Aktualności

II i III stopień w Tarnowie

W sobotę 27 września 2014 roku w Kościele Bł. Karoliny Kózka w Tarnowie odbyła się Uroczystość Inicjacji na II i III Stopień w Rycerstwie.

Uroczystość rozpoczęła Msza Św. koncelebrowana, której przewodniczył i wspaniałe kazanie wygłosił Ordynariusz Diecezji Tarnowskiej JE Ks. Biskup Andrzej Jeż.
Czcigodny Ks. Biskup nawiązywał do słów Najwyższego Rycerza Zakonu Rycerzy Kolumba, zacnego brata Carla Andersona z książki "Cywilizacja Miłości. Co każdy katolik może zrobić, by zmienić świat".

Wszystkich przybyłych przywitał Proboszcz Parafii Bł. Karoliny, a jednocześnie Kapelan Rady tarnowskiej ks. prałat Stanisław Dutka.

Na zakończenie Mszy Św. głos zabrał nasz Delegat Stanowy, zacny brat Andrzej Anasiak, który w porywających słowach podziękował JE Ks. Biskupowi za Jego obecność i wsparcie działalności Rycerzy Kolumba w Diecezji Tarnowskiej.
Delegat Stanowy podziękował również księżom kapelanom i wszystkim braciom rycerzom za wypełnianie misji, którą wyznaczył nam ks. M. McGivney oraz Święty Jan Paweł II. Prosił o dalszą aktywność i zaangażowanie w dziełach realizowanych przez Zakon Rycerzy Kolumba.

We Mszy Św. uczestniczyło kilkunastu księży (przystępujących do awansu na kolejne stopnie w rycerstwie) oraz ponad 230 braci rycerzy z niemal całej Polski; od Szczecina, poprzez Częstochowę, cały Śląsk, Kraków i całe południe (m.in. Tarnów, Dębica, Rzeszów, Łańcut, Dobrzechów, Głogów Małopolski, Sędziszów Małopolski) oraz Rejony centralne, aż po Lublin.
Byli z nami również: ks. kapelan Marek Leśniak z Krakowa, Kapelan Diecezjalny Rycerzy Kolumba ks. prałat Józef Dobosz z Dębicy oraz wielu księży z Diecezji Tarnowskiej.

Swoją obecnością uroczystość uświetnili funkcjonariusze Rady Stanowej: Delegat Stanowy Andrzej Anasiak, Sekretarz Stanowy Tomek Wawrzkowicz, Skarbnik Stanowy Witold Zmysłowski, a także Konsultant Rady Najwyższej KofC Leszek Waksmundzki i Dyrektor Stanowy ds. Członkostwa Dariusz Wolniak.
Z braćmi rycerzami przybyli także delegaci rejonowi: Leszek Kucharski, Roman Wycisk, Marian Wójtowicz (koordynował organizację i przebieg całej uroczystości), Stanisław Dziwiński.

Po zakończeniu Mszy Św. oraz wspólnym zdjęciu rozpoczęła się uroczystość Inicjacji na II i III stopień w rycerstwie.
Inicjację na II stopień przeprowadził Zespół ze Starachowic, a na III stopień Zespół z Rzeszowa/Dobrzechowa. Była to pierwsza Inicjacja III stopnia przeprowadzona przez ten Zespół.
Bardzo serdecznie dziękujemy Braciom z obydwu Zespołów za ich zaangażowanie i poświęcenie dla dobra Zakonu.

Jeszcze raz dziękujemy za wsparcie JE Ks. Biskupowi Andrzejowi Jeżowi, Księdzu Prałatowi Stanisławowi Dutka za przyjęcie nas w murach tej pięknej Świątyni, Delegatowi Stanowemu Zacnemu Bratu Andrzejowi Anasiakowi za Jego obecność i podniosłe słowa skierowane do nas oraz bratu Marianowi Wójtowiczowi i Wielkiemu Rycerzowi Rady Tarnowskiej Krzysztofowi Pikulowi za koordynację przeprowadzonej uroczystości.
Bardzo dziękujemy również braciom z Rady Tarnowskiej za pomoc w prawidłowym przebiegu uroczystości.

Tomek Wawrzkowicz, Sekretarz Stanowy Zakonu Rycerzy Kolumba w Polsce.FOT. br. Jerzy Wawrzkowicz, Zastępca Wielkiego Rycerza Rady Rzeszowskiej i Kustosz Rejonu 7.