137. Najwyższa Konwencja Rycerzy Kolumba

W dniach 6–8 sierpnia 2019 w Minneapolis w stanie Minnesota odbywała się 137. Najwyższa Konwencja Rycerzy Kolumba zorganizowana pod hasłem „Rycerze Kolumba — Rycerze Jedności”. Było to tradycyjne, doroczne spotkanie Rycerzy i ich rodzin z całego świata. W wydarzeniach w Minneapolis uczestniczyła również polska delegacja Rycerzy na czele z Delegatem Stanowym Tomaszem Wawrzkowiczem.

Głównym celem Konwencji jest podsumowanie minionego roku działalności formacyjnej i charytatywnej oraz planowaniu inicjatyw na zbliżający się czas.

Wydarzenie rozpoczęło się 6 sierpnia mszą św. otwarcia, którą sprawował abp Bernard A. Hebda — gospodarz miejsca, arcybiskup metropolita Saint Paul i Minneapolis. „Zawsze inspiruje mnie zaangażowanie Rycerzy w adorację eucharystyczną, nawet w środku pracowitej Konwencji. (…) Jestem także zbudowany zaangażowaniem Rycerzy w modlitwę różańcową. Gdy zostałem Rycerzem, powiedziano mi, że nigdzie nie powinienem iść bez różańca” — powiedział hierarcha do ponad dwóch tysięcy zgromadzonych uczestników.

Po mszy św. nastąpiła pierwsza sesja obrad, którą zgodnie z tradycją otworzyło uroczyste przemówienie Najwyższego Rycerza. Carl Anderson podsumował ostatnie 12 miesięcy formacyjnej i charytatywnej działalności Zakonu.

W czasie tego przemówienia Najwyższy Rycerz poinformował, że rok 2018 był rekordowy pod kątem działalności charytatywnej. Organizacja przekazała na cele dobroczynne ponad 185 mln dolarów, a sami członkowie organizacji spędzili łącznie niemal 77 milionów godzin na pracy w służbie Kościołowi i potrzebującym.

Na ten wynik złożyła się także postawa Rycerzy Kolumba w Polsce. Z inicjatywy Rycerzy w naszym kraju trwa peregrynacja Ikony Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan. Wizerunek odwiedził już kilkaset polskich parafii, angażując lokalne wspólnoty w liturgiczne dzieło połączone z charytatywną akcją na rzecz chrześcijan prześladowanych na Bliskim Wschodzie. Jednym z jej elementów była marcowa wizyta w Polsce melchicko-katolickiego arcybiskupa Aleppo w Syrii, Jean-Clémenta Jeanbarta, zorganizowana we współpracy z Pomocą Kościołowi w Potrzebie. Zgromadzone dzięki tej wizycie fundusze w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych zostały przekazane syryjskiemu duchownemu na pokrycie najpilniejszych potrzeb lokalnych chrześcijan.

W dniu rozpoczęcia Najwyższej Konwencji do Zakonu na całym świecie należało 1 989 016 mężczyzn. Ten wynik również jest w pewnej mierze zasługą Rycerzy w Polsce. Przywódcy polskich Rycerzy w czasie oficjalnego bankietu zostali nagrodzeni za rozwój członkowski wspólnoty w Polsce. W ciągu ostatnich 12 miesięcy w całym kraju Rycerzami zostało prawie 550 mężczyzn.

W imieniu papieża pozdrowienia do zgromadzonych skierował kard. Pietro Parolin. „Rycerze odznaczali się w służbie rodzinom, w trosce o biednych i upośledzonych oraz w działaniach przyczyniających się do budowy sprawiedliwego i cnotliwego społeczeństwa dla wprowadzania Królestwa Chrystusa i zbawienia dusz” — napisał watykański Sekretarz Stanu. „W świecie rujnowanym przez przemoc, niesprawiedliwość i rosnącą polaryzację, to świadectwo jedności w służbie Ewangelii stało się jeszcze bardziej aktualne i pilne” — dodał.

Pozdrowienia do uczestników Najwyższej Konwencji skierował również m.in. Prezydent RP Andrzej Duda. „Misja, którą realizują Rycerze Kolumba, posiada wyjątkowe znaczenie we współczesnym świecie, który potrzebuje budowania więzi solidarności między ludźmi opartych na mocnym fundamencie chrześcijańskiego dziedzictwa i wartości. (…) Dziękuję też za wysiłek Rycerzy Kolumba w propagowaniu i urzeczywistnianiu nauczania społecznego naszego wielkiego rodaka, św. Jana Pawła II” — napisał do uczestników i organizatorów Konwencji Prezydent Polski.

W czasie jesiennych uroczystości związanych z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową Prezydent Duda przyjął Carla Andersona w Pałacu Prezydenckim. Prezydent Polski wyraził wdzięczność za zaangażowanie Rycerzy przede wszystkim w pomoc osobom poszkodowanym w wyniku nawałnic na Pomorzu w 2017 roku.

Konwencja zakończyła się po trzech dniach obrad. Na jej zakończenie, w czwartek, zgodnie z tradycją, odprawiona została msza św. w intencji zmarłych członków. Rycerze modlili się także w intencji zmarłych w zeszłym roku hierarchów z całego świata, m.in. śp. bpa Bolesława Pylaka, emerytowanego biskupa Archidiecezji Lubelskiej. Tę mszę św. sprawował abp William Lori, metropolita Baltimore i Najwyższy Kapelan Rycerzy Kolumba.

Tę msszę św. poprzedziła uroczysta procesja wprowadzenia relikwii świętych szczególnie ważnych dla wspólnoty Rycerzy, m.in. św. Teresy z Kalkuty i św. Jana Vianney’a. Polska delegacja niosła w procesji obraz kanonizacyjny Jana Pawła II. Relikwie Papieża Polaka wniósł w uroczystej procesji jego były sekretarz, abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski.

W osobnym relikwiarzu do czci zgromadzonych wiernych wystawione zostały szczątki sześciu świętych Rycerzy Kolumba — Meksykańskich Męczenników zamordowanych za wiarę w czasie powstania Cristeros i kanonizowanych przez Jana Pawła II w 2000 r.