13 lipca - Dzień Męża i Żony

Proponujemy, aby w tym wyjątkowym dniu małżonkowie odnosili się do siebie szczególnie ciepło i przeżyli ten dzień najlepiej, jak potrafią. A wtedy może łatwiej będzie przeżywać kolejne dni w radości i miłości małżonków. Dlaczego właśnie 13 lipca? Bo tego dnia pobrali się święci małżonkowie, Zelia i Ludwik Martin, rodzice św. Tereski. Dzień wcześniej (12 lipca) w Kościele obchodzimy ich święto liturgiczne.

Pamiętajmy, że jako małżonkowie jesteśmy za siebie odpowiedzialni. W tym dniu niech każdy z małżonków przyjdzie do Jezusa i podziękuje za swoją Żonę, za swojego Męża. Niech każdy z nas poprosi Jezusa, by wyprostował może pokręcone drogi życia małżeńskiego

Podkreślmy, że taki dzień jest potrzebny zwłaszcza dzisiaj, kiedy kwestionuje się wartość sakramentu małżeństwa, i kiedy tyle par decyduje się na rozwód. Chcielibyśmy, aby z tym świętem utożsamiali się małżonkowie, którzy złożyli sobie wzajemną przysięgę przed Bogiem i pragną w niej wytrwać do końca życia.

Bo sakrament małżeństwa przypieczętowany przed Bogiem, daje małżonkom siłę i jest początkiem nowej rodziny. Dodajmy, że jest to najmniejsza komórka społeczna, która musi być szczególnie chroniona. Aby rodzina była silna, małżonkowie muszą wciąż dbać i pielęgnować swoją miłość, a także zachowywać wzajemną wierność.

Zachęcamy by tego dnia np. podczas wieczornej modlitwy, polecać siebie i swoje rodziny przez wstawiennictwo świętych Zelii i Ludwika Martin, bo skoro im się udało wychować pięć córek i dojść do świętości, to z pewnością wiedzą, jak poradzić sobie z obecnymi problemami i dojść na końcu życia do Boga.

Proponowany program obchodów Dnia Męża i Żony w parafiach Rad lokalnych:

4 lipca – rozpoczęcie Nowenny do świętych Zelii i Ludwika Martin.
12 lipca – wspomnienie liturgiczne Świętych:

 • Msza Święta,
 • Adoracja ze Św. Małżonkami Zelią i Ludwikiem Martin
 • Apel Jasnogórski

13 lipca – Dzień Męża i Żony

 • Msza Święta z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich
 • Po nabożeństwie wspólne świętowanie (kawa, ciasto, grill, projekcja filmu), a później dalsze świętowanie małżonków we dwoje.

 

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ MĘŻA I ŻONY


W dniach 8-10 lipca 2022 r. w Skarżysku-Kamiennej przy Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej zorganizowany zostanie dla małżeństw Ogólnopolski „Dzień Męża i Żony”, na którym będzie:

 • odprawiona uroczysta Msza Św. z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich,
 • konferencje,
 • warsztaty dla małżonków,
 • modlitwa,
 • wspólne biesiadowanie,
 • ogłoszenie wyników Konkursu „Moi Rodzice”

Konferencję poprowadzą nasi Bracia w Rycerstwie: Czcigodny ksiądz Janusz Chyła oraz Zacny Brat Piotr Czapiewski z małżonką.

Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału. Zapisywać się można przysyłając zgłoszenie mailem na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie na numer: 660-516-470.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:

Piątek 08-07-2022

16:00 Rejestracja
18:00 Kolacja
19:00 Różaniec w terenie
21:00 Modlitwa na zamknięcie obrazu
21:15 Wieczorek zapoznawczy

Sobota 09-07-2022

07:00 Rejestracja (przed i po mszy)
07:30 Śniadanie
09:00 Msza św. z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich (możliwość uczestnictwa online poprzez link https://youtu.be/goFvJP09aE4
10.30 Spotkanie przy kawie
11:00 Warsztaty małżeńskie
13:30 Obiad
15:00 Koronka do Bożego Miłosierdzia
15:30 Spacer z przewodniczką po terenie Bazyliki
17:00 Konferencja
19:00 Kolacja przy świecach z muzyką i tańcami

Niedziela 10-07-2022

08:00 Msza Święta dla rannych ptaszków
09:00 Śniadanie
11:00 Msza Święta dla śpioszków
Dla chętnych wyjazd na strzelnicę lub do Muzeum im. Orła Białego Skarżysko-Kamienna
Wyjazd

Zakwaterowanie w domu pielgrzyma „Centrum Ostra Brama”, ul. Wileńska 34a, 26-110 Skarżysko-Kamienna.