XIV Nocna Pielgrzymka Mężczyzn

Już po raz czternasty dwustu mężczyzn w nocy z 20/21 czerwca 2020 roku wyruszyło z Radomia na pątniczy szlak do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Starej Błotnicy. Mimo kapryśnej pogody, wyruszyli przepełnieni modlitwą oraz ze śpiewem na ustach, niosąc swoje osobiste oraz powierzone intencje przed oblicze naszej Matki. W tym roku dodatkową trudnością był koronawirus, przed którym pielgrzymi zabezpieczyli się maseczkami. Apel Jasnogórski rozpoczynający pielgrzymkę poprowadził ks. Wiełsaw Lenartowicz , który także skierował swoje słowa do zebranych mężczyzn.

-" Pielgrzymujemy wbrew okolicznościom, jakie przyniósł koronawirus, wbrew wielu społecznym podziałom, by pokazać naszą jedność budowaną na wspólnej wierze, a jak się dziś okazało, także wbrew prognozom pogody. Kard. Stefan Wyszyński mówił, że Maryja z Jasnej Góry w świadomości narodu jest jakąś wieżą, stanicą i  twierdzą, gdzie dochodzimy do spokoju, rozwagi i rozumiemy ostatecznie nasze zadania. Wychodząc od Matki Częstochowskiej i idąc do tej samej Matki Pocieszenia nie musimy długo szukać odpowiedzi dlaczego tu jesteśmy. Módlmy się za ojczyznę i za rządzących. Polecajmy nasze rodziny, by respektowały chrześcijański system wartości i by były Bogiem silne. Módlmy się też za nas nocnych wędrowców, abyśmy nie stracili z oczu Bożej prawdy i miłości, i byśmy nie odstąpili od Tej, co otacza nas płaszczem opieki w każdym sanktuarium - powiedział ks. Lenartowicz. "

Pielgrzymi przemierzyli odległość blisko 26 kilometrów wspólnie modląc się, słuchając rozważań przygotowanych przez ojców duchownych oraz kontemplując w ciszy. Po drodze mieli kilka przystanków oraz jeden dłuższy odpoczynek, gdzie czekał na nich gorący posiłek przygotowany  przez braci Rycerzy Kolumba z Rady 14004. Posiłek a także kawa i herbata były wydawane w reżimie sanitarnym. Przed wyruszeniem każdy uczestnik złożył osobiste oświadczenie, w którym deklaruje, że jest zdrowy i także jego najbliżsi nie mają oznak choroby.

Tegorocznej pielgrzymce przyświecało hasło "Wielka tajemnica wiary - Euharystia daje życie". Tym razem, zebrane fundusze będą przekazane na rzecz katolickiej Parafii pw. św. Józefa w Shekhan k. Mosulu (Irak), której kościół zniszczyli bojownicy Państwa Islamskiego. Rycerze z naszej rady  włączają się w ten sposób w ogólnoświatowy projekt "Adopcja Parafii", niosący pomoc chrześcijanom w Iraku w odbudowie zniszczonych świątyń.

Pielgrzymka zakończyła się o godz. 6.00 mszą św. w Bazylice Matki Bożej Pocieszenia w Starej Błotnicy. Po mszy autokary zabrały pątników w drogę powrotną.

br. Andrzej Kacak