Wiara przez uczynki

 

17.01.

We wrocławskiej Radzie 16105 nastąpiło uroczyste wprowadzenie relikwii Bł. Michaela McGivney'a do kościoła parafialnego pw. Św. Franciszka z Asyżu. Mszy Świętej przewodniczył i homilię wygłosił wikariusz generalny archidiecezji wrocławskiej Ks. Dr Adam Łuźniak. Po zakończonej Eucharystii odbyło się nabożeństwo ku czci BŁ. Michaela McGivey’a oraz błogosławieństwo relikwii.

16.01.

Rycerze Kolumba z Rady 15420 z Kozienic wzięli udział w asyście służby liturgicznej podczas Mszy Św. w parafii pw. Św. Krzyża, pod przewodnictwem Kapelana Proboszcza Ks. Kan. Kazimierza Chojnackiego. Po zakończonej Homilii Bracia wraz z uczestnikami przeszli na teren pałacowo-parkowy pod kolumnę upamiętniającą narodziny króla Zygmunta Starego, gdzie odbył się po raz XI Męski Różaniec. Bracia zgromadzeni na modlitwie odmówili Tajemnice Światła, które przygotował Lektor Rady w intencji: Ojczyzny i Kościoła, o ustanie pandemii korona wirusa, za rządzących aby podejmowali prawe i mądre decyzje oraz o wszelkie łaski dla mieszkańców Kozienic. Na zakończenie Brat Grzegorz Kocyk przytoczył krótki rys historyczny tego miejsca.

14.01.

W parafii św. Rozalii w Skorzeszycach Bp. Diecezji Kieleckiej Jan Piotrowski, podczas Mszy Świętej poświęcił sztandar nowo powstałej Rady 17786 im. Marii i Ludwika Martin.

10.01.

W Parafii pw. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie Rycerze Kolumba na czele z byłym Delegatem Stanowym Tomaszem Wawrzkowiczem, spotkali się na braterskim opłatku. Po Różańcu i Mszy Św. był czas na wspólne życzenia oraz posiłek. Za pomoc okazywaną wielokrotnie rzeszowskiemu oddziałowi Caritas podziękował uczestniczący w spotkaniu Ks. dr Piotr Potyrała Dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej, konsultor Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski.

Rycerze Kolumba z Rady 17753  w Rawie Mazowieckiej wzięli udział w zbiórce pieniędzy na rzecz wielodzietnej rodziny, której podczas wybuchu pieca dom uległ zniszczeniu. Na ten cel udało się zebrać 4463 zł. Za pozyskaną kwotę Bracia zakupili piec, kaloryfer oraz pomogą przy remoncie zniszczonego domu.

Zespół inicjacyjny z Rady 15117 przeprowadził Ceremonię Zasad Rycerskich: Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa w Parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Gdańsku Migowie, podczas której przyjęto jednego Brata.

Rycerze Kolumba z Rady 15128 z Krakowa zorganizowali wraz ze Wspólnotą Różańcową spotkanie opłatkowe połączone z kolędowaniem przy żłobku nowo narodzonego Dzieciątka Jezus.

09.01.

Radomscy Rycerze Kolumba spotkali się na comiesięcznym Męskim Różańcu, tym razem w parafii pw. Chrystusa Kapłana, znajdującego się na placu Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Eucharystii przewodniczył Ordynariusz Bp. Marek Solarczyk wraz z Proboszczem kaplicy Ks. R. Widulińskim, Ks. W. Lenartowiczem oraz Ks. G. Marciniakiem. W wygłoszonej Homilii Bp. Solarczyk zwrócił uwagę na religijne zaangażowanie Rycerzy Kolumba w Polsce. Następnie uczestnicy udali się na dziedziniec seminarium, gdzie przed figurą Matki Bożej rozważano Tajemnice Światła. Po zakończonej modlitwie różańcowej Ks. Wiesław Lenartowicz zaprosił wszystkich uczestników do refektarza na wspólny opłatek oraz słodki poczęstunek z kawą i herbatą. Na zakończenie spotkania opłatkowego Były Delegat Stanowy Zakonu Rycerzy Kolumba w Polsce Brat Andrzej Anasiak w imieniu Rady 14004 przekazał na ręce Rektora Seminarium Ks. Marka Adamczyka stypendium dla wybranego przez Rektora studenta seminarium.

W Koprzywnicy po Mszy Świętej odbyła się Ceremonia Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa podczas której włączonych zostało dwóch mężczyzn do rycerstwa. Braci swoją obecnością wsparli Rycerze z Samborca. To Kolejna ceremonia przyjęcia i kolejny krok by powstała samodzielna rada.

Rycerze Kolumba z Rady 15142 w Ostrowcu Św. przeprowadzili zbiórkę pieniężną dla rodziny, której w Sylwestra spalił się dom z całym dobytkiem. Kwotę jaką uzbierali Bracia to równe 6 tys. zł, które zostaną przekazane dla pokrzywdzonej rodziny.

Rada Rycerzy Kolumba Wodzisław Śląski obchodziła 9-rocznice Peregrynacji obrazu Matki Boskiej z Guadalupe. Mszę Św. sprawował Ks. Prob. Stanisław wraz z Ks. Tomaszem Stolarskimi w intencji rodzin rycerskich oraz parafian. Po mszy odbyło się spotkanie opłatkowe na salce rycerskiej, gdzie po modlitwie odbyło się wspólne kolędowanie przy ciastku i kawie.

08.01.

Tego dnia podczas Sumy Odpustowej Rycerze Kolumba z Chmielnik obchodzili jubileusz 10 -lecia powstania swojej Rady 15416, która jest najstarszą w Diecezji Kieleckiej.

W parafii Św. Apostołów Piotra i Pawła w Opolu miało miejsce uroczyste wprowadzenie relikwii Błogosławionego Księdza Michaela McGivney’a pod przewodnictwem Biskupa Rudolfa Pierskały. Po Mszy Świętej w obecności Delegata Stanowego Krzysztofa Zuby odbyła się Ceremonia Miłosierdzia Jedności i Braterstwa podczas której przyjęto jednego nowego Brata.

07.07.

Rycerze Kolumba z Rady Lokalnej 15652 w Łomży dostarczyli dary zebrane w ramach akcji "Paczuszka dla Maluszka " do Ośrodka Opiekuńczo Wychowawczego w Łomży i do Fundacji "Samotnych Matek z Dziećmi i Rodzin " w Nieławicach.

06.01.

Jak co roku podczas Uroczystości Objawienia Pańskiego w wielu miastach w Polsce odbył się Orszak Trzech Króli organizowany przez Rycerzy Kolumba. Podczas przemarszu ulicami miast Bracia rozdawali uczestnikom śpiewniki kolędowe oraz korony symbolizujące królów przybyłych do Betlejem, by pokłonić się Jezusowi.

Rycerze Kolumba z Rady 17327 we Włocławku uczestniczyli w Adoracji Najświętszego Sakramentu oraz w Męskim Różańcu. Następnie po zakończonej modlitwie różańcowej w sali parafialnej odbyło się świąteczne spotkanie z członkami wspólnot parafialnych oraz rodzinami Braci rycerzy.

Po Mszy Świętej o godz. 12.00 w parafii Jana Chrzciciela w Dębnicy Kaszubskiej  przeprowadzona została ceremonia Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa podczas, której zostało przyjętych siedmiu Braci, w tym Ksiądz Wikary, Bracia działają jako okrągły stół w ramach Rady 15527 ze Słupska.

05.01.

Bracia z Rady 16709 z Sieradza dostarczyli dary do Domu Samotnej Matki w Ciechocinku, które zostały zebrane w ramach akcji „Paczuszka dla maluszka

02.01.

W parafii pw. Św. Franciszka Salezego i Św. Andrzeja Boboli w Gorzycach odbyło się Bożonarodzeniowe spotkanie „Duszpasterstwa Rodzin” pod przewodnictwem Bp. Krzysztofa Nitkiewicza. We Mszy Świętej oraz w spotkaniu uczestniczyli Rycerze Kolumba z Tarnobrzega, Ostrowca Św. oraz z Nowej Dęby.

Tego dnia Bracia z Rady 17667 działającej przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach zorganizowali rodzinne kolędowanie przy ruchomej szopce w Bazylice.

 

 

30.12.

Zespół inicjacyjny z Rady 15708 w Wejherowie wraz z Delegatem Rejonu 41 podczas Ceremonii Zasad Rycerskich: Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa przyjął do naszego grona dwóch nowych rycerze a jeden z Braci został podniesiony do Pełni Rycerstwa.

Rycerze Kolumba z Rady 16973 w Łączanach,  w ramach akcji ,,Paczuszka dla maluszka"  przekazali dary dla dzieci z Domu Opiekuńczo-Wychowawczego w Jasieńcu Iłżeckim.

W Piąty Dzień oktawy Narodzenia Pańskiego i we wspomnienie liturgiczne Św. Tomasza Becketa w Kościele Pw. Św. Krzyża w Kozienicach odbyła się Msza Święta  Imieninowa w intencji Czcigodnego Solenizanta Kapelana  Ks. Prefekta Tomasza Pastuszki. W asyście liturgii podczas Mszy Św. uczestniczyli Księża z Parafii oraz Rycerze Kolumba z Rady 15420 z Kozienic.

29.12.

Rycerze Kolumba z Rady 16708 im. Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus pomagali Caritas Diecezji Radomskiej w dostarczeniu paczek świątecznych dla bezdomnych i potrzebujących.

Rada Lokalna Nr. 17534 z Nowego Dworu Gdańskiego w ramach akcji "Paczuszka dla maluszka" przekazała dary dla dzieci i młodzieży z DPS-u w Elblągu prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Św. Jadwigi.

28.12.

Rycerze z Rady Lokalnej 15268 z Rzeszowa uczestniczyli w Marszu Życia - Młodzianków. Mszę Świętą w intencji „Młodziaków” w Bazylice sprawował Ks. Bp. Edward Białogłowski, biskup pomocniczy Diecezji Rzeszowskiej.

Bracia z Rady 15219 w Poznaniu mieli zaszczyt wniesienia kopi Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej do Świątyni Farnej na zaproszenie Ks. Prepozyta Misiaka.

24.12.

Delegat Stanowy Krzysztof Zuba i Były Delegat Stanowy Tomasz Wawrzkowicz spotkali się z Ks. Zbigniewem Krasem - Kapelanem Prezydenta RP. Z okazji Świat Bożego Narodzenia Oficerowie Stanowi złożyli Ks. Kapelanowi życzenia świąteczne, a także odebrali opłatki, które w imieniu Pana Prezydenta przekazał Ksiądz Kapelan wraz z życzeniami dla wszystkich Rycerzy Kolumba w Polsce.

23.12.

Rycerze z Rady Lokalnej 15268, pomagali diecezjalnej Caritas w rozwożeniu paczek świątecznych dla potrzebujących. Przekazano mieszkańcom Rzeszowa 33 paczek z żywnością. Pracy Braci i wolontariuszy Caritas osobiście Błogosławił Ks. Bp. Jan Wątroba, Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej.

21.12.

Rycerze z Rady 16709 przekazali w ramach akcji „ Paczuszka dla Maluszka” część zebranych darów dla Domu Pomocy Społecznej Sióstr Urszulanek w Sieradzu.

Rycerze Kolumba z Rady 16380 ustawiali i przystrajali choinki na Święta Bożego Narodzenia w kościele a także została zakończona akcja "Paczuszka dla Maluszka". Zebrane dary zostaną przekazane dla Domu Dziecka w Przeworsku prowadzonego przez fundację  "Wzrastanie" oraz dla Oddziału Dziecięcego Szpitala w Lubaczowie.

20.12.

Podczas Ceremonii Zasad Rycerskich: Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa Rycerze Kolumba z Rady 15268 z Rzeszowa przyjęli w szeregi naszego Zakonu nowego członka.

Rycerze Kolumba z Gilowic zakończyli akcję zbiórki żywności dla osób potrzebujących, która trwała od 06 - 19 grudnia. Obfitość towarów ofiarowanego przez darczyńców umożliwiła zrobienie 66 paczek, które Bracia pakowali przez dwa popołudnia. Na dniach paczki trafią do osób potrzebujących na terenie Gilowic oraz DPS Żywiec.

19.12.

Delegat Stanowy Krzysztof Zuba i Były Delegat Stanowy Tomasz Wawrzkowicz spotkali się z Arcybiskupem Stanisławem Gądeckim Przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski.  Oficerowie Stanowi przybliżyli działalność Rycerzy Kolumba, przekazali informacje o „Dniach Formacji” oraz Peregrynacji Relikwii Błogosławionego Księdza Michaela McGivney’a, a także poinformowali o planach na najbliższe miesiące. W czasie spotkania ksiądz Arcybiskup został zaproszony na XII Konwencję Stanową, która odbędzie się w maju 2022 w Licheniu. W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia w imieniu Rycerzy Kolumba Delegaci Stanowi złożyli także księdzu Arcybiskupowi życzenia.

Grono braterskie przy Sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie na Białych Morzach powiększyło się o kolejnych czterech katolickich mężczyzn. Okrągły stół działający w ramach Rady Lokalnej 15128 liczy już razem z Ks. Ryszardem Kielanowiczem dziewięciu Braci. Ceremonię Zasad Rycerskich Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa przeprowadził zespół z Rady 15128.

Rycerze Kolumba z Rady 15160 w Rudzie Śląskiej przygotowali 65 paczek, dla  dzieci, za udział w Mszach Roratnych.

18.12.

Rycerze Kolumba z Rady 15915 z Tarnowa tradycyjne uczestniczyli w Drodze Krzyżowej śladami męczeństwa Bł. Karoliny w Wał Rudzie pod przewodnictwem Ordynariusza Ks. Biskupa Andrzeja Jeża.

Bracia z Rady 17327 im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku przeprowadzają zbiórkę wspierając Schronisko dla Bezdomnych Caritas Diecezji Włocławskiej prowadzone przez Siostry Albertynki.

Tego dnia została zatwierdzona nowa Rada Lokalna Rycerzy Kolumba w Polsce. Posiada numer 17865, jej patronem jest Św. Andrzej Bobola i funkcjonuje w Stalowej Woli przy parafii Matki Bożej Różańcowej. Jest to druga już rada w Stalowej Woli. Ogromna zasługa w założeniu tej wspólnoty należy do Kapelana Ks. Prob. Józefa Rainera, który niestrudzenie poszukiwał mężczyzn. Nie bez znaczenia jest również to, że pierwsi przyjęci w czerwcu tego roku mężczyźni byli widoczni i aktywni w życiu parafii, dzięki czemu zwracali na siebie uwagę potencjalnych przyszłych kandydatów.

Rycerze Kolumba z Rady 15759 ze Stalowej Woli zebrali dary w postaci artykułów chemicznych oraz żywności długoterminowej. Przygotowane paczki zostaną przekazane do Domu Samotnej Matki w Rudniku.

Tego dnia odbyło się  spotkanie z ordynariuszem opolskim Ks. Bp. Andrzejem Czają. Zakon Rycerzy Kolumba reprezentowali Dyrektor ds. Rozwoju Rad - Br. Krzysztof Sietczyński oraz Konsultant ds. Rozwoju - Br. Leszek Waksmundzki. JE Ks. Biskup wyraził duże zadowolenie z początku rozwoju rycerstwa w diecezji i wyraził pełne wsparcie naszym działaniom.

Rycerze Kolumba częstochowskich rad pożegnali Abp. Seniora Stanisława Nowaka, byłego Metropolitę Częstochowskiego. Uroczystości pogrzebowego rozpoczęły się w piątek Mszą Świętą w Bazylice Jasnogórskiej. Następnie kondukt żałobny przeszedł Alejami Najświętszej Maryi Panny do Archikatedry Częstochowskiej, rozważając tajemnice bolesne Różańca Świętego. W świątyni arcybiskupiej odbyły się nieszpory a także wieczorna Msza Święta i czuwanie przy trumnie. W sobotnie popołudnie odbyła się Msza Święta Pogrzebowa i przeniesienie trumny do krypty biskupiej w Archikatedrze.

17.12.

Rycerze Kolumba z Radomia pod przewodnictwem Ks. Proboszcza Gabriela Marciniaka kontynuowali prace na grobach dzieci utraconych na cmentarzu komunalnym Ofiar Firleja. Po usunięciu starych,  rozpadających się tabliczek oraz krzyży, rycerze zamontowali nowe białe krzyże, które podczas uroczystości poświęcił Bp. Marek Solarczyk. Bracia uporządkowali 121 mogił dzieci utraconych.

16.12.

Rycerz Kolumba z Rady 17586 z Radomia rozwozili przygotowane przez Braci paczki świąteczne dla potrzebujących osób w swojej parafii.

14.12.

Tego dnia Rycerze Kolumba z Rady 15915 w Tarnowie przekazali dary w postaci ubrań oraz kilkudziesięciu czajników elektrycznych dla Caritas Diecezji Tarnowskiej o wartości 2000 złotych.

Rycerze Kolumba z Rady 17600 w ramach akcji „ Świąteczna Paczka” obdarowali potrzebujące dwie rodziny przekazując im pralkę oraz telewizor. Środki na ten cel zostały pozyskane podczas zbiórki w parafii w Suwałkach.

13.12.

Rycerze Kolumba z Rady 15915 w Tarnowie uczestniczyli w uroczystościach 40 -lecia wprowadzenie „Stanu Wojennego”. Mszy Świętej przewodniczył Kapelana Ks. Prał. Stanisława Dutka. Po zakończonej Eucharystii pod pomnikiem Świętego Jana Pawła ll zostały złożone kwiaty i zapalono znicze.

Bracia z Tomaszowa Mazowieckiego obchodzili dziewiątą rocznicę powstania swojej Rady 15622. Po  uroczystej Mszy Świętej odbyła się Ceremonia Zasad Rycerskich; Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa podczas której przyjęto w nasze szeregi kolejnego rycerza.

12.12.

W parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Rodzin w Jankowicach Rybnickich podczas rocznicy objawień Matki Bożej z Guadalupe miała miejsce uroczysta Msza Święta w intencji Rycerzy Kolumba i ich rodzin. Podczas Mszy Św. uczestniczyli Bracia pochodzący z tej parafii z Rady 15500 w Wodzisławiu Śląskim.

We wrocławskiej Radzie 16105 rycerze podczas Mszy Świętej świętowali wspomnienie Naszej Patronki Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe. Bracia ufundowali ikonę z wizerunkiem NMP z Guadalupe, która do końca Adwentu będzie peregrynowała po domach parafian. Po Mszy Świętej odbyła się ceremonia Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa w trakcie której przyjęto nowego Brata.

W dniu wspomnienia patronki Zakon Rycerzy Kolumba Matki Bożej z Guadalupe Bracia z Rady 15672 z Częstochowy uczestniczyli w uroczystej Mszy Świętej, podczas której wystawili Poczet Sztandarowy.

11.12.

W Centrum Edukacjyjno - Formacyjnym w Koszalinie odbył się Dzień Formacji Rycerzy Kolumba z diecezji koszalińsko - kołobrzeskiej zorganizowany przez koszalińską radę przy współpracy z Radą Stanową Rycerze Kolumba w Polsce. Tematem spotkania była Eucharystia w oparciu o nauki Św. Jana Pawła II i Bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Mszy Św. przewodniczyli Kapelani Ks. Stanisław Łącki i Ks. Leszek Szurek. Naukę formacyjną wygłosili Sekretarz Stanowy Br. Marek Ziętek  oraz Br. Michał Polak przedstawiciel koszalińskiej Rady Rycerzy Kolumba.

W parafii pw. MB Fatimskiej w Gdańsku Rycerze Kolumba z diecezji gdańskiej i elbląskiej wzięli udział w „Dniu Formacji”. Spotkanie formacyjne rozpoczęło się Mszą Św. koncelebrowaną sprawowaną pod przewodnictwem arcybiskupa Tadeusza Wojdy Metropolity Gdańskiego. Gospodarzami „Dnia Formacji” byli Bracia z powstałej kilka dni wcześniej nowej Rady 17857 w Gdańsku Żabiance.

W parafii pw. Św. Klemensa w Warszawie Bracia z Rady 17050 zorganizowali „Adwentowy Dzień Skupienia” dla Rycerzy Kolumba z Rejonu 18, oraz ich rodzin. Eucharystię z okazjonalną nauką Kapelana O. Andrzeja Kukły poprzedziła Ceremonia Zasad Rycerskich: Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa.

Tego dnia Rycerze Kolumba z Radomia pracowali przy budowie szopki Bożonarodzeniowej, która stanie jak co roku na Placu Corazziego przed Urzędem Miasta.

W Wigilię Matki Bożej z Guadalupe Bracia z Rady 15672 w parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Częstochowie podczas Ceremonię Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa przyjęli czterech nowych Braci. To owoc przeprowadzonej wcześniej „Niedzieli Rycerskiej”.

W „Domu Szilo” w Czeladzi odbył się rycerski „Dzień Formacji” dla Rejonów 5, 17, 20. Mszę Świętą odprawił Ks. Bp. Grzegorz Kaszak. Rozważania formacyjne poprowadzili zacny Brat Stanisław Dziwiński i Leszek Waksmudzki. Na zakończenie rekolekcji odbyła się Ceremonia Zasad Rycerskich podczas której przyjęto Dyr. „Domu Szilo” Ks. Pawła Tracza.

Rycerze Kolumba z Rady 15759 w Stalowej Woli pakowali sianka na wigilijny stół, które zostaną rozdane wiernym w trzecią i czwartą niedzielę Adwentu.

09.12.

Członkowie Rady Stanowej: Delegaci Stanowi Krzysztof Zuba i Tomasz Wawrzkowicz spotkali się z Ordynariuszem Diecezji Toruńskiej Ks. Biskupem Wiesławem Śmiglem. Rozmowa dotyczyła działalności Rycerzy Kolumba w Polsce i w Diecezji Toruńskiej, a także trwających Dni Formacji i Peregrynacji Relikwii Błogosławionego Księdza Michaela McGivney’a. Oficerowie Stanowi zaprosili także Księdza Biskupa na  XII Konwencję Stanową Rycerzy Kolumba w Polsce, która odbędzie się w maju 2022 roku.

Jak co roku Rycerze Kolumba z Rady 15011 z Dąbrowy Górniczej zorganizowali „Szlachetną Paczkę” dla potrzebujących rodzin. Choć w zamiarze było obdarowanie trzech rodzin, dzięki wielkiemu sercu darczyńców udało się przygotować pięć świątecznych paczek.

Podczas Ceremonii Zasad Rycerskich Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa zespół inicjacyjny z Rady 15268 z Rzeszowa przyjął do naszego Zakonu jednego Brata.

08.12.

Podczas sumy odpustowej Rycerze Kolumba z Rady 15416 w Chmielniku obchodzili jubileusz – 10 lecia powstania Rady w Parafii Chmielnik. Bracia z Chmielnik są najstarszą Radą Rycerską w Diecezji Kieleckiej.  Przez 10 lat istnienia Rycerze aktywnie uczestniczą w życiu codziennym parafii. Swoją posługą pomagają przy organizacji świąt, opiekują się Kościółkiem Św. Trójcy, przeprowadzają kwesty na rzecz Kościoła, pomagają w pracach technicznych na rzecz parafii. Ostatnio natomiast zaczęli pomagać jednej rodzinie w budowie domu i poprawy bytu materialnego.

Oficerowie Stanowi Krzysztof Zuba i Tomasz Wawrzkowicz spotkali się z Ordynariuszem Diecezji Bydgoskiej Ks. Biskupem Krzysztofem Włodarczykiem. W trakcie rozmowy omówiono działania podejmowane przez Rycerzy Kolumba w Polsce, a także przybliżono szczegóły funkcjonowania rad w Diecezji Bydgoskiej. Delegaci Stanowi wręczyli Księdzu Biskupowi rycerski różaniec, a także zaprosili Księdza Biskupa do wzięcia udziału w XII Konwencji Stanowej Rycerzy Kolumba w Polsce zaplanowanej na maj 2022 roku.

Rycerze Kolumba z Rady 17327 z Włocławka wzięli udział w Uroczystość Niepokalanej NMP w Kościele filialnym w Modzerowie. Podczas Mszy Świętej przewodniczył O Damian proboszcz parafii a Homilię odpustowa wygłosił Ks. Diakon Daniel z Seminarium Duchownego we Włocławku im Bł. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

07.12.

Rycerze Kolumba z Rady 15500 z okazji Św. Mikołaja odwiedzili z prezentami Ośrodek Rewalidacyjno- Wychowawczy „RAFA” dla dzieci z autyzmem w Wodzisławiu Śląskim. Spotkanie upłynęło we wspaniałej atmosferze mikołajkowej. Bracia otrzymali podziękowania w postaci książeczki wykonanej przez dzieci.

Rycerze Kolumba z Gilowic jak co roku przeprowadzają zbiórkę artykułów spożywczych, aby podarować je potrzebującym na terenie swojej parafii.  Dary zbierane są w Kościele, Kaplicy w miejscowości Rozciętej oraz w niektórych sklepach na terenie Gilowic.

06.12.

Rycerze Kolumba z Rady 15416 wraz ze Św. Mikołajem odwiedzili rodziny, którym pomaga rada lokalna z Chmielnik i rozdała prezenty dorosłym oraz dzieciom.

W parafii Matki Bożej Różańcowej w Stalowej Woli przyjęto kolejnych dwóch mężczyzn do wspólnoty Zakonu Rycerzy Kolumba, tym samym spełniając warunek utworzenia Rady Lokalnej działającej przy tej parafii. Ceremonie Zasad Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa przeprowadzili Bracia z Rady 15759 ze Stalowej Woli. 

Delegat Stanowy Krzysztof Zuba i były Delegat Stanowy Tomasz Wawrzkowicz spotkali się z Kapelanem Stanowym Arcybiskupem Wacławem Depo. Oficerowie Stanowi przestawili m.in. działania Rycerzy Kolumba w Polsce, poinformowali o przebiegu trwających Dni Formacji, a także przekazali informację o nowych radach lokalnych oraz rozwoju członkowskim. Omówiono także przebieg zaplanowanej na przyszły rok Peregrynacji Obrazu Świętego Józefa, której tematem przewodnim będzie nauczanie Świętego Jana Pawła II o rodzinie w oparciu o m.in. encyklikę "Familiaris consortio". Delegaci Stanowi zaprosili również Kapelana Stanowego na przyszłoroczną Konwencję Stanową.

05.12.

Rycerze Kolumba z Rady 15420 uczestniczyli w uroczystym Poświęcenie Krzyża w Nowinach k./ Kozienic. Wydarzenie to poprzedziła Msza Święta w Kościele pw. Św. Krzyża, którą odprawili wspólnie księża z parafii, homilię wygłosił Ks. Wiesław Janowski. Po Eucharystii dalsze uroczystości odbyły się przy trasie Kozienice – Zwoleń, tam nastąpiło Poświęcenie Krzyża, którego inicjatorem i fundatorem jest Brat Jan Gajda. Na zakończenie Bracia poprowadzili po raz dziesiąty "Męski Różaniec" odmawiając Tajemnice Bolesne Różańca Świętego w intencji ofiar poległych w tym miejscu.

Zespól inicjacyjny z Rady 15249 im. Św. Rafała Kalinowskiego z zachowaniem rygoru pandemicznego podczas ceremonii Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa przyjął w swoje szeregi trzech nowych członków. Inicjacja odbyła się w Parafii Podwyższenia Św. Krzyża w Sosnowcu.

W Kolegiacie Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Ciechocinku gościli dziś Delegat Stanowy Krzysztof Zuba i Były Delegat Stanowy Tomasz Wawrzkowicz. Podczas Mszy Świętej sprawowanej przez Kapelana Rady - Ks. Prałata Grzegorza Karolaka Delegat Stanowy przybliżał parafianom oraz pensjonariuszom postać Błogosławionego Księdza Michaela McGivney’a oraz działalność Rycerzy Kolumba w Polsce i na świecie, a także zachęcał do wstąpienia do naszego Zakonu. Po liturgii odbyło się braterskie spotkanie.

Rada Rycerzy Kolumba z Wodzisławia Śląskiego zorganizowała w parafii Św. Wawrzyńca przed peregrynacją relikwii Bł. Ks. McGivney’a zbiórkę środków higieny osobistej i pampersów dla dorosłych, prosząc parafian o „Dar Serca” dla Hospicjum Domowego im. Ks. Eugeniusza Dutkiewicza w Jastrzębiu Zdroju.

Rycerze Kolumba z Rady 15267 przeprowadzili Niedzielę Rycerską w Kościele parafialnym w Rzeplinie i Kaplicy w Posadowie.

Rycerze Kolumba z Łeby włączyli się w akcję zbiórki funduszy na sprzęt dla niepełnosprawnego mieszkańca. Przekazali fundacji ,,Szansa” na dedykowany cel 3060,- pozyskane ze zbiórki złomu na trenie Łeby i okolic.

 04.12.

W par. pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu odbył się "Dzień Formacji" Rycerzy Kolumba, który przygotowali Bracia z Rady 14004. Eucharystii przewodniczył Ks. Prob. Wiesław Lenartowicz. Postać Św. Maksymiliana M. Kolbe przybliżył zebranym gość specjalny z Niepokalanowa Franciszkanin Ojciec Michał Chylak OFM Conv ( ORDO FRATRUM MINORUM CONVENTUALIUM - Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych). Całość spotkania formacyjnego poprowadzili przedstawiciele Rady Stanowej Br. Jan Malik, Br. Andrzej Trzosek oraz Br. Jacek Grzegorzewski.

Rycerze Kolumba z Rady 14023 im Papieża Jana Pawła II rozpoczęli Peregrynację Obrazu i Relikwii naszego założyciela Błogosławionego Ks. Michaela McGivney'a w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starachowicach.

Podczas Ogólnopolskiej Zbiórce Żywności „ Tak. Pomagam.” organizowanej przez Caritas działającej przy Parafii Świętej Trójcy, Bracia z Rady 15708 wraz z małżonkami uczestniczyli jako wolontariusze. Przez dwa dni trwającej zbiórki w sklepie „Biedronka” w Wejherowie zbierano do specjalnie przygotowanego koszyka produkty długoterminowej przydatności z których będą przygotowywane świąteczne posiłki dla potrzebujących.

Delegat Stanowy Krzysztof Zuba i Były Delegat Stanowy Tomasz Wawrzkowicz oraz Brat Mariusz Książek uczestniczyli w uroczystości z okazji 30. rocznicy powstania Radia Maryja. Mszy Świętej przewodniczył Metropolita Lwowski  - nasz brat w rycerstwie - abp Mieczysław Mokrzycki, a koncelebrowali m.in. ks bp Wiesław Śmigiel i bp Janusz Stepnowski. W uroczystość wzięli udział również m.in. Bracia z rady Włocławka z Wielkim Rycerzem Rafałem Kocanowskim na czele.

W parafii pw. Św. Krzyża w Poznaniu rozpoczęła się Peregrynacja Relikwii Błogosławionego Księdza Michaela McGivney’a.

03.12.

W parafii w Górze Puławskiej po wieczornej Mszy Św. odbyła się Ceremonia Zasad Rycerskich Miłosierdzia Jedności i Braterstwa. Do Rady 17137 wstąpiło czterech nowych członków a do pełni rycerstwa awansowali pozostali Bracia. Ceremonię przeprowadził zespół Rady Lokalnej nr.15631 z Pionek na czele z Wielkim Rycerzem Jackiem Bartosiewiczem.

Delegacja Rycerzy Kolumba z Rady 15268 odwiedziła Szpital Paliatywny w Rzeszowie. Wielki Rycerz wraz z Bratem kapłanem w ramach Św. Mikołaja przekazali na ręce Pani Dyrektor „ Dar Serca” szopki Bożonarodzeniowe dla chorych przebywających w szpitalu.

02.12.

Rycerzy Kolumba z Rady  14428 uczestniczyli w uroczystości odpustowej ku czci Św. Andrzeja w parafii pw. Św. Andrzeja Apostoła w Gilowicach.

01.12.

W parafii pw. Św. Pawła Apostoła w Radomiu Rycerze Kolumba z Rady 17586 uczestniczyli w uroczystym zakończeniu parafialnych rekolekcji adwentowych podczas, których dokonany został Akt Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa Króla królów i Pana panów. Mszy Świętej przewodniczył Biskup Marek Solarczyk Ordynariusz Diecezji Radomskiej. 

br. Adrian Pawłowski 
Koordynator ds. PR 
Zakonu Rycerzy Kolumba w Polsce 

Kliknij na ikonkę miesiąca,

aby wyświetlić działania Rycerzy Kolumba w Polsce w wybranym miesiącu: