Tarnowska procesja na zakończenie Tygodnia Maryjnego

15 września 2016 roku Rycerze Kolumba Rady nr 16100 w Tarnowie, działającej przy Wydziale Duszpasterstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych wzięli udział w uroczystej procesji ulicami Starówki. Wydarzenie to wieńczyło obchody tygodnia Maryjnego w tarnowskiej katedrze.

Procesję poprzedziła Msza Św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. bp Stanisława Salaterskiego. Udział w niej wzięli licznie zgromadzeni wierni oraz bracia Rycerze Rady nr 16100. Podczas kazania ks. biskup nawiązał do najwyższych wartości jakimi jest rodzina, a w których tak szczególną rolę spełnia mama. W swym przesłaniu zwrócił uwagę na fakt, iż mamy darzą swoje dzieci bezgraniczną miłością, opiekują się nimi, troszczą się o nie, kiedy dzieję się im krzywda ich serce przeszywa niewyobrażalny ból. Wzorem do naśladowania bezwarunkowej i oddanej miłości jest Matka Boża. Szczególnie należy zwrócić tutaj uwagę na tarnowską Pietę ukazującą Matkę Bożą Bolesną. Wierni przybywający przed Jej oblicze w modlitwach powierzają swoje prośby, jak i również podziękowania za uzyskane łaski oraz wsparcie. W ten sposób wielu z nich nawiązuje z Matką Bożą Bolesną wyjątkową więź, rozmywa się poczucie osamotnienia, a pojawia się jakże ważna, zwłaszcza w dzisiejszych czasach nadzieja.
Na zakończenie Eucharystii ks. biskup pobłogosławił wszystkich zgromadzonych, po czym z bazyliki katedralnej wyruszyła procesja z kopią Piety, którą między innymi mieli zaszczyt nieść bracia Rycerze.

Począwszy od czwartku 8 września do 15 września w tarnowskiej katedrze, która jest również Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej obchodzony był tydzień Maryjny. Inauguracyjna Msza Św. została odprawiona w czwartek, przewodniczył jej ordynariusz, bp Andrzej Jeż. Na uroczystą Eucharystię przybyła delegacja braci Rycerzy Rady nr 16100 wraz z Wielkim Rycerzem Rady, który zadeklarował wsparcie w trakcie odbywających się uroczystości.

W ciągu kolejnych dni bracia Rycerze uczestniczyli w wieczornych Mszach Św., na których wraz z wiernymi modlili się w intencjach osobistych jak i tych przedstawionych w poszczególnych dniach przez proboszcza bazyliki katedralnej - ks. prałata Adama Nitę. Uczestniczyli również w procesji podczas, której nieśli Pietę.