Rycerze w Sucharach mają własną Salę

9 lutego 2013 w klasztorze Księży Pallotynów w Sucharach dokonano uroczystego otwarcia i poświęcenia Sali Rycerzy Kolumba Rady 15415 im. bł. ks. Józefa Jankowskiego.

Utworzenie Sali poprzedził kapitalny remont jednego z pomieszczeń klasztornych wykonany przy ofiarnym udziale członków miejscowej Rady. W sumie przy remoncie i urządzaniu pomieszczenia Rycerze z Suchar przepracowali 180 godzin. Liderem i sponsorem projektu był kapelan Rady w Sucharach ks. Andrzej Sobaszek SAC. Sala została wyposażona w cenne osobiste pamiątki i symbole m.in. krzyż należący do śp. Ks. Kanonika Benona Kaczmarka zasłużonego w Polsce kapłana i duszpasterza niewidomych – brata Rycerza z Rady 15415.

Utworzenie Sali Rycerzy Kolumba posiada fundamentalne znaczenie dla dalszej działalności Rady w Sucharach. Od chwili powstania, półtora roku temu, zebrania Rady odbywały się w niewyremontowanych i niedogrzanych pomieszczeniach klasztoru. Każdorazowe zebranie wymagało wcześniejszego przygotowania i dostosowania pomieszczenia do wymogów określonych w przepisach zakonu. Brakowało także odpowiedniego miejsca na przechowywanie dokumentacji Rady i symbolów zakonu Rycerzy Kolumba. Utworzenie sali dla zebrań i spotkań Rady 15415 pozytywnie wpłynęło na poczucie zakorzenienia braci Rycerzy w klasztorze w Sucharach. Przeprowadzenie tak gruntownego i kosztownego remontu zaowocowało u członków Rady wzrostem wiary w możliwość realizacji podobnych projektów w przyszłości.

Utworzenie Sali Rycerzy Kolumba wpisuje się w proces rewitalizacji klasztoru Księży Pallotynów w Sucharach posiadającego ponad 90-letnią tradycję. Na przestrzeni minionych lat klasztor w Sucharach pozytywnie oddziaływał na okolicznych mieszkańców Suchar i pobliskiego Nakła nad Notecią. W klasztorze mieściło się najpierw gimnazjum, a następnie nowicjat oraz studium filozofii i teologii Księży Pallotynów. W 1936 roku w kaplicy klasztornej święcenia kapłańskie otrzymał błogosławiony ks. Józef Jankowski – Męczennik Oświęcimski beatyfikowany 13 czerwca 1999 roku przez Papieża Jana Pawła II wraz z 107 innymi męczennikami. W latach powojennych 1951 – 1991 klasztor w Sucharach był domem nowicjackim Zgromadzenia Sióstr Pallotynek.