Niedziela Palmowa dla Bliźniego w Tarnobrzegu

Z inicjatywy wikariusza parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu – ks. Mirosława Martyny, już po raz czwarty z rzędu zorganizowano „Niedzielę Palmową dla Bliźniego”, podczas której zbierano pieniądze dla trójki chorych dzieci: 5,5 miesięcznej Leny Kucwaj, 13 letniej Patrycji Mazur, 10 letniego Jędrzeja Fietko. W rolę aktorów zaangażowali się również Rycerze Kolumba z Rady 15239 im. bł. męczennika ks. Jerzego Popiełuszki. 

W Niedzielę Palmową, Męki Pańskiej w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu inscenizacją sceny wjazdu Jezusa do Jerozolimy, rozpoczęto Akcję Charytatywną „Niedziela Palmowa dla Bliźniego”. Wierni przybyli na uroczystą Mszę św. stali się świadkami uroczystego przejazdu orszaku w którym uczestniczyli: Kapłan na osiołku, wierni z palmami i rzymscy żołnierze na koniach.

Jak mówił ks. Mirosław Martyna – inicjator i organizator akcji – całości przedsięwzięcia przyświecał szczytny cel pomocy dla konkretnych osób. Podczas kwesty i sprzedaży różnych ozdób świątecznych, ciast zebrano blisko 21 tys. zł.. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na pomoc dla trójki chorych dzieci: 5,5 miesięcznej Leny Kucwaj, 13 letniej Patrycji Mazur, 10 letniego Jędrzeja Fietko.

Tradycyjnie w akcję charytatywną włączyły się również placówki oświatowe z terenu Tarnobrzega.

Po uroczystej Eucharystii przybyli mieli możliwość zabawy na koncercie zespołu „Siostry Jeremiasza”, w skład którego wchodzi 11–to osobowa rodzina. Najprościej mówiąc Siostry Jeremiasza to: Jeremiasz Kowalski (11 lat) i jego siostry: Anna; Weronika; Agnieszka; Maria, Gabriela, Zofia i bracia: Zachariasz, Samuel. A także rodzice: Mama - Iwona i Tato Grzegorz. Rodzice są również autorami piosenek.

Punktem centralnym Akcji stało się Misterium Męki Pańskiej wystawione przez ponad 110 aktorów – amatorów. Wśród występujących zobaczyć można było przedstawicieli różnych wspólnot istniejących przy parafii m.in.: Rycerzy Kolumba, Bractwa Św. Józefa i Neokatechumenatu. Występowały również dzieci z Ochronki Parafialnej jak i przedszkoli znajdujących się na terenie osiedla Serbinów.

Misterium Męki wywarło na oglądających ogromny wpływ, podczas występu na twarzach niektórych widzów dostrzec można było łzy wzruszenia. Jak wspominają aktorzy, przygotowania do występu rozpoczęły się już w pierwszym tygodniu po rozpoczęciu Wielkiego Postu.
„Gdy chodzi o pomoc najmłodszym, nie ma się co zastanawiać – i nie mając wielkich możliwości finansowych w ten sposób, tzn. angażując się w wystawienie Męki Pańskiej możemy choć jakąś odrobinę wesprzeć ten szczytny cel” mówi jeden z występujących aktorów.

Nad przygotowaniem artystycznym aktorów czuwały Panie: Maria Pałkus i Beata Rodzeń.

W wypełnionym po brzegi kościele oraz transmisji na żywo przez TV Tarnobrzeg (dostępną w „kablówce”) zgromadzeni w kościele, czy przed telewizorami zobaczyć mogli 12 wzruszających scen przedstawiających historię męki Zbawiciela (od przemienienia do spotkania z uczniami po Zmartwychwstaniu Chrystusa).
3 kwietnia na prośbę ks. Stanisława Bara Misterium zostało wystawione w parafii Św. Barbary w Tarnobrzegu.