Pielgrzymka Apostolatu Trzeźwości do Szczepanowa

25 września 2016 r. Rycerze Kolumba Rady nr 16100, działającej przy Wydziale Duszpasterstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych w Tarnowie wraz z braćmi ze Szczepanowa udali się do Sanktuarium św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Szczepanowie, aby tam wziąć udział w obchodach 35. Diecezjalnej Pielgrzymki Apostolatu Trzeźwości. Na wspólnej modlitwie obecny był również Delegat Rejonowy rejonu 8 - brat Antoni Kamiński.

Na początku uroczystości wszyscy zgromadzeni wierni uczestniczyli w Drodze Krzyżowej, którą poprowadziła Wspólnota Trzeźwościowa ze Straszęcina. Podczas rozważania poszczególnych stacji modlono się w intencji trzeźwości całego narodu polskiego. Zwrócono uwagę jak wielkim zagrożeniem bezpośrednim jak i pośrednim jest wpływ różnego rodzaju używek, a zwłaszcza alkoholu, na dzieci i młodzież. Jak uzależnienie potrafi zniewolić niejednokrotnie nie tylko jednego człowieka, ale wszystkich jego bliskich. Modlitwy były skierowane w szczególności za osoby uzależnione i skutki ich destruktywnych działań względem: ciała, ducha i bliźnich.

Następnie została odprawiona Msza Św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. inf. Adama Kokoszki. Podczas kazania ks. infuat nawiązał do bitew z jakimi w przeszłości mierzył się Naród Polski (m.in. do bitwy pod Grunwaldem) oraz jak wiele zwycięstw odniósł. Przypomniał wszystkim, iż były to czasy kiedy po zwycięskiej walce sztandary wroga składane były w bazylice na Wawelu przy spoczywających tam szczątkach św. Stanisława - patrona Polski, aby wyrazić wdzięczność za to iż czuwał nad nimi i dane im było pokonać przeciwnika. Zaznaczył przy tym, że w dzisiejszych czasach jeszcze nie możemy złożyć takiego, choćby symbolicznego sztandaru zwycięstwa nad uzależnieniami, których jest tak wiele. Pomimo to widzi jednak nadzieję, zwłaszcza patrząc na twarze młodych ludzi przybyłych do bazyliki, na rosnącą wśród nich świadomość względem trzeźwego trybu życia. Ta nadzieja, ta młodzież oraz rosnąca liczba osób poddających się leczeniu, walcząca ze swoimi słabościami, rzesza ludzi wspomagająca te działania pomimo wielu wciąż obecnych zagrożeń, pozwala z bezpiecznym optymizmem patrzeć w przyszłość.

Po zakończonej Eucharystii głos zabrał ks. prałat Zbigniew Guzy, kapelan Rady Rycerzy Kolumba nr 16100, a jednocześnie piastujący stanowisko dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych w Tarnowie. Przypomniał, iż pielgrzymujemy nie tylko w naszych wspólnych intencjach, ale również ta modlitwa ma charakter pokutny za grzechy osób uzależnionych. To ku nim powinniśmy się zwrócić. Dlatego też działania podejmowane w tym roku pod hasłem „Młodzi nie dajcie się zniewolić” skierowane były właśnie głównie do nich, młodych ludzi, wzbudzaniu w nich świadomego, zdrowego i trzeźwego trybu życia.