Spotkanie Opłatkowe w Ludźmierzu

Rycerze Kolumba z archidiecezji krakowskiej uczestniczyli w niedzielę 14 stycznia 2018 roku w spotkaniu opłatkowym w Ludźmierzu. Wśród gości był kard. Stanisław Dziwisz.

W Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej, Kardynał Stanisław Kardynał Dziwisz mówił do Rycerzy Kolumba: "W dzisiejszym czasach potrzebujemy waszej wiary i wierności. Potrzebujemy waszej konsekwentnej postawy, waszej obrony moralnych wartości, waszego świadectwa i zaangażowania, by tu na ziemi budować królestwo dobra i miłości, sprawiedliwości i solidarności.

Fragmenty homilii:

"(...)Dzisiaj w ludźmierskim Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala spotykają się Rycerze Kolumba, przybyli tutaj z całej Polski, aby oddać rycerski hołd Maryi. Ona wybrała sobie to miejsce i to do Niej pielgrzymują ludzie zamieszkujący tę przepiękną krainę oraz liczni goście, urzeczeni pięknem tej ziemi i spędzający na Podhalu chwile wytchnienia czy to latem, czy też zimą.

Wiemy, że pośród pielgrzymów przybywających do Ludźmierza, był także Jan Paweł II. On wiele razy, jeszcze jako metropolita krakowski, kłaniał się Pani Podhala. Razem z Prymasem Tysiąclecia, czcigodnym Sługą Bożym kardynałem Stefanem Wyszyńskim nałożył na Jej skroń złotą koronę 15 sierpnia 1963 roku. Potem, już jako Biskup Rzymu i pasterz całego Kościoła, 8 czerwca 1979 roku modlił się przy cudownej figurze Matki Bożej Ludźmierskiej na nowotarskim lotnisku podczas pierwszej podróży apostolskiej do Ojczyzny. Osiemnaście lat później przybył do samego Ludźmierza, aby przewodniczyć modlitwie różańcowej. Było to 7 czerwca 1997 roku.

Zwracając się do ogromnej rzeszy słuchaczy, Jan Paweł II mówił o tym, jak „od wieków z różańcem w ręku przychodzili tu pielgrzymi różnych stanów, rodziny i całe parafie, aby od Maryi uczyć się miłości do Chrystusa. I wybierali w ten sposób szkołę najlepszą. Rozważając bowiem tajemnice różańcowe - mówił dalej święty Papież - patrzymy na misterium życia, męki, śmierci i zmartwychwstania Pana Jej oczyma, przeżywamy je tak, jak Ona w swym matczynym sercu je przeżywała. Odmawiając różaniec rozmawiamy z Maryją, powierzamy Jej ufnie wszystkie nasze troski i smutki, radości i nadzieje. Prosimy o to, by pomagała nam podejmować Boże plany i by wypraszała u Syna łaskę potrzebną do wiernego ich wypełniania. Ona - radosna i bolejąca, i chwalebna, zawsze u boku Syna - jest równocześnie obecna pośród naszych codziennych spraw" (n. 1).

Drodzy Rycerze Kolumba, waszym szczególnym charyzmatem jest służba Kościołowi i Papieżowi.

W ubiegłym roku, podczas 135. Najwyższej Konwencji Rycerzy Kolumba w St. Louis powiedziałem, że „Święty Jan Paweł II darzył wielkim zaufaniem Najwyższego Rycerza i wszystkich Rycerza Kolumba. Był im wdzięczny za wierność Ewangelii w życiu osobistym, rodzinnym i społecznym. Był im wdzięczny za wszystkie apostolskie inicjatywy i dzieła, które wspierały i nadal wspierają misję Kościoła katolickiego we współczesnym świecie".

Dziś powtarzam te słowa w ludźmierskim Sanktuarium, wyrażając wdzięczność za wszystko, co czynicie w Kościele i dla Kościoła w Polsce. Dziś jeszcze raz i w sposób szczególny chciałbym wam podziękować za wielką pomoc podczas Światowego Dnia Młodzieży 2016 w Polsce i Krakowie. Dziękuję wam za podjęcie orędzia Bożego Miłosierdzia głoszonego przez św. Jana Pawła II i szerzenie tego orędzia we współczesnym świecie. Dziękuję wam za współpracę z akademickim ośrodkami, a zwłaszcza z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

W dzisiejszym czasach potrzebujemy waszej wiary i wierności. Potrzebujemy waszej konsekwentnej postawy, waszej obrony moralnych wartości, waszego świadectwa i zaangażowania, by tu na ziemi budować królestwo dobra i miłości, sprawiedliwości i solidarności. Powierzmy więc orędownictwu Matki Bożej Ludźmierskiej dalszą służbę Rycerzy Kolumba w Polsce i w świecie. Niech Ona uprasza wam potrzebne łaski i siły do tej służby. Niech ma w opiece was samych, wasze rodziny i środowiska, w których pełnicie swoją misję. Niech błogosławi wam z wysoka wasz przyjaciel - św. Jan Paweł II."

Źródło: Archidiecezja Krakowska