Formacja
List Prezydenta RP do uczestników XVI Konwencji Stanowej Rycerzy Kolumba
Organizatorzy i Uczestnicy
XVI Konwencji Stanowej
Rycerzy Kolumba w Polsce
Ekscelencje, Czcigodni Goście, Panie i Panowie,
serdecznie pozdrawiam wszystkich zgromadzonych w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej na uroczystym spotkaniu łączącym ludzi głębokiej wiary i służby bliźnim – na XVI Konwencji Stanowej Rycerzy Kolumba w Polsce. Wydarzenie to ma rangę szczególną, w tym bowiem roku świętują Państwo 20–lecie obecności Rycerzy Kolumba w naszym kraju. Z dumą i wzruszeniem wspominam, że rozpoczęli Państwo swoją działalność w Polsce z inspiracji i za błogosławieństwem naszego wielkiego rodaka, papieża św. Jana Pawła II, który zawsze bardzo wysoko oceniał dorobek Państwa organizacji. Z okazji pięknego jubileuszu składam wszystkim polskim Rycerzom Kolumba serdeczne gratulacje oraz najlepsze życzenia obfitości Bożych łask, pomocnych w pełnionej misji.
Już od niemal 150 lat ta największa na świecie, bo licząca dwa miliony osób, katolicka organizacja charytatywna zrzeszająca świeckich mężczyzn prowadzi dzieła miłosierdzia, umacniając solidarność międzyludzką i wspólnotę Kościoła. To wielce wymowne, że pierwsi członkowie ruchu, powstałego w XIX wieku w Stanach Zjednoczonych, przyjęli za patrona Krzysztofa Kolumba – człowieka głębokiej wiary, który odważył się wyjść poza horyzont znanego sobie świata i z niezwykłą determinacją realizował swoją wizję. Myślę, że właśnie ta konsekwencja w podążaniu raz obraną drogą mimo trudności i zwątpienia otoczenia pozostaje również dziś ważnym źródłem inspiracji. Właśnie takie postawy – gorącej wiary i wytrwałej pracy – stanowią fundament Państwa wspaniałych osiągnięć.
Bardzo się cieszę, że ruch upowszechnił się także w naszej Ojczyźnie. Ponad osiem tysięcy polskich Rycerzy Kolumba wraz z rodzinami, wspierającymi ich przedsięwzięcia, to potężna siła duchowa i ogromny kapitał społeczny. Kierują się Państwo pięknym przesłaniem, aby wiarę wyrażać poprzez uczynki. W imieniu Rzeczypospolitej i rodaków serdecznie dziękuję za liczne dokonania charytatywne, inicjatywy na rzecz trwałości rodziny i działania pro–life służące ochronie życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Zarówno w swych parafiach i lokalnych środowiskach – które Rycerze Kolumba uznają za podstawową przestrzeń działalności – jak też w ramach akcji o wymiarze ogólnopolskim szczodrze zasiewają Państwo ziarna dobra. Myślę o tym z najwyższym uznaniem.
Dziękuję za Państwa żarliwy i ofiarny patriotyzm. Obecna Konwencja Stanowa odbywa się pod hasłem zaczerpniętym z nauczania Prymasa Tysiąclecia, bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego, który wielokrotnie przypominał: „Dla nas po Bogu największa miłość to Polska”. Swoim chlubnym zaangażowaniem budują Państwo pomyślną przyszłość naszej Ojczyzny, wiernej chrześcijańskim korzeniom i odważnie podejmującej wyzwania XXI wieku – ze świadomością, że najlepszą busolą pośród rozmaitych zmian i zagrożeń są wartości Ewangelii. Życzę kolejnych pięknych owoców Państwa działalności oraz poczucia uzasadnionej dumy z pełnej poświęcenia posługi.
Szczęść Boże!
Karol Nawrocki
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
____________________________________________________
List odczytał Jan Krzysztof Ardanowski, Przewodniczący Rady Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP.
O Rycerzach Kolumba na łamach Magazynu „Solidarność”
Wiara, patriotyzm i odpowiedzialność społeczna - to wartości, które od lat łączą Rycerzy Kolumba i „Solidarność”. O działalności Zakonu, jego historii oraz współczesnej misji katolickich mężczyzn opowiada Skarbnik Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce br. Jacek Pisz w wywiadzie dla Magazynu „Solidarność”. Rozmowa została przeprowadzona po spotkaniu z przewodniczącym Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” Krzysztofem Doślą.

