III Ogólnopolska Pielgrzymka Rycerzy Kolumba na Jasną Górę

W dniach 25-26 listopada 2016 roku w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze odbyła się III Ogólnopolska Pielgrzymka Rycerzy Kolumba. Hasłem przewodnim pielgrzymki były słowa: „Rodziną szkołą miłosierdzia”. Na Jasną Górę pielgrzymowało ponad 500 Rycerzy Kolumba wraz z rodzinami. Obecna była także delegacja Rycerzy z Ukrainy.

Pielgrzymka była również okazją do wsparcia prowadzonych przez Kościół hospicjów we Lwowie i w Wilnie. Dzieło to obejmowało zbiórkę pieluch dla dorosłych i datków na ten cel. Zebrano ponad dwa samochody półciężarowe paczek pieluch, które przekazane zostaną na Ukrainę i Litwę.

W programie duchowym pielgrzymki znalazł się wspólny różaniec, uroczysty Apel Jasnogórski, Msza św. pod przewodnictwem ordynariusza radomskiego, biskupa Henryka Tomasika, cykl konferencji oraz nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Rozważania koncentrowały się na tajemnicy Miłosierdzia Bożego i konieczności podejmowania czynów miłosierdzia w codziennym życiu. Po raz pierwszy w historii zorganizowano na Jasnej Górze ceremonię przyjęcia nowych członków do Zakonu Rycerzy Kolumba.

W tym roku pielgrzymka miała szczególny wymiar, gdyż odbywała się w roku potrójnego Jubileuszu – Nadzwyczajnym Roku Miłosierdzia, 1050-lecia Chrztu Polski oraz 10-lecia obecności Rycerzy Kolumba w Polsce. To także rok pobytu Ojca św. Franciszka w naszej Ojczyźnie oraz jego pamiętnej wizyty w Częstochowie i podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.
Dlatego podczas pielgrzymki nie zabrało elementów dziękczynienia za Światowe Dni Młodzieży. Wśród zaproszonych gości był biskup Henryk Tomasik oraz Dorota Abdelmoula, rzecznik prasowy Komitetu. Obecne były także siostry ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia z sanktuarium w Krakowie Łagiewnikach. O szczególnej obecności Rycerzy Kolumba w czasie ŚDM opowiedział koordynator projektu Mercy Centre (anglojęzycznego centrum dla pielgrzymów) na krakowskiej TAURON Arenie, Szymon Czyszek.