Wiara przez uczynki

 
 

23.05.

W minioną niedzielę w Radomiu po raz 10 ulicami miasta przeszedł „Marsz dla życia i Rodziny„ zorganizowany przez Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Radomskiej przy współpracy katolickich ruchów i stowarzyszeń. Radomscy Rycerze Kolumba, podejmując przydzielone im zadania, mieli swój udział w organizacji marszu i okolicznościowego festynu rodzinnego przy placu Corazziego. Bracia Rycerze podjęli się: rozwieszenia plakatów informujących o marszu w radomskich parafiach, rozłożenia i złożenia 12 namiotów przy budynku Prezydium Miasta, transportu szkolnych ławek i krzeseł do rozłożonych namiotów, nagłośnienia i porządkowego zabezpieczenia w trakcie przemarszu korowodu ulicami miasta.

Tego dnia w Bydgoszczy-Fordonie w Parafii Św. Łukasza Ewangelisty i Św. Rity podczas uroczystej Mszy Św. Ks. Bp. Krzysztof Włodarczyk ustanowił kościół - SANKTUARIUM ŚWIĘTEJ RITY. Kustoszem Sanktuarium został Ks. Mirosław Pstrągowski, Proboszcz i Kapelan Rady 17782 w Bydgoszczy. Podczas uroczystości obecni byli Rycerze z miejscowej Rady. Radę Stanową Rycerzy Kolumba reprezentował Sekretarz Stanowy Marek Ziętek, wraz z Delegatem Rejonowym Rejonu 48,  Bratem Leszkiem Podhaliczem. Obecna była też delegacja Rycerzy z Rady 17538 z Witkowa.

21.05.

W Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej odbyła się XII Stanowa Konwencja Rycerzy Kolumba w Polsce pod hasłem „Przyszłość ludzkości idzie poprzez rodzinę!”. Rycerze Kolumba z całej Polski przyjechali do licheńskiego sanktuarium na dwudniowe spotkanie 20-21 maja, by modlić się, dziękować za wydarzenia minionego roku bratniego i zaplanować kolejny w 140. rocznicę powstania Zakonu. Konwencję rozpoczęła uroczysta Msza Św. w Bazylice licheńskiej. Liturgię sprawowało kilku Biskupów oraz Kapelanów z rycerskich Rad Lokalnych, pod przewodnictwem Abp. Mieczysława Mokrzyckiego, metropolity lwowskiego. Zebranych powitał Ks. Bogusław Binda MIC, przełożony licheńskiej wspólnoty Księży i Braci Marianów a Homilię wygłosił Abp. Mokrzycki. Podczas XII Konwencji Stanowej również odbyły się wybory Oficerów Rady Stanowej na rok bratni 2022/23:

Delegat Stanowy – Br. Krzysztof Zuba

Sekretarz Stanowy – Br. Marek Ziętek

Sekretarz Stanowy – Br. Jacek Pisz

Radca Stanowy – Br. Krzysztof Sietczyński

Kustosz Stanowy – Br. Dariusz Wolniak

Wszystkim braciom funkcjonariuszom Rady Stanowej oraz Delegatowi Stanowemu życzymy wielu łask Bożych, opieki Matki Bożej i sił na nowy rok działalności Rycerzy Kolumba w Polsce.

18.05.

Pamiętając o Braciach i Siostrach na Ukrainie nie zapominamy o naszych Przyjaciołach na Litwie. Do hospicjum w Wilnie dotarł transport żywności, urządzeń ogrodniczych i materiałów higienicznych do opieki długoterminowej. Tym razem jest to wspólne dzieło Rycerzy Kolumba z Rady w Brodnicy, Polskiego Korpusu Pokoju, Stowarzyszenia Joannici Dzieło Pomocy w Lidzbarku Warmińskim i firmie Szlifmar z Nowego Miasta Lubawskiego. Rycerze przez kilka dni zaangażowali się także w odnowienie Drogi Krzyżowej i elementów drewnianych wokół hospicjum.

16.05.

Jak co miesiąc w męskim gronie Rycerze Kolumba z Rady 17865 ze Stalowej Woli spotkali się na Modlitwie Różańcowej. Różaniec Mężczyzn obejmuje intencją parafian, miasto, kościół oraz te przyniesione wraz ze sobą. W tym miesiącu modlitwie szczególnie blisko towarzyszył wspominany liturgicznie Św. Andrzej Bobola. To po Św. Wojciechu i Św. Stanisławie największy męczennik i patron Polski. W kazaniu podczas Mszy Św. Ks. Prob. Piotr Cecuła, pochodzący z miejscowości leżącej blisko Strachociny, w której Św. Andrzej się urodził - przybliżył jego postać i historię kultu.

14.05.

Tego dnia w Wieluniu przeprowadzona została Ceremonia Zasad Rycerskich: Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa, podczas której zostało przyjętych dwóch nowych Braci. Ceremonię w zabytkowym kościółku Św. Barbary w Wieluniu przeprowadził Radca Stanowy - Br. Stanisław Dziwiński.

Tego dnia zespół inicjacyjny z Rady Lokalnej 17050 w Warszawie przeprowadził Ceremonię Zasad Rycerskich: Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa, podczas której zostało przyjętych trzech nowych Braci oraz jeden otrzymał awans do Pełni Rycerstwa.

13.05.

W 105 rocznicy Objawień Fatimskich w parafii pw. Św. Pawła Apostoła w Radomiu, podczas uroczystości patronki Rady 17586 im. Matki Bożej Fatimskiej, Ordynariusz Diecezji Radomskiej Ks. Bp. Marek Solarczyk dokonał poświęcenia sztandaru Rady Lokalnej. Następnie zebrani przeszli procesyjnie ulicami swojej dzielnicy odmawiając Modlitwę Różańcową.

Rycerze Kolumba z Rady 15268 z Rzeszowa spotkali się z Ks. Piotra Potyrała Dyrektora Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Wielki Rycerz wraz z Kanclerzem Rady Lokalnej, złożyli gratulację z racji jubileuszu 30 rocznicy powstania Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Ks. Piotrowi wręczono pamiątkowy portret Bł. Ks. McGivney,a, Historie Zakonu i okolicznościowy list zawierający życzenia. Ponadto została omówiona dalsza współpraca między Caritas a Radą Lokalną.

10.05.

Bracia z Rady 17327 w Włocławku świętowali Imieniny swojego Kapelana O. Damiana, Proboszcza i Kustosza parafii oraz Sanktuarium Męczeństwa Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki.

09.05.

W poniedziałek gościem Poranka rozgłośni katolickich był Brat Krzysztof Sietczyński - Stanowy Dyrektor ds Rozwoju. Rozmowa dotyczyła pomocy niesionej przez Rycerzy Ukrainie. „Gdy dzieje się wielkie zło, dla każdego człowieka, a szczególnie dla mężczyzny, nie ma nic gorszego niż bezsilność. Wobec tak ogromnego zła, pojedynczy człowiek staje się zupełnie bezradny. Rycerze nie byli bezradni. Od pierwszego dnia wojny, mając informacje od naszych braci Rycerzy z Ukrainy, dokładnie wiedzieliśmy czego im potrzeba. Nasza pomoc była prowadzona od początku i była skuteczna” – powiedział w Poranku „Siódma9” Krzysztof Sietczyński (Rycerze Kolumba w Polsce).

Podczas Odpust w Parafii Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Chmielowie Rycerze Kolumba z Rady 15472 uczestniczyli we Mszy Św. odpustowej wraz z Braćmi z Okrągłego Stołu w Chmielowie. Mszę Św. koncelebrował Ks. Andrzej Maczuga.

08.05.

Tego dnia rozpoczęły się ogólnopolskie uroczystości ku czci św. Stanisława Biskupa i męczennika odbyły się w Krakowie i rozpoczęły od tradycyjnej procesji, która przy biciu dzwonu Zygmunta wyruszyła z Katedry na Wawelu do bazyliki na Skałce. Uczestniczyli w niej przedstawiciele polskiego Episkopatu, kapłani, osoby konsekrowane, delegacje wiernych z całej archidiecezji, reprezentanci różnych stanów, bractw i stowarzyszeń. W procesji niesione były także relikwie Błogosławionego Księdza Michaela McGivney’a - założyciela Rycerzy Kolumba. Następnie została odprawiona Msza Święta, której przewodniczył Abp. Jan Romeo Pawłowski, Sekretarz ds. Przedstawicielstw Papieskich w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej. Rycerze Kolumba z rad lokalnych z Krakowa zabezpieczali trasę procesji, a także sektory podczas uroczystości, która transmitowana była na antenie TV Polonia. W uroczystości wziął udział także Delegat Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce Krzysztof Zuba, Kapelan Stanowy Arcybiskup Wacław Depo oraz Korpus Stopnia Patriotycznego.

Po raz XXX, około stu mężczyzn spotkało się na organizowanym przez Rycerzy Kolumba z Rady 14004 Męskim Różańcu, który odbył się w par. pw. Św. Stanisława Biskupa w Radomiu na placu. Tradycyjnie spotkanie rozpoczęło się Mszą Świętą, którą odprawił Ks. Gabriel Marciniak, który wygłosił do zebranych homilię. Po zakończonej Eucharystii, konferencję i świadectwo wygłosił pochodzący z Ukrainy Ks. Igor Małysz Proboszcz grekokatolickiej parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Radomiu. Następnie uczestnicy procesyjnie przeszli pod krzyż przed kościołem i tam odmówili wspólnie Modlitwę Różańcową, podczas której odczytywane zostały intencje, z którymi przyszli zgromadzeni mężczyźni. Na zakończenie błogosławieństwa zebranym udzielił Ks. Gabriel Marciniak, który zaprosił wszystkich na ostatni już Męski Różaniec w dniu 5 czerwca w radomskiej Katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny, który zakończy różańcowe omodlenie wszystkich radomskich parafii.

Prawie 120 Rycerzy Kolumba dostąpiło w Kielcach zaszczytu nadania Stopnia Patriotycznego. Uroczystość poprzedziła Msza Święta odprawiona w Katedrze pod przewodnictwem Księdza Biskupa Piotra Turzyńskiego. Następnie zespół inicjacyjny pod przewodnictwem Mistrza Stopnia Patriotycznego Rejonu Polska - Delegata Stanowego Krzysztofa Zuby i byłych Mistrzów Stopnia Patriotycznego Krzysztofa Orzechowskiego i Tomasza Wawrzkowicza nadał podczas ceremonii Stopień Patriotyczny Braciom, którzy przybyli z różnych rejonów Polski.

07.05.

W Sanktuarium Św. Stanisława Biskupa i Męczennika odbyły się główne uroczystości ku czci patrona Polski i Rady 16727 Św. Stanisława. W tym roku przypadała 950. rocznica konsekracji biskupiej Św. Stanisława, który urodził się w Szczepanowie. Odbyła się procesja od Kaplicy Narodzenia św. Stanisława do Panteonu Świętych i Błogosławionych Diecezji Tarnowskiej oraz tych, którzy przyjęli imię od Św. Stanisława. W procesji niesione były relikwie patrona Polski, a także relikwie innych świętych i błogosławionych. Modlitwie w drodze do Panteonu przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, który później był głównym celebransem podczas jubileuszowej Mszy Św. Razem z nim modlili się Abp. Henryk Nowacki, były nuncjusz apostolski, oraz Bp. tarnowski Andrzej Jeż.

06.05.

Współpraca misyjna Rycerzy Kolumba i Polskiego Korpusu Pokoju rozwija się na wielu płaszczyznach, których głównym celem jest "wspieranie się w pomaganiu". Najnowszym działaniem było przekazanie przez oddział w Lidzbarku Warmińskim materiałów higienicznych i opatrunkowych, produktów spożywczych i słodyczy, plecaków dziecięcych i materiałów papierniczych. Do Brodnicy dotarło ok. 1500 kilogramów darów. Zostały one podzielone i przekazane instytucjom zajmującym się pomocą humanitarną bezpośrednio w Ukrainie (Prokura Misyjna Misjonarzy Oblatów w Poznaniu), a także zakonom udzielającym wsparcia uchodźcom w Polsce (Wąchock). Przygotowany został także transport materiałów higienicznych do opieki długoterminowej dla Hospicjum w Wilnie. Wykonanych zostało 20 zestawów spożywczych, które przekazano rodzinom na terenie miasta i gminy Brodnica. Pomoc w logistyce i działaniach dokonali Bracia z Rady 16405 z Brodnicy.

Do akcji oddawania krwi pod hasłem „Twoja Krew Darem Życia” organizowanej przez Rycerzy Kolumba w Polsce przyłączyli się Bracia z Rady 15142 z Ostrowca Świętokrzyskiego.

05.05.

W naszych Centrach Miłosierdzia w Hrebennem i Warszawie mieliśmy zaszczyt gościć Kard. Timothy'ego Dolana, Arcybiskupa Nowego Jorku. Abp Dolan jest przewodniczącym Katolickiego Stowarzyszenia Pomocy dla Bliskiego Wschodu, które przekazało prawie 2 miliony dolarów na pomoc humanitarną dla uchodźców. Podczas wizyty Abp. Dolan w imieniu katolików z USA okazał wsparcie uchodźcom ukraińskim i podziękował narodowi polskiemu za ciepłe przyjęcie.

Bracia z rzeszowskiej Rady Lokalnej 15268 otrzymali podziękowanie za pomoc w Oddziale Klinicznym Opieki Paliatywno- Hospicyjnej w Rzeszowie.

03.05.

W Uroczystość Patronki Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski oraz w rocznicę uchwalenia Konstytucji Rzeczypospolitej, Bracia z Rady 14004 w Radomiu, podkreślając swój patriotyzm i przynależność do Kościoła katolickiego, wzięli udział w uroczystej sumie. Eucharystii przewodniczył Ojciec Jan z Zakonu Ojców Bernardynów, Ks. Igor Małysz opiekun grekokatolików z diecezji Radomskiej i Kieleckiej, który wygłosił homilię. Zebrani w świątyni modlili się za wszystkie podjęte dzieła jak również o pokój i pojednanie w duchu miłosierdzia dla nas i całego świata.

Od dnia 03. maja Rada 16015 w Zduńskiej Woli ma nowy sztandar. Poświęcenie sztandaru odbyło się w Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Po akcie poświęcenia i uczestnictwie we Mszy Świętej za Ojczyznę, Bracia z nowym sztandarem wzięli udział w oficjalnych uroczystościach 3 majowych.

Jak co roku 02- 03 maja podczas święta patrona miasta oraz szydłowieckiej parafii Św. Zygmunta Rycerze Kolumba z Rady 17569 wzięli udział w uroczystościach odpustowych. Swoją obecność podkreślili podczas Eucharystii oraz w uroczystej procesji z Najświętszym Sakramentem niosąc baldachim.

Rycerze Kolumba z Rady im św. Jana Pawła II wraz z Delegatem Rejonowym Bartoszem Różańskim złożyli kwiaty przy pomniku Romualda Traugutta, upamiętniając Święto Konstytucji 3 maja.

Rycerzy Kolumba z Rady 15500 z Wodzisławia Śląskiego z par. pw. Św. Wawrzyńca zaprosili parafian na uroczystą Mszę Św. w intencji Ojczyzny i pokój na świecie oraz kolejnej rocznicy powstania Konstytucji 3 Maja. Przed Mszą Św. odmówiono różaniec, który poprowadzili rycerze wraz z rodzinami. Eucharystii przewodniczył Kap. rady Ks. Prob. Stanisław. Podczas  uroczystości został wystawione Poczty Sztandarowe Rycerzy Kolumba oraz Solidarności Górniczej byłej kopalni 1Maja.

W Nabożeństwo majowe Bracia z Rady 16462 z Gorzyc uczestniczyli w procesji niosąc obraz MB Częstochowskiej Królowej Polski do kapliczki przy źródełku. W procesji razem z rycerzami uczestniczyli strażacy oraz panie z Koła Gospodyń Wiejskich w strojach regionalnych.

W święto Matki Bożej Królowej Polski oraz uchwalenia Konstytucji 3 Maja, Bracia z Rady 16266 z Rembieszyc uczestniczyli w uroczystej Mszy Świętej, której przewodniczył Ojciec Marek z Archiopactwa cysterskiego z Jędrzejowa.

Rycerze Kolumba z Rady 15759 w Stalowej Woli spotkaliśmy się, aby wspólnie uczestniczyć we Mszy Św. z racji święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski oraz odnowienie Ślubów Jasnogórskich.

Tego dnia Bracia z Rady 17730 im. Św. Jana Pawła II w Wieluniu obchodzą swoją pierwszą rocznie utworzenia Rady Lokalnej w swojej parafii pw. Św. Barbary.

02.05.

W Namiocie Miłosierdzia Rycerzy Kolumba na przejściu granicznym w Hrebennem gościli Ks. Kard. Timothy Michaela Dolana - Arcybiskupa Nowego Jorku. Ksiądz Kardynał powiedział do Koordynatorów i Wolontariuszy: "Przyjechaliśmy tutaj, żeby wam powiedzieć: Kochamy was, modlimy się za was, bardzo dziękujemy za solidarność z Ukrainą... Wszyscy jesteśmy częścią jednej rodziny, w której to Bóg jest naszym Ojcem, a my Jego dziećmi. Jestem dumny i wdzięczny, że Kościół podnosi się do pomocy. Widzimy tego tak wiele...". Delegat Stanowy Krzysztof Zuba na ręce Księdza Kardynała złożył podziękowania za wsparcie modlitewne, a także pomoc przy realizowanych w naszym kraju dziełach pomocowych dla uchodźców oraz dla ofiar wojny na Ukrainie.

W Namiocie Miłosierdzia Rycerzy Kolumba w Hrebennem  odbyła się Ceremonia Miłosierdzia, Jedności I Braterstwa, którą poprowadzili Delegat Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce Krzysztof Zuba oraz Konsultant Rady Najwyższej Leszek Waksmundzki wraz z Wielkim Rycerzem Rady z Tomaszowa Lubelskiego Marcinem Wojciechowskim. W szeregi Rycerzy Kolumba włączono trzech nowych Braci.

Rycerze Kolumba z Rady 15128 z Krakowa zakupili i przekazała Siostrom Albertynkom prowadzącym fundację „Po Pierwsze Człowiek” nowy termos do codziennego transportu posiłków. Jadłodajnia wydaje dziennie około 200 obiadów bezdomnym i ubogim.

01.05.

W Wodzisławiu Śląskim Mszą Świętą o godz. 8:00 zainaugurowana została ogólnopolska Akcja Rycerzy Kolumba w oddawaniu krwi. Trwać ona będzie do 30 września 2022 roku. Akcja przeprowadzona będzie w ścisłej współpracy z Narodowym Centrum Krwi. Krew będzie można oddawać na hasło „Rycerze Kolumba” we wszystkich 21 Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, w Oddziałach Terenowych oraz podczas mobilnych akcji. Rycerze zorganizują także możliwość oddania krwi przy swoich parafiach.

 
br. Adrian Pawłowski 
Dyrektor ds. PR 
Zakonu Rycerzy Kolumba w Polsce 
 

29.04.

W Radzie 16412 w Nidzicy (diecezja warmińska) odbyła się Ceremonia Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa, podczas której w szeregi rycerzy przyjęto 3 nowych Braci.  Jednocześnie 10 Braci osiągnęło pełnię Rycerstwa. Ceremonię przeprowadził zespół inicjacyjny z Rady 16405 z Brodnicy (diecezja toruńska).

 
26.04.
Rycerze Kolumba z Rady 15420 z Kozienic wraz z Siostrami ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Cierpiących po raz XIV poprowadzili "Męski Różaniec" w parafii Pw. Św. Józefa. Bracia uczestniczyli we Mszy Św., a potem w modlitwie Różańcowej w intencjach naszej Ojczyzny, o łaskę rychłej beatyfikacji Czcigodnej Sługi Bożej Matki Kazimiery Gruszczyńskiej Założycielki Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Cierpiących w Kozienicach.
 
24.04.

Oficerowie Rady Stanowej Rycerzy Kolumba w Polsce na czele z Delegatem Stanowym Krzysztofem Zubą uczestniczyli w Procesji z okazji Odpustu Świętego Wojciecha w Gnieźnie. W uroczystości wziął udział także Kapelan Stanowy Arcybiskup Wacława Depo oraz Kapelani rad z Witkowa i Bydgoszczy.

Rycerze Kolumba z Archidiecezji Katowickiej w parafii Sw. Wawrzyńca w Wodzisławiu Śląskim spotkali się na wspólnej Mszy Św., aby uczcić pamięć zmarłych Braci Rycerzy. Eucharystii przewodniczył Ks. Proboszcz Kapelan Rady Stanisław Czempka oraz Ks. Senior Józef.

Przez całą „Niedzielę Miłosierdzia” Rycerze z krakowskich Rad, przy pomocy Braci, którzy przybyli z innych części Polski, pełnili służbę w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach.

Tego dnia w  parafii Św. Bartłomieja Apostoła w Tucholi przeprowadzona została Niedziel Rycerska. Po ostatniej Mszy Św. podczas Ceremonii Zasad Rycerskich: Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa  przyjęto do naszego Zakonu trzech nowych Braci.

Bracia z Rady 15420 z Kozienic uczestniczyli jako partnerzy wydarzenia w Niedzielę Miłosierdzia Bożego 24 kwietnia 2022 r. w VIII Festiwalu Muzyki Sakralnej im. Józefa Furmanika w Kościele pw. Św. Krzyża w Kozienicach.

Rycerze Kolumba z Sieradza pomogli w zorganizowaniu „Dnia Dobra”, który przeprowadziła Caritas Diecezji Włocławskiej.

23.04.

Rycerze Kolumba z Rady 15622 z Tomaszowa Mazowieckiego działający przy Sanktuarium Św. Antoniego wraz z Odnową w Duchu Świętym zorganizowali pielgrzymkę do Parzna (pow. bełchatowski) miejsca spoczynku Wandy Malczewskiej (mistyczki).

Rycerze Kolumba z Rady 15416 wraz z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej oraz Stowarzyszeniem Przystań w Chmielniku przeprowadzili prace porządkowe przy Kościółku Św. Trójcy.

21.04.

W Turnie k. Białobrzegów Radomskich w Ośrodku Edukacyjno - Charytatywnym „EMAUS”, odbyły się rekolekcje kapłańskie Kapelanów Rycerzy Kolumba poświęcone duszpasterstwu w trudnych czasach. Rekolekcje poprowadził Kapelan Stanowy Zakonu Rycerzy Kolumba w Polsce Metropolita Częstochowski Abp. Wacław Depo.

Rycerze Kolumba z Rady 17316 w Łebie rozpoczęli zbiórkę złomu. Pozyskane środki ze zbiórki trafią na rzecz ubogich i potrzebujących parafian z obu Łebskich parafii.  

19.04.

Bracia z Rady 15915 w Tarnowie wzięli udział w spotkaniu diecezjalnym Rycerzy Kolumba z Zacnym Delegatem Stanowym Bratem Krzysztofem Zubą.

15.04.

W "Namiocie Miłosierdzia" Rycerzy Kolumba w Hrebennem posługuje jako wolontariusz Peter - Rycerz Kolumba z Alaski. Bracia z Tomaszowa Lubelskiego otoczyli go pomocą, odebrali z lotniska z Warszawy, wspierają na miejscu. Z kolei w Warszawie pomaga jako wolontariusz Julius - Rycerz Kolumba z USA (District Columbia) wspomagany przez Braci z warszawskich rad.

Tego dnia Delegat Stanowy Krzysztof Zuba odbył rozmowę z Metropolitą Lwowskim Arcybiskupem Mieczysławem Mokrzyckim. Ksiądz Arcybiskup podziękował za pomoc, którą otrzymują uchodźcy, a także za każde zaangażowanie Rycerzy Kolumba w Polsce wspierające Archidiecezję Lwowską i Ukrainę. Arcybiskup Mokrzycki z uznaniem mówił o „Namiocie Miłosierdzia” w Hrebennem, który odwiedził kilka dni temu. Ksiądz Arcybiskup z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych złożył wszystkim Braciom najserdeczniejsze życzenia.

14.04.
 
Najwyższy Rycerz Patrick Kelly spotkał się z Delegatem Stanowym Krzysztofem Zubą, Kapelanem Stanowym Rycerzy Kolumba w Polsce Arcybiskupem Wacławem Depo oraz Radą Stanową, Dyrektorami Stanowymi i Opiekunami Rejonów.
Najwyższy Rycerz podziękował Braciom za zaangażowanie w pomoc dla Ukrainy i z uznaniem wypowiedział się o działaniach modlitewnych oraz pomocowych na rzecz potrzebujących w Polsce. Ponadto pogratulował dynamicznego rozwoju rycerstwa w Polsce.

13.04.

W parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej odbyła się wizyta Najwyższego Rycerza Patricka Kelly. Na wstępie Najwyższego Rycerza przywitała delegacja Funkcjonariusz Rady 14004 na czele z Kapelanem Wiesławem Lenartowiczem, następnie wszyscy udali się do sali rycerskiej, gdzie sprawozdanie z działań na rzecz Ukrainy przedstawił Były Delegat Stanowy Brat Andrzej Anasiak. Na zaproszenie rycerzy w spotkaniu uczestniczył Biskup Pomocniczy Diecezji Radomskiej Ks. Bp. Piotr Turzyński, Brat Szymon Czyszek z Rady Najwyższej Zakonu Rycerzy Kolumba w Polsce oraz Ojciec Jonathan Kalish Dyrektor ds. Kapelanów i Rozwoju Duchowego Rycerzy Kolumba w USA. Patrick Kelly zapakował symboliczną, ostatnią paczkę z 5 tysięcy paczek świątecznych, przygotowanych przez radomskich Rycerzy, które wieczornym transportem wyjechały bezpośrednio do Kijowa. Tego dnia zostało załadowanych na samochód ciężarowy 35 palet darów. Po zakończonej pracy zebrani udali się na uroczystą Mszę Świętą, której przewodniczy Bp. Piotr Turzyński. Najwyższy Rycerz po zakończonej Eucharystii poprowadził konferencje, w której przekazał zebranym podziękowania dla Rycerzy Kolumba od Papieża Franciszka, z którym spotkał się na audiencji przed wylotem do Polski. Na zakończenie swojego wystąpienia Patrick Kelly wręczył na ręce Kapelana oraz Wielkiego Rycerza i Jego małżonki nagrodę dla Rady Lokalnej 14004. Spotkanie zakończyła się wspólną pamiątkową fotografią.

Najwyższy Rycerz Patrick Kelly wraz z Arcybiskupem Mieczysławem Mokrzyckim spotkali się w Namiocie Miłosierdzia Rycerzy Kolumba w Hrebennem z Braćmi z rady z Tomaszowa Lubelskiego. Najwyższy Rycerz przekazał słowa wdzięczności za ofiarną  pomoc świadczoną uchodźcom na granicy.

Bracia z Rady 15219 w Poznaniu udali się do Domu Samotnej Matki w Kiekrzu ze świątecznymi życzeniami dla Sióstr i podopiecznych. Przekazano słodycze oraz środki higieny dla dzieci, a także mały rowerek.

Rada Lokalna w Lubaczowie miała zaszczyt gościć Najwyższego Rycerza Patryka Kelly, który odwiedzał miejsca, gdzie Rycerze w Namiotach Miłosierdzia niosą pomoc uchodźcom z Ukrainy.

12.04.

Patrick Kelly, Najwyższy Rycerz Zakonu Rycerzy Kolumba rozpoczął kilkudniową wizytę w Polsce. Tego dnia odwiedził mi. Łańcut, gdzie wziął udział w pakowaniu transportu humanitarnego z paczkami świątecznymi dla Ukraińców, przygotowanymi przez Rycerzy Kolumba oraz wolontariuszy z Radomia i Częstochowy. Na trasie pierwszego dnia wizyty znalazł się Łańcut, Hrebenne oraz ośrodek w Rawie Ruskiej na Ukrainie znajdujący się 10 km od granicy z Polską.

W Kraśniku w parafii pw. Matki Bożej Bolesnej, po wieczornej Mszy Świętej miała miejsce Ceremonia Zasad Rycerskich: Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa podczas której przyjęto trzech kolejnych Braci wypełniając warunek utworzenia nowej rady lokalnej.

Rycerze Kolumba z Rady 15759 w Stalowej Woli przekazali dary do Domu Samotnej Matki w Rudniku nad Sanem (pow. niżański).

10.04.

Tego dnia w obecności Delegata Rejonowego, Rada Lokalna 17886 z Żalna przeprowadziła Ceremonię Zasad Rycerskich: Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa, podczas której przyjęto pięciu nowych Braci.

Bracia z Rady 15523 w Czeladzi uczestniczyli w Drodze Krzyżowej pod przewodnictwem, Ks. Kanonika Jarosława Wolskiego oraz Ks. Łukasza Gładki, Ks. Mariusz Kafla, Ks. Andrzej Uliniasza. Intencją Drogi Krzyżowej, był pokój na Ukrainie.

W Radzie 17617 w Jadachach (pow. tarnobrzeski) miała miejsce Ceremonia Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa podczas której w szeregi Rycerzy Kolumba przyjęto jednego nowego Brata, a dwóch dostąpiło zaszczytu awansu do Pełni Rycerstwa.

W 12. rocznicę katastrofy smoleńskiej oraz zbliżającego się Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej Rycerze Kolumba z rady 16015 uczestniczyli ze sztandarem we Mszy Świętej za ojczyznę odprawionej o godz. 10:30 pod przewodnictwem Księdza Proboszcza Dariusza Kalińskiego, Kapelana rady lokalnej w Zduńskiej Woli.

W Lubaczowie ulicami miasta, przeszła procesja błagalna z modlitwą o Pokój na Ukrainie. Pan Jezus wieziony był w Monstrancji z Medjugorie "Królowa Pokoju". Procesji przewodniczył JE ks. bp Mariusz Leszczyński oraz proboszczowie obu parafii. Rycerze Kolumba asystowali i czuwali przy Monstrancji.

Rycerze z Rady 15415 w Nakle nad Notecią uczestniczyli we Mszy Świętej w parafii pw. Św. Wawrzyńca w związku z 12 rocznicą katastrofy smoleńskiej. Bracia złożyli kwiaty pod pomnikiem ku czci ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej.

W parafii pod wezwaniem Bł. Wincentego Kadłubka w Domaszowicach (pow. kielecki) w Radzie 16128 przedstawiono inscenizację wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy.

W niedzielę palmową Rycerze Kolumba z Rady 17730 w Wieluniu uczestniczyli we Mszy Świętej, m.in. czytając opis Męki Pańskiej wg Św. Łukasza.

09.04.

W utworzonym przez Radę 14004 „Centrum Miłosierdzia” w parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej Bracia gościli Ordynariusza Diecezji Radomskiej JE Ks. Bp. Marka Solarczyka. Ks. Biskup dokonał poświęcenia przygotowanych paczek świątecznych i udzielił błogosławieństwa wszystkim pracującym i aktywnie włączył się w dzieło przygotowywania paczek. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu wolontariuszy składających się z młodzieży uczącej się w radomskich szkołach średnich (z Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz Zespołu Doskonalenia Zawodowego) a pochodzących z Ukrainy, Kazachstanu i Polski, oraz radomskich Rycerzy Kolumba w ciągu 10 godzin pracy przygotowano 3200 paczek świątecznych, które trafią na Ukrainę.

Rycerze Kolumba z Rady 17316 im św. Michała Archanioła w Łebie wraz ze Stowarzyszeniem Kolping oraz Strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej przeprowadzili prace porządkowe przy Uniwersytecie Ludowym Stella Maris.

Rycerze Kolumba z Rady 14004 z Radomia przekazali dary dla prawie 400 osób w tym kobiet i dzieci z Ukrainy przebywających pod opieką parafialnego Caritas i Rycerzy Kolumba z Suchedniowa.

Rycerze Kolumba z Mrzezina (pow. pucki) w ramach "Małej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej" przeszli w ciszy z kościoła parafialnego nad samą Zatokę w Osłoninie. Rozważania poszczególnych stacji przygotowali małżonkowie z Domowego Kościoła a trasę przygotowali rycerze.

Bracia z Rady Lokalnej nr 15652 w Łomży uczestniczyli w Drodze Krzyżowej ulicami miasta. Głębokie w treści rozważania przygotował Ks. Patryk Banach. W Drodze Krzyżowej uczestniczył J.E. Ks. Bp. Janusz Stepnowski oraz Kapelan Rady Ks. Marian Mieczkowski.

Kapelan Stanowy Rycerzy Kolumba  JE ks. abp. Wacław Depo poświęcił paczki świąteczne dla Ukrainy przygotowywane w Częstochowie. Przygotowywanie paczek będzie kontynuowane, a we wtorek zostaną przesłane wraz z życzeniami świątecznymi do rodzin ukraińskich na Ukrainie.

Rycerze Kolumba z wrocławskiej Rady 16105 uczestniczyli w piątkowej Drodze Krzyżowej ulicami miasta.

08.04.

Po pandemicznej przerwie ulicami osiedla Michałów w Radomiu przeszła Droga Krzyżowa w której udział wzięli Rycerze Kolumba z Rady 16766 im. Św. Łukasza Ewangelisty. Rozważania rozpoczęły się w parafii Św. Łukasza, a zakończyły w Kościele pw. Bł. Annuarity.

06.04.

Rycerze Kolumba z Rady 14004 w Radomiu gościli JE Ks. Biskupa Radosława Zmitrowicza z Kamieńca Podolskiego na Ukrainie. Ksiądz Biskup przybył do Radomia, aby podziękować Rycerzom zaangażowanym w pomoc Ukrainie i jego Diecezji. Wyrazem wdzięczności była odprawiona przez Niego Msza Święta w intencji Rycerzy Kolumba w Polsce. Po Mszy Św. Ks. Biskup został oprowadzony po centrum pomocy w którym można było zaobserwować stan prac związanych z przygotowaniem 5 tys. paczek świątecznych dla Ukrainy. Zaprezentowano Bp. Radosławowi również jeden z materacy przeciwodleżynowych, które przekazane zostaną do Jego Diecezji.

Rycerze Kolumba z Rady 15622 z Tomaszowa Mazowieckiego na próbę Ksiądz Proboszcza pomagają przy renowacji ogrodzenia przy Sanktuarium Św. Antoniego.

04.04.

Rada Rycerzy Kolumba 15500 z Wodzisławia Śląskiego przyłączyła się do zbiórki darów dla Ukrainy. Przekazując paczki Bracia pomogli przetransportować kolejne zebrane dary z parafii Św. Wawrzyńca do Caritas mieszczący się w Rybniku.

W porozumieniu pomiędzy Rycerzami Kolumba z Nowego Targu a Parafią Św. Teresy z Lisueux we Lwowie- Brzuchowicach, gdzie Proboszczem jest Ojciec Piotr Worwa, Bracia rozpoczęli zbiórkę darów dla Ukrainy w Domu Katechetycznym parafii NSPJ. W środę 06.04. delegacja z Polski zawiozła je bezpośrednio do Lwowa.

03.04.

Tego dnia w Radomiu po raz XXIX odbył się Męski Różaniec. Mszę Świętą odprawił Kapelan Rady 14004 Ks. Wiesław Lenartowicz. Po zakończonej Eucharystii, głos zabrał gość specjalny ze Stanów Zjednoczonych Dominikanin Ojciec Jonathan Kalisch – Dyrektor Programowy Kapelanów z Rady Najwyższej Rycerzy Kolumba. W konferencji, którą wygłosił, między innymi bardzo serdecznie dziękował za zaangażowanie i pomoc na rzecz narodu Ukraińskiego i prosił, aby nie ustawać w tej pomocy. Następnie uczestnicy procesyjnie przeszli przed figurę Matki Bożej przed kościołem i tam odmówili wspólnie różaniec, podczas którego odczytywane były intencje, z którymi przyszli zgromadzeni mężczyźni. Na koniec zebrani odśpiewali Apel Jasnogórski, po którym Ojciec Jonathan Kalish i Ks. Kapelan Wiesław Lenartowicz udzielili wszystkim Błogosławieństwa.

Rycerze Kolumba z Rady 16973 w Łuczanach (pow. radomski) podjęli akcję oddawania krwi.

01.04.

Tradycyjnie już Bracia z Rady 15915 w Tarnowie w pierwszy piątek miesiąca poprowadzili Drogę Krzyżowa, a następnie nabożeństwo ekspiacyjne w intencji trzeźwości narodu oraz pokoju w Ukrainie.

W „Namiocie Miłosierdzia” w Hrebennym gościła Figura Św. Michała Archanioła z Gargano. Dzięki staraniom Kapelanów Naszego Zakonu z Biłgoraju, Ojców Michaelitów oraz Rycerzy Kolumba z  Tomaszowa Lubelskiego odprawiona została Eucharystia oraz Modlitwa zawierzenia Ukrainy. We Mszy Świętej uczestniczyli Rycerze, Siostry Zakonne, wolontariusze i uchodźcy z Ukrainy.

Rycerze z Rady 17533 z Gowina (pow. wejherowski) i z Wejherowa z Rady 15708 wyjechali na trzy dni do Budomierza na granicę polsko-ukraińską, aby posługiwać w „Namiocie Miłosierdzia”. W darach dostarczyli opatrunki, które otrzymali od dobroczyńców oraz agregat prądotwórczy od Rady 17534 z Nowego Dworu Gdańskiego. Dary te zostaną przekazane do Archidiecezji Lwowskiej.

 

br. Adrian Pawłowski 
Dyrektor ds. PR 
Zakonu Rycerzy Kolumba w Polsce 

 

31.03.

Kościół pw. Świętego Jana Chrzciciela w Krakowie był miejscem spotkania stacyjnego w ramach wielkopostnego pielgrzymowania. Mszy Świętej przewodniczył JE Ks. Abp. Marek Jędraszewski Metropolita krakowski. Podczas liturgii uroczyście Bracia z Rady 15128 wyprowadzili do swojej parafii relikwie Bł. Ks. Michaela McGiwney’a. Było to zwieńczenie obchodów 140-lecia założenia Rycerzy Kolumba.

W Kluczborku w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa podczas Ceremonii Zasad Rycerskich: Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa do wrocławskiej Rady przyjęto sześciu nowych Braci. Dzięki temu powstało nowe miejsce na mapie Rycerstwa.

30.03.

Bracia z Rady Lokalnej 15268 w Rzeszowie włączyli się w wieloraką pomoc uchodźcom z Ukrainy. Pomagają w zabezpieczeniu produktów żywnościowych, oraz odzieży. Ponadto rycerze przyjmują uchodźców na nocleg, jak również pomagają w uzyskaniu lokum. Współpracując z Caritas oraz parafią pw. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie prowadzona jest akcja „Plecak dla Maluszka” dla dzieci z Ukrainy.

Rycerze z Rady 17645 ze Szczekocin w dniu 140 rocznicy powstania naszego zakonu przeprowadzili Ceremonię Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa, podczas której zostało przyjętych trzech nowych Braci.

29.03.

W samo południe czasu lokalnego (czyli o 18:00 czasu polskiego) JE Ks. Abp. Leonard Blair, metropolita Hartford odprawi Mszę Świętą w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny w New Haven - miejscu powstania 140 lat temu Zakonu Rycerzy Kolumba. Homilię wygłosi JE Ks. Abp. William Lori, metropolita Baltimore, Najwyższy Kapelan Rycerzy Kolumba.

28.03.

Tego dnia w Bazylice archikatedralnej w Gdańsku Oliwie Rycerze Kolumba wzięli udział w Mszy Świętej dziękczynnej za rok posługi JE Ks. Abpa Tadeusza Wojdy, metropolity gdańskiego. W liturgii uczestniczyli klerycy Gdańskiego Seminarium Duchownego, osoby życia konsekrowanego, przedstawiciele ruchów i wspólnot duszpasterskich. Obecność swoja rycerze z Gdańska podkreślili wystawiając Poczet Sztandarowy.

27.03.

Rycerze z Rady Lokalnej nr 17534 w Nowym Dworze Gdańskim zakupili agregat prądotwórczy dla walczącej Ukrainy. Został on przekazany Braciom z Wejherowa, którzy przewieźli go na granicę w ramach swojej posługi w Namiocie Miłosierdzia.

W Archikatedrze Oliwskiej odbyło się pożegnanie JE Ks. Bp. Zbigniewa Zielińskiego, który decyzją Ojca Świętego został Biskupem Koadiutorem Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Uroczysta Msza Święta stała się okazją do dziękczynienia za sześć i pół roku biskupiej posługi w Gdańsku. Podczas uroczystości obecni byli Rycerze Kolumba z Archidiecezji Gdańskiej, którzy wystawili poczty sztandarowe.

W parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Gdańsku Migowie została uroczyście zainaugurowana nowa Rada Lokalna Rycerzy Kolumba nr 17906 im. Św. Faustyny Kowalskiej.

Rycerze z Rady 16266 z Rembieszyc uczestniczyła w uroczystościach związanych z potyczką pod Mieronicami (pow. jędrzejowski) jedną z wielu bitew Powstania Styczniowego z 1863 roku.

Rycerze Kolumba z Rady 14004 z Radomia zaprosili na wspólne spotkanie uchodźców z Ukrainy zamieszkujących na terenie parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej. O godz. 15.00 wszyscy modlili się Koronką do Bożego Miłosierdzia. Po modlitwie uczestnicy udali się do sali rycerskiej, gdzie mogli napić się kawy i herbaty oraz skosztować przepysznych ciast przygotowanych przez małżonki braci rycerzy, oraz rodziny Domowego Kościoła. W czasie spotkania zebrani mogli wzajemnie poznać się ze sobą oraz wymienić swoimi doświadczeniami.

Tego dnia w Parafia pw Św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Radomiu Rycerze Kolumba z Rady 16708 przeprowadzili Ceremonię Zasad Rycerskich: Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa, podczas której przyjęto jednego nowego rycerza a kolejnych czterech Braci dostąpiło Pełni Rycerstwa.

26.03.

W Chojnicach odbył się XIX Marsz Dla Życia. Po modlitwie w parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski uczestnicy przeszli procesyjnie w Modlitwie Różańcowej do Kościoła Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, gdzie odprawiona została Msza Święta.

W Chojnicach odbył się XIX Marsz Dla Życia. Po modlitwie w parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski uczestnicy przeszli procesyjnie w Modlitwie Różańcowej do Kościoła Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, gdzie odprawiona została Msza Święta. Po Mszy Świętej w podziemiach Kościoła prelekcję o działalności Rycerzy Kolumba przeprowadził Brat Leszek Waksmudzki.

25.03.

Rycerze Kolumba z Rady 14004 podczas obchodów Dnia Świętości Życia uczestniczyli w Marszu dla Życia i Rodziny ulicami miasta Radomia. O godz. 17:30 sprzed Kościoła Garnizonowego uczestnicy marszu wyruszyli do Klasztoru Ojców Bernardynów, gdzie odbyła się Droga Krzyżowa. Mszy Świętej przewodniczył Ordynariusz diecezji radomskiej Bp. Marek Solarczyk. Po zakończonej Eucharystii zebrani w asyście grupy porządkowej składającej się z Rycerzy Kolumba, udali się pod pomnik Maryi Matki Życia znajdujący się na skwerze przy radomskiej Kurii, gdzie zapalili świece i odmówili modlitwę "Pod Twoją Obronę".

Rycerze Kolumba z Rady 17701 w Grudziądzu brali czynny udział w Misterium Męki Pańskiej, następnie uczestniczyli w Zawierzeniu Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi. Ponadto wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej, po której nastąpiła duchowa adopcja dziecka poczętego.

W Katedrze Łomżyńskiej Rycerze Kolumba z Rady Lokalnej 15652 uczestniczyli w Drodze Krzyżowej, Modlitwie Różańcowej i Mszy Świętej pod przewodnictwem JE Ks. Bp. Janusza Stępnowskiego - naszego Brata w rycerstwie, który dokonał Aktu Zawierzenia Rosji i Ukrainy Niepokalanego Sercu Maryi.

W Uroczystość Zwiastowania Pańskiego na przejściu granicznym w Budomierzu Siostry Zakonne z Łagiewnik poprowadziły Koronka do Bożego Miłosierdzia. Mszy Św. przewodniczył Ks .Kan. Andrzej Stopyra, Kapelan Rycerzy Kolumba z Lubaczowa oraz O. Jonathan Kalisch z New Haven. W Eucharystii uczestniczyli wolontariusze, Rycerze Kolumba z Lubaczowa, Krakowa, Radomia, oraz przedstawiciel Rady Najwyższej Brat Szymon Czyszek. Uroczystości zakończyły się odmówieniem aktu poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny w języku angielskim i ukraińskim o pokój, aby wojna na Ukrainie się zakończył.

Rycerze Kolumba z Rady 15142 z Ostrowca Świętokrzyskiego wraz z Caritas prowadzą zbiórkę żywności na paczki wielkanocne dla osób samotnych i potrzebujących.

24.03.

W Redzie (pow. wejherowski) odbyła się Ceremonia Zasad Rycerskich: Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa podczas której przyjęto Diakona i czterech nowych Braci. Ceremonię przeprowadzili Bracia z Rady 16983 w Mrzezinie. Trzech Braci dołączy do Rady w Mrzezinie, a dwóch do Okrągłego Stołu w Redzie.

Rycerze z Rady 16262 w Wąbrzeźnie wprowadzili do Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej relikwie i obraz Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego i uczestniczyli w uroczystej Mszy Świętej, którą celebrował Kapelan rady Ks. Jan Kalinowski.

23.03.

Rycerze Kolumba z Radomia z Rady 14004 razem z Braćmi z Częstochowy w dniu wczorajszym brali udział w powstaniu nowego " Namiotu Miłosierdzia" na przejściu granicznym w Budomierzu. Pracujących rycerzy podczas montażu odwiedził Bp. Pomocniczy dr. hab. Mariusz Leszczyński z Diecezji Zamojsko - Lubaczowskiej.

Bracia z Rady 15915 w Tarnowie przygotowali do transportu paczki dla Ukrainy zebrane podczas zbiórki w dekanacie Tarnów - Wschód. Następnie dary zostały dostarczone do magazyny zbiorczego Caritas Diecezji Tarnowskiej w Wojniczu, skąd pojadą prosto na Ukrainę.

Rycerze Kolumba z Rady 17050 z Warszawy za pośrednictwem Byłego Delegata Stanowego Andrzeja Anasiaka przekazała produkty żywnościowe do wykorzystania w naszych punktach na granicy przy przygotowywaniu posiłków dla uchodźców z Ukrainy. 

22.03.

Rycerze Kolumba z radomskiej Rady 14004 razem z Braćmi z Częstochowy od poniedziałku pełnią służbę na przejściu granicznym w Budomierzu. Na prośbę polskiej Straży Pożarnej do pomocy zameldowali się również strażacy z Lion, Marsylii oraz Avignon. Dzięki tej współpracy wolontariusze dzielą się dyżurami podczas wydawania posiłku oraz przy przyjmowaniu kolejnych uchodźców przekraczających granice naszego państwa.

19.03.

Za pośrednictwem Rycerzy Kolumba zostało przekazanych 15 tysięcy koronek, które ofiarowali wierni ze Stanów Zjednoczonych, aby podkreślić modlitwę zawierzenia Ukrainy - Maryi. Na Jasnej Górze podczas Mszy Świętej, której przewodniczył Kapelan Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce Abp. Wacław Depo przed wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej nastąpiło poświęcenie różańców. W Eucharystii uczestniczył przedstawiciel Rady Najwyższej Szymon Czyszek. Różańce trafią do rąk uchodźców i poszkodowanych w wojnie razem z transportem humanitarnym do Lwowa.   

Delegat Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce Krzysztof Zuba  spotkał się z Rycerzami Kolumba posługującymi w Namiotach Miłosierdzia w Hrebenne oraz w Budomierzu, a także Wielkim Rycerzem rady z Tomaszowa Lubelskiego Marcinem Wojciechowskim oraz Kapelanami - Ks. Januszem Chyłą oraz Ks. Andrzejem Stopyrą.

W katedrze gnieźnieńskiej odbyła się sakra biskupia Ks. Radosława Orchowicza, Biskupa Pomocniczego Archidiecezji Gnieźnieńskiej, w której wzięli udział Rycerze Kolumba z Wejherowa na czele z Wielkim Rycerzem Kazimierzem.

W Sanktuarium Św. Józefa we Włocławku podczas odpustu parafialnego podczas Weekendu ze Św. Józefem Bracia z Rady 17327 uczestniczą w Drodze Krzyżowej z rozważaniami prowadzonymi przez Kapelana Rady Lokalnej O Damiana.

Parafia Św. Wojciecha w Czeladzi gościła abp. Mieczysława Mokrzyckiego, zwierzchnika Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie, byłego sekretarza „papieża z rodu Polaków”. Na Mszy Św. o 8:30 abp. Mokrzycki przekazał relikwie Św. Jana Pawła II modląc się w intencji Rycerzy Kolumba. W ten wyjątkowy dzień można było złożyć po Mszach Św. ofiarę na rzecz Polaków na Ukrainie.

Bracia z Rady 14001 z Ludźmierza (pow. nowotarski) ustawiła rycerskie kosze na dary dla Ukrainy w lokalnych supermarketach, a od poniedziałku uruchamia stałe punkty zbiórki darów przy parafiach w Nowym Targu i Ludźmierzu.

Rycerze Kolumba z Rady Lokalnej 15622 w Tomaszowie Mazowieckim uczestniczyli w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Jak w każdą trzecią sobotę miesiąca Bracia odmówili Różaniec Rodziców za Dzieci. W szczególności modlili się także za dzieci, które zginęły w czasie natarcia na Ukrainie.

Rycerze Kolumba z gdańskich Rad Lokalnych kolejny raz połączyli siły i pomagali w Magazynie Centrum Kryzysowego Caritasu w Gdańsku, który gromadzi dary potrzebne zarówno dla uchodźców w Trójmieście jak i do wysyłki na Ukrainę.

W Lubaczowie rozpoczął się Weekend ze Świętym Józefem. W Drodze Krzyżowej uczestniczyli również Rycerze Kolumba z Chojnic oraz Gdańska. Drogę Krzyżowa prowadził JE Ks. Bp Marian Rojek duszpasterz diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

Rycerze Kolumba z Sieradza po wieczornej Mszy Św. wznowili cykl nauk dla mężczyzn, opartych o adhortację apostolską do katolickich mężczyzn "Stańcie w wyłomie". Naukę wygłosił Ks. Kan. Łukasz Tarnawski ze Zgierza.

W parafii pw. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie Rada Lokalna 15268 uczciła Dzień Założyciela przypadający na 29 marca. Bracia wraz z Księdzem Kapelanem prowadzili Drogę Krzyżową, następnie uczestniczyli w uroczystej Eucharystii przy relikwiach i wizerunku Bł. Ks. M. McGivney’a. Homilię  wygłosił Ks. Kapelan Bogdan Tęcza.

18.03.

Rycerzy Kolumba z Radomia współpracując z Caritas Diecezji Radomskiej, miastem Jedlnia Letnisko ( woj. mazowieckie) oraz firma Kratki.pl zorganizowali transport darów odpowiadając na prośbę pochodzącego z Radomia Ks. Michała Machnio Prob. par. pw. Św. Ignacego Loyoli w Kołomyi ( archidiecezja lwowska). W godzinach popołudniowych na auto ciężarowe załadowano 32 palety najbardziej potrzebnych artykułów. Transport pobłogosławił Ordynariusz radomski Bp. Marek Solarczyk.

W wigilię święta Św. Józefa Rycerze Kolumba ze Stalowej Woli zorganizowali Męską Drogę Krzyżową, gdzie około stu mężczyzn po Mszy Św. wieczornej udało się w milczeniu, ze swoimi intencjami,  z kościoła Św. Jana Pawła II do Sanktuarium Św. Józefa w Nisku.

16.03.

Każdego 16 dnia miesiąca Rycerze Kolumba ze Stalowej Woli spotkali się w Kościele Św. Jana Pawła II na Męskim Różańcu. Mężczyźni modlą się w intencji zakończenia wojny oraz o pokoju na Ukrainie. Po zakończonej modlitwie zapakowano do auta kolejne dary, które zostały dostarczone do Braci z Tomaszowa Lubelskiego.

15.03.

Ze wspólnej inicjatywy Rycerzy Kolumba oraz Caritas przy polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Hrebenne (woj. Lubelskie) powstał Namiot Miłosierdzia, w którym może przebywać jednocześnie 150 uchodźców z Ukrainy. W namiocie znajduje się miejsce do modlitwy z ołtarzem przy którym odprawiane są Msze Święte przez Ks. Marcina Pietrasa z parafii pw. MB Częstochowskiej w Radomiu, punkt doraźnej opieki medycznej oraz miejsce na posiłek i odpoczynek dla osób, które przekroczyły granicę.

Rycerze Kolumba z Rady 15142 w Ostrowcu Świętokrzyskim załadowali i zorganizowali transport do centrali Caritas w Sandomierzu. Drugi transport wyjechał około godziny 14:00.

14.03.

Rycerze Kolumba z Koszalina przy współpracy z Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, zbierają dary i dostarczają je bezpośrednio do potrzebujących, którzy przebywają w obrębie administracyjnym parafii pw. Św. Wojciecha w Koszalinie. To już czwarty transport żywności i artykułów higienicznych dla uchodźców z Ukrainy

13.03.

W niedzielę w Kolegiacie pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła wystąpiły: Zespół Żeński „Cordiale Coro” z Aleksandrowa Kujawskiego i Chór z Parafii pw. św. Jana Chrzciciela ze Służewa, pod dyrekcją Pana Jarosława Dąbrowskiego. Z inicjatywy koncertujących Rycerzy Kolumba z Rady 16014 przeprowadzono zbiórkę na pomoc dla Ukrainy.

12.03.

Rycerze Kolumba z kilku gdańskich rad uczestniczyli w Wielkopostnym Wieczorze Skupienia dla Wspólnot, który odbył się w Gdańsku Oliwie.
Spotkanie składało się z trzech części: wykładu o św. Pawle ks. prof. Waldemara Chrostowskiego, osobistego rozważania fragmentu niedzielnej Ewangelii (Lectio Divina) oraz adoracji krzyża świętego połączonej ze śpiewem.

Bracia z Rady Lokalnej 15622 z Tomaszowa Mazowieckiego uczestniczyli w Drodze Krzyżowej ulicami miasta. Rycerze nieśli krzyż w intencji naszych braci na Ukrainie.

11.03.

Rycerze Kolumba z Rady 17316 im Św. Michała Archanioła przeprowadzili akcję wyposażenia pomieszczenia MOPS w regały z przeznaczeniem na dary dla uchodźców. Zakupione oraz darowane materiały przewieźli i zmontowali Bracia z Łeby.

W Kraśniku podczas Ceremonia Zasad Rycerskich: Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa, w poczet Rycerzy Kolumba przyjęto siedemnastu nowych Braci, w tym Proboszcza Ks. Huberta Czarneckiego. Ceremonię przeprowadził zespół z Rady Lokalnej 15759 ze Stalowej Woli.

10.03.

Tego dnia z parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu wyruszył kolejny transport pomocy dla naszych Braci z Ukrainy. Zebrane dary, które zostały zgromadzone w ciągu tygodnia, zostały spakowanie do kartonów i oklejone karteczkami w języku polskim i ukraińskim. O godzinie 17:00 rozpoczął się załadunek 11 palet najpotrzebniejszych artykułów, które trafią do Łańcuta. W tym właśnie miejscu znajduję się  największy logistyczny punkt przeładunkowy z którego transport trafi bezpośrednio do naszych Braci ze Lwowa.

Rycerze z Rady Lokalnej 15527 przeprowadzili Ceremonię Zasad Rycerskich: Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa, która odbyła się po wieczornej Mszy Świętej w parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Jezierzycach. Do grona rycerzy przyjęto czterech Braci w tym. Proboszcza Ks. Feliksa Samulaka.

09.03.

Rycerze Kolumba ze Lwowa na Ukrainie, wraz z Delegatem Stanowym Ukrainy Jurijem Maleckim, odebrali i wyładowali kolejny duży transport pomocy humanitarnej zebranej przez Rycerzy Kolumba w Polsce i wysłany z Tomaszowa Lubelskiego. Bardzo potrzebne zapasy posłużą do pomocy Ukraińcom uciekającym z obszarów walk.

Rycerze Kolumba z Rady 14004 niosą nie tylko pomoc bezpośrednio na Ukrainę, ale wspierają również rodziny, które zamieszkały już w Radomiu i potrzebują artykułów pierwszej potrzeby. Bracia nawiązali współpracę z Hotelem KPS Food Group Solidarnie z Ukrainą, gdzie przebywa około 150 uchodźców, oraz w mieszczącym się w Kamienicy Deskurów punkcie zbiórki miasta Radomia, gdzie przekazali najbardziej potrzebne rzeczy.

Dzięki współpracy Rycerzy Kolumba z radomskiej parafii pw. M.B. Częstochowskiej (Rada 14004) i M.B. Bolesnej (Rada 15216) oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z rejonu radomskiego, udało się przekazać na Ukrainę do diecezji kamienieckiej dwa samochody: wóz strażacki wypełnione sprzętem dla strażaków, oraz busa do transportu.

Rycerze Kolumba z gdańskich rad lokalnych połączyli siły i pracowali przy sortowaniu, przepakowaniu i załadunku darów dla uchodźców w magazynie CARITAS Archidiecezji Gdańskiej. Z Magazynu Centrum Kryzysowego Caritasu wyruszyła pierwsza ciężarówka z artykułami żywnościowymi. Dary z gdańskiej archidiecezji trafią do centrum pod Lwowem, gdzie zostaną podzielone i rozdysponowane i wyruszą do najbardziej potrzebujących w różnych częściach Ukrainy. Tego dnia Braci odwiedził metropolita gdański J.E. Ks. abp Tadeusz Wojda.

Bracia z Rady 14001 z Ludźmierza (pow. nowotarski) w porozumieniu z dyrekcją Wojskowego Szpitala z Kijowa zebrała potrzebne dla tej placówki dary. W transporcie znalazły się środki medyczne, środki higieniczne, ciepłe koce, śpiwory i żywność długoterminowa a także agregat prądotwórczy 8 kv.

08.03.

W parafii pw. Św. Urszuli Ledóchowskiej w Lublinie miała miejsce Ceremonia Zasad Rycerskich: Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa. Przyjęto trzech nowych mężczyzn, a jeden z Braci został podniesiony do Pełni Rycerstwa. Tym samym liczba rycerzy w tej parafii wynosi dwudziestu dwóch, dzięki czemu utworzono nową radę w Polsce. Jest to druga rada w Lublinie, patronować jej będzie Bł. Kardynał Stefan Wyszyński.

Rycerze Kolumba z Krakowa przekazali na przejście graniczne Hrebenne/Rawa Ruska sprzęt ratujący życie - defibrylator AED (z ang. "Automatyczny Zewnętrzny Defibrylator", czyli sprzęt wysoko zautomatyzowany, który przeznaczony jest do użytku zewnętrznego, poprzez umieszczenie elektrod na ciele poszkodowanego).

W parafii pw. Św. Barbary w Wieluniu Kapelan Rady 17730 odprawił Mszę Świętą w intencji wszystkich kobiet, a Rycerze Kolumba po zakończonej Eucharystii wręczyli każdej kobiecie kwiaty wraz ze słodkim upominkiem.

07.03.

W parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej po Mszy Świętej została przeprowadzona Ceremonia Zasad Rycerskich: Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa w wyniku której Rada 14004 w Radomiu powiększyła się o czterech nowych Braci. 

Rycerze Kolumba ze Stalowej Woli wspomagani przez swoje małżonki pakowali dary zebrane w parafii Matki Bożej Różańcowej i Św. Jana Pawła II. Dary dowieźli również Rycerze Kolumba z Cholewianej Góry. Na dzień następny dary te pojadą do „Centrali Pomocy” stworzonej przez Braci z Tomaszowa Lubelskiego, a stamtąd do transportem z Ukrainy trafią do Lwowa.

06.03.

W parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu Bracia z Rady 14004 rozpoczęli drugi etap zbiórki darów dla Rycerzy Kolumba z Ukrainy. Pracę rozpoczęto od sortowania wszystkich produktów, które zostały spakowanie do kartonów oklejonych karteczkami w języku polskim i ukraińskim. We wtorek 08 marca do Radomia dotrą kolejne trzy transporty darów od Rycerzy Kolumba z Polski.

Rycerze Kolumba z Rady 17607 z Jastrowia przeprowadziła Ceremonię Zasad Rycerskich: Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa. W jej wyniku powstał nowy okrągły stół w miejscowości Strączno (pow. wałecki) z pięcioma nowymi Braćmi na czele z Ks. Andrzejem Sagunem.

Bracia z Rady 15219 z Poznaniu podczas Ceremonii Zasad Rycerskich: Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa przyjęli do grona rycerzy dwóch nowych Braci, w tym jednego kapłana, oraz awansowano do Pełni Rycerstwa jednego Brata.

Rycerze Kolumba Rady 15267 Tomaszowa Lubelskiego wraz z Przyjaciółmi Oblubieńca oraz sympatykami obok namiotu nadziei i miłosierdzia wybudowali punkt medyczny – szpital polowy. Bracia w dwie godziny od podjęcia decyzji, wybudowali polowy punkt pierwszej pomocy medycznej.

05.03.

Z 5/6 marca w Centrum Spotkań i Dialogu Diecezji Kieleckiej odbyło się dwudniowe spotkanie Wielkich Rycerzy z całej Polski z przedstawicielami Rady Stanowej.  W programie spotkania miało miejsce rozdanie nagród dla wyróżnionych rad, oraz Braci za wkład w działalność Rycerzy Kolumba w Polsce. Kolejnym punktem były warsztaty prowadzone przez Dyrektorów z Rady Stanowej, Kapelana Pomocniczego Rycerzy Kolumba oraz byłego Delegata Stanowego. Eucharystii przewodniczył Bp. Jan Piotrowski.

Rycerze Kolumba z Nakła nad Notecią wzięli udział w Nabożeństwie Fatimskim w intencji m.in. pokoju w Ukrainie.

 

br. Adrian Pawłowski 
Dyrektor ds. PR 
Zakonu Rycerzy Kolumba w Polsce 
 
 

28.02.

Rycerze Kolumba z Tomaszowie Lubelskim uruchamiali przy przejściu granicznym w Hrebennem "Namiot Miłosierdzia", w którym uciekający rodziny z Ukrainy będą mieli możliwość zregenerowania się gorącym posiłkiem oraz kawą i herbatą.

Rycerze Kolumba w całej Polsce zorganizowali zbiórkę darów na Ukrainę dla Braci z Lwowa. Otrzymaliśmy prośbę o konkretne artykuły. Na tę okoliczność powstały w Polsce trzy punkty logistyczne zbiórki  Radom, Kraków i Tomaszów Lubelski w którym odbyło się ostatnie pakowanie i wyjazd na Ukrainę. Dzięki hojności darczyńców w ciągu jednego dnia zebrano ogromną ilość darów, które kolejno zostały posegregowane i spakowane do odpowiednich kartonów oraz oznaczone w języku polskim i ukraińskim. Łącznie udało się załadować całego TIRa artykułów pierwszej potrzeby, który około północy wyruszył z Tomaszowa Lubelskiego, a na dzień następny rano dotarł do Braci z Archidiecezji Lwowskiej. Na miejscu Bracia ze Lwowa dokonali rozładunku i przekazali dary potrzebującym.  

Z 27-28 lutego Rycerze Kolumba z Częstochowy, Szczekocin, Skorzeszyc i Rembieszyc poprowadzili czuwanie przed cudownym obrazem Matki Bożej na Jasnej Górze w ramach Społecznej Krucjaty Miłości, jako dziękczynienie za beatyfikację z prośbą kanonizację Bł. Kard. Stefana Wyszyńskiego. Bracia po Apelu Jasnogórskim, prowadzili modlitwy dziękczynne o pokój na Ukrainie, w Polsce i na świecie. O północy odprawiona została Msza Święta pod przewodnictwem kapelanów: Ks. Wiesława Lenartowicza i Ks. Ryszarda Umańskiego.

Rycerze Kolumba z Rady 16266 z Rembieszyc uczestniczyli w obchodach 159 rocznicy bitwy pod Małogoszczem, bitwy która była jedną z największych potyczek zbrojnych Powstania Styczniowego.

W parafii pw. Niepokalanego Serca Marii w Nowym Dworze Gdańskim Rada Lokalna nr 17534 przeprowadziła Ceremonię Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa, wprowadzając do pełni rycerstwa trzech kandydatów.

26.02.

Bracia Rycerze biorący udział w spotkaniu z Radą Stanową w Toruniu uczestniczyli we Mszy Świętej i procesji pokutnej z relikwiami świętych i błogosławionych, w tym założyciela Rycerzy Kolumba Księdza Michaela McGivney'a.  O godzinie 21 Bracia Rycerze udadali się do Sanktuarium na Apel Jasnogórski, po którym nastąpiła nocna Adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju na Ukrainie. O północy Bracia uczestniczyli we Mszy Świętej, której przewodniczył Jego Ekscelencja biskup Wiesław Śmigiel. Wydarzenie transmitowała telewizji TRWAM.

Tego dnia w Krośnie odbyło się spotkanie Rycerzy Kolumba rejonu 42 tj. rada z Dobrzechowa i rada z Krosna. Spotkanie poprowadził Delegat Rejonowy Brat Andrzej Kozioł. W spotkaniu również uczestniczył Kapelan krośnieńskiej rady Ks. dr Andrzej Chmura. Spotkanie rozpoczęło się Mszą Świętą. Po prezentacji została poruszona sytuacja na Ukrainie i możliwości włączenia się naszych Rad do akcji pomocowych.

20.02.

Od ponad 15 lat radomscy Rycerze Kolumba na zaproszenie grupy modlitewnej „Radość i Nadzieja” uczestniczą w comiesięcznej Mszy Świętej w intencji Miasta Radomia i Diecezji Radomskiej. W dniu dzisiejszym w Katedrze Radomskiej Ks. Biskup Ordynariusz Marek Solarczyk celebrował jubileuszową dwusetną już  Mszę Świętą w asyście Pocztu Sztandarowego z Rady 14004.

Z inicjatywy Rycerzy Kolumba z Koszalina w parafii pw. Św. Wojciecha odbył się kiermasz na którym Bracia sprzedawali pączki. W trosce o obiekt sakralny, cały dochód został przeznaczony na pokrycie w parafii rachunku za gaz.

19.02.

Rycerze Kolumba z Kozienic uczestniczyli wraz z Braćmi z Radomia i Pionek w uroczystej Mszy Św. w parafii pw. Św. Krzyża w Kozienicach z okazji 10-lecia powstania Rady Lokalnej 15420 im. Sł. Bożej Matki Kazimiery Gruszczyńskiej. Eucharystii przewodniczył Kapelan Ks. Kan. Kazimierz Chojnacki a homilię wygłosił Kapelan Programowy Rady Stanowej Rycerzy Kolumba w Polsce Ks. Kan. Wiesław Lenartowicz. Na zakończenie przedstawiona została krótka prezentacja multimedialna podsumowująca minione 10 lat działalności Rycerzy Kolumba w Kozienicach a potem wspólne spotkanie.

Tego dnia Rycerze Kolumba z Częstochowy uczcili 75 rocznicę śmierci Kpt. Stanisława Sojczyńskiego ps. "Warszyc" obrońcy Polski we wrześniu 1939r. żołnierza Armii Krajowej i pierwszego dowódcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego, ofiary komunistycznej zbrodni sądowej. W pobliżu miejsca, gdzie przebywał i został pojmany, złożono kwiaty i zapalono znicze. Minister Szymon Giżyński przedstawił sylwetkę i działalność bohatera w rejonie radomszczańsko - częstochowskim. Modlitwę poprowadził Kapelan Częstochowskich Środowisk Patriotycznych Ks. Ryszard Umański.

Rycerze Kolumba z Rady 16266 z Rembieszyc rozpoczęli peregrynację relikwii Bł. Michała McGivney’a. Tygodniowym rozważaniom nad życiem i działalnością naszego założyciela będzie przewodniczył Ojciec Opat Rafał Ścibiorowski z Archiopactwa Cystersów z Jędrzejowa.

18.02.

Rycerze Kolumba z Rady 15219 oraz 17666 w Poznaniu przekazali na poszkodowanych podczas tajfunu na Madagaskarze 2200 zł. Zebrane środki zostały przekazane kapłanowi który prowadzi tam misję.

Rycerze Kolumba z Częstochowy uczcili 75 rocznicę śmierci Kpt. Stanisława Sojczyńskiego ps. "Warszyc" obrońcy Polski we wrześniu 1939r. żołnierza Armii Krajowej i pierwszego dowódcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego, ofiary komunistycznej zbrodni sądowej. W pobliżu miejsca, gdzie przebywał i został pojmany, złożono kwiaty i zapalono znicze. Minister Szymon Giżyński przedstawił sylwetkę i działalność bohatera w rejonie radomszczańsko - częstochowskim. Modlitwę poprowadził Kapelan Częstochowskich Środowisk Patriotycznych Ks. Ryszard Umański.

15.02.

W święto swojego patrona Bł. Ks. Michała Sopoćko prezbitera, Rada Lokalna 17667 działająca przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie- Łagiewnikach uczciła 1 rocznicę swojego utworzenia powiększając swoje grono o kolejnych czterech Braci. Ceremonię Zasad Rycerskich Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa przeprowadzili Bracia z Rady 15128. Ceremonię poprzedziła uroczysta Eucharystia celebrowana przez Bp. Jana Zająca w asyście Kapelana rady Ks. Mateusza Wyrobkiewicza. Krakowski oddział TVP3 przeprowadził rejestrację telewizyjną wydarzenia.

W parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Stalowej Woli po Mszy Św. Zespół Inicjacyjny z Rady 17865 przeprowadził Ceremonie Zasad Rycerskich Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa. Do grona rycerzy przyjęto kolejnych dwóch mężczyzn.

14.02.

W Gdańsku Migowie w par. pw. Miłosierdzia Bożego przyjętych zostało dwóch kolejnych mężczyzn. Ponieważ stan osobowy Okrągłego Stołu osiągnął liczbę 22 osób, po Ceremonii Zasad Rycerskich nastąpił wybór p.o. Wielkiego Rycerza. Został nim Brat Wojciech Anioł. W trakcie spotkania Bracia zdecydowali również, że patronem Rady Lokalnej będzie Św. Siostra Faustyna. Do powstania Rady w archidiecezji gdańskiej przyczynił się Ksiądz Kan. Krystian Wilczyński.

Rada Lokalna 17645 ze Szczekocin (pow.  zawierciański) rozpoczęła peregrynację relikwii Bł. Ks. Michaela McGivney’a.

13.02.

Do grona Rycerzy Kolumba w Gdańsku przyjęto ks. prał. Piotra Toczka - proboszcza parafii pw. św. Maksymiliana Kolbe oraz trzech mężczyzn z tej parafii.
Tym samym zawiązał się zalążek kolejnego rycerskiego okrągłego stołu w Archidiecezji Gdańskiej.
 
Zespół Inicjacyjny z Rady Lokalnej nr 15652 w Łomży przeprowadził Ceremonię Zasad Rycerskich: Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa w Parafii Katedralnej pw. Św. Michała Archanioła w Łomży. Przyjęto jednego nowego rycerza a czterech Braci dostąpiło pełni rycerstwa.

W Parafia św. Klemensa Hofbauera w Warszawie odbyła się Ceremonia Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa podczas której zostało przyjętych trzech nowych Braci.

Rycerze Kolumba z Rady 15420 uczestniczyli w nabożeństwie Fatimskim w intencji Ojczyzny i Pokoju  w parafii pw. Św. Rodziny w Kozienicach. Eucharystii przewodniczył Kapelan Ks. Dziekan Władysław Sarwa, a homilię wygłosił Ks. Krzysztof Wróbel. Po zakończonej Eucharystii, po raz dwunasty Bracia poprowadzili "Męski Różaniec”.

Rycerze Kolumba z Nowej Dęby uczestniczyli w czasie Mszy Św. koncelebrowanej podczas której Ks. Prałat Eugeniusz Nycz przeszedł na zasłużoną emeryturę. Obowiązki proboszcza Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego przyjął Brat w rycerstwie Ks. Dr. Andrzej Barzycki, który przyszedł z Parafii Miłosierdzia Bożego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

12.06.

W Wyższym Seminarium Duchownym im. Papieża Jana Pawła II w Łomży odbyła się Ceremonia Stopnia Patriotycznego Rycerzy Kolumba. W wydarzeniu uczestniczył Ordynariusz łomżyński, Bp. Janusz Stepnowski. Siedemdziesięciu Braci dostąpiło najwyższego stopnia rangi rycerskiej Stopnia Patriotycznego.

Tego dnia odbyło się spotkanie - szkolenie dla Wielkich Rycerzy prowadzone przez Delegata Rejonu 36 Roberta Malatyńskiego w parafii pw. Św Jadwigi Królowej w Rzeszowie. W szkoleniu również uczestniczyli: Delegat Rejonu 30 Roman Popek, Bracia rycerze z Łańcuta oraz z Rzeszowa.

11.02.

Zagłębiowscy Rycerzy Kolumba zainicjowali wmurowanie tablicy poświęconej Słudze Bożemu Abp. Janowi Cieplakowi z Dąbrowy Górniczej na ścianie Bazyliki Matki Boskiej Anielskiej. Inicjatorem tego przedsięwzięcia jest Rycerz Kolumba z Rady Sosnowieckiej Brat Piotr Dudała, czciciel i popularyzator tej wybitnego postaci. Od szeregu lat przybliża on mieszkańcom Zagłębia postać Apostoła Rosji m.in. prowadząc fanpage na Facebooku jemu poświęcony oraz pisząc artykuły na Jego temat. Przewidywany termin odsłonięcia tablicy to 15 sierpnia 2022r. w święto Wniebowzięcia NMP oraz w 141 rocznicę Mszy św. prymicyjnej Arcybiskupa Cieplaka.

Podczas obchodów „Światowego Dnia Chorych” Bracia z Rady 17607 w Jastrowiu uczestniczyli we Mszy Świętej modląc się w intencji wszystkich chorych.

10.02.

Zespół Inicjacyjny z Rady Lokalnej nr 15652 w Łomży przeprowadził Ceremonię Zasad Rycerskich:  Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa w Parafii Katedralnej pw. Św. Michała Archanioła w Łomży.  Przyjęto jednego nowego rycerza a czterech Braci dostąpiło pełni rycerstwa.

08.02.

Z inicjatywy Rycerze Kolumba z Koszalina przed Kościołem pw. Św. Wojciecha stanął metalowy kosz w kształcie serca do którego można wrzucać nakrętki. Dochód z akcji będzie przeznaczony na rehabilitację pana Artura członka parafialnego Żywego Różańca.

06.02.

Rycerze Kolumba z Rady 15420 z Kozienic wzięli udział w asyście służby liturgicznej w czasie  uroczystej Mszy Św. w parafii pw. Św. Krzyża, podczas której Siostra Maria Renata Grudzińska ze Zgromadzenia Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza (PPDM), złożyła wieczyste śluby zakonne.

Podczas uroczystej Mszy Św. w parafii Św. Wojciecha w Częstochowie Brat Jan z Rady 15672 wraz z małżonką Kamilą odnowili przyrzeczenia małżeńskie w 50 rocznicę ślubu.

05.02.

Zespół inicjacyjny z Rady 15500 w Wodzisławiu Śląskim przeprowadził Ceremonię Zasad Rycerskich: Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa w parafii Św. Wawrzyńca, podczas której przyjęto nowego Brata Marka a dwóch Braci dostąpiło Pełni Rycerstwa.

03.02.

Bracia z Rady 15915 z Tarnowa prowadzą Modlitwę Różańcową w intencji trzeźwości oraz Rycerzy Kolumba w Polsce w rozgłośni radiowej RDN Małopolska.

02.02.

W Dniu Ofiarowania Pańskiego oraz Światowego Dnia Życia Konsekrowanego Kapelan Stanowy abp. Wacław Depo obchodził dziesięciolecie Ingresu w bazylice archikatedralnej w Częstochowie. W uroczystości uczestniczyli Rycerze Kolumba Częstochowskich rad.

 

Adrian Pawłowski 
Dyrektor ds. PR 
Zakonu Rycerzy Kolumba w Polsce 

 

31.01.

Międzynarodowa Rodzina Roku Angelika, Michał, Marysia i Piotruś Steciakowie odwiedzili Rycerzy Kolumba z Rady 17730 w parafii pw. Św. Barbary w Wieluniu, aby podzielić się Swoją życiową historią.

30.01.

Tego dnia odbyło się ostatnie wspólne kolędowanie w parafii Św. Wawrzyńca w Wodzisławiu Śląskim. Przy tej okazji odbyła się sprzedaż ciasta upieczonego przez parafianki i żony rycerzy. Pozyskane środki przeznaczone zostały na pokrycie kosztów budowy dachu w budującym się Kościele. Przygotowaniem i sprzedażą zajęły się Rodziny Rycerzy Kolumba z Rady 15500 oraz parafianie.

W Tarnobrzegu odbyło się spotkanie rejonów 4,19,43,44. Na zakończenie zebrania po Mszy Świętej miała miejsce Ceremonia Zasad Rycerskich: Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa podczas której zostało przyjętych dwóch mężczyzn, a jeden z Braci został awansowany do pełni rycerstwa.

28.01.

W imieniu Braci z Krakowa Wielki Rycerz z Rady 17667 przekazał Siostrze Michaeli Rak, założycielce i dyrektorce Wileńskiego Hospicjum im. Bł. Ks. Michała Sopocki, symboliczny czek i ofiarę na rzecz Hospicjum. Przekazana kwota 2500 Euro, to „Dzieło Miłosierdzia” zebrane w czasie peregrynacji relikwii naszego założyciela Bł. Ks. Michaela McGivney’a we wrześniu i październiku 2021 r.

27.01.

Tego dnia odbyło się spotkanie rejonowe wszystkich Wielkich Rycerzy z 48 rejonu w przepięknej salce rycerskiej Rady z Nakła na czele z kapelanem Michałem Adamczykiem.

Rycerze Kolumba z Rady 14004 wzięli udział podczas pierwszej rocznicy ingresu Bp. Marka Solarczyka Ordynariusza Diecezji Radomskiej w katedrze Opieki NMP w Radomiu. Eucharystii przewodniczył  Biskup Ordynariusz, który wygłosił kazanie w asyście z Bp. Piotrem Turzyńskim oraz Bp. Henrykiem Tomasikiem. Po zakończonej Eucharystii była chwila na osobiste złożenie życzeń Biskupowi Markowi.

26.01.

Rycerze z Rady 17730 z Wielunia wzięli udział we Mszy Świętej poprzedzającej Modlitwę Różańcową przed Najświętszym Sakramentem w intencji pokoju na Ukrainie. O godzinie 21.00 Bracia połączyli się modlitewnie z Jasną Górę podczas Apelu Jasnogórskiego.

21.01.

Rycerze Kolumba z Rady 17534 dostarczyli koncentrator tlenu do Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych Intelektualnie Zgromadzenia Sióstr Św. Jadwigi w Elblągu.

20.01.

W nocy z 20 na 21 stycznia Rycerze Kolumba z Rady 14004 z Radomia uczestniczyli w całonocnej adoracji Najświętszego Sakramentu w Kaplica Wieczystej Adoracji imienia świętego Jana Pawła II w Jedlni - Kolonia. Bracia podczas adoracji poprowadzili Modlitwę Różańcową rozważając Tajemnice Światła oraz nie tylko co Jezus głosił, ale kim On dla nas jest w codziennym życiu.

17.01.

We wrocławskiej Radzie 16105 nastąpiło uroczyste wprowadzenie relikwii Bł. Michaela McGivney'a do kościoła parafialnego pw. Św. Franciszka z Asyżu. Mszy Świętej przewodniczył i homilię wygłosił wikariusz generalny archidiecezji wrocławskiej Ks. Dr Adam Łuźniak. Po zakończonej Eucharystii odbyło się nabożeństwo ku czci BŁ. Michaela McGivey’a oraz błogosławieństwo relikwii.

16.01.

Rycerze Kolumba z Rady 15420 z Kozienic wzięli udział w asyście służby liturgicznej podczas Mszy Św. w parafii pw. Św. Krzyża, pod przewodnictwem Kapelana Proboszcza Ks. Kan. Kazimierza Chojnackiego. Po zakończonej Homilii Bracia wraz z uczestnikami przeszli na teren pałacowo-parkowy pod kolumnę upamiętniającą narodziny króla Zygmunta Starego, gdzie odbył się po raz XI Męski Różaniec. Bracia zgromadzeni na modlitwie odmówili Tajemnice Światła, które przygotował Lektor Rady w intencji: Ojczyzny i Kościoła, o ustanie pandemii korona wirusa, za rządzących aby podejmowali prawe i mądre decyzje oraz o wszelkie łaski dla mieszkańców Kozienic. Na zakończenie Brat Grzegorz Kocyk przytoczył krótki rys historyczny tego miejsca.

14.01.

W parafii św. Rozalii w Skorzeszycach Bp. Diecezji Kieleckiej Jan Piotrowski, podczas Mszy Świętej poświęcił sztandar nowo powstałej Rady 17786 im. Marii i Ludwika Martin.

10.01.

W Parafii pw. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie Rycerze Kolumba na czele z byłym Delegatem Stanowym Tomaszem Wawrzkowiczem, spotkali się na braterskim opłatku. Po Różańcu i Mszy Św. był czas na wspólne życzenia oraz posiłek. Za pomoc okazywaną wielokrotnie rzeszowskiemu oddziałowi Caritas podziękował uczestniczący w spotkaniu Ks. dr Piotr Potyrała Dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej, konsultor Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski.

Rycerze Kolumba z Rady 17753  w Rawie Mazowieckiej wzięli udział w zbiórce pieniędzy na rzecz wielodzietnej rodziny, której podczas wybuchu pieca dom uległ zniszczeniu. Na ten cel udało się zebrać 4463 zł. Za pozyskaną kwotę Bracia zakupili piec, kaloryfer oraz pomogą przy remoncie zniszczonego domu.

Zespół inicjacyjny z Rady 15117 przeprowadził Ceremonię Zasad Rycerskich: Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa w Parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Gdańsku Migowie, podczas której przyjęto jednego Brata.

Rycerze Kolumba z Rady 15128 z Krakowa zorganizowali wraz ze Wspólnotą Różańcową spotkanie opłatkowe połączone z kolędowaniem przy żłobku nowo narodzonego Dzieciątka Jezus.

09.01.

Radomscy Rycerze Kolumba spotkali się na comiesięcznym Męskim Różańcu, tym razem w parafii pw. Chrystusa Kapłana, znajdującego się na placu Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Eucharystii przewodniczył Ordynariusz Bp. Marek Solarczyk wraz z Proboszczem kaplicy Ks. R. Widulińskim, Ks. W. Lenartowiczem oraz Ks. G. Marciniakiem. W wygłoszonej Homilii Bp. Solarczyk zwrócił uwagę na religijne zaangażowanie Rycerzy Kolumba w Polsce. Następnie uczestnicy udali się na dziedziniec seminarium, gdzie przed figurą Matki Bożej rozważano Tajemnice Światła. Po zakończonej modlitwie różańcowej Ks. Wiesław Lenartowicz zaprosił wszystkich uczestników do refektarza na wspólny opłatek oraz słodki poczęstunek z kawą i herbatą. Na zakończenie spotkania opłatkowego Były Delegat Stanowy Zakonu Rycerzy Kolumba w Polsce Brat Andrzej Anasiak w imieniu Rady 14004 przekazał na ręce Rektora Seminarium Ks. Marka Adamczyka stypendium dla wybranego przez Rektora studenta seminarium.

W Koprzywnicy po Mszy Świętej odbyła się Ceremonia Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa podczas której włączonych zostało dwóch mężczyzn do rycerstwa. Braci swoją obecnością wsparli Rycerze z Samborca. To Kolejna ceremonia przyjęcia i kolejny krok by powstała samodzielna rada.

Rycerze Kolumba z Rady 15142 w Ostrowcu Św. przeprowadzili zbiórkę pieniężną dla rodziny, której w Sylwestra spalił się dom z całym dobytkiem. Kwotę jaką uzbierali Bracia to równe 6 tys. zł, które zostaną przekazane dla pokrzywdzonej rodziny.

Rada Rycerzy Kolumba Wodzisław Śląski obchodziła 9-rocznice Peregrynacji obrazu Matki Boskiej z Guadalupe. Mszę Św. sprawował Ks. Prob. Stanisław wraz z Ks. Tomaszem Stolarskimi w intencji rodzin rycerskich oraz parafian. Po mszy odbyło się spotkanie opłatkowe na salce rycerskiej, gdzie po modlitwie odbyło się wspólne kolędowanie przy ciastku i kawie.

08.01.

Tego dnia podczas Sumy Odpustowej Rycerze Kolumba z Chmielnik obchodzili jubileusz 10 -lecia powstania swojej Rady 15416, która jest najstarszą w Diecezji Kieleckiej.

W parafii Św. Apostołów Piotra i Pawła w Opolu miało miejsce uroczyste wprowadzenie relikwii Błogosławionego Księdza Michaela McGivney’a pod przewodnictwem Biskupa Rudolfa Pierskały. Po Mszy Świętej w obecności Delegata Stanowego Krzysztofa Zuby odbyła się Ceremonia Miłosierdzia Jedności i Braterstwa podczas której przyjęto jednego nowego Brata.

07.07.

Rycerze Kolumba z Rady Lokalnej 15652 w Łomży dostarczyli dary zebrane w ramach akcji "Paczuszka dla Maluszka " do Ośrodka Opiekuńczo Wychowawczego w Łomży i do Fundacji "Samotnych Matek z Dziećmi i Rodzin " w Nieławicach.

06.01.

Jak co roku podczas Uroczystości Objawienia Pańskiego w wielu miastach w Polsce odbył się Orszak Trzech Króli organizowany przez Rycerzy Kolumba. Podczas przemarszu ulicami miast Bracia rozdawali uczestnikom śpiewniki kolędowe oraz korony symbolizujące królów przybyłych do Betlejem, by pokłonić się Jezusowi.

Rycerze Kolumba z Rady 17327 we Włocławku uczestniczyli w Adoracji Najświętszego Sakramentu oraz w Męskim Różańcu. Następnie po zakończonej modlitwie różańcowej w sali parafialnej odbyło się świąteczne spotkanie z członkami wspólnot parafialnych oraz rodzinami Braci rycerzy.

Po Mszy Świętej o godz. 12.00 w parafii Jana Chrzciciela w Dębnicy Kaszubskiej  przeprowadzona została ceremonia Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa podczas, której zostało przyjętych siedmiu Braci, w tym Ksiądz Wikary, Bracia działają jako okrągły stół w ramach Rady 15527 ze Słupska.

05.01.

Bracia z Rady 16709 z Sieradza dostarczyli dary do Domu Samotnej Matki w Ciechocinku, które zostały zebrane w ramach akcji „Paczuszka dla maluszka

02.01.

W parafii pw. Św. Franciszka Salezego i Św. Andrzeja Boboli w Gorzycach odbyło się Bożonarodzeniowe spotkanie „Duszpasterstwa Rodzin” pod przewodnictwem Bp. Krzysztofa Nitkiewicza. We Mszy Świętej oraz w spotkaniu uczestniczyli Rycerze Kolumba z Tarnobrzega, Ostrowca Św. oraz z Nowej Dęby.

Tego dnia Bracia z Rady 17667 działającej przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach zorganizowali rodzinne kolędowanie przy ruchomej szopce w Bazylice. 

 

Adrian Pawłowski 
Dyrektor ds. PR 
Zakonu Rycerzy Kolumba w Polsce 

Kliknij na ikonkę miesiąca,

aby wyświetlić działania Rycerzy Kolumba w Polsce w wybranym miesiącu: