Komunikaty w sprawie VII Konwencji Stanowej

Zacni Bracia Rycerze,

Na stronie internetowej Rady Stanowej zamieszczona została zakładka VII Konwencji Stanowej Rycerzy Kolumba w Polsce, która odbywać się będzie w Rzeszowie w dniach 19-20 maja 2017 r. Publikowane tam będą wszystkie komunikaty i ważne informacje dotyczące Konwencji Stanowej.

Przypominam, że każda Rada Lokalna może z własnej inicjatywy przygotować, przeprowadzić dyskusję i uchwalić Rezolucje, które będą rozpatrzone przez Delegatów na kolejnym zebraniu Rady Stanowej. Rezolucje powinny być uchwalone zgodnie z Regulaminem Rady Lokalnej. Funkcjonariusze Stanowi także są uprawnieni do przygotowania Rezolucji, które będą rozpatrzone przez Delegatów.

Rezolucje powinny być przesłane w formie pisemnej Delegatowi Stanowemu do dnia 28 lutego 2017 r. na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kopię proszę przesłać do Radcy Stanowego na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Poniżej procedura pisania Rezolucji.

Tomasz Wawrzkowicz
Sekretarz Stanowy
Rycerze Kolumba w Polsce


REZOLUCJE

1. Cel rezolucji
Celem rezolucji jest (1) wyrażenie wdzięczności lub poparcia dla osoby, programu lub praktyki działania Zakonu; (2) przyjęcie lub zmiana Praw Zakonu lub Regulaminu Rady Stanowej; lub (3) wyrażenie oficjalnego stanowiska Rycerzy Kolumba w sprawach odnoszących się do misji i działalności Zakonu.

Rezolucje, które wymagają zmiany Praw Zakonu lub praktyk działania bądź jakiegokolwiek działania ze strony Rady Najwyższej, muszą być rozpatrzone i przyjęte przez Radę Najwyższą zanim mogą stać się obowiązujące. Poprzez działanie w taki rozważny sposób, Zakon może przemawiać zjednoczonym głosem w sprawach, które definiują nas jako Rycerzy Kolumba.

2. Proces uchwalania rezolucji
Każda rada lokalna może z własnej inicjatywy przygotować, przeprowadzić dyskusję i uchwalić rezolucje, które będą rozpatrzone przez delegatów na kolejnym zebraniu Rady Stanowej. Rezolucje powinny być uchwalone zgodnie z regulaminem rady lokalnej. Funkcjonariusze Stanowi także są uprawnieni do przygotowania rezolucji, którę będą rozpatrzone przez delegatów.

3. Format rezolucji
Rezolucje powinny się składać z dwóch części: pierwsza część, która rozpoczyna się od sformułowania „Zważywszy, że...”, zawiera uzasadnienie rezolucji, a druga część, która rozpoczyna się od sformułowania „Niniejszym postanawiamy...”, zawiera opis podejmowanego działania. Należy pamiętać, aby zawrzeć w rezolucji konkretne działanie, które ciało uchwalające rezolucję zobowiąże się do wykonania. Zobacz przykład rezolucji załączony do niniejszego opracowania.

4. Proces składania rezolucji
Wszystkie rezolucje muszą być złożone w formie pisemnej do Delegata. Po ich otrzymaniu, Delegat Stanowy niezwłocznie przekazuje rezolucje Radcy Stanowemu w celu wydania przez niego opinii co do ich zgodności z Prawami Zakonu.

5. Komitet ds. Praw i Rezolucji
Po przeanalizowaniu rezolucji Radca Stanowy przekazuje rezolucje do Komitetu ds. Praw i Rezolucji nie później niż dziesięć (10) dni przed zebraniem Rady Stanowej. Komitet powinien się spotkać przed lub podczas zebrania Rady Stanowej w celu przeanalizowania rezolucji i rekomendowania odpowiedniego działania Rady Stanowej. Komitet ds. Praw i Rezolucji składa się z pięciu członków: Radcy Stanowego, który jest przewodniczącym Komitetu oraz czterech delegatów na zebranie Rady Stanowej.

Przewodniczący Komitetu jest odpowiedzialny za to, aby kopie proponowanych rezolucji były przedstawione wszystkim delegatom po zarejestrowaniu się na doroczne zebranie Rady Stanowej. Rezolucje, które nie zostały złożone w przewidzianym czasie i nie zostały przeanalizowane przez Komitet ds. Praw i Rezolucji, nie mogą być przedstawione na zebraniu Rady Stanowej, chyba że zgodę na to wyrazi większość delegatów podczas zebrania Rady Stanowej.

6. Rekomendacje
Komitet ds. Praw i Rezolucji powinien przedstawić wszystkie rezolucje Radzie Stanowej wraz ze swoimi rekomendacjami. Komitet może sformułować następujące rekomendacje: „Przyjęcie”, „Odrzucenie”, „Brak działania”, „Przekazanie do Funkcjonariuszy Stanowych” lub „Rezolucja zastępcza”.

Rekomendacja “Brak działania” nie oznacza, że dana rezolucja jest pozbawiona wartości merytorycznej. Oznacza jedynie, że w opinii Komitetu: (1) proponowana rezolucja nie powinna stać się prawem lub programem Rady Stanowej lub Zakonu w danym czasie; (2) rezolucja nie wymaga podjęcia sprecyzowanego działania; lub (3) rezolucja proponuje rozwiązanie, które już obowiązuje w ramach Rady Stanowej lub Zakonie.

Rezolucje przekazane do Funkcjonariuszy Stanowych zostaną rozpatrzone przez Funkcjonariuszy Stanowych na ich najbliższym spotkaniu, podczas którego mogą oni podjąć działanie w oparciu o rezolucję lub zdecydować, że potrzebne jest uzyskanie dodatkowych informacji.

Rekomendacja “Rezolucja zastępcza” oznacza, że kilka rezolucji złożonych przez rady lokalne dotyczą tego samego zagadnienia lub kwestii i zamiast głosować osobno nad przyjęciem każdej z rezolucji, Komitet może wybrać jedną z nich lub zaproponować bardziej rozbudowaną rezolucję, która zastąpi rezolucje podobne do siebie.

Rekomendacje Komitetu ds. Praw i Rezolucji zostaną przedstawione w sprawozdaniu złożonym przez przewodniczącego Komitetu podczas zebrania Rady Stanowej.

7. Głosowanie nad rezolucjami
Procedury parlamentarne Robert’s Rules of Order wskazują, że wniosek złożony w imieniu komitetu, który składa się z więcej niż jednego członka, nie wymaga poparcia. Ponieważ Komitet składa się z więcej niż jednego członka, należy przyjąć, że w razie potrzeby inny członek Komitetu poparłby wniosek.
Po przedstawieniu rekomendacji przez Przewodniczącego Komitetu nastąpi krótka pauza przed uderzeniem młotkiem, które oznacza zakończenie czasu na dyskusję nad daną rezolucją. Jeśli w trakcie pauzy, a przed uderzeniem młotkiem, nie rozpoczęto dyskusji, zebrane ciało wyraża zgodę na działanie zgodne ze złożoną rekomendacją.

Następujące osoby mają prawo do uczestniczenia w dyskusji i zabierania głosu w sprawach przedstawionych Radzie Stanowej:
• Wielki Rycerz i Były Wielki Rycerz lub ich zastępcy,
• Funkcjonariusze Stanowi oraz ostatni żyjący Były Delegat Stanowy (lub ostatni żyjący Poprzedni Delegat Terytorialny),
• Delegaci Rejonowi,
• Byli Delegaci Stanowi inni niż ostatni żyjący Były Delegat Stanowy,
• Stanowy Dyrektor ds. Członkowskich i Stanowy Dyrektor ds. Programowych w zakresie spraw należących do ich funkcji.

Tylko powyżsi członkowie mogą rozpocząć dyskusję/wnieść sprzeciw w sposób wyżej opisany, przed uderzeniem młotkiem.

Podczas zebrań Rady Stanowej delegat, który chce zabrać głos, powinien wstać. Prawo do zabrania głosu przyznaje członkom Przewodniczący. Kiedy członek jest rozpoznany przez Przewodniczącego, powinien on zwrócić się do Przewodniczącego, podać swoje imię i nazwisko, numer swojej rady lokalnej oraz pozycję jako delegata. Swoje uwagi powinien on poświęcić jedynie zagadnieniu, które jest przedmiotem debaty. Przewodniczący może, wedle własnego uznania, ustanowić ograniczenie debaty pod warunkiem, że bedzie to dotyczyło wszystkich członków w taki sam sposób. W konsekwencji może on ograniczyć debatę do trzech (3) minut dla każdego członka i może zarządzić, że żaden członek nie może się wypowiedzieć na dany temat więcej niż jeden raz. Może również ograniczyć liczbę przemawiających do trzech (3) za i przeciw zagadnieniu, które jest przedmiotem debaty.

8. Rezolucje powinny być przekazane do Rady Najwyższej
Rezolucje Rady Stanowej oraz zmiany regulaminu Rady Stanowej mogą zostać przedstawione do rozpatrzenia delegatom na najbliższe zebranie Rady Najwyższej lub Radzie Dyrektorów Zakonu. Niemniej jednak, nie wszystkie rezolucje powinny być przekazane na zebranie Rady Najwyższej lub do Rady Dyrektorów, a jedynie te, które delegaci na zebranie Rady Stanowej pragną przedstawić do rozważenia przez Radę Najwyższą i które wymagają zmiany Praw Zakonu, praktyki działania lub jakiegokolwiek innego działania Rady Najwyższej. Przyjęte rezolucje, które dotyczą kwestii o charakterze lokalnym i które mają zastosowanie jedynie do stanowych lub specyficznych dla danego stanu spraw, nie powinny być przekazywane do Rady Najwyższej.

Jeśli delegaci na zebranie Polskiej Rady Stanowej pragną przedstawić rezolucję do Rady Najwyższej lub Rady Dyrektorów, dana rezolucja musi być „Przyjęta” przez delegatów na zebranie Rady Stanowej. Zgodnie z procedurami Zakonu, delegaci Rady Najwyższej mogą rozpatrywać jedynie rezolucje, które albo zostały oficjalnie „Przyjęte” przez Radę Stanową albo zostały złożone przez Radę Dyrektorów Zakonu.

“Przyjęcie” rezolucji przez Radę Stanową oznacza, że program, praktyka działania lub pozdrowienia wyrażone w rezolucji posiadają poparcie delegatów na zebranie Rady Stanowej. Inaczej mówiąc, kiedy rezolucja jest przyjęta i złożona do Rady Najwyższej, Polska Rada Stanowa oświadcza, że popiera rezolucję i rekomenduje, aby Rada Najwyższa także przyjęła taką rezolucję. Oczywiście, rezolucje, których delegaci na zebranie Rady Stanowej nie popierają i nie głosują, aby je „Przyjąć”, nie stanowią rezolucji, które mogą zostać przekazane na zebranie Rady Najwyższej. Takie rezolucje nie mogą być „Przekazane” do rozpatrzenia podczas zebrania Rady Najwyższej. Rada Stanowa musi w sposób wyraźny zaaprobować treść rezolucji.

Odpowiednie i przyjęte przez Radę Stanową rezolucje powinny być przekazane przez Sekretarza Stanowego tak szybko, jak to możliwe od zakończenia Konwencji Stanowej do Najwyższego Sekretarza. Najwyższy Sekretarz potwierdzi odbiór rezolucji i przekaże je Najwyższemu Adwokatowi. Rezolucje muszą być dostarczone najpóźniej do 15 czerwca zgodnie z postanowieniami Artykułu 22 Konstytucji i Praw Zakonu, aby mogły być rozpatrzone podczas dorocznego zebrania Rady Najwyższej, które odbywa się w sierpniu każdego roku.


REZOLUCJA NR 4

Zobowiązanie do pozostawania w solidarności z biskupami i księżmi

ZWAŻYWSZY, ŻE powołanie do kapłaństwa jest darem od Pana Boga, który powinien być wspierany, podtrzymywany i szanowany przez rodziny katolickie i całą wspólnotę Kościoła; a także

ZWAŻYWSZY, ŻE nasze braterstwo ma swoje źródło w naszym braterstwie w Chrystusie, którego możemy przyjmować podczas Eucharystii, do sprawowania której niezbędni są księża; a także

ZWAŻYWSZY, ŻE „piątą zasadą” Rycerzy Kolumba od zawsze było wspieranie biskupów i księży; a także

ZWAŻYWSZY, ŻE wszyscy delegaci na Konwencję Stanową oraz wszystkie rady lokalne w polskiej jurysdykcji dostrzegają niezbędną rolę księży i biskupów w prawidłowym prowadzeniu Rycerzy Kolumba po ścieżkach naszej działalności; a także

ZWAŻYWSZY, ŻE w trakcie tej Konwencji trwa 48. Światowy Tydzień Modlitw o Powołania, którego tematem zaproponowanym przez Papieża Benedykta XVI jest „Proponować powołania w Kościele lokalnym”;

NINIEJSZYM POSTANAWIAMY, ABY dać wyraz ogromnej wdzięczności za wielu wspaniałych Biskupów i księży, którzy pracują w naszych parafiach i diecezjach; a także

POSTANAWIAMY, ŻE jako Rycerze Kolumba odnawiamy swoje zobowiązanie do popierania naszych Biskupów i księży poprzez program „W Solidarności z Naszymi Księżmi i Biskupami”; a także

POSTANAWIAMY, ŻE zobowiązujemy się do modlitwy i podejmowania w swoich lokalnych Kościołach działań, które promują powołania do kapłaństwa i życia religijnego, a także

POSTANAWIAMY, ABY Sekretarz Stanowy przekazał kopię tej Rezolucji do Rady Najwyższej.