zbiega się z dzisiejszym dniem, który przypomina zjawienie się Matki Bożej z Guadalupe (…)” – mówił w kazaniu ks. Szurek. Mówiąc nt. wizerunku z Quebec kaznodzieja podkreślał: „Obrazy są dane nam, dla modlitwy oczu, a oczy poprzez wielu określane są jako okna duszy. Obraz Matki Bożej Niepokalanej z Quebec ma swe przesłanie i specyficzną misję. Mówi przede wszystkim o obecności Matki Bożej w tajemnicy Chrystusa, Kościoła, a przez to w tajemnicy naszego życia. Mówi o obecności na fundamencie tej wiary, która sławiona jest w Konstytucji soborowej, że szła przez życie w pielgrzymce wiary”.

Nawiązując do intencji dnia ks. Wiesław Szurek mówił: „Dziś zwracamy się do Matki Bożej ze szczególnym wezwaniem - Matko kapłanów – módl się za nami. Takie wezwanie jest bliskie sercu człowieka, który docenia czym jest kapłaństwo w życiu każdego człowieka. Możemy powiedzieć, że kapłaństwo to rzeczy wymarzona przez ludzkość bo człowiek z natury religijny, szuka i potrzebuje bliskości z Bogiem (…). Wszyscy potrzebujemy kapłanów i kapłaństwa. Naprzeciw wychodzi Chrystus ,który daje kapłaństwo i kapłanów, uczestniczących w Jego jedynym, najwyższym kapłaństwie.
Wszyscy jesteśmy sobie potrzebni i społecznie bliscy spokrewnieni (…). Trzeba tego wieczoru poczuć bliskość względem kapłanów. Kapłan to ktoś charyzmatycznie podarowany nam przez Boga, który nas kocha i który w swoim miłosierdziu chce przyjść z pomocą naszej nieporadności czy bezradności. Docenienie tego jest potrzebne w aktualnej sytuacji, w której próbuje burzyć się autorytety i próbuje się szaleńczo rozpętać antyklerykalne wichry (… ). Niby chwaląc przy pomocy Ojca Świętego Franciszka, próbuje się przeciwstawić Kościołowi, biskupom, kapłanom. Atakuje się biskupów choćby o reakcję na genedrową ideologię deprawującą i niszczącą człowieka, i to już od przedszkola. Atakuje się kapłanów stawiając ich w stan podejrzenia (…)".
Nawiązując do pierwszej encykliki papieża Franciszka, ks. Szurek mówił: „Dar kapłaństwa, mówiąc słowami encykliki Lumen Fidei, można docenić w świetle wiary i tylko wówczas człowiek zdobędzie doświadczenie radości ewangelii. Boży i święty dar kapłaństwa choć w ludzkim kruchym naczyniu dany nam jest przez Boga z miłości. Po co? Byśmy nie błądzili po drogach życia i nie ginęli w labiryntach losu, ale żebyśmy szli za Tym, który o sobie powiedział: Ja jestem Drogą, Prawdą i Życiem (…). Kapłan to człowiek głoszący Dobra Nowinę wszystkim, dokładnie przejętą od Chrystusa, kapłan to także ewangelizator także po nowemu.
Dał nam Bóg ów Boży święty dar kapłaństwa, abyśmy w drodze ku wieczności zdecydowanie obranej, nie ustali (…). Eucharystia jest sensem bycia kapłanem i jest dla nas źródłem szczególnej mocy. Z niej wypławiają i do niej prowadzą wszelkie moce sakramentalne, także z niej wypływa moc uwalniania z największego ciężaru jakim jest grzech, której to radości dostępujemy ilekroć klękamy ze skruchą przy konfesjonale.
Kończąc kazanie ks. Szurek zachęcał słuchaczy: „Wspomnijmy z wdzięcznością kapłańskie ręce, te dłonie które na przestrzeni lat naszego życia przybliżały i przybliżają nam Boskie moce sakramentalne (…).
Jeśli patrzymy w oblicze Niepokalanej z Quebec uświadamiamy sobie, że dar kapłaństwa jest po to, by nas nie zabijała samotność, rodzący się z niej lek przed bezsensem. Trzeba ucieszyć się, że za każdą i każdego z nas, modli się kapłan. Nie od parady kapłan bierze brewiarz, aby każdy z nas znajdywał "kotwicę nadziei” i ubezpieczenie przed depresją. Trzeba docenić modlitwę kapłańską (…)”.

Przed błogosławieństwem bp Jan Wątroba polecił wszystkich kapłanów Matce Bożej.

Ks. Krzysztof Cieśla
Tomasz Wawrzkowicz - Delegat Rejonowy Zakonu Rycerzy Kolumba w Polsce



FOT. br. Jerzy Wawrzkowicz - Kanclerz Rady Rzeszowskiej