II Światowy Kongres Bożego Miłosierdzia


W dniach od 1-5 października 2011 roku w Krakowie odbył się II Światowy Apostolski Kongres Bożego Miłosierdzia (WACOM - World Apostolic Congres On Mercy). Miejscem spotkania czcicieli Bożego Miłosierdzia z całego świata było Sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach, gdzie ostatnie lata swojego życia spędziła św. Siostra Faustyna Kowalska i gdzie dziś istnieje światowe centrum kultu Bożego Miłosierdzia.

Najwyższe władze Zakonu Rycerzy Kolumba i nasza polska jurysdykcja współuczestniczyła w przygotowaniu i przeprowadzeniu tego Kongresu. Zarówno w Krakowie-Łagiewnikach, jak i w Oświęcimiu oraz w Wadowicach, gdzie miało miejsce wystąpienie Najwyższego Rycerza Carla Andersona, służyliśmy uczestnikom Kongresu.

FOTO GALERIA

1 października
Inauguracja
Msza Święta
Koncert

2 października
Msza Święta
Modlitwa
Spotkanie na Rynku Głównym
Koncert "Credo"

3 października
Świadectwa
Msza Święta
Świadectwa w parafiach Krakowa

4 października
Świadectwa
Msza Święta
Spotkanie i świadectwo Najwyższego Rycerza Carla Andersona w Wadowicach
Świadectwa w parafiach Krakowa

5 października
Konferencja prasowa i Msza Święta na zakończenie Kongresu

Przemówienia Carla Andersona w Wadowicach


Kard. Dziwisz przekazał Rycerzom Kolumba relikwię Bł. Jana Pawła II
Relikwia zostanie umieszczona w Sanktuarium Bł. Jana Pawła II w Waszyngtonie

W dniu 5 października ks. kardynał Stanisław Dziwisz, arcybiskup Krakowa i były sekretarz Błogosławionego Jana Pawła II, przekazał Rycerzom Kolumba relikwię pierwszego stopnia zmarłego papieża. Relikwia będzie na stałe złożona w Sanktuarium Błogosławionego Jana Pawła II w Waszyngtonie, które będzie budowane przez Rycerzy Kolumba.

Podczas Mszy św. na zakończenie II Międzynarodowego Kongresu Miłosierdzia Bożego w Krakowie, Kardynał Stanisław Dziwisz przekazał na ręce Najwyższego Rycerza Carl A. Andersona relikwię żywej krwi Błogosławionego Jana Pawła II. Relikwiarz jest jednym z trzech egzemplarzy zamówionych w Rzymie dla relikwii Bł. Jana Pawła II.


Razem z Najwyższym Rycerzem, obecni w delegacji Rycerzy Kolumba byli Kapelan Stanowy ks. Kardynał Franciszek Macharski, były arcybiskup Krakowa; Kapelan Stanowy Pomocniczy Ks. Tomasz Kraj; oraz Delegat Stanowy Krzysztof Orzechowski wraz z żoną Danutą.

Rycerze Kolumba są jednym z głównych sponsorów Kongresu o Bożym Miłosierdziu. Najwyższy Rycerz Anderson przemówił do uczestników Kongresu 4 października. Najwyższy Rycerz ściśle współpracował z Bł. Janem Pawłem II, który uczynił go członkiem wielu watykańskich komisji. Najwyższy Rycerz również współpracował z Bł. Janem Pawłem II przy stworzeniu Papieskiego Instytutu Studiów nad Małżeństwem i Rodziną im. Jana Pawła II w Stanach Zjednoczonych w 1987 roku.

„Jest to dla nas wielki zaszczyt, że otrzymamy relikwię Błogosławionego Jana Pawła II” powiedział Najwyższy Rycerz Carl Anderson. „Relikwia będzie umieszczona na honorowym miejscu w Sanktuarium Błogosławionego Jana Pawła II. Będzie przypominać wszystkim odwiedzającym Sanktuarium o świętości Błogosławionego Jana Pawła II. A dla tych spośród nas, którzy należą do Zakonu Rycerzy Kolumba, będzie przypominać o specjalnej więzi, która nas łączyła z Błogosławionym Janem Pawłem II i o pracy, do wykonania, której Rycerze są powołani na całym świecie, czy to w Ameryce, czy w Polsce, czy w każdym innym kraju”.

Rycerze Kolumba są największą katolicką organizacją pomocy bratniej liczącą ponad 1,8 miliona członków działających w wielu krajach – głównie w Stanach Zjednoczonych, w Kanadzie, w Meksyku i na Filipinach.

Polska jest pierwszym krajem w Europie, który stanowi jurysdykcję Rycerzy Kolumba od momentu kiedy w 2005 roku Zakon rozpoczął tam swoją działalność.

Zobacz zdjęcia i film...