Artykuły

Luty 2021

01.02.

Delegat Stanowy Krzysztof Zuba spotkał się ks. biskupem Wiesławem Meringiem - Ordynariuszem Diecezji Włocławskiej. W obecności księdza biskupa na ręce Eugeniusza Rakocy  Wielkiego Rycerza Rady 16014 w Ciechocinku  i Kapelana Rady ks. Prałata Grzegorza Karolaka została wręczona Nagroda Najwybitniejszej Rady. W czasie spotkania również omówiono  m.in. przygotowania do XI Konwencji Stanowej, która ma odbyć się w maju w Licheniu, a także działalność Rycerzy Kolumba w Diecezji Włocławskiej.

Rada Rycerzy17607 im bł. Edmunda Bojanowskiego z Jastrowia (pow. złotowski) gościła Delegata Rejonowego Bartosza Ileckiego. Podczas uroczystości  zostali wprowadzeni na urząd funkcjonariusze Rady.

Podczas sobotniego dnia skupienia w pod kieleckich Domaszowicach Rada 16165 z Ostojowa otrzymała nagrody Rady Najwyższej: dla Najwybitniejszej Rady oraz za Zbiórkę żywności dla rodzin, która to jest po raz pierwszy przyznana w Polskiej Jurysdykcji Rycerzy Kolumba.

Delegat Stanowy Krzysztof Zuba, spotkał się z księdzem biskupem Wiesławem Śmiglem - Ordynariuszem Diecezji Toruńskiej. Przywódca Rycerzy Kolumba w Polsce m.in. przedstawił działania naszej organizacji na rzecz rodziny, a także tematykę Dni Formacji - obejmujące nauczanie Świętego Jana Pawła II na temat Dekalogu.

Ksiądz dr Witold Kania - kapelan Rady 14983 w Tychach, obchodził swoje urodziny. Z tej okazji Rycerze Kolumba uczestniczyli i pełnili posługę przy ołtarzu podczas mszy świętej, sprawowanej w intencji jubilata.

02.02.

Ostatniego dnia stycznia br. Rycerze Kolumba z radomskiej Rady 16766 im Św. Łukasza Ewangelisty podczas przeprowadzonej pierwszy raz Ceremonii Zasad Rycerskich: Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa przyjęli w swoje szeregi dwóch nowych członków.

W Święto Ofiarowania Jezusa w Świątyni, tzw. Matki Bożej Gromnicznej w dzień Ustanowiony przez Św. Jana Pawła II 1997r Życia Osób Konsekrowanych. Na Mszy Świętej Rycerze dziękowali za Ojców i Braci Pocieszycieli z Getsemani, O. Damiana kapelana Rady 17327, O. Ludwika, Br. Ireneusza, Br. Antoniego. Wypraszając potrzebne Łaski dla całego Zgromadzenia i opiekę Matki Bożej Bolesnej na każdy dzień.

Rada 17327 im Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, Zaprasza wszystkich mężczyzn, synów, dziadków, teściów, ojców na wspólną modlitwę w miesiącu lutym 07.02.2021 na godzinę 15:00, za wstawiennictwem naszego założyciela Bł. ks. Michaela McGivney’a. Rycerze będą ofiarować Różaniec w intencji powołań kapłańskich i zakonnych jak i za powołanych do kapłaństwa.

Rycerze Kolumba - Rada 17050 przy Parafii św. Klemensa w Warszawie zapraszają na „Dzień Formacji”, który odbędzie się 13 Lutego o godzinie 9:30

Rycerze Kolumba z Rady 14004 po raz piętnasty, zapraszają na „Męski Różaniec w Radomiu". 7 luty 2021 r. (niedziela), godzina 15:00 Parafia pw. św. Łukasza ul. Piastowska 26  "Zabierz syna, nie zapomnij o Ojcu", lub w transmisji OnLine na kanale YouTube: Rycerze Kolumba Radom.

04.02.

Rycerze Kolumba  z Rady 15523 w Czeladzi spędzili czas na wspólnej modlitwie różańcowej  z Pielgrzymami Jakubowymi w Sanktuarium Św. Jana Marii Vianneya w czasie peregrynacji Monstrancji z Medjugorie.

W Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu, podczas Nabożeństwa w intencji rodzin i obrony życia  konferencję poprowadzili Delegata Stanowego Krzysztof Zuba oraz Były Delegat Stanowy Tomasz Wawrzkowicz. Podczas tej konferencji przedstawiona została krótka biografia naszego założyciela Św. Michaela McGivney,a oraz historia powstania Zakonu Rycerzy Kolumba  w Polsce. Zostały również przytoczone przykłady „ Wiary przez Uczynki”, którymi kierują się właśnie Bracia rycerze takie jak, oddawania krwi dla potrzebujących, po zbiórkę makulatury z której zostały pozyskane środki do zakupu Inkubatora dla noworodków. Na koniec spotkania Delegat Stanowy Krzysztof Zuba zaprosił wszystkich mężczyzn, którzy chcą pomagać bliźniemu do wstąpienia w nasze szeregi.

05.02.

Na antenie Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej Bracia Krzysztof Zuba i Tomasz Wawrzkowicz opowiadali o Rycerzach Kolumba i o Błogosławionym Księdzu Michaelu McGivney'u

06.02.

Rycerze Kolumba z Rady 15219 z Poznania obchodzili 10 rocznicę powstania swojej Rady 15219 w Parafii pw. Świętego Krzyża.

W parafii Miłosierdzia Bożego w Tarnowie odbył się Dzień Formacji Rycerzy Kolumba diecezji tarnowskiej. Udział w wydarzeniu wzięło przeszło 100 braci ze swymi kapelanami. Mszy Św.  przewodniczył diecezjalny opiekun Rycerzy Kolumba, ks. prałat Józef Dobosz. Homilię wygłosił ks. prałat Czesław Haus, gospodarz spotkania i kapelan Rady Rycerzy Kolumba działającej przy parafii Miłosierdzia Bożego w Tarnowie. Hasło przewodnie dnia skupienia brzmiało: "Dekalog w nauczaniu ŚW. JANA PAWŁA II". Rozważania poprowadzili bracia z Rady Stanowej, na czele z byłym Delegatem Stanowym, brat  Tomasz Wawrzkowicz. Na zakończenie Zespół Rady Lokalnej nr 16181 przeprowadził Ceremonię Przyjęcia. Przyjętych zostało 4 nowych braci, zaś do pełni Rycerstwa 70 braci. Serdeczne podziękowania dla wszystkich księży Kapelanów, którzy przybyli na spotkanie: ks. prałat Józef Dobosz, ks. prałat Zbigniew Guzy, ks. prałat Wiesław Majka, ks. Piotr Kurzeja. Szczególne podziękowania dla ks. prałata Czesław Haus, za wspomnianą wcześniej gościnę.

Rada Rycerzy Kolumba im bł. Edmunda Bojanowskiego nr 17607 z Jastrowia (pow. złotowski) spędziła sobotę biorąc udział w kilku dziełach jednocześnie! Uczestniczyli w dniu Formacji w Poznaniu. Pomagali wdowie w przeprowadzce, oraz pojechali po odbiór relikwii św. Faustyny, po drodze dziękując Matce Bożej Częstochowskiej.

Rady Lokalne działające w diecezji łomżyńskiej, Ełku i Suwałkach spotkały się z łomżyńskiej katedrze na Dniu Formacji. To był niezwykły dzień Jedności Braterskiej.  Radość wspólnie przeżywanej Eucharystii koncelebrowanej przez księdza biskupa Janusza Stepnowskiego, radość spotkania i te chwile ciszy, refleksji, podczas nauczania św.  Jana Pawła II o Dekalogu.

Rycerze Kolumba z Rady 15239 w Tarnobrzegu, jak co miesiąc w pierwszą sobotę odmawiali modlitwę różańcową w Kaplicy Wieczystej Adoracji w Kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

W Poznaniu odbył się dzień formacji. Eucharystię celebrował JE ks. bp. Szymon Smolkowski wraz z księżmi kapelanami Rad Lokalnych Witkowa i Poznania. Na zakończenie dnia formacji odbyła się Ceremonia Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa podczas której przyjęto dwóch nowych Braci, a kilkunastu awansowano do pełni Rycerstwa

Rycerze Kolumba z Łodzi spotkali się na „ Dniach Formacji”. Homilię wygłosił Arcybiskup Grzegorz Ryś.

07.02.

W Ośrodku Zdrowia w pod radomskiej Kowali oddał krew Nasz Brat Jarosław Słomka z Rady 14004. Przekonał również swoją przyjaciółkę panią Agnieszkę Chrzanowską, która oddawała krew pierwszy raz. To odpowiedź na apel Brata Adriana Pawłowskiego, który poprosił o oddanie krwi dla ciężko chorego syna przyjaciół - 11-letniego Igora. Twoja krew też może uratować czyjeś życie.

Bardzo dziękujemy pani Agnieszce i Bratu Jarosławowi za tak piękny przykład wiary przez uczynki. Rada 16266 im. Św. Jana Bosko w Rembieszycach (pow. jędrzejowski) przyjęła w swoje szeregi nowego brata a kilkunastu braci przystąpiło do pełni rycerstwa.

W Dębnicy Kaszubskiej zespół z Rady 15527 ze Słupska przyjął dwóch nowych Braci, a pięciu na czele z proboszczem ks. Janem Gilmeisterem awansował do pełni Rycerstwa.

Rycerze Kolumba z Rady 16266 im. Św. Jana Bosko w Rembieszycach (pow. jędrzejowski) przyjęła w swoje szeregi nowego brata a kilkunastu braci przystąpiło do pełni rycerstwa.

W parafii świętego Józefa na Kole w Warszawie, odbywa się  niedziela rycerska. Kapelan rady 17050 o. Andrzej Kukła głosi kazania na mszach świętych, a rycerze przez swoje świadectwo na zakończenie każdej mszy oraz rozdawanie ulotek zachęcają mężczyzn do wstąpienia w szeregi Rycerzy Kolumba.

Jak co miesiąc w pierwszą niedziele odbył się Męski Różaniec, modlitwie w intencji powołań kapłańskich i zakonnych przewodniczył Zacny Kapelan O. Damian wraz z Braćmi Rycerzami. Dziękując wszystkim uczestnikom jak i sponsorowi za podarowanie "słodkości". Bracia Zapraszają za miesiąc do wspólnej modlitwy i Adoracji Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.

Bracia z Rady 15249 z Sosnowca obchodzili w parafii pw. św. AP. Piotra i Pawła w 158 Rocznica Wybuchu Powstania Styczniowego. Po Liturgii Rycerze złożyli kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym wydarzenia z okresu Powstania Styczniowego 1863r. pod tablicą upamiętniającą zdobycie budynku przez powstańców styczniowych na Dworcu Głównym w dzielnicy Sosnowca- Maczki.

W najbliższy czwartek przypada wspomnienie NMP z Lourdes, które jest Światowym Dniem Chorego. W naszym kościele będzie w tym dniu Msza św. o godz. 9.30 połączona z udzielaniem Sakramentu Chorych.

Tomaszowscy Bracia z Rady 15267 mają do oddania dwa chodziki. Dla tych, którzy potrzebują takiego sprzętu, proszą o zwracanie się w tej sprawie do Wielkiego Rycerza - Marcina Wojciechowskiego. Jeśli będzie więcej osób potrzebujących tego typu sprzętu, Bracia deklarują zakup kolejnych dwóch chodzików w miesiącu Marcu.

Delegaci Stanowi: były Tomasz Wawrzkowicz i obecny Krzysztof Zuba spotkali się z Jego Ekscelencją Księdzem Biskupem Janem Piotrowskim, Ordynariuszem Diecezji Kieleckiej.  Tematem rozmów była działalność Rycerzy Kolumba podczas pandemii, funkcjonowanie rad lokalnych w diecezji, zbliżająca się peregrynacja relikwii Błogosławionego  Księdza Michael McGivney i dni formacji Rycerzy Kolumba w Polsce. Rycerze Kolumba z rady 15239 w Tarnobrzegu jak co miesiąc w pierwszą sobotę odmawiali modlitwę różańcową w Kaplicy Wieczystej Adoracji w Kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

W kościele pw. Świętego Łukasza odbył się po raz XV Męski Różaniec Mężczyzn, organizowany przez Rycerzy Kolumba z Radomia. Mężczyźni z całego miasta spotkali się, aby wspólnie oddać się modlitwie różańcowej. Zebranych przywitał proboszcz tej parafii Ks. kan. Marian Mazurkiewicz przedstawiając historię parafii. Mszy Świętej przewodniczył Ks. bp. Henryk Tomasik w koncelebrze z kapelanami radomskich Rycerzy Kolumba Ks. proboszcze Wiesławem Lenartowiczem Kapelanem Stanowym Pomocniczym  i Gabrielem Marciniakiem proboszczem z Parafii Matki Bożej Bolesnej. Po Mszy Świętej Ks. Biskup Henryk wygłosił konferencję o Św. Józefie. Po konferencji były Delegat Stanowy brat Andrzej Anasiak, w imieniu mężczyzn podziękował Jego Ekscelencji Ks. biskupowi za wieloletnie wsparcie dla Rycerzy Kolumba z Radomia.

10.02.

Bracia z Rady 15759 zapraszają do Parafii św. Jana Pawła II w Stalowej Woli na Męski Różaniec. Tym razem Różaniec wypada prawie na granicy Wielkiego Postu. Tak jakby Matka Boża chciała nas w przeżywanie tajemnic męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa zaprosić szczególnie, osobiście. 16 luty to wtorek. Odmawia się w ten dzień tajemnice bolesne. Kto wie - może to nie przypadek. Tak czy inaczej możemy wspólnie omodlić, absolutnie po męsku, cały nasz świat. To co bliskie i może dalekie, ale potrzebujące wsparcia. Nasze problemy, ale i problemy których dookoła jakoś nie brakuje. Wtedy kiedy Ty modlisz się za innych, inni modlą się za Ciebie. Na tym polega siła wspólnej modlitwy.

11.02.

Rycerze Kolumba Rady 15267 z Tomaszowa Lubelskiego w święto Matki Bożej z Lourdes spotkali się na Eucharystii w Kościele Najświętszego Serca Jezusowego  o godz. 18:00. Msza Święta odbyła się  w Światowy Dzień Chorego. Bracia otoczyli cierpiących modlitwą. Po Eucharystii odbyło się spotkanie Rady przed dniem formacji.

12.02.

W słupskim Kościele Mariackim, została przeprowadzona ceremonia zasad rycerskich: Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa. W szeregi Rycerzy Kolumba przyjęto dwóch mężczyzn, a do stopnia rycerskiego podniesiono 6 braci, w tym 3 kapłanów.

13.02.

Bracia z całej Diecezji Zamojsko – Lubaczowskiej spotkali się na „Dniach Formacji”. Eucharystie sprawowali ks. Jerzemu Sopel i ks. Tomaszowi Szady. Konferencję poprowadzili Bracia z  Rady Stanowej Brat Roman i Brat Marcin. Delegaci pouczyli Rycerzy o wierze i braterstwie, oraz dekalogu w nauczaniu św. Jana Pawła II.

Rycerze Kolumba jednej milickiej i dwóch wrocławskich rad wzięli udział w dniu formacji. Spotkanie odbyło się w kościele pw. św. Franciszka z Asyżu we Wrocławiu. Konferencję poprowadził zacny brat Adwokat Stanowy Stanisław Dziwiński. Na zakończenie odbyła się ceremonia włączenia do wspólnoty trzech nowych członków.

Rada 17327 im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Włocławku, przeprowadziła Ceremonie Zasad Rycerskich, Miłosierdzia, Braterstwa, Jedności. Za wygłoszoną Homilię podczas Eucharystii za wstawiennictwem Bł. Ks. Michela McGivney’a w intencji Rycerzy Kolumba, podziękowano zacnemu Generałowi zakonu Braci i Ojców Pocieszycieli Getsemani O. Michałowi, Kapelanowi O. Damianowi. W ceremonii uczestniczyli Delegat Rejonowy z rejonu 10 z Rady 16014 z Ciechocinka oraz Kustosz Bratem Zdzisław.

W Bazylice Bożego Miłosierdzia miał miejsce „Dzień Formacji” Rycerzy Kolumba. Centralnym punktem spotkania była Msza św., której przewodniczy ks. prof. Robert Tyrała, rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Homilię podczas uroczystej Mszy Świętej wygłosił ks. dr hab. Tomasz Kraj - kapelan Rady 14000 Rycerzy Kolumba.

W Parafii św. Klemensa w Warszawie odbył się Dzień Formacji Rycerskiej dla Rejonu 18. Mszy Świętej przewodniczył Kardynał Kazimierz Nycz. Po wypełnieniu wszystkich punktów programu Dnia Formacji odbyła się ceremonia Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa na której do naszej Rady przyjętych zostało czterech nowych Rycerzy, w tym jeden kapłan, oraz zostało podniesionych do stopnia Rycerskiego sześciu Braci.

13 lutego odbyła się ceremonia wprowadzenia na urząd funkcjonariuszy nowo powstałej Rady Rycerzy Kolumba nr 17624 w Kramarzynach (pow. bytowski). Serdeczne podziękowania dla Sekretarza Stanowego Brata Marka Ziętka

W Kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Łodzi odbył się Dzień  Skupienia Rycerzy Kolumba.

14.02.

Rycerze Kolumba Łeba RADA 17316 im św. Michała Archanioła pomagali w porządkowaniu kościoła Św. Jakuba w Łebie. Pod  czujnym okiem ks. Dziekana. Rycerze w zacnej grupie 12 Braci męską ręką wspomogli wspólne dzieło parafian.

Bracia z Rady 15759 ze Stalowej Woli pomagali w Parafii pw. Św. Jana Pawła II  przy odśnieżaniu parkingu przy kościele. Udało się również Braciom zorganizować nieco cięższy sprzęt do tego typu prac, aby udogodnić zaparkowanie pod auta zmotoryzowanym uczestnikom liturgii.

Rycerze Kolumba Rada 16263 z Łosień uczestniczyli w akcja honorowego oddawania krwi!!!! Brawo dla wszystkich ludzi dobrej woli, którzy pomimo chłodu i niedogodności zdecydowali się na ten wielki czyn. Dla nich także, Bracia Rycerze mieli przygotowane upominki.

Rada lokalna Rycerzy Kolumba nr 15420 z Kozienic w parafii w Świerżach Górnych modliła się za wojowników za niepodległą Polskę poległych 190 lat temu w czasie bitwy pod  Nową Wsią. Rada także została patronem komitetu budowy pomnika który będzie upamiętniał te wydarzenia.

Rada 17637 w Janowie Lubelskim po raz pierwszy przeprowadziła Ceremonię Wprowadzenia na Urząd. Dziękując przy tym Delegatowi Jerzemu Wisłockiemu ze Stalowej Woli.

Rycerze Kolumba z Rady 15523 wraz z kapelanem prowadzili publiczny różaniec „O odnowę moralną Narodu polskiego” na Rynku w Czeladzi (pow. będziński).

Rycerze z Rady 17051 Krosno ukończyli prace przy instalacji elektrycznej u pogorzelca p. Lamberta i rozpoczęli uzupełnianie tynków w spalonym pokoju.

Rada 17533 z Gowina przeprowadziła w niedzielę zbiórkę na rehabilitację dla małego Jasia. Zebrano 6200 zł.  Rozprowadzano ciasto, kwiaty, baloniki i świeczki.  Wypieki przygotowały małżonki naszych Braci.

Rycerze Kolumba Rady 15267 z Tomaszowa Lubelskiego przekazali potrzebującym: Wózek inwalidzki, chodziki terapeutyczne oraz łóżko. Oficjalne przekazanie i poświęcenie sprzętów miało miejsce w niedzielę podczas mszy świętej.

16.02.

We Włocławku w parafii Św. Stanisława odbyło się Spotkanie Rodziny Radia Maryja oraz Diecezjalne Obchody Dnia Chorego. Zacni Bracia z Rady 17327 im bł. Ks. Jerzego Popiełuszki uczestniczyli we Mszy Św. pod przewodnictwem Ordynariusza Diecezji Ks. Bp Wiesława Meringa. Dziękujemy bardzo serdecznie ks. prałatowi Sławomirowi Deręgowskiemu proboszczowi parafii św. Stanisława za całą logistykę, Radiu Maryja i Biurom Terenowym.

Rycerze Kolumba z Rady 15759 ze Stalowej Woli wzięli udział w cyklicznym Różańcu Mężczyzn. Oprócz intencji własnych, Bracia objęli modlitwą te kobiety, które mają problemy z upragnionym poczęciem.

We wszystkich parafiach dekanatu chojnickiego, Rycerze Kolumba z Chojnic sprzedawali piernikowe serduszka.  Bracia w raz ze swoimi rodzinami osobiście upiekli około 4 tysięcy sztuk! Dochód ze sprzedaży przeznaczony zostanie na leczenie chorej trzynastoletniej Oliwki z Chojnic. Kwota jaką udało się zebrać to ponad 58 tysięcy zł.

17.02.

Na rozpoczęcie 40 dniowego postu, do Parafii Św. Stanisława w Czeladzi z wizytacją przybył Ks. Biskup Grzegorz Kaszak. Rycerze Kolumba z Rady 15523 oraz Kapłani i wierni przywitali Jego Ekscelencje na mszy świętej. Ks. Kanonik Jarosław Wolski złożył dar w postaci ofiary na rzecz sosnowieckiego seminarium w Częstochowie.

Rycerze z Rady 15420 z Kozienic, po raz kolejny pomagali w kościele św. Krzyża na prośbę kapelana rady ks. Kazimierza Chojnackiego. Tym razem wnoszony był do kościoła ołtarz główny, przywieziony po kunsztownej renowacji, który ma zostać zamontowany jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi.

Parafia pw. Najświętszej Bogarodzicy Maryi w Poznaniu, podczas uroczystości 25-lecia konsekracji kościoła Bogarodzicy Dziewicy Maryi została powołana nowa rada Rycerzy Kolumba. Po mszy świętej został przyjęty 1 nowy brat. Nową Radę pobłogosławili JE ks. bp Szymon Stułkowski oraz ks. prał. dr Henryk Szymczak.

19.02.

W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach po mszy świętej o godzinie 18 bracia z Rady 15128 przeprowadzili wzorowo Ceremonię Zasad Rycerskich Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa. Grono Braci Rycerzy powiększyło się o 3 katolickich mężczyzn. Dzięki temu wydarzeniu Bracia mogli  ukonstytuować nową radę lokalną, która będzie miała swoją siedzibę w łagiewnickim Sanktuarium. Nowa rada powstanie dzięki godnej pochwały postawie księdza Mateusza Wyrobkiewicza, który posługuje w tym zacnym Sanktuarium. Podziękowania dla zacnego brata Szymona Czyszka za mocne zaangażowanie w to dzieło rozwoju Zakonu w tym rejonie.

Po mszy świętej w kościele Matki Bożej Piekarskiej w Woli (pow. pszczyński), zespół inicjacyjny z Rady 15500 Wodzisław Śląski oraz Rady 16462 z Gorzyc przeprowadził ceremonię przyjęcia 3 nowych braci, 3 Rycerzy do pełni rycerstwa.

Rada 17534 w Nowym Dworze Gdańskim przeprowadziła Ceremonię Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa i przyjęła 5 nowych braci.

20.02.

W Sosnowcu w kościele pw. Podwyższenia Św. Krzyża odbyły się Dni Formacji Rycerzy Kolumba. Mszy św. przewodniczył i homilie wygłosił ks. bp .Grzegorz Kaszak. Motywem przewodnim tegorocznych dni formacja był "Dekalog w nauczaniu św. Jana Pawła II" oraz pouczenie o wierze, braterstwie. Rozdano nagrody - Rada Rycerzy Kolumba 15 500 Wodzisław Śląski otrzymała Wyróżnienie Rady Stanowej oraz Nagrodę im. Kolumba za rok bratni 2019/2020. Brat Tadeusz otrzymał za wytrwałą prace Wyróżnienie od Rady Najwyższej jako Delegat Rejonu 5.

W parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa odbyło się Spotkanie Formacyjne Rycerzy Kolumba w Toruniu. RAD z Włocławka, Ciechocinek, Torunia, Wąbrzeźno, Brodnica, Nakło nad Notecią, Bydgoszcz. Program :Różaniec, Eucharystia, Konferencje, Rozdanie nagród, Zakończone Koronką do Bożego Miłosierdzia.

W Sosnowcu odbył się Dzień Formacji Rycerskiej. Msza św. z kazaniem o Bł. ks. McGivney - pod przewodnictwem Ekscelencji ks. Biskupa Grzegorza Kaszaka. Pozostałą cześć poprowadził Delegat Stanowy Brat Krzysztof Zuba, Radca Stanowy Brat Stanisław Dziwiński. W uroczystości uczestniczyli również przedstawiciele delegaci Rejonu 5, 17, 20. oraz Rady z Ludźmierza

W kościele pw. św. Barbary w Pionkach odbył się pierwszy Męski Różaniec. Bracia dziękują za inspiracje, pomoc i przewodniczenie ks. Wiesławowi Lenartowiczowi oraz bratu Andrzejowi Anasiakowi za wygłoszone świadectwo. W modlitwie uczestniczyli Rycerze Kolumba z rad z Pionek, Radomia, Kozienic i Góry Puławskiej.

21.02.

W Parafii pw. Mati Bożej Częstochowskiej odbyła się rozpoczęcie Peregrynacji oraz ceremonia wprowadzenia relikwii błogosławionego ks. Michaela McGivne’a założyciela Zakonu Rycerzy Kolumba. Relikwie wprowadził Jego Ekscelencja biskup Marek Solarczyk Ordynariusz Diecezji Radomskiej. Mszę Świętą koncelebrowali: ks. Kan. Wiesław Lenartowicz Kapelan Stanowy Pomocniczy Rycerzy Kolumba w Polsce, Kapelan Rady 17586 im. M. B. Fatimskiej ks. dr. Jacek Kucharski oraz ks. Gabriel Marciniak Kapelan Rady 15216. Na uroczystości gościliśmy również Delegata Stanowego Rycerzy Kolumba w Polsce Krzysztofa Zubę oraz Kustosza Stanowego Dariusza Wolniaka.

Rycerze Kolumba w niedzielę 21-go lutego br. zainaugurowali peregrynację relikwii swojego założyciela, błogosławionego księdza Michaela McGivneya, beatyfikowanego w październiku ubiegłego roku. Peregrynacji towarzyszyć będą inicjatywy charytatywne na rzecz dzieł pro-life prowadzonych przez Kościół. Ogólnopolska peregrynacja rozpoczęła się jednocześnie w trzech miastach i została zainaugurowana mszami świętymi pod przewodnictwem abpa Wacława Depo - Kapelana Stanowego Rycerzy Kolumba w Częstochowie, bpa Jana Wątrobę w Rzeszowie i bpa Marka Solarczyka w Radomiu. Na zakończenie mszy sw. aktu zawierzenia Rycerzy Kolumba dokonał Delegat Stanowy Krzysztof Zuba. Peregrynacja potrwa do wiosny 2022 roku.

Rycerze z Rada 15523 z Czeladzi przeprowadziła Ceremonię Zasad Rycerskich;  Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa w Parafii Św. Wojciech Biskupa i Męczennika w Czeladzi. Do Rycerstwa dołączyło dwóch kandydatów.

26.02.

Rada 17316 w licznej grupie siedemnastu Braci posługiwali i reprezentowali Rycerzy Kolumba w uroczystość inauguracji Roku Jakubowego w Diecezji Pelplińskiej. Inauguracja odbyła się w kościele św. Jakuba w Łebie. Uroczystości przewodniczył  JE ks. bp Ryszard Kasyna, wręczając księżom proboszczom z diecezji Laski Jakubowe.

Najwyższy Rycerz Zakonu Rycerzy Kolumba Carl Anderson powiedział: "Dziś, gdy zagrożone są wartości stanowiące podstawę społeczeństwa – życie, małżeństwo, wiara – potrzeba świadectwa i działalności Rycerzy Kolumba jest większa niż kiedykolwiek". Cieszymy się więc, że w tym Roku Bratnim w nasze szeregi wstąpiło już 400 nowych Braci.

W Głogowie zostało przyjętych 2 nowych Braci. Dzięki temu została powołana nowa rada lokalna - pierwsza w Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. To już 21-sza rada lokalna utworzona w tym roku bratnim.

W Kościele pw. Świętego Wojciecha w Częstochowie w szeregi Rycerzy Kolumba wstąpiło 13 nowych Braci. Ceremonia jest owocem trwającej w parafii peregrynacji relikwii Błogosławionego Księdza McGivney'a.

Na zakończenie peregrynacji relikwii Błogosławionego Ks. Michała McGivney'a w Parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu Rada 14004 przeprowadziła Ceremonię Zasad Rycerskich powiększając swoje szeregi o 2 Braci, a 10 awansując do pełni rycerstwa.

Delegacja Rycerzy Kolumba z Rady 15420 z Kozienic uczestniczyła w uroczystościach upamiętniających Żołnierzy Wyklętych w Kościele Rektoralnym pw. Św. Józefa w Kozienicach. We Mszy Św. bracia modlili się w intencji ofiar Żołnierzy Wyklętych, a następnie udali się pod Pomnik Niepodległości i oddali cześć i chwałę, gdzie delegacje złożyły kwiaty. Dziękujemy braciom rycerzom za wzorową postawę i udział w uroczystościach, a szczególnie bratu Grzegorzowi Kocykowi naszemu historykowi naszej Rady z Kozienic, który był współorganizatorem obchodów i uroczystości.

27.02.

Po raz szesnasty Bracia z Rady 14004 zapraszają na Męski Różaniec w Radomiu. "Zabierz syna, nie zapomnij o Ojcu" 07.03. w niedziele o godz. 15:00​ w Parafii pw. bł. Annuarity i św. Michała Archanioła ul. Królowej Jadwigi 13 A lub na Transmisja On- Line na kanale YouTube: Rycerze Kolumba Radom.

W archidiecezji częstochowskiej trwa peregrynacja relikwii bł. ks. Michaela McGivney'a, założyciela Zakonu Rycerzy Kolumba. Relikwie powitała parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie. Na rozpoczęcie peregrynacji wierni uczestniczyli w modlitwie różańcowej przed Najświętszym Sakramentem. Podczas nabożeństwa akt zawierzenia kapłanów, ochrony życia w ojczyźnie, rodzin, małżonków oraz Rycerzy Kolumba odczytał Stanisław Dziwiński.

Adrian Pawłowski 

Koordynator Stanowy ds. PR 

Zakonu Rycerzy Kolumba w Polsce