XI Konwencja Stanowa

W tegorocznym spotkaniu, które ze względu na pandemię musiało odbyć się częściowo w formule zdalnej, uczestniczyło ponad sto osób, m.in. kapelani Rad lokalnych z całej Polski oraz delegaci Rad Stanowych. Uczestnicy podsumowali ostatni rok działalności, wyróżniono i nagrodzono wyjątkowe dzieła rycerskie oraz rodzinę roku. Rycerze Kolumba wyznaczyli nowe cele na kolejny rok bratni oraz wybrali członków Rady Stanowej. „Mamy wyjątkowo trudny, pandemiczny rok” – mówił Delegat Stanowy, Krzysztof Zuba – „Warto się zwrócić do Matki, dlatego jesteśmy u Matki Bożej Licheńskiej. Mamy w pamięci nasze spotkanie sprzed dwóch lat, w którym wzięło udział około 500 osób. Jest to miejsce wyjątkowe. W codziennym zgiełku zabieganym, zapracowanym Licheń daje szansę, by oderwać się, wyciszyć, zbliżyć do Boga, pomodlić, a jednocześnie daje także warunki, by spotkać się z braćmi.”
Centralnym momentem Konwencji była uroczysta Msza Święta celebrowana w piątek, 21 maja, o godzinie 17.00 w bazylice pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego. Liturgię zainaugurowało procesyjne wniesienie relikwii św. Faustyny Kowalskiej, św. Jana Pawła II oraz założyciela Rycerzy Kolumba bł. ks. Michaela McGivneya.
Homilię podczas uroczystej liturgii wygłosił ks. dr Paweł Rytel-Adrianik, dyrektor Biura ds. Komunikacji Zagranicznej w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski. „Rycerze Kolumba są zawsze gotowi, do pełnienia swojej misji i służby. Co więcej, pomagają innym, by być gotowymi służyć. Sam tego doświadczyłem” – mówił homileta.
Podczas Eucharystii zbierano ofiary na rzecz katolików na Ukrainie. Po liturgii w bazylice odbyło się podsumowanie minionego roku. podziękowania i wręczenie nagród dla poszczególnych rad. Dziękowano m. in. abp. Gądeckiemu, wręczając wizerunek Matki Bożej z Guadelupe, która jest patronką Zakonu. Do nagród stanowych w tym roku zgłoszono ponad 200 programów realizowanych przez rady ponad to, czym zajmują się normalnie. „Rycerze Kolumba nie zastanawiają się, czy pomagać, ale jak pomagać” – wyjaśnił Krzysztof Zuba. W sumie w czterech kategoriach (wiara, społeczność, rodzina i życie) za unikalne działanie wyróżniono 20 Rad Stanowych.
Nagrodę dla Rodziny Roku otrzymali Michał i Andżelika Steciak z Karsznic (diec. kielecka), zaangażowani w życie Kościoła, akcje społeczne, kulturalne i wolontaryjne. Małżeństwo, które uruchomiło fundację Wioska Aniołów pomagającą dzieciom i seniorom, mierzyło się z problemem bezpłodności. Pragnąc założenia rodziny, rok temu adoptowali Piotrusia, którego biologiczni rodzicie porzucili ze względu na Zespół Downa, a w tym roku – Marysię. W procesie adopcyjnym chłopczyka 9 wcześniejszych małżeństw nie zdecydowało się nawet poznać ze względu na niepełnosprawność. Małżonkowie na co dzień podejmują duży wysiłek związany z rehabilitacją syna i wychowaniem malutkich dzieci.
Uczestnicy spotkania mieli okazję uderzyć w pobłogosławiony we wrześniu 2020 roku przez papieża Franciszka dzwon „Głos Nienarodzonych”. „Każdy zatroskany o obronę życia ma możliwość uderzyć w ten dzwon. To nie jest zwykłe uderzenie. To zobowiązanie do opowiadania się za życiem” – wyjaśniali organizatorzy.
 
Drugiego dnia XI Konwencji Stanowej odbyły się w wersji zdalnej obrady, podczas których raport o stanie Zakonu przedstawił Delegat Stanowy Krzysztof Zuba. Delegaci mieli możliwość obejrzenia przesłania Najwyższego Rycerza Patricka Kelly, a także wysłuchania listów skierowanych do uczestników przez Kapelana Stanowego Abp. Wacława Depo, Abp. Mieczysława Mokrzyckiego i Abp. Mieczysława Mokrzyckiego.
 
Dokonano również wyboru Rady Stanowej na rok bratni 2021/22, w skład której weszli: Delegat Stanowy - Krzysztof Zuba, Sekretarz Stanowy - Marek Ziętek, Skarbnik Stanowy - Jacek Pisz, Radca Stanowy - Stanisław Dziwiński, Kustosz Stanowy - Dariusz Wolniak. Skład Zarządu uzupełnia Były Delegat Stanowy - Tomasz Wawrzkowicz.