Tarnobrzeski Marsz dla Życia i Rodziny

W dniach 30 maja – 3 czerwca 2012 roku w Mediolanie odbywało się VII Światowe Spotkanie Rodzin z Ojcem Świętym. Spotkania te, są wielkim świętem dla rodzin z całego świata, które razem się modlą, razem przeżywają swoje spotkanie z Chrystusem, a także uczą się od siebie wzajemnie: zdobywają pewne doświadczenie w rozwiązywaniu trudnych, rodzinnych spraw, doświadczają wspólnoty i uświadamiają sobie, że na świecie jest wiele rodzin katolickich, które chcą z Chrystusem rozwiązywać swoje problemy i na Chrystusie budować swoje życie. 

Nie wszyscy jednak mogą pojechać do stolicy Lombardii chociaż są przekonani, że rodzina to najgłębszy sens tego wszystkiego, co się dzieje w społeczeństwie. Pragną jednak… „razem z rodzinami dzielić wspólną drogę, która opiera się na modlitwie i refleksji nad rodziną i jej problemami”.

Dlatego też w blisko 40 miastach w Polsce, w dniu 3 czerwca, w łączności z VII Światowym Spotkaniem Rodzin z Ojcem Świętym, zorganizowane zostały „Marsze dla Życia i Rodziny”. Tego dnia na ulice wyszli Ci wszyscy, którym na sercu leży dobro rodziny. Była to okazja do tego, by publicznie manifestować radość życia, by cieszyć się swoją rodziną, by spotkać osoby, z którymi dzieli się te same wartości, by zarażać innych swoim szczęściem.

W Tarnobrzegu „Marsz dla życia i Rodziny”, który odbył się po raz pierwszy zorganizowany został przez Katolickie Przedszkole im. św. Józefa, Rycerze Kolumba z Rady 15239 przy Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Szkoły Katolickie im JP II w Tarnobrzegu, Dekanalna Rada Ruchów i Stowarzyszeń – Dekanaty Tarnobrzeg, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich – par. MBNP i Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych- par. MBNP.

Uroczystości rozpoczęte zostały uroczystą Msza św. sprawowaną na Placu Bartosza Głowackiego o godz. 13.00. Mszę św. sprawowali Księża Proboszczowie tarnobrzeskich parafii wraz z księżmi wikarymi. We Mszy św. brał również udział Ks. Bp Edward Frankowski, który wygłosił homilię, w której przybliżył zgromadzonym wielką wartość, jaką jest rodzina. Wśród przybyłych na rynek miasta przedstawicieli różnych wspólnot parafialnych zobaczyć można było również przedstawicieli miasta w osobach Pana Roberta Niedbałowskiego – Zastępcę Prezydenta Miasta oraz Pani Anny Czaplińskiej – Naczelnika Wydziału Edukacji. W uroczystościach wzięli również udział przedstawiciele tarnobrzeskich szkół, wśród których wyróżniali się w szczególności uczniowie klasy mundurowej z Zespołu Szkół im. ks. Stanisława Staszica w Tarnobrzegu. Uczniowie ci, zamykali marsz tworząc zabezpieczenie marszu.

Po Mszy św. zaczęto formować Marsz. Marsz przeszedł ulicami Sienkiewicza i Dąbrowskiej na boisko sportowe Szkoły Podstawowej Nr 10, by radośnie świętować i cieszyć się wzajemną obecnością. Wszystkich przybyłych połączyło przekonanie, że podstawowe wartości, jakimi są Życie i Rodzina, coraz częściej spotykają się z dyskredytacją (dyskwalifikacja, kompromitacja, brak zaufania). Jak powiedziała Pani Krystyna Wrońska – koordynator Marszu „Rodzina jest wspólnotą naturalną, opartą na miłości i wolnym wyborze dwóch osób pragnących dawać początek życiu i uzupełniać się we wzajemnej miłości w dobie kryzysu pewnych wartości oraz samej rodziny, sens tych słów nabiera wielkiego znaczenia. Jesteśmy przekonani, że szacunek dla życia i rodziny stanowi fundament ładu społecznego, bo życie pojawia się, wzrasta i kształtuje w rodzinie. Kiedy nie szanuje się życia człowieka, trudno troszczyć się o jego wolność i własność. Nie zapominamy, że rodzina oparta na stabilnym związku małżeńskim, to miejsce harmonijnego wzrastania młodego człowieka, a zarazem wielka przygoda i droga osobistego spełnienia kobiety i mężczyzny. Rodzina zapewnia szczęście, poczucie bezpieczeństwa, wsparcie w trudnościach i godną starość. Maszerujemy również po to, by zwracać uwagę opinii publicznej na sytuację rodziny. Z uwagi na fakt, że rodzina jest instytucją szczególną i niezastąpioną, domagamy się tego, by cieszyła się odpowiednim prestiżem. Podstawowym przejawem szacunku dla rodziny powinno być zaufanie, że mogąc konsumować owoce swojej pracy, będzie czynić to roztropnie i odpowiedzialnie troszcząc się zarówno o potrzeby swoje jak i wspólnoty, w której żyje – miasta i ojczyzny. Bo Ojczyzna jest Rodziną Rodzin.  Wychodzimy na ulice również po to, by upominać się o prawa tych, którzy sami nie mogą się bronić – dzieci przed urodzeniem, które można w Polsce pozbawiać życia ze względu na ich niepełnosprawność bądź okoliczności poczęcia”.

Marsz został zakończony Piknikiem Rodzinnym zorganizowanym na terenie Szkoły Podstawowej nr 10 w Tarnobrzegu.

Rafał Tracz