Artykuły

Styczeń 2021

01.01.

Rycerze z Rady 17542 w Nowej Dębie, zebrani w pierwszej, noworocznej Mszy Świętej w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Królowej Polski. Głównym celebransem był ks. prałat Mieczysław Wolanin.

02.01.

Rada Rycerzy Kolumba nr 17327 przy parafii Matki Bożej Fatimskiej we Włocławku, zaprosiła wszystkich mężczyzn w niedzielę na Męski Różaniec.

Rycerze Kolumba w Siewierzu organizują na rzecz Oliwki zbiórkę finansową na lek ratujący jej życie. Jest to fikcyjne upamiętnienie zmarłego przed Świętami ś.p. księdza proboszcza Marka Cudy, który był mocno zaangażowany w pomoc na rzecz chorej na rdzeniowy zanik mięśni SMA1, półrocznej Oliwki z Boguchwałowic.

W pierwszą sobotę kontrolną Rycerze Kolumba z Nakła n / Notecią Rada 15415, uczestniczyli w nabożeństwie fatimskim w parafii pw Św. Stanisława. Rycerze zaangażowani się w modlitwę oraz niesienie figury Matki Bożej.

03.01.

Rycerze Kolumba z Rady 14004 po raz czternasty, zaprosili mężczyzn z Radomia do Wspólnej Modlitwy Różańcowej „Zabierz syna, nie zapomnij o Ojcu”, który odbył się o godzinie 15:00 w Parafia pw. Południowy zachód. Maksymiliana Marii Kolbe. Konferencje przeprowadził ojciec Michał Chylak Franciszkanin z Niepokalanowa.

Rycerze Kolumba z Łączan (pow. Radomski) Rada 16973 wzięli udział w akcji oddawanie krwi, jaka jest w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej. Jest to zbiórka na rzecz chorego na Białaczkę 10 letniego Igora z Radomia.

Rycerze Kolumba z Rady 15239 z Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu w pierwszą sobotę stycznia odmawiali rycerski różaniec w Kaplicy Wieczystej Adoracji modląc się m.in. o powołania kapłańskie i zakonne.

Parafia pw. południowy zachód. Mikołaja w Witkowie (pow. Gnieźnieński) zaprosiła w Uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli) po mszy świętej o godz. 18:00 na koncercie kolęd w wykonaniu miejscowych Rycerzy Kolumba.

05.01.

Rada 17538 Witkowo (pow. Gnieźnieński) przeprowadziła pierwszą w tym roku Ceremonia Zasad Rycerskich, podczas której w szeregi Rycerzy Kolumba przyjęto trzech nowych Braci, zaś siedemnastu otrzymło pełnię Rycerstwa w tym dwaj Kapłani.

06.01.

Radomscy Rycerze Kolumba umożliwili Radomianom oddanie pokłonu Nowonarodzonemu przy żywej szopce zbudowanej w centrum miasta. W odpowiednim czasie święto Objawienia Pańskiego w czasie przedpołudniowym, rodzinnego relacje z dziećmi ustrojonymi w kolorowe korony odwiedzali żywą szopkę oraz szopki zbudowane w pobliskich kościołach.

Rycerzy Kolumba z Rady 15631 w Pionkach, od siedmiu lat organizowała Orszak Trzech Króli. Ze względu na panującą w kraju sytuację sanitarną, Bracia z Pionek zrezygnowali z tradycyjnego Orszaku Trzech Króli ulicami miasta. Mimo to każdy mieszkaniec indywidualnie może udać się do szopki betlejemskiej w centrum miast,  by pokłonić się nowo narodzonemu Jezusowi.

Rycerze Kolumba w Chojnicach przeprowadzili dwa mini-orszaki Trzech Króli oraz zorganizowali grę uliczną. Orszak do dwóch chojnickich świątyń wprowadził poczet sztandarowy, a stojący przed kościołem rycerze rozdawali korony i naklejki wszystkim uczestnikom Mszy Świętej.

Bracia z Rady 15523 w  czeladzkiej parafii pw. Świętego Mateusza podczas mszy świętej o godzinie 11:30 wystawili rycerski poczet sztandarowy. Nie zabrakło również Trzech Króli, a także koron na głowach najmłodszych parafian. Uroczystej Eucharystii przewodniczył Jego ekscelencja ks. bp. Grzegorz Kaszak.

Tomaszowscy Rycerze z Rady  15267 zorganizowali Orszak Trzech Króli. Podczas mszy świętych gościli Mędrców ze wschodu oraz Świętą Rodzinę - Jezusa, Maryję i Józefa. Po przejeździe ulicami miasta Monarchowie złożyli swoje dary przed Świętą Rodziną.

Rycerze Kolumba z rady 17327 we Włocławku przygotowali i rozprowadzali po każdej Mszy św. kadzidło i kredę, aby parafianie mogli oznaczyć swoje domostwa.

W Święto Trzech Króli Rycerze Kolumba z Rady 16380 z Lubaczowa uczestniczyli w Męskim Różańcu modląc się za Ojczyznę i w intencji Rodzin Rycerskich.

08.01.

Rycerze Kolumba z Rady 15940 w Ostrowi Mazowieckiej uczestniczyli w modlitwie różańcowej za zmarłego brata Stanisława Kosewskiego.

09.01.

Rycerze Kolumba z Rady 14004 w Radomiu przekazali dwa wózki inwalidzkie dla parafian przy kościele Matki Bożej Różańcowej w pod radomskiej Bielisze. Wózki zostały przyjęte przez proboszcza ks. kan. Jana Chodelskiego i przedstawiciela parafialnego Caritas p. Krzysztofa Pastuszkę.

Rycerze Kolumba z Rady 15708 pomagając w walce z CoViD-19, dostarczyli wodę i mydło na oddział zakaźny do szpitala w Wejherowie.

Rycerze Kolumba z Czeladzi Rada 15523, uczestniczyli w publicznym Różańcu "O ODNOWĘ NARODU POLSKIEGO" na zaproszenie ks. proboszcza Jarosława Wolskiego.

10.01.

Rycerze Kolumba Rada 15117 z Gdańska otrzymali od parafian elektryczny wózek inwalidzki, który wyremontowali i chcą przekazać osobie najbardziej potrzebującej.

W Szczekocinach przyjęliśmy do Rycerstwa 18 nowych braci. Co daje sumę 29 rycerzy i owocuje powstaniem nowej rady Rycerzy Kolumba w Diecezji Kieleckiej. Ceremonię przeprowadził zespół inicjacyjny z Rembieszyc – Rada 16266.

Rada 15500 z Wodzisława Śląskiego, wraz z kapelanem rady z parafii św. Wawrzyńca przeżywała kolejną rocznicę peregrynacji ikony obrazu Matki Boskiej z Guadalupe. Modląc się o zaprzestanie pandemii oraz za rodziny rycerskie i parafian.

Na Rynku w Czeladzi odbył się pierwszy w tym roku Różaniec publiczny o Odnowę moralną Narodu Polskiego. Modlitwę poprowadził ks. Kanonik Jarosław Wolski wraz z Rycerzami Kolumba z Rady 15523. Ks. Kanonik nawiązał w swych rozważaniach do niedawno rozpoczętego Roku Św. Józefa.

Rycerze Kolumba z Rady 17051 z Krosna kontynuowali rozpoczęte tydzień temu prace w spalonej części domu, mieszkającego samotnie pana Lamberta. W poprzednią sobotę odcięli instalację w spalonej części domu. W poniedziałek podłączono piecyk, aby mógł ogrzewać właściciela mieszkania.

11.01.

Rycerze Kolumba z Rady lokalnej 15268 w Rzeszowie, jak co miesiąc prowadzili modlitwę różańcową w Kaplicy Adoracyjnej. Po modlitwie różańcowej uczestniczyli we Mszy Świętej, którą sprawował kapelan ks. proboszcz Janusz Kosior. Homilia została poświęcona założycielowi Zakonu Rycerzy Kolumba bł. ks. Michealowi McGivney'owi i znaczeniu w jakich warunkach powołał do pracy mężczyzn na początku powstania Zakonu.

13.01.

W minioną środę różaniec w intencji obrony dzieci poczętych, prowadzony przez Rycerzy Kolumba z Rady 17316 z Łeby (pow. lęborski) zgromadził zastęp 25 Rycerzy oraz innych mężczyzn, kobiet i młodzieży na modlitwie. Mszę św. celebrowaną w intencji Rycerzy Kolumba i ich rodzin odprawił kapelan ks. dziekan Zenon Myszk oraz ks. Karol Misiurski.

14.01.

Rycerze z Rady  15523 w Czeladzi wzięli udział w inauguracji roku świętego Jakuba w parafii św. Jakuba Apostoła w Sączowie (pow. będziński). Wydarzenie odbyło się w duchowej łączności z katedrą w Santiago de Compostela, gdzie abp Julián Barrio Barrio otworzył Święte Drzwi, zwane Drzwiami Przebaczenia, rozpoczynając w ten sposób 120. Rok św. Jakuba.

16.01.

W Łebie (pow. lęborski) Rycerze Kolumba z Rady 17316 wraz z innymi mężczyznami z parafii Św. Jakuba w sobotę pomogli w przygotowaniach do prac budowlanych - tynkowania nawy głównej i bocznej kościoła, a także przeprowadzili kwestę do puszek na ten cel.

Rycerze Kolumba z Rady 15216 z Radomia działający w parafii Świętego Kazimierza Jagiellończyka królewicza przy parafii M.B. Bolesnej wraz z rodzinami uczestniczyli w pomocy czyszczenia piszczałek do organów.

Każdego 16 dnia miesiąca, tak również w sobotę Rycerze z Rady 15759  spotkali się w kościele Jana Pawła II w Stalowej Woli na modlitwie różańcowej mężczyzn. Każdy z Braci przyniósł swoje intencje, których w dzisiejszym czasie nie brakuje, ale szczególnie prosili o zdrowie dla brata Marka i jego żony Joli, którzy zmagają się z COVID-19.

W sobotę w parafii św. Pawła Apostoła miała miejsce Ceremonia wprowadzenia na Urząd Funkcjonariuszy nowo powstałej Rady 17586 w Radomiu. Jest to już 8 rada, która powstała w tym mieście. Wielkim Rycerzem  Rady został brat Jan Peas. Mszę Świętą koncelebrowali  ks. Kan. Wiesław Lenartowicz Kapelan Stanowy Pomocniczy Rycerzy Kolumba w Polsce,

Proboszcz parafii ks. Kan. Jerzy Szpytma oraz Kapelan Rady 17586 im. M. B. Fatimskiej ks. dr. Jacek Kucharski. Ceremonię przeprowadził Delegat Rejonowy  rat Andrzej Trzosek oraz Kustosz Rejonowy Jacek Grzegorzewski  z Rady 14004. Po ceremonii Bracia zaprosili wszystkich uczestników na mały poczęstunek w nowej sali rycerskiej z zachowaniem reżimu sanitarnego.

W sobotę w Parafia Matki Bożej Fatimskiej Gdańsk-Żabianka odbyła się Ceremonia Przyjęcia wg zasad Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa. Do grona Rycerzy Kolumba przyjętych zostało 13 mężczyzn, wśród nich miejscowy proboszcz ks. prałat Piotr Tworek.

Rycerze Kolumba z Rady 15420 im. Sł. Bożej Matki Kazimiery Gruszczyńskiej z Kozienic modlili się przed Najświętszym Sakramentem w Godzinie Miłosierdzia Bożego w intencji powołań w Kościele w Parafii pw. Świętej Rodziny w Kozienicach.

Bracia z Rady 14004 działający przy parafii Matki Bożej Częstochowskiej Królowej Polski w Radomiu w sobotę przeglądali i konserwowali maszyny do szycia w ramach kontynuacji dzieła "Łuczniki dla Afryki". Bracia również bardzo dziękują Księdzu Proboszczowi z  parafii św. Wojciecha w Kowali  za udział i przekazanie kilku maszyn do szycia.

18.01.

W poniedziałek 18 stycznia, z inicjatywy Caritas Diecezji Radomskiej oraz Rycerzy Kolumba, swoją działalność w naszym mieście rozpoczęły dwie bezpłatne herbaciarnie, których głównym celem jest wsparcie w okresie zimowym osób zmagających się z bezdomnością. Herbaciarnie zlokalizowane są na Glinicach przy ul. Kościelnej 5 (jadłodajnia Caritas) oraz przy ul. Zagłoby 3 (Dom dla Bezdomnych). Herbaciarnia przy Kościelnej działa codziennie między godziną 12.00 a 14.00, natomiast punkt zlokalizowany przy Zagłoby otwarty jest każdego dnia od 14.00 do 18.00. Jednocześnie w Domu dla Bezdomnych, na wszystkie osoby znajdujące się w skrajnie trudnej sytuacji życiowej czekają bezpłatne termosy, przekazane Caritas przez radomskich Rycerzy Kolumba.

19.01.

Rycerze Kolumba z Radomia uczestniczyli we Mszy Świętej w z okazji imienin biskupa- seniora Henryka Tomasika w  katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu. Homilię wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. W koncelebrze uczestniczyli bp Marek Solarczyk  i bp pomocniczy Piotr Turzyński.

21.01.

Rycerze Kolumba z Rady 17137 z Góry Puławskiej uczestniczyli w adoracji Najświętszego Sakramentu w Kaplicy Wieczystej Adoracji w Jedlni Letnisko (pow. radomski).

Rycerze Kolumba pożegnali Brata w rycerstwie ś. p. Stanisława Godszlinga.  W ceremonii pogrzebowej uczestniczyły delegacje rycerskie z pięciu rad archidiecezji częstochowskiej. Mszę świętą w kościele Świętej Marii Magdaleny w Działoszynie (pow. pajęczański) koncelebrowało dziesięciu kapłanów. W homilii ks. Ryszard Umański przedstawił osobowość zmarłego i jego zasługi dla parafii i rozwoju rycerstwa w regionie.

W siedzibie Caritas Diecezji Radomskiej odbyła się konferencja prasowa dotycząca między innymi powstania z inicjatywy Rycerzy Kolumba z Radomia i Caritas Diecezji Radomskiej, dwóch bezpłatnych Herbaciarni dla bezdomnych. Ideą powstania tych Herbaciarni jest wsparcie w okresie zimowym osób w trudnej sytuacji życiowej, zmagających się z bezdomnością i ubóstwem, gorącym napojem w niewielkich termosach,  które zostały zakupione przez radomskich Rycerzy Kolumba. W konferencji prasowej udział wzięli Delegat Rejonowy Rejonu 29 Andrzej Trzosek oraz Wielki Rycerz Rady 14004 Marek Tyka.

22.01.

Przedstawiciele radomskiego oddziału Rycerze Kolumba w Polsce Ks. Kan. Wiesław Lenartowicz Kapelan Stanowy Pomocniczy oraz były Delegat Stanowy Brat Krzysztof Orzechowski, spotkali się z Biskupem Markiem Solarczykiem, który pobłogosławił rycerskiej działalności w Diecezja Radomska, zaprosił do współpracy i dawania świadectwa w rodzinach, parafiach i całej diecezji.

23.01.

W Kościele Chrystusa Króla w Tarnobrzegu odbył się przygotowany przez Rycerzy Kolumba z Rady 15239 Dzień Formacji. Mszę Świętą odprawili kapelani rad z Diecezji Sandomierskiej, a po jej zakończeniu miała miejsce nauka formacyjna, której hasłem przewodnim był "Dekalog w nauczaniu Świętego Jana Pawła II".

Rycerzy Kolumba z Radomia wznowili akcję „ Łuczniki dla Afryki”. Kilka lat temu w ramach dawania wędki, a nie ryby, Rycerze Kolumba z Radomia zorganizowali charytatywną akcję “Łuczniki dla Afryki” zbierając nieużywane bądź zepsute maszyny do szycia marki „Łucznik”. Zebrane maszyny zostały poddane naprawie i  profesjonalnemu serwisowi. Tak przygotowano do użytku 200 maszyn, które przy pomocy fundacji ASBIRO, zostały wysyłane na misje  do Zambii. Są one głównym źródłem utrzymania dla wielu afrykańskich rodzin. W czasie tamtej akcji Rycerze Kolumba zebrali około 450 maszyn do szycia. Zabezpieczone maszyny z partii nie zagospodarowanej pozostawały w   dyspozycji rady 14004 Rycerzy Kolumba w Radomiu. Pod koniec 2020 roku został nawiązany kontakt z Ojcami Białymi ( Zgromadzeniem  Misjonarzy Afryki), którzy prowadzą m.in. parafię w Tandale w Tanzanii. Proboszcz tej parafii o. Tomasz Podrazik buduje tam ośrodek „Salome” jako centrum pomocy dla dziewcząt i kobiet oraz szkołę krawiecką.  Wychodząc naprzeciw potrzebom ośrodka Rycerze Kolumba wznowili dzieło „Łuczniki dla Afryki”.  Zdeponowane i otrzymane od darczyńców maszyny poddawane są ponownemu przeglądowi  technicznemu, przystosowaniu do użytkowania i konserwacji. Przy pomocy lubelskiej fundacji MISJA TANDALE, wspierającej misje Ojców i Sióstr Białych w Afryce,  maszyny te zostaną wysłane dla potrzebujących do ośrodka „Salome” do Tanzanii.       

W parafii pod wezwaniem Chrystusa Króla w Tarnobrzegu o godz. 9.30 odbył się „Dzień Skupienia” Rycerzy Kolumba. Bracia rozpoczęli ten dzień modlitwą Różańcową a następnie była sprawowana msza święta koncelebrowana. W koncelebrze uczestniczyli między innymi: Ks. Adam Marek, Ks. Józef Rogowski, Ks. Robert Capała, Ks. Jan Niemiec. Homilię wygłosił ksiądz Adam Marek. W czasie mszy św. na ołtarzu była postawiona relikwia założyciela Rycerzy Kolumba bł. Ks. Michaela McGiwneya. Po mszy świętej był rozważany Dekalog. W dniu skupienia uczestniczyli między innymi Rycerze z Rady Stanowej z Krzysztofem Zubą na czele, oraz Rycerze Kolumba z Diecezji Sandomierskiej. W tym Rycerze z Rady 17542 z Nowej Dęby i Chmielowa.

Bracia z Rady 17316 z Łeby zorganizowali zbiórkę zalegającego w garażach, piwnicach i komórkach złomu na rzecz małej Laury chorej na Rdzeniowy Zanik Mięśni ( SMA ). Rycerze osobiście odbierali złom, który został wywieziony na złomowisko w celu pozyskana środków finansowych potrzebnych na leczenie dziewczynki. 3

Brat Kamil z Rady 14004 pomagał w zbiórce i transporcie ubrań, koców, pościeli, oraz artykułów szkolnych, które były dostarczone przez mieszkańców do Galerii Słonecznej w Radomiu oraz do Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Młodocinie. Dary te zostały przekazane rodzinie z Młodocina Mniejszego, po tym jak straciła cały dobytek we wtorkowym pożarze domu.

Rycerze Kolumba z Witkowa z Rada 17538 modlili się w dniu imienin swojego kapelana ks. kan. dr. hab. Franciszka Jabłońskiego. Niech Pan Bóg hojnie błogosławi, a patron św. Franciszek Salezy wspiera we wszystkich podejmowanych działaniach.

24.01.

W Parafii Matki Bożej Częstochowskiej Królowej Polski w Radomiu podczas Ceremonii Zasad Rycerskich, zespół inicjacyjny z Rady 14004 przyjął w szeregi Rycerzy Kolumba przyjął jedenastu nowych kandydatów w tym Ks. Proboszcza Parafii Chrystusa Króla.

W niedzielę Bracia Rycerze z Hadel Szklarskich (pow. przeworski) zorganizowali parafialne kolędowanie.

O godzinie 15:30, w Kościele pw. Matki Bożej Fatimskiej (Sanktuarium Męczeństwa Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszko) we Włocławku po raz pierwszy publicznie można było usłyszeć Chór "Soni Vistulae", w którym oprócz składu żeńskiego śpiewają również Zacni Bracia Rycerze z Rady 16105.

26.01.

Delegaci Stanowi: były Tomasz Wawrzkowicz oraz obecny Krzysztof Zuba spotkali się z J.E. ks. Biskupem Ordynariuszem Diecezja Sandomierska Krzysztofem Nitkiewiczem. Tematem rozmów były m.in. działalność Rycerzy Kolumba w czasie pandemii, funkcjonowanie rad lokalnych w diecezji, zbliżająca się peregrynacja relikwii Błogosławionego Księdza McGivney'a oraz dni formacji, które zostały zainaugurowane w ostatnią sobotę w Tarnobrzegu.

Grono Rycerzy Kolumba w Gdańsku powiększyło się o kolejnych pięciu mężczyzn. Ceremonię Zasad Rycerskich: Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa w kościele Miłosierdzia Bożego w Gdańsku Migowie przeprowadził zespół z Rady Lokalnej nr 15117.

27.01.

W radomskiej Katedrze Rycerze przeżywali liturgiczne uroczystość ingresu (uroczyste objęcie władzy przez biskupa ordynariusza nad diecezją) Biskupa Marka Solarczyka. Swój udział w grze tej uroczystości mieli także radomscy Bracia. Obsługiwali parkingi przykatedralne pomagając Prezbiterom i zaproszonym podróży zaparkować auta i kierowali pojazdy. Wszystkim zaangażowanym na pozycji na zewnątrz braciom rycerzom podziękował nowy ordynariusz Bp. Marek Solarczyk. W uroczystym spotkaniu Ingresie Radę Stanową Rycerzy Kolumba w Polsce reprezentowali; Konsultant ds. Rozwoju brat Leszek Waksmundzki i Opiekun Rejonów brat Roman Hawliczek.

Adrian Pawłowski 

Koordynator Stanowy ds. PR 

Zakonu Rycerzy Kolumba w Polsce