Marzec 2021

01.03.

Rada 14983 w Tychach przeprowadziła Ceremonię Zasad Rycerskich Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa. Przyjęto trzech nowych braci w tym ks. Marka Gwoździka kapelana z Szpitala Wojewódzkiego w Tychach. Jeden brat dostąpił pełni rycerstwa.

Rada 17600 w Suwałkach podczas Ceremonii Zasad Rycerskich Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa przyjęła w swoje szeregi czterech nowych Rycerzy Kolumba, w tym jednego duchownego. 

Rycerzy Kolumba w Siewierzu z podczas Ceremonii Zasad Rycerskich Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa powitało w siewierskim gronie dwóch nowych Rycerzy z tego jedną osobę duchowną.

W tym roku pod hasłem „IDĄCY  DROGĄ  SAMARYTANIN”, Rycerze Kolumba łączą siły z Ekstremalną Drogą Krzyżową aby nieść pomoc potrzebującym w Tanzanii.  Swoim wsparciem otoczymy misję w miejscowości Bukanga, którą prowadzi siostra Rut Ciesielska, założycielka wspólnoty Sióstr Dobrych Samarytanek. Wspólnota otacza  opieką sieroty, osoby z chorobami psychicznymi, chorych  na trąd i AIDS, a także buduje Centrum Dobrego Samarytanina – Dom Dziecka i Ośrodek Zdrowia. Mamy więc niepowtarzalna okazję wyruszyć na EDK jako „Dobry Samarytanin” i ofiarować swój trud w bardzo konkretnej intencji. Niech każdy pokonany kilometr stanie się jedną złotówką dla misji w Bukanga.

Rada Lokalna 15947 Zakonu Rycerzy Kolumba zaprasza na "Męską Drogę Krzyżową", która odbędzie się w parafii pw. Św. Andrzeja Boboli w Miliczu.

W kościele parafialnym pw. Matki Bożej Królowej Polski w Nowej Bracia z Rady 17542 rozpoczęli  nowennę do Błogosławionego ks. Michaela McGivney’a, jako dziękczynienie Rycerzy Kolumba za beatyfikację założyciela naszego zakonu.

02.03.

W kościele pw. Św. Jacka w Sosnowcu odbyła się Msza święta w intencji zmarłego Rycerza Kolumba z Rady 15249 Brata Zbyszka Majki. We mszy świętej Bracia rady lokalnej asystowali w Poczcie  Sztandarowym.

Rycerze Kolumba z Rady 15523 serdecznie zapraszamy do kościoła Św. Stanisława w Czeladzi na wystawę Całunu Turyńskiego, która zakończy się w dniu niedzielę 07.03.2021

03.03.

Bracia Rycerze z Rady 15500 Wodzisław Śląski wraz z Kapelanem Rady pocięła i przetransportowała drzewo na teren przy probostwie.

W Bydgoszczy w parafii św. Mateusza Ewangelisty i Apostoła w szeregi rycerstwa wstąpiło 21 mężczyzn. Trwa budowa nowych rad w diecezji bydgoskiej . Kolejna ceremonia Zasad Rycerskich 21 marca.

04.03.

Rycerze z Rady 15216 obchodzili Dzień Patrona miasta, Diecezji Radomskiej oraz Rady św. Kazimierza Jagiellończyka. Święto swojego patrona Bracia uczcili modlitwą podczas Mszy św., wystawiając poczet sztandarowy oraz asystę liturgiczną. Jednocześnie podziękowaliśmy naszym małżonkom, dołączając do życzeń symboliczną różę, nawiązując do ich nadchodzącego Święta Kobiet.

W święto św. Kazimierza królewicza Patrona Radomia i Diecezji Radomskiej w Kozienicach odbyła się  Msza Św. w Parafii pw. Św. Krzyża. Liturgia sprawowana była również w intencji Zacnego Kapelana Rady 15420 w Kozienicach, ks. Kanonika Kazimierza Chojnackiego.

Rycerze Kolumba z Rada 17030 zapraszają wszystkich chętnych na Ekstremalną Drogę Krzyżową, która odbędzie się 26 marca w parafii pw. Św. Marcina w Sierakowicach. Pod hasłem „ Rewolucja pięknych ludzi”.

Rycerze Kolumba z Rady 15239 zapraszają w najbliższą sobotę na Męski Różaniec do Kaplicy Wieczystej Adoracji w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu.

W kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sławnie przeprowadzono ceremonię zasad rycerskich. W szeregi sławieńskiej Rady 17248 wstąpiło 2 nowych rycerzy i 15 dostąpiło pełni rycerstwa.

Delegacja Rycerzy Kolumba z Rzeszowa, złożyła JE księdzu biskupowi seniorowi Kazimierzowi Górnemu życzenia z okazji imienin. Ksiądz biskup jest wielkim przyjacielem wspólnoty rycerskiej, to za jego przyczyną do Diecezji Rzeszowskiej przybyli bracia. Wielki Rycerz Rady 15268  Stanisław Lutczyn wręczył solenizantowi bukiet kwiatów i obraz z wizerunkiem błogosławionego ks. McGivney’a.

06.03.

W parafii św. Wawrzyńca Wodzisławie Śląskim odbyła się druga ekstremalna Droga Krzyżowa, trasa prowadził przez rejon Mszany i Wilchw zatrzymując się kolejno przy czternastu krzyżach, długość trasy 13,9km. W tej Drodze Krzyżowej uczestniczyli Rycerzy Kolumba wraz z Rodzinami.

Rada 17607 im bł. Edmunda Bojanowskiego z Jastrowia (pow. złotowski) poprowadziła Drogę Krzyżową połączoną z prezentacją medialną.

Rycerze Kolumba z Rady 15708 po raz trzeci dostarczyli wodę na oddział zakaźny w Wejherowie. 

07.03.

Delegat Rejonowy Rafał Szczypta wraz z Delegatem Stanowym Krzysztofem Zubą wprowadzili na urząd oficerów Rady 17617 w Jadachach ( Diecezja Sandomierska ). W uroczystości wziął udział także Brat Jan Pokrywka, który zainicjował utworzenie tej rady. Uroczystość poprzedziła Msza Święta odprawiona przez Kapelana Rady - księdza proboszcza Jana Niemca.

Rycerzy Kolumba w Witkowie wieźli udział w Uroczystej Mszy Świętej z poświęceniem nowego sztandaru Rady nr 17538. Bracia dziękują osobą, które przyczyniły się aby sztandar mógł na stałe być w witkowskiej radzie w tym  fundatorce pani Hieronimie.

W Parafii pw. Błogosławionej Annuarity i Św. Michała Archanioła w Radomiu odbył się comiesięczny „Męski Różaniec”. Pod przewodnictwem kapelana, ks. kan. Wiesława Lenartowicza mężczyźni wspólnie rozważali Tajemnice Bolesne. Po Mszy Świętej  świadectwo wiary wygłosił Ks. Jarosław Jędrzejewski ze Starachowic Diecezjalny Duszpasterz Ludzi Uzależnionych. Bracia zapraszają również do obejrzenia transmisji z Mszy Świętej, Konferencji i Różańca Świętego na swoim kanale YouTube: Rycerze Kolumba Radom oraz do transmisji On Line w czasie rzeczywistym.

Rada 15523 w parafii pw. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia z Czeladzi wraz z rodzinami uczestniczyli w rycerskim dniu rekolekcji.

Rycerze z Rady 15947 w Miliczu poprowadzili rozważania Męskiej Drogi Krzyżowej w kościele św. Andrzeja Boboli w Miliczu. Nabożeństwu przewodniczył Kapelan Rady ks. kanonik Zbigniew Słobodecki proboszcz parafii.

Rada 17569 z Szydłowca prowadziła Różaniec w intencji wszystkich kobiet z okazji Ich jutrzejszego świata i uczestniczyła w popołudniowej Mszy Świętej. Wychodzące z kościoła po mszy niewiasty otrzymywały obrazek z różą.

"Dzieci z Afryki potrzebują naszej pomocy". Pod takim hasłem Rycerze z Rady 16105, oraz dzieci ze szkół podstawowych prowadzą zbiórkę artykułów szkolnych oraz piłek dla dzieci w Afryce. Akcja przeprowadzona jest w parafii św. Michała Archanioła we Wrocławiu, którą można wesprzeć przed cały Wielki Post.

Rada Rycerzy Kolumba 15 500 Wodzisław Śląski przeprowadziła Ceremonię Zasad Rycerskich w parafii N. M. P. Królowej Rodzin w Jankowicach Rybnickich. Rada przyjęła 2 nowych braci oraz 8 Rycerzy z rady osiągnęło pełnię Rycerstwa

Rycerze Rady 15267 z Tomaszowa Lubelskiego przeprowadzili „Niedzielę Rycerską” w parafii Św. Józefa. Bracia starają się rozpowszechniać wiedzę o Rycerzach Kolumba, zachęcając mężczyzn do wstąpienia do naszego Zakonu.

W parafii Matki Bożej Bolesnej w Radomiu i w Radzie Rycerzy Kolumba 15216 im. św. Kazimierza Jagiellończyka, rozpoczęła się peregrynacja relikwii bł. ks. Michaela McGivney'a.  Peregrynacja zakończy się 13 marca o godzinie 18.00.

W parafii Parafia Matki Bożej Fatimskiej obył się Męski Różaniec. W tym miesiącu Rycerze gościli Ks. Bogusławowa z Sanktuarium Św. Józefa we Włocławku. Ksiądz przybliżył wiernym postać Św. Józefa patrona świętej Rodziny jako wzór dla mężczyzn.

08.03.

Poczet Sztandarowy Rycerze Kolumba z  Rady nr 17538 w Witkowie uczestniczył w uroczystości pogrzebowej Organisty śp. Pana Mieczysława Kaźmierczaka.

Rycerze Kolumba z Rady 15117 modlili się w poniedziałek 8 marca za biskupa nominata w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Gdańsku - Migowie. Odmówiono też Różaniec i trwano na adoracji Najświętszego Sakramentu. Rycerze Kolumba zabrali się na modlitwie za nowego arcypasterza także w innych miejscach archidiecezji.

W parafii św. Franciszka z Asyżu we Wrocławiu Rycerze z Rady 16105 zainicjowali wraz z Caritas zbiórkę żywność oraz chemii gospodarczej dla potrzebujących. Zbiórka będzie trwać przez cały okres Wielkiego Postu.

09.03.

"Świadczyć w wierze na wzór świętego Józefa" - taki temat rozpoczął wielkopostne rekolekcje Rycerzy Kolumba i ich rodzin, które odbywają się w czeladzkiej parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w trzy następujące po sobie soboty, począwszy od 6 marca. Pierwszego dnia konferencje wygłoszoną przez księdza Tomasza Zmarzłego poprzedziła uroczysta msza święta koncelebrowana przez braci Rycerzy z Rady 15523 wyżej wspomnianego księdza rekolekcjonistę oraz księdza Piotra Markowicza.

Bracia z Rady 17542 uczestniczyli w liturgii w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Nowej Dębie. W czasie Mszy Świętej odprawiono nowennę do bł. ks. Michaela McGiwney’a za dar beatyfikacji założyciela Rycerzy Kolumba.

Rycerze Kolumba w Siewierzu jak co roku przed Wielkanocą organizują zbiórkę żywności dla naszych rodaków na Ukrainie. Bracia będą kwestować na Mszach św. w niedzielę 21.03 o godz. 8.00, 10.00, 17.00. Można również dostarczać na parafię produkty długo terminowe oraz chemię gospodarczą.

W Parafii pw. Opatrzności Bożej w Radomiu z inicjatywy Rycerzy Kolumba z Rady nr 15216 odbyła się peregrynacja relikwii bł. ks. Michaela McGivney'a. W modlitwach przy relikwiach wzięli udział parafianie oraz Rycerze Kolumba z Radomia. Modlono się w intencjach Bożego błogosławieństwa dla rodzin, o ustanie pandemii oraz o powstanie Rady Rycerzy Kolumba w Parafii Opatrzności Bożej w Radomiu.

Bracia z Rady 16262 w Wąbrzeźnie we wtorek po wieczornej Mszy Świętej podczas Ceremonię Zasad Rycerskich Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa, przyjęli 4 nowych rycerzy i przeprowadziła ceremoniał pełni rycerstwa dla 17 braci.

Rycerze z Rady 15820 z Lęborka wzięli udział w poświeceniu nowego ołtarza w Kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Lęborku. Konsekracji ołtarza dokonał Biskup Diecezji Pelplińskiej Ryszard Kasyna.

Po raz 11-ty Rycerze Kolumba Rady 14577 zorganizowali pochówek dzieci nienarodzonych. Tym razem w godny sposób pochowane zostały doczesne ciała czworga dzieci. Od 2016 roku w grobie ,który wybudowali Rycerze umieszczono 20 dzieci. Grób ten jest często nawiedzony przez rodziny  które utraciły swoje dzieci, często nie mają swojego grobu A ten jest miejscem ich modlitwy i łączności z utracony dzieckiem.

11.03.

Trwa peregrynacja relikwii błogosławionego ks. McGivney’a. W czwartek w par. NMP Częstochowskiej w Częstochowie Rycerze Kolumba modlili się wraz z księdzem proboszczem i licznie zgromadzonymi siostrami zakonnymi za wstawiennictwem naszego Założyciela o liczne powołania kapłańskie i zakonne oraz za kapłanów i zgromadzenia zakonne.

12.03.

Dnia 12 marca 2021 Rycerze Kolumba rady 16766 uczestniczyli w imieninowej mszy świętej ,  sprawowanej w intencji kapelana  rady ks. Grzegorza. Po mszy św. wzięli udział w nabożeństwie drodze krzyżowej.

Rycerze Kolumba Rada nr 14577 w Bazylika Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku - Kamiennej  uczestniczyła w Drodze Krzyżowej.

Bracia Rycerze Kolumba z Rady 15 500 przygotowali rozważania i poprowadzili Drogę Krzyżową w parafii św. Wawrzyńca w Wodzisławiu Śląskim.

Rycerze Kolumba z Chlewisk przygotowali i poprowadzili w Parafii pw. św. Stanisława bp. m. w Chlewiskach Drogę Krzyżową.

Rycerze Kolumba z Rady 17327  jak co tydzień w piątek w Wielkim Poście uczestniczyli w Drodze Krzyżowej w parafia MB Fatimskiej Włocławku. Modląc się w intencji Rycerzy Kolumba i ich rodzin za wstawiennictwem Bł. Ks. Michael McGivney’a i zmarłych Braci Rycerzy.

Rycerze Kolumba z Rady 14983 Tychy przekazali zebrane nakrętki w ilości 220 kg dla siedmiomiesięcznego Filipka Cholewy z Jankowic Śląskich  który choruje na rdzeniowy zanik mięśni SMA typu 1.

W piątkowy wieczór Rada Lokalna nr 15652 z Łomży uczestniczyła w  Katedrze Łomżyńskiej w Drodze Krzyżowej.

13.03.

Delegat Stanowy Krzysztof Zuba wraz z Byłym Delegatem Stanowym Tomaszem Wawrzkowiczem spotkali się z biskupem Arturem Mizińskim - Sekretarzem Generalny Episkopatu Polski. Rozmowa dotyczyła m.in. działalność Rycerzy Kolumba w czasie pandemii, beatyfikacji ks. Michaela McGivney’a oraz peregrynacji Jego relikwii oraz planowanych działań.

Zakon Rycerzy Kolumba w Gdańsku powiększa się o nowe grono mężczyzn gotowych na wspólne czynienie dzieł miłosierdzia.  Ceremonia przyjęcia odbędzie się w najbliższy czwartek (18.03) o g. 20.00 w Kościół Miłosierdzia Bożego w Gdańsku - Migowie.

Rycerze Kolumba ze Słupska z okazji 106 rocznicy urodzin bł. kleryka Bronisława Kostkowskiego patrona Rady 15527 uczestniczyli we mszy świętej w Kościele Mariackim.

W sobotę Rycerze Kolumba z Rady 15766 w Porębie wraz z rodzinami pomagali w sprzątaniu kościoła po trwającym już od kilku tygodni remoncie i rozbudowie chóru i w przygotowaniu świątyni do niedzielnej Eucharystii.

Rycerze z Rady 15523, mieszkańcy miasta, okolic oraz pielgrzymi modlili się na Rynku w Czeladzi. Modlitwa miała miejsce pod specjalnie wystawioną w tym celu figurą Matki Bożej w ramach Publicznego Różańca o odnowę moralną narodu polskiego. Już półtora roku mieszkańcy uczestniczą w tradycyjnej comiesięcznej modlitwie różańcowej, której przewodniczy pomysłodawca ks. kanonik Jarosław Wolski.

14.03.

Komitet organizacyjny XI Konwencji Stanowej (zaplanowanej na 21-22 maja 2021 roku ) spotkał się i dokonał wizji lokalnej Sanktuarium oraz domów pielgrzyma w Licheniu. Harmonogram Działań związanych z organizacją Zebrania Rady Stanowej dostępny jest na naszej stronie w zakładce ( XI Konwencja Stanowa w Polsce ).

Na zaproszenie proboszcza parafii pw. św. Leonarda w Słupcy Rycerze z Rady 17538 w Witkowie, wzięli udział w trzech Mszach św., gdzie dawali świadectwo przynależności oraz przybliżyli wiernym historię Rycerzy Kolumba.

W Parafii pw. Św. Rodziny w Kozienicach odbył się pierwszy "Męski Różaniec" zorganizowany przez Radę Rycerzy Kolumba 15420 z Kozienic z udziałem braci Rycerzy Kolumba z Pionek i Radomia. W Mszy św. min. w intencji miasta Kozienice i  Zakonu Rycerzy Kolumba przewodniczył ks. kan. Wiesław Lenartowicz Kapelan Stanowy Pomocniczy Rycerzy Kolumba w Polsce i Kapelan Rady Rycerzy Kolumba z Kozienic ks. Wiesław Janowski. Po Mszy św. świadectwo wiary wygłosił były Delegat Stanowy brat Andrzej Anasiak z Radomia. Różaniec  - Tajemnice Bolesne i rozważania różańcowe przygotowane przez brata Jana Gajdę w intencji o ustanie pandemii, o trzeźwość w naszych rodzinach, za naszą Ojczyznę i Kościół poprowadzili bracia Rycerze wraz z ks. kan. Wiesławem Lenartowiczem

Zakończyła się peregrynacja relikwii bł. ks. McGivney’a w parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Częstochowie, a rozpoczęła w parafii  Zesłania Ducha Świętego w Lindowie.

Rycerze z Rady 15420 z Kozienic podjęli inicjatywę budowy grobu dzieci nienarodzonych na komunalnym cmentarzu w Kozienicach. Prace nadzorował Brat Wojciech Gajda. W najbliższym czasie planowane jest uroczyste poświęcenie nagrobka.

Rada lokalna 16650 po wieczornej mszy świętej w kościele parafialnym Opatrzności Bożej w krakowskich Swoszowicach przeprowadziła Ceremonię Zasad Rycerskich: Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa, przyjmując do swojego grona 2 nowych Braci oraz awansując do pełni Rycerstwa 2 Braci działających w radzie. Bracia z Rady 16650 nadal wpisują się aktywnie w budowę nowego kościoła w swojej parafii. Ostatnio ufundowali chrzcielnicę, którą oznakowali godłem naszego Zakonu.

W parafii Matki Bożej Królowej Polski została przeprowadzona Ceremonia Zasad Rycerskich w Nowej Dębie (pow. tarnobrzeski) w Radzie 17542, gdzie zostało przyjętych 2 Braci, a 4 zostało podniesionych do pełni Rycerstwa.

W Prowincji Warszawskiej Redemptorystów dobiegł końca Rok Jubileuszowy 200. rocznicy śmierci św. Klemensa Hofbauera. Rycerze z Rady 17050 uczestniczyli w wydarzeniu zamykającym obchody uroczystą Mszą Świętą sprawowaną w kościele św. Klemensa i Aniołów Stróżów w Warszawie pod przewodnictwem ks. kardynała Kazimierza Nycza.

16.03.

Rycerze z Rady 15759 kolejny raz zgromadzili się w parafii pw. Św. Jana Pawła II w Stalowej Woli na Męskim Różańcu. Bracia modlili się w intencjach, które przynieśli w sercach, ale też otaczając modlitwą szczególnie osoby chore i cierpiące.

17.03.

W parafii św. Antoniego w Redzie (pow. wejherowski) do miejscowego Okrągłego Stołu zostało przyjętych czterech nowych braci. Trzech innych uzupełniło formację do pełni rycerstwa.

18.03.

Rycerze Kolumba z rady 14004 działający przy parafii Matki Bożej Częstochowskiej na Kapturze w Radomiu po raz kolejny wychodzą naprzeciw osobom starszym, samotnym, chorym i potrzebującym - wspierając działania władz i instytucji walczących z pandemią korona wirusa. Służąc każdemu kto takiej pomocy potrzebuje w tych trudnych czasach. Osoby zainteresowane pomocą mogą dzwonić pod nr telefonów podany bezpośrednio do Rycerzy lub na Parafię.

Delegat Stanowy Krzysztof Zuba wraz z Byłym Delegatem Stanowym Tomaszem Wawrzkowiczem spotkali się z ks. kan. Zbigniewem Krasem - kapelanem pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Rozmowa dotyczyła działalności i rozwoju Rycerzy Kolumba w czasie pandemii w Polsce i na świecie, beatyfikacji ks. Michaela McGivney’a i peregrynacji jego relikwii. Spotkanie w Pałacu Prezydenckim w Warszawie było kolejną okazją do promowania Rycerzy Kolumba w Polsce.

Peregrynacja relikwii bł. ks. Michaela McGivney’a. Powitania relikwii w katedrze radomskiej dokonał Wielki Rycerz Artur Magiera. Mszę św. wraz z innymi księżmi celebrował proboszcz, kapelan rady 16385 ks. kan. Krzysztof Ćwiek, który głosił kazanie. Na zakończenie mszy świętej pobłogosławił zebranych na modlitwie relikwiami błogosławionego założyciela Zakonu Rycerzy Kolumba. Pożegnanie relikwii w sobotę na Mszy Św. po której bracia wyruszą na EDK.

W czwartkowy wieczór w przeddzień uroczystości św. Józefa na gdańskim Migowie w kościele p.w. Miłosierdzia Bożego do grona Rycerzy Kolumba przyjęto kolejnych trzech mężczyzn.

19.03.

W parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu podczas Ceremonii Zasad Rycerskich: Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa zespół inicjacyjny z Rada 14004 przyjął jednego Kandydata. Powiększając bazę dla powstania kolejnej rady w Radomiu.

Rycerze Kolumba z Rady 15420 wraz ze swoim Kapelanem Ks. Wiesławem Janowskim poprowadzili drogę krzyżową w parafii św. Krzyża w Kozienicach.

Dzisiaj we wspomnienie Św. Józefa Rada 16266 z Rembieszyc (pow. jędrzejowski) przygotowała i przeprowadziła drogę krzyżową i rozważania poświęcone świętemu. W roku św. Józefa ogłoszonego przez papieża Franciszka rada ufundowała postument pod figurę świętego, którą podarowali mężczyźni z parafii. Figura została poświęcona w uroczystej mszy świętej i ustawiona w kościele. Mszy świętej przewodniczył, zaprzyjaźniony ojciec Jakub, cysters z Archiopactwa w Jędrzejowie.

Rycerze Kolumba z Rady 17569 z Szydłowca uczestniczyli czynnie w prowadzeniu Drogi Krzyżowej w kościele pw. św. Zygmunta.

Rycerze z Rady 15523 z Czeladzi w parafii Matki Bożej Bolesnej uczestniczyli we Mszy Świętej wotywnej o świętym Józefie. Sprawiedliwy mąż - świadczyć w wierze na wzór Świętego Józefa. Rycerskie rekolekcje prowadzone zostały przez czcigodnego księdza Tomasza Zmarzłego.

Dzięki zaangażowaniu Rycerzy Kolumba z Rady 16014 w Ciechocinku dniach 19-26 marca 2021 w Kolegiacie Św. Apostołów Piotra i Pawła, można oglądać wystawę przygotowaną przez oddział Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi w Częstochowie pt. „Częstochowscy męczennicy za wiarę i Ojczyznę”. Oglądając wystawę jesteśmy zapoznawani z historią życia takich postaci jak:  bł. ks. Ludwik Roch Gietyngier, bł. ks. Maksymilian Binkiewicz, ks. Bonawentura Metler, ks. Kazimierz Znamirowski, ks. Józef Bartecki i paulin o. Romuald Jan Kłaczyński – duchowni katoliccy z Archidiecezji Częstochowskiej, którzy w godzinie najdramatyczniejszej próby, wykazali się patriotyzmem i wiarą. Wystawa cieszy się Honorowym Patronatem Jego Ekscelencji Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego Wacława Depo oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Grzegorza Pudy.

W parafii w Witkowie została odprawiona Msza św. dla mężczyzn z okazji uroczystości św. Józefa. Po Mszy św. Rycerze Kolumba przeprowadzili Ceremonię Zasad Rycerskich i przyjęli do swojego grona dwóch nowych Braci, ks. prałata Floriana  i brata Ryszarda.

W kościele pw. św. Wawrzyńca Nakle nad Notecią miała miejsce uroczystość św. Józefa – pocieszyciela chorych i patrona dobrej śmierci. Przed mszą św. nastąpiło wprowadzenie do kościoła figury św. Józefa. Figurę przenieśli Rycerze Kolumba z Domu Parafialnego z Rady 15415. Przed wejściem do kościoła odmówiono modlitwę. Mszę św. koncelebrował proboszcz parafii ks. Michał Adamczyk.

20.03.

Rycerze Kolumba wraz z kapłanami należącymi do Rady 17050 przeprowadzili drogę krzyżową w parafii św. Klemensa Hofbauera uczestnicząc następnie we Mszach Świętych i modląc się o powołania kapłańskie oraz za łaski dla rodzin. W pierwszym przypadku był to o. Marek Kotyński, a w drugim kapelan o. Andrzej Kukła.

W Katedrze Pelplińskiej w uroczystość Św. Józefa Bracia Rycerze z rejonów 21 i 33 wraz z Wojownikami Maryi uczestniczyli w Drodze Krzyżowej, konferencji i Eucharystii pod przewodnictwem JE ks. bpa Ryszarda Kasyny.

Rycerze Kolumba z Rady Lokalnej nr 15652 z Łomży  wzięli udział w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej.  Trasa Bobolańska- czerwona. Po północy sypnęło śniegiem. Zaczęła się prawdziwie Ekstremalna Droga Krzyżowa.

Rada Lokalna nr 17534 z Nowego Dworu Gdańskiego przeprowadziła zbiórkę odzieży i środków higieny osobistej dla podopiecznych Stowarzyszenia na rzecz Osób Bezdomnych i Potrzebujących "Od Nowa..." w Elblągu. Ponadto pozyskała od producentów rolnych 600 kg płodów rolnych i przekazała je Stowarzyszeniu na  Rzecz Bezdomnych-Dom Modlitwy AGAPE w Nowym Stawie.

Rada 15128 w Krakowie zorganizowała wielkopostny dzień skupienia mężczyzn w którym również udział wzięli Bracia z Rad 14000 i 17667. W spotkaniu uczestniczyło 30 braci. Rozważania których myślą przewodnią było "Twarzą w Twarz" prowadził ks. Robert Zych. Adoracja Najświętszego Sakramentu była osobistym przeżywaniem przekazanych myśli przez prowadzącego wykład. Zwieńczeniem całości była Ceremonia Zasad Rycerskich podczas której do Rycerstwa przystąpiło 3 nowych braci, a 2 awansowało do pełni Rycerstwa.

W sobotę miało miejsce przekazanie relikwii założyciela Zakonu Rycerzy Kolumba bł. ks. Michała McGivney'a. Relikwie przekazała Rada 17294 w Lindowie (pow. kłobucki) z parafii Zesłania Ducha Św., a powitała rada 16031 w Działoszynie (pow. pajęczański) z par. Św. Marii Magdaleny.

Zespół Rady 17316 w Łebie przeprowadził Ceremonię Zasad Rycerskich: Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa w kościele w Rozłazinie (pow. wejherowski). Przyjęto trzech nowych Braci co pozwoli w przyszłości utworzyć nową radę w Rozłazinie na bazie obecnego Okrągłego Stołu.

Rada 15940 z Ostrowi Mazowieckiej wzięła udział w Drodze Krzyżowej. Ze względów pandemicznych w tym roku odbyła się ona nie na ulicach miasta, lecz wewnątrz Kościoła. Rycerze nieśli Krzyż, szli za nim, czytali Stacje. Wierni pozostali na swych miejscach.

W nocy z 20 na 21 marca, Rycerze Kolumba z Rady 14004 uczestniczyli w adoracji najświętszego sakramentu w Kaplicy Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu pw. Św. Jana Pawła II w Jedlni Kolonia. W ciszy i skupieniu powierzyli Bogu własne intencję oraz pragnienia swoich serc. Dzięki takiemu świadectwu pogłębiamy naszą wiarę, umacniając kontakt z Panem Bogiem.

21.03.

Dzisiaj w Skorzeszycach (pow. kielecki) zespół Rady 16266 z Rembieszyc podczas Ceremonii Zasad Rycerskich: Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa zespół inicjacyjny przyjął nowych braci w szeregi Rycerzy Kolumba. Już wkrótce powstanie nowa rada w diecezji kieleckiej.

Podczas Ceremonii Zasad Rycerskich: Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa w szeregi koszalińskiej Rady Rycerzy Kolumba 16259 przyjęto nowego Brata Ireneusza.

22.03.

Na antenie Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej Delegat Stanowy Krzysztof Zuba i Były Delegat Stanowy Tomasz Wawrzkowicz opowiadali o historii powstania Zakonu, działalności Rycerzy Kolumba w Polsce, priorytetach oraz misji.

Kościół parafialny św. Łukasza Ewangelisty i św. Rity w Bydgoszczy był miejscem uroczystości, w czasie której w szeregi Zakonu Rycerzy Kolumba zostali włączeni nowi członkowie. Mężczyźni realizują swoją duchowość poprzez czynienie dzieł miłosierdzia we wspólnocie Kościoła.

Rycerze Kolumba z Rady 17538 w Witkowie zakończyli akcję zbierania środków finansowych dla rodzin potrzebujących pomocy. Dzień zamknął się kwotą 883 zł. Bracia Dziękują serdecznie wszystkim, którzy zechcieli włączyć się w to dzieło.

23.03.

W Skorzeszycach (pow. kielecki) zespół Rady 16266 z Rembieszyc przyjął nowych braci w szeregi Rycerzy Kolumba. Myślimy, że już wkrótce powstanie nowa rada w diecezji kieleckiej.

Rycerze Kolumba Wejherowie Rada 15708 kolejny raz przeprowadzili akcję zbiórki żywności z Caritas dla biednych ,potrzebujących. Udało się naprawdę sporo zebrać. Żywność ta zostanie przekazana potrzebującym z Parafii Świętej Trójcy w Wejherowie jeszcze przed Świętami.

Rada 15527 ze Słupska  przeprowadziła Ceremonię przyjęcia. Do grona Rycerzy Kolumba przyjęto 5 Braci, a 1 brat został podniesiony do stopnia rycerskiego.

Rycerze Kolumba Rada 15216 im Św. Kazimierza Jagiellończyka świętowali urodziny kapelana tamtejszej Rady ks. Gabriela Marciniaka z parafii Matki Bożej Bolesnej w Radomiu.

W Sędziszowie Małopolskim (pow. ropczycko-sędziszowski) zorganizowano Ceremonie Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa; pełni rycerstwa dostąpiło pięciu braci. Ceremonie prowadził Zespół Rady 15561.

25.03.

W tym miesiącu Rada Lokalna nr 17534 z Nowego Dworu Gdańskiego wraz z parafialną Caritas dofinansowała zakup nowego, elektrycznego wózka inwalidzkiego. Rycerze przekazali na ten cel kwotę 3200 zł, którą pozyskali w ramach zbiórki wśród lokalnych przedsiębiorców oraz indywidualnych darczyńców.

W Radzie 15239 w Tarnobrzegu odbyła się uroczysta Ceremonia Zasad Rycerskich podczas której przyjętych zostało 5 mężczyzn w poczet członków Rycerzy Kolumba, a dwóch zostało podniesionych do pełni Rycerstwa. Tym samym w parafii Chrystusa Króla została przekroczona liczba 20 członków co powoduje założenie drugiej Rady w Tarnobrzegu w rejonie 4.

W dniu uroczystości Zwiastowania Pańskiego, abp. Tadeusz Wojda objął kanonicznie archidiecezję gdańską. W ceremonii wziął udział Skarbnik Stanowy Jacek Pisz, Kapelan Diecezjalny ks. kan. Krystian Wilczyński oraz Bracia Rycerze z gdańskiej Rady 15117.

Rycerze z Rady 17316 z Łeby oraz kandydaci uczestniczyli w uroczystej Mszy Św. Zwiastowania Pańskiego. Kilku z Braci przyjęło duchową adopcje życia poczętego. Ks. Dziekan - kapelan powierzył intencje przez wstawiennictwo bł. ks. M. McGivney’a o wytrwanie w dobrym i pomyślny rozwój Zakonu Rycerzy Kolumba w przeddzień 139 rocznicy założenia Zakonu.  Bezpośrednio po Mszy Św. Ceremonią Miłosierdzia Jedności i Braterstwa zostało przyjętych do grona rycerzy trzech Braci a  sześciu dostąpiło Pełni Rycerstwa.

W kościele pw. Św. Jana Kantego zakończyła się 9-dniowa nowenna "W intencji obrony życia" prowadzona przez Radę 15527 ze Słupska. Na zakończenie  nowenny, podczas Mszy Świętej, była możliwość podjęcia aktu duchowej adopcji dziecka poczętego. Był to również ostatni dzień składania darów dla Domu samotnej Matki w Koszalinie. Akcja spotkała się z pozytywnym  odbiorem. Zebrano pampersy, mleko modyfikowane i ubranka dla dzieci.

Bracia z Rady 17569 z Szydłowca brali udział w uroczystościach w Święto Zwiastowania Pańskiego w Parafii Wysoka.

W Dzień Świętości Życia, Rada 16380 modliła się pod przewodnictwem kapelana rady ks. Andrzeja Stopyry przy grobie-pomniku, Dziecka Poczętego, Zmarłego przed Narodzeniem. Pomnik ten został ufundowany i postawiony dzięki staraniom Rycerzy Kolumba. Natomiast na wieczornej mszy świętej siedmiu Rycerzy z Rady Lokalnej z Lubaczowa przystąpiło do Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

26.03.

W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie- Łagiewnikach na zakończenie obchodów Dnia Świętości Życia i otwarcia Roku Rodziny w Archidiecezji Krakowskiej abp. Marek Jędraszewski poświecił obraz naszego założyciela bł. ks. Michaela McGivney'a dla nowej Rady 17667 działającej przy Bazylice.

Rada Rycerzy Kolumba 15 500 Wodzisław Śląski zaprosiła parafian do podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego i Zagrożonego Życiem. Prymas Tysiąclecia w swoich przemówieniach często nawiązywał do ochrony życia ,, Matka ma prawo do swego ciała, ale niema prawa do Poczętego Dziecięca, a ono jest własnością Boga i narodu ". W parafii Św. Wawrzyńca przyrzeczenie złożyło 79 osób dzięki zaangażowaniu ks. prob. Stanisława Czempka kapelana Rady oraz ks. prob. seniora Józef Markai. W parafii również przeprowadzono zbiórkę pampersów i środków higienicznych dla maluszków.

Bracia z Rady 15219 w Poznaniu zakończyli prace montażu pomnika dziecka nienarodzonego i utraconego, na miejscu pochówku. Są tam złożone doczesne szczątki dzieci. Tablicę poświęcił JE ks. bp Szymon Sułkowski, w obecności kapelana Rady ks. Kan. Sławomira Baraniaka oraz Braci Rycerzy.

Rycerze z Rady Lokalnej nr 17534  w Nowym Dworze Gdańskim zakupili świecę paschalną i przekazali ją na ręce kapelana ks. Mariusza Pietrzykowskiego.

Pamiętając o rocznicy założenia Rada 17637 Rycerzy Kolumba z Janowa Lubelskiego, poprowadziła rozważania Drogi Krzyżowej. Rozważania przygotowane były na podstawie nauk błogosławionego ks. Michała Sopoćko. Swoją obecnością zaszczycił Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.

Pod duchowym przewodnictwem kapelana ks. Wiesława Lenartowicza w "Nocnej Drodze Krzyżowej" skrajem puszczy kozienickiej, wzięło udział 25 osób w tym Rycerze Kolumba z Rady 14004 z Radomia. Trasa przemarszu rozpoczęła się od Kaplicy Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w Jedlni Kolonia do kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Rajcu Poduchownym.

Rycerze Kolumba z Rady 15420 z Kozienic na zaproszenie braci Rycerzy z Rady 14004 z Radomia wraz ze swoim kapelanem ks. Wiesławem Lenartowiczem wzięli udział w Nocnej Drodze Krzyżowej. Odmówili Różaniec Tajemnice Bolesne, który rozpoczął się o godzinie 20.30 w Kaplicy Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu  w Jedlnia Kolonia, a po Apelu Jasnogórskim i błogosławieństwie ks. Wojciecha Tkaczyka kapelana Wieczystej Adoracji, a następnie po zbiórce przed Kaplicą wyruszyli i przeszli trasę 20 kilometrów ścieżkami leśnymi w rozważaniu Stacji Męki Pańskiej, kończąc przy kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Św. w Rajcu Poduchownym k. Radomia.

Rekolekcje czeladzkich Rycerzy Kolumba i ich rodzin zakończyło krótkie nabożeństwo ku czci Świętego Józefa połączone z wystawieniem Najświętszego Sakramentu. Dziękując księdzu Tomaszowi, który jest jednocześnie bratem zakonnym, za naukę rekolekcyjną, za to, że w sposób niesamowicie inspirujący wyłożył, co znaczy "świadczyć w wierze na wzór świętego Józefa".

Z parafii pw. Matki Bożej Bolesnej z Radomia wyruszyła grupa Rycerzy Kolumba z Rady 15216 na Ekstremalną Drogę Krzyżową. Po pokonaniu 42 kilometrów Bracia dotarli do kościoła św. Wojciecha - Sanktuarium MB Staroskrzyńskiej w Skrzyńsku.

W Ełku o godz. 21:00 odbyła się Msza Święta przed wyjściem na Ekstremalną Drogę Krzyżową. Organizatorem tras są Rycerze Kolumba z Rady 16483, którzy także wyruszyli na EDK. Do wyboru były trasy: 21 km na wzór trasy EDK , 42 km oraz 47 km. W sumie na trasę wyruszyło 50 osób.

27.03.

Rycerz Kolumba z Rady 15523 uczestniczyli w Drodze Krzyżowej wokół Czeladzi. W kościele pw. Św. Stanisława ksiądz kanonik Jarosław Wolski wraz z wiernymi podjął rozważania z Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Na zakończenie mszy udzielone zostało pielgrzymom błogosławieństwa.

Rycerze Kolumba z Rady 17316  prowadziła Drogę Krzyżową w kościele św. Mikołaja w Łebie (pow. lęborski), również, w tym samym czasie w kościele św. Jakuba, Bracia Rycerze brali udział w Misterium Męki Pańskiej.

Bracia z rady 15420 z Kozienic uczestniczyli we mszy świętej w kościele parafialnym pw. Świętego Krzyża a potem pod przewodnictwem kapelana ks. kan. Kazimierza Chojnackiego i ks. Wiesława Jankowskiego dokonano poświęcenia nagrobka upamiętniającego dzieci nienarodzone na cmentarzu komunalnym.

Rycerze Kolumba z Rady 15500 Wodzisław Śląski wraz z Kapelanem Rady przygotowali dekorację w kaplicy św. Wawrzyńca na Niedzielę Palmową.

Rycerze Kolumba z Rady 16380 we współpracy z Parafialnym Zespołem Caritas działającym przy parafii Konkatedralnej w Lubaczowie odbyła się zbiórka żywności długoterminowej. W sposób szczególny Braci kierują podziękowania za przeprowadzenie zbiórki oraz wolontariuszom Caritas za pomoc w segregacji i przygotowywaniu paczek, oraz  mieszkańcom Lubaczowa za złożenie darów w ramach akcji Torba Miłosierdzia. Dzięki takiej akcji przed świętami paczki żywnościowe trafią do ponad 60 rodzin z Lubaczowa i okolic.

Rycerze z Rady 15527 w Słupsku uczestniczyli we Mszy Świętej w intencji dzieci utraconych. Po Eucharystii  odbyły się dalsze uroczystości pogrzebowe przy grobowcu Dzieci Utraconych, podczas których pochowano 44 dzieci.

Rycerze Kolumba z Rady 17316 z Łeby pomogli w przewózce krzeseł zdeponowanych na czas remontu Kościoła Św. Jakuba z Łebskiego Uniwersytetu Ludowego „Stella Maris”.

Rycerze Kolumba z Rady 15500 z Wodzisławia Śląskiego w parafii Św. Wawrzyńca przygotowali dodatkowe miejsca dla parafian na czas Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy, ze względu na małą ilość miejsc w kaplicy. Postawiono dodatkowy namiot i zabudowano ekran do transmisji Mszy Świętej.

Podczas Ceremonii Zasad Rycerskich Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa, przeprowadzonej przez zespół z Rady 15117 w Gdańsku, awansowany do Stopnia Rycerskiego został jeden z Braci. Przyjętych zostało również czterech nowych Braci do Okrągłego Stołu przy parafii pw. MB Fatimskiej w Gdańsku Żabiance. Tym samym Okrągły Stół liczy już 18 Braci.

Rycerze Rady 16708 z Radomia po uroczystym wyprowadzeniu relikwii Bł. Księdza Michaela McGivney'a przeprowadziła Ceremonię Zasad Rycerskich Miłosierdzia Jedności i Braterstwa, podczas której zostało awansowanych 10 Braci do stopnia Rycerskiego.

Rycerze Rady 16262 w Wąbrzeźnie wprowadzili obraz bł. ks. Michała McGivney'a do kościoła. Kapelan rady ks. kan. Jan Kalinowski poświęcił obraz i wspominał o rocznicy powstania Zakonu Rycerzy Kolumba.

Dzień wcześniej z inicjatywy Rycerzy Kolumba z Chojnic odbyła się Droga Krzyżowa której przewodniczył kapelan Rady 16964 ks. kan. Janusz Chyła. Droga Krzyżowa odbyła się w  wokół Kościoła w milczeniu, aby uczestniczący mogli w skupieniu przeżywać mękę naszego Pana Jezusa Chrystusa.

28.03.

W Niedzielę Palmową Rada 15631 przy kościele Św. Maksymiliana w Pionkach zorganizowała kiermasz wielkanocny. Do kupienia były ręcznie robione stroiki, ozdoby, pisanki, palmy, wypiekane baranki, koszyczki i pierniki.

W parafii Matki Bożej Królowej Polski w Chojnicach odbyło się przyjęcie nowych Rzeczy Kolumba. Do naszego grona przyjęto czterech Rycerzy, w tym dwóch Kapłanów. Pełnię rycerstwa dostąpiło 25 Braci.

W kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Jastrowiu (pow. złotowski) podczas Ceremonii Zasad Rycerskich Miłosierdzi, Jedności i Braterstwa do Rady 17607 przyjęto jednego rycerza.

Rycerze Kolumba Rady 15416 w Chmielnika, na każdej Mszy Świętej w Niedzielę Palmową uczestniczyli w czytaniu Męki Pańskiej.

29.03.

Rycerze Kolumba Rady 15416 w Chmielniku zaczęli robić porządki wiosenne od demontażu zimowego oświetlenia na dzwonnicy w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

W parafii Św. Mateusza w Czeladzi odbyło się spotkanie z Ks. Dariuszem Nowakiem, który opowiedział o  zagrożeniach duchowych, zwrócił uwagę na jogę i leki homeopatyczne i związane z tym niebezpieczeństwo. Przed konferencją odbyła się Koronka do Bożego Miłosierdzia, którą poprowadził Ks. Zbigniew Bigaj a śpiewem i grą upiększyli Magdalena i Sylwester Olczuk.

Rada 17607 im bł. Edmunda Bojanowskiego z Jastrowia (pow. złotowski). Uczciła Dzień Założyciela mszą świętą w Intencji Rycerzy Kolumba, której przewodniczył nasz brat ks. kan. Władysław Deryng. Natomiast ks. Stanisław  Łącki odczytał przesłanie Najwyższego  Rycerza skierowane do Rycerzy w dniu Naszego  Święta.

Rada 15239 z Tarnobrzegu przyjęła kolejnych dwóch mężczyzn do grona Rycerzy Kolumba w Tuszowie Narodowym (pow. mielecki). A kolejni dwaj dostąpili pełni rycerstwa.

W Dniu Założyciela Zakonu Rycerzy Kolumba, w obecności Jego relikwii w parafii św. Barbary w Wieluniu przeprowadzona została  Ceremonia Zasad Rycerskich. Przyjęto jedenastu nowych braci, a trzej bracia dostąpili pełni rycerstwa. Do powstania nowej rady pozostał niewielki krok.

Rycerze Kolumba w gdańskim sanktuarium MB Fatimskiej świętowali 29 marca Dzień Założyciela. Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej Wiesław Szlachetka.

Rada 17327 przeprowadziła Ceremonie Zasad Rycerskich. W akcji "Kremy dla Schroniska dla Bezdomnych" Rycerze przeprowadzili w ramach jałmużny wielkopostnej wśród Parafian, Braci i Sympatyków zbiórkę kremów, które przekazano na ręce Siostry Dominiki przełożonej Schroniska.

30.03.

Rycerze Kolumba z Rady 17538 rozpoczęli przygotowania dekoracji na Triduum Paschalne w swojej parafii.

31.03.

Zespół z Rady 17050 podczas Ceremonii Zasad Rycerskich: Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa przyjął 4 mężczyzn w poczet Rycerzy Kolumba. Uroczystość odbyła się w Parafii Św. Józefa na Kole w Warszawie.

Tradycyjnie Rycerze z Rady 17050 pomagają rozwozić paczki żywnościowe dla najbardziej potrzebujących wsparcia osób w parafii Św. Klemensa w Warszawie.

Rycerze Kolumba Rady 15416 w Chmielniku remontowali oprawy oświetlenia zewnętrznego na placu kościelnym. Jest to kolejny dzień prac wiosennych. Odwiedzili również DPS w Słupi Pacanowskiej prowadzony przez siostry Albertynki z którym współpracują już od kilku lat. Rycerze przekazali środki czystości oraz słodycze dla podopiecznych DPS.  Wszystkim darczyńcom chcemy podziękować za włączenie się do akcji.

Adrian Pawłowski 

Koordynator Stanowy ds. PR 

Zakonu Rycerzy Kolumba w Polsce