Artykuły

Maj 2021

30.05.

W Opocznie, w trakcie Mszy Świętej ks. Biskup Marek Solarczyk poświęcił sztandar Rady Lokalnej Rycerzy Kolumba nr 15195. W uroczystości wziął udział Brat Krzysztof Zuba- Delegat Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce.

Rycerze Kolumba dla uczczenia 30 -tej rocznicy powstania Diecezji Radomskiej. Rycerze Kolumba rady 14004 w Radomiu wraz z Kapelanem Księdzem Wiesławem Lenartowiczem podjęli inicjatywę opłynięcia kajakami i przejścia pieszego wzdłuż granic diecezji radomskiej dla uczczenia, przypadającej w marcu 2022 roku, 30 tej rocznicy jej ustanowienia przez Jana Pawła II  bullą Totus Tuus Poloniae Populus. Granice diecezji w 2/3 jej długości wyznaczają rzeki ; Kamienna, Wisła i Pilica. Stąd pomysł opłynięcia jej granic kajakami. Znalazła się także grupa pasjonatów wędrówek pieszych, którzy będą równolegle przemierzać granice diecezji w kilku etapach. Pierwsza część tego projektu została zrealizowana w dniach 29 – 30 maja. Grupa  rycerzy z Radomia i Kozienic wraz z rodzinami i sympatykami Rycerzy Kolumba obrała bazę wypadową w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Pani Świętokrzyskiej w Kałkowie – Godowie. Stąd wyruszyła grupa piesza aby w dwudniowych etapach dotrzeć do Bałtowa.  Grupa wodna  spływając kajakami rzeką Kamienną pokonała odcinek między Brodami Iłżeckimi a Bałtowem. W sobotni wieczór  uczestnicy modlili się w intencji diecezji radomskiej i jej duszpasterzy przy obrazie M. B. Bolesnej oraz zwiedzili obiekty Sanktuarium. Podczas  wieczornego spotkania biesiadnego wysłuchali relacji  Kustosza sanktuarium Ks. Kan. Zbigniewa Staniosa o jego historii i dziełach powstałych przy tym sanktuarium.

W Wieluniu powstała nowa Rada Rycerzy Kolumba nr. 17730 im. św. Jana Pawła II. W uroczystość Trójcy Przenajświętszej 21 mężczyzn z parafii św. Barbary Dziewicy i Męczennicy zostało zaprzysiężonych na eucharystii, której przewodniczył ks. Jan Skibiński, proboszcz parafii św. Marii Magdaleny oraz kapelan Rady 16031 z Działoszyn.

Rycerze Kolumba z Rady 14003 przy parafii św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu w Łomży na prośbę swojego kapelana ks. Andrzeja Łupińskiego przeprowadzili renowację kapliczki znajdującej się obok kościoła parafialnego. Po zakończonej Mszy Świętej proboszcz parafii św. Brunona ks. Dariusz Nagórski poświęcił odrestaurowaną kapliczkę w asyście Braci Rycerzy oraz parafian.

W uroczystość Najświętszej Trójcy po dwudziestu dwóch latach w parafii Pw. Św. Rodziny w Kozienicach była sprawowana Msza Św. prymicyjna krajana ks. Radosława Czyżewskiego. W Eucharystii wzięli udział również Bracia Rycerze Kolumba z Rady 15420 z Kozienic na zaproszenie proboszcza parafii ks. Dziekana Władysława Sarwy.

W Piekarach Śląskich odbyła się doroczna archidiecezjalna pielgrzymka świata męskiego do Matki Bożej Piekarskiej, Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. W pielgrzymce mężczyzn udział wzięli i pomagali organizatorom Rycerze Kolumba ze Śląska, Zagłębia Dąbrowskiego oraz Czeladzi. Radę Stanową reprezentowali Kustosz Stanowy Dariusz Wolniak oraz Brat Stanisław Kaczmarczyk. Rycerze Kolumba w darze przekazali ornat z wizerunkiem bł. ks. Michaela McGivney’a.

Relikwie Błogosławionego Księdza Michała McGivney'a dotarły do Rady w Janowie Lubelskim.

29.05.

Do parafii Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Łosieniu zawitał obraz św. Józefa. Bracia z rady 16263 czynnie uczestniczyli w peregrynacji obrazu, jak również trzymali przy nim straż.

Wzorem lat poprzednich Rycerze Kolumba z Rady Lokalnej nr 16100 wraz z rodzinami udali się do miejscowości Wołowa, koło Tuchowa, gdzie uczestniczyli w nabożeństwie majowym i mszy świętej polowej przy kapliczce Matki Bożej Fatimskiej ufundowanej przez ś.p. brata Mieczysława Stańczyka aby w ten sposób podsumować swój rok bratni. Msza Święta sprawowana była w intencji ś.p. brata Mieczysława, Rycerzy Kolumba oraz ich rodzin, a także okolicznych mieszkańców, którzy również uczestniczyli w tym pięknym wydarzeniu, przewodniczył jej Kustosz Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej, o. Bogusław Augustowski. Rycerze Kolumba wraz z najbliższą rodziną przygotowali wszystko co było niezbędne do odprawienia mszy świętej oraz uroczystej agapy.

28.05.

Odpowiadając na potrzeby i prośbę fundacji "Bractwo Miłosierdzia im. Św. Brata Alberta" z Lublina Rycerze Kolumba z Rady Lokalnej nr 15631 z Pionek zakupili przybory szkolne, gry, zabawki, owoce. W miniony piątek dary te zostały zawiezione do Bractwa Miłosierdzia im. Św. Alberta do Lublina.

04 czerwca Rycerze Kolumba z Rady 14004 z Radomia organizują pieszą pielgrzymkę do Gietrzwałdu. To jedyne miejsce w Polsce, gdzie objawiła się Matka Boża. Ks. Wiesław Lenartowicz, proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu i kapelan pomocniczy Rycerzy Kolumba w Polsce organizuje po raz pierwszy taką pielgrzymkę, trasa przemarszu liczy około 330 km.

Rycerze Kolumba z Rady 16014 z Ciechocinka w drugim dniu peregrynacji relikwii naszego założyciela Błogosławionego ks. Michaela McGivney’a, udali się z braćmi do Parafii w Brudnowie.

W Konecku zakończyła się Peregrynacja Relikwii Bł. Michaela McGivney’a w Rejonie 10. Na dzień następny relikwia zostanie przekazana braciom do Torunia i delegatowi Rejonowemu tego okręgu bratu Januszowi Palczewskiemu.

26.05.

Rycerze Kolumba z Rady 16014 z Ciechocinka pożegnali Relikwie Bł. Ks. Michaela McGivney’a. W czwartek Peregrynacja obędzie się w Parafii w Brudnowie w piątek w Konecku a w Sobotę relikwia naszego założyciela zostanie przekazana Braciom z Rady 15078 w Toruniu.

25.05.

W Radzie Lokalnej 14332 w Lublinie została przeprowadzona przez braci z Janowa Lubelskiego i Stalowej Woli, Ceremonia Miłosierdzia Jedności i Braterstwa. Do grona Rycerzy Kolumba przyjęto jednego kandydata, natomiast sześciu braci, w tym ksiądz kapelan, osiągnęło pełnię rycerstwa.

Rycerze Kolumba z Rady 14003 w Łomży pracowali  przy renowacji kapliczki przykościelnej.

24.05.

Na mszy o godz. 18:00 w Parafii Matki Bożej Królowej Polski w Nowej Dębie była sprawowana msza święta koncelebrowana za kapłanów obchodzących rocznicę święceń kapłańskich. Po mszy świętej grupy parafialne w tym Rycerze Kolumba z Rady 17542 złożyli ks. Henrykowi i ks. Robertowi najserdeczniejsze życzenia.

23.05.

Po mszach świętych Rycerze Kolumba z Warszawy kwestowali na rzecz mającego autyzm czteroletniego Adasia, syna niedawno zmarłego na Covid-19 członka Rady 17050. Udało się zebrać prawie 4 700 zł, które zostaną przekazane rodzinie w celu pokrycia kosztów turnusu rehabilitacyjnego.

Rycerze Kolumba z Rady 15420 wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich z Głuśca, zorganizowali w parafii Św. Krzyża w Kozienicach już po raz czwarty kiermasz słodkości. Bracia wspierają tym dziełem podopiecznych Kozienickiego Hospicjum. Wolontariusze sprzedawali swoje wypieki po każdym nabożeństwie. Kwota jaką zebrano na ten szczytny cel to 8 380 złotych.

Trwa peregrynacja relikwii założyciela Zakonu Rycerzy Kolumba bł. ks. Michała McGivney’a. Tym razem relikwie przyjęli Bracia Rycerze z Rady 16014 z Ciechocinka w Kościele św. Apostołów Piotra i Pawła.

Rycerze Kolumba z Rady 15415 w Nakle nad Notecią pracowali przy układaniu krawężników na Bożej Roli przy parafii św. Wawrzyńca.

Rycerze Kolumba z Rady 17306 z Łeby (pow. lęborski) przeprowadzili wespół z miejscowym Caritasem udaną zbiórkę złomu (1200 kg). Akcja zakończyła się pyszną nagrodą dla Rycerzy zaangażowanych w zbiórkę w postaci słodkości przygotowanych przez panie z łebskiego Caritasu.

22.05.

W wigilię święta Zesłania Ducha Świętego w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej w Starachowicach odbyła się ceremonia przyjęcia nowych braci do naszego zakonu. Przyjęto trzech nowych rycerzy. Dwóch do Rady 15015 w tym wikariusza parafii M.B. Częstochowskiej ks. Roberta oraz jednego brata do Rady 15894. W czasie ceremonii dwóch braci zostało minowanych do stopnia rycerskiego .Ceremonię przeprowadził zespół Rady 15015 im. Św. Ojca Pio w Starachowicach działającej przy parafii M. B. Częstochowskiej. W ceremonii uczestniczył Delegat Rejonowy Rejonu 3 zacny Brat Ryszard Nosowicz.

Rycerze Kolumba z Rady 16038 w Głogowie Małopolskim pracowali w sobotę przy budowie kościoła na osiedlu Zabajka.

W dniu dzisiejszym zakończył się drugi dzień XI Konwencji Stanowej Rycerzy Kolumba w Polsce – Licheniu pod  hasłem „Kościół jest siłą tego Narodu”. Zebrani na Konwencji Stanowej Rycerzy Kolumba jednomyślnie wybrali na nowy rok bratni 2021/22 w skład Rady Stanowej: Krzysztofa Zubę - Delegata Stanowego, Marka Ziętka - Sekretarza Stanowego, Jacka Pisza - Skarbnika Stanowego, Stanisława Dziwińskiego - Radcę Stanowego, Dariusza Wolniaka - Kustosza Stanowego oraz delegatów na  Najwyższą Konwencję, a także przyjęli szereg rezolucji.

Rycerzy Kolumba Rady 15416 w Chmielniku wykonali prace porządkowe na terenie parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

21.05.

W Parafii Chrystusa Króla w Sosnowcu, została odprawiona Msza św. w intencji Rycerzy Kolumba i kapelanów Rad lokalnych rozpoczętej w Licheniu XI Stanowej Konwencji Rycerzy Kolumba w Polsce. Po Eucharystii przyjęto uroczyście kandydata. Ceremonię Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa poprowadził zespół z Rady 15249 z Sosnowcu 

W dniu dzisiejszym rozpoczęła się XI Konwencja Stanowa Rycerzy Kolumba w Polsce w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej pod hasłem „Kościół jest siłą tego Narodu”, zaczerpniętym z wypowiedzi ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia.

20.05.

Rycerze Kolumba z Rady 17030 wraz z ks. prał. dr Tadeuszem Knutem z Sierakowic na Kaszubach odwiedzili parafię Św. Mikołaja w Witkowie uczestnicząc we Mszy św. o godzinie 18-tej.

19.05.

Rycerze Kolumba z Rady 15249 jak co III wtorek miesiąca uczestniczą w modlitwie różańcowej, na której gromadzą się mężczyźni w kościele pw. Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Sosnowcu-Klimontowie.

Po Mszy Świętej i nabożeństwie majowym w kościele Matki Bożej Bolesnej w Nowym Sączu zespół Rycerzy Kolumba z Rady Lokalnej 16100 składający się z braci z Nowego Sącza przyjął do naszego zakonu trzech kandydatów z tej parafii, a kolejnych trzech braci podniósł do pełni rycerstwa.

18.05.

Rycerze z Rady Lokalnej 15759 w Stalowej Woli uczestniczyli w nabożeństwie majowym połączonym z wystawieniem Najświętszego Sakramentu, a następnie we mszy świętej odprawionej w obecności relikwii św. Jana Pawła II przez kapelana ks. proboszcza Marcina Hanusa. Na koniec mszy św. ksiądz proboszcz udzielił błogosławieństwa (także indywidualnego) relikwiami. Uroczystość odbyła się na cześć 101 rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, patrona naszej parafii.

W misyjnym działaniu ważna jest współpraca. W tym roku Rycerze Kolumba mają już na koncie wspólną akcję z Ekstremalną Drogą Krzyżową dla misji w Tanzanii, a ostatnio nawiązali współpracę z Polskim Korpusem Pokoju. Dzięki szybkim decyzjom i pomocy Braci z Rady 16405 w Brodnicy, pozyskali wyroby medyczne (syropy) o wartości ok. 60 000, które zostały  przekazane  do bezpłatnej dystrybucji Parafii Jezusa Miłosiernego w Brodnicy, przyszpitalnej Przychodni Zdrowia, Ośrodkowi Zdrowia w Brusach i Zakonowi Sióstr Franciszkanek w Orliku. Rada z Brodnicy dzięki swoim środkom i wsparciu anonimowego darczyńcy pozyskała od Fundacji Polskiego Korpusu Pokoju aparat USG który zostanie przekazany do Polskiego Hospicjum w Wilnie. Bracia składają szczególne podziękowania Komendantowi Głównemu Polskiego Korpusu Pokoju, Rycerzowi Kolumba z Warszawy- Bratu Andrzejowi Malinowskiemu, za otwarte serce na potrzeby misji zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Dzięki tej współpracy rycerze będą realizować wiele dzieł miłosierdzia.

Rycerze z Rady Lokalnej 15759 w Stalowej Woli uczestniczyli w nabożeństwie majowym połączonym z wystawieniem Najświętszego Sakramentu, a następnie we mszy świętej odprawionej w obecności relikwii św. Jana Pawła II przez kapelana ks. proboszcza Marcina Hanusa. Na koniec mszy św. ksiądz proboszcz udzielił błogosławieństwa (także indywidualnego) relikwiami. Uroczystość odbyła się na cześć 101 rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, patrona naszej parafii.

Rycerze Kolumba z Rady 15420 im. Matki Kazimiery Gruszczyńskiej zapraszają na IV kiermasz charytatywny, który odbędzie się w dniu 23 maja 2021 r. po każdej Mszy Świętej w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Kozienicach. Tym razem Parafianie będę mieli okazję skosztować smakołyków przygotowanych przez coraz większą rzeszę Ludzi Wielkiego Serca. Bracia  przygotują na tę okoliczność kilka ciast. Nie zabraknie wypieków, słodkości i smakołyków od niezawodnych i utalentowanych Pań z Koła Gospodyń Wiejskich Głusiec oraz niezastąpionych oraz zaangażowanych Wolontariuszy Kozienickiego Hospicjum.

Rada 15117 Rycerzy Kolumba z Gdańska zaprasza wszystkich Rycerzy Kolumba z rodzinami i sympatykami do Gowina (pow. wejherowski) na wieczór modlitwy w Wigilię Zesłania Ducha Świętego by odnowić w sobie dary Ducha Świętego w najbliższą sobotę, 22 maja, na godzinę 20.00. W programie modlitwa uwielbienia, katecheza i adoracja Najświętszego Sakramentu. Najważniejszym momentem wieczoru modlitwy będzie Msza Święta o godzinie 22.00. Całej uroczystości będzie przewodniczył ks. kan. dr Krystian Wilczyński, kapelan archidiecezjalny Rycerzy Kolumba.

17.05.

Rycerze Kolumba z Rada Lokalnej 15268 z Rzeszowa przeprowadzili Ceremonię Zasad Rycerskich; Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa. Do wspólnoty został przyjęty jeden kandydat.

O godzinie 8:34 w porannej rozmowie Delegat Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce, Brat Krzysztof Zuba opowiadał o zbliżającej się XI Konwencji Stanowej w Licheniu w Siódma9.pl - poranku rozgłośni katolickich.

Rycerze Kolumba z Rady 17327 im bł. Ks. Jerzego Popiełuszki z Włocławka poprowadzili wspólną modlitwę przy relikwii bł. Ks. Michaela McGivney’a w Schroniska dla bezdomnych. Mszy Świętej przewodniczył wicedyrektor Caritas Diecezji Włocławskiej Ks. Jakub Nowakowski.

16.05.

W parafii św. Wawrzyńca została odprawiona msza święta z okazji 9-tej rocznicy powstania Rady Rycerzy Kolumba 15500 Wodzisław Śląski. Mszę św. sprawował ks. prob. senior Józef Marek zwracając uwagę na ideały naszego Czcigodnego Założyciela, mówiąc że Rycerze Kolumba swoim życiem i pokorą służą Kościołowi, Ojczyźnie oraz ludziom którzy potrzebują wsparcia. Dają świadectwo: Miłosierdzia, Jedności, Braterstwa i Patriotyzmu. Po myszy św. odbyły się wybory funkcjonariuszy na rok bratni 2021/22.

"Windą mocy po lepsze jutro!" Pod tym hasłem Rycerze Kolumba z Rady 15708 zapraszają serdecznie do wsparcia zbiórki na windę dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Wejherowie.

Rycerze Kolumba z Rady 17538 w Witkowie są w trakcie przygotowywania ołtarzy na Boże Ciało, które będą wykonywane własnoręcznie przez Braci rycerzy.

Rycerze Kolumba z Rady 15420 z Kozienic zachęcają do obejrzenia pierwszego odcinka z cyklu „Spotkajmy się w parku” zrealizowanego przez Telewizję Kronika Kozienicka. Wywiad z księdzem Tomaszem Pastuszką Prezesem i Kapelanem Stowarzyszenia Kozienickiego Hospicjum im. Sł. B. Matki Kazimiery Gruszczyńskiej jak również Kapelanem pomocniczym Rady Rycerzy Kolumba 15420 w Kozienicach.

Rada 15708 Rycerzy Kolumba z Wejherowa prosimy o wsparcie modlitewne i jeśli kto może, finansowe dla chorego małego Leosia cierpiącego na HLH (zespół hemofagocytarny). Można dołączyć się do zbiórki na opiekę medyczna, rehabilitację oraz leczenie.

15.05.

W Radzie 17327 im Bl. Ks. Jerzego Popiełuszki działającej przy parafii Matki Bożej Fatimskiej we Włocławku odbyło się uroczyste wprowadzenie Relikwii Bł. Ks. Michaela McGivney’a. Relikwie przekazał Wielki Rycerz rady w Uniejowie działającej przy kolegiacie Św. Floriana. Mszy św. przewodniczył O. Ludwik wraz z kapelanem O. Damianem. W peregrynacji wzięli udział: Delegat Rejonu 10 Bartosz Różański wraz z Braćmi z Rady 16014 w Ciechocinku.

Rycerze Kolumba z Rady 15708 z Wejherowa i z Rady 17533 z Gowina wraz z lektorami z Gowina i synami Rycerzy wycieli stary żywopłot i posadzili nowe tuje na terenie DPS który prowadzą siostry szarytki.

W parafii Św. Klemensa w Warszawie odbyło się uroczyste wprowadzenie relikwii bł. ks. Michaela McGivney’a. Przez kolejne siedem dni będzie można dołączyć do wspólnej adoracji relikwii naszego założyciela.

Rycerze Kolumba z Rady 17316 z Łeby ruszają ze wspólną inicjatywą razem z Caritas diecezji pelpińskiej. Od 22.05 odbędzie się zbiórką złomu na rzecz potrzebujących, wsparcia ubogich z obu parafii oraz na cele statutowe Rycerzy. Dla ofiarodawców czeka słodki upominek przygotowany przez Caritas.

14.05.

W parafii św. Klemensa w Warszawie przez najbliższe siedem dni będzie się odbywała peregrynacja relikwii bł. ks. Michaela McGivney’a. Z  tej okazji w numerze na 16 maja 2021 w parafialnej gazetce „Klemens” została wydrukowana specjalna, okolicznościowa wkładka. Rycerze Kolumba z Rady 17050 zapraszają do wspólnej modlitwy przy relikwii założyciela naszego zakonu.

Rycerze Kolumba z Rady 17327 we Włocławku uczestniczyli aktywnie we wczorajszym Nabożeństwie Fatimskim.

Rycerze Kolumba z Rady Lokalnej 15268 z Rzeszowa, prowadzili modlitwę na antenie radia Via.

Rycerze Kolumba z Rady 16014 z Ciechocinka wzięli udział w pierwszej w tym roku Procesji Fatimskiej w swojej parafii pw. św. Ap. Piotra i Pawła.

13.05.

Rada Rycerzy Kolumba 17666 z Poznania rozpoczyna akcję pomocy dla dzieci.

W Parafii Matki Bożej Królowej Polski w Nowej Dębie jak co roku w maju Rycerze Kolumba z Rady 17542 rozpoczęli procesje z figurą Matki Bożej Fatimskiej. W uroczystej procesji oprócz kapłanów i wiernych czynnie uczestniczyli Rycerze Kolumba z Rady Lokalnej i Rycerze Św. Jana Pawła ll. W procesji niesione zostały również relikwie Dzieci Fatimskich.

12.05.

Kontynuując dzieło "Łuczniki dla Afryki" Rycerze Kolumba z Rady 14004 w Radomiu w dniu dzisiejszym dokonali demontażu części zamiennych z uszkodzonych maszyn, których nie można było naprawić. Dzięki temu pozyskali zapasowe silniki, paski napędzające, koła napędowe czy stopki elektryczne. Bracia już niedługo dokonają konserwacji naprawionych i gotowych do użytku maszyn do szycia i przygotujemy je do wysyłki do Tanzanii.

10.05.

Rycerze Kolumba Rady 14004 w Radomiu zbierają podpisy pod petycją do Sejmu w sprawie przeniesienia obchodów Dnia Ojca z 23 czerwca na 19 marca w uroczystość św. Józefa. Akcja ma na celu nadanie nowego, głębszego kontekstu temu świętu. Tego samego dnia co w Polsce, Dzień Ojca obchodzony jest także w Nikaragui. Bracia zachęcają do podpisania petycji na stronie www.DzienOjca.pl. Apel ten podpisało ponad 20296 osób.

09.05.

Od dnia 01.05.2021 w parafii Św. Jana Chrzciciela w gminie Jastrząb raz na 50 lat odbywa się peregrynacja obrazu przedstawiającego Matkę Boską Bolesną, który został pobłogosławiony przez papieża Franciszka. W peregrynacji uczestniczył Brat Kamil z Rady 14004 z Radomia asystując podczas Eucharystii oraz przy przekazywaniu obrazu, który odwiedzi domy parafian w Jastrzębiu.

W każdą pierwszą niedzielę miesiąca Rycerze Kolumba z Rady 14004 spotykają się na wspólnej modlitwie różańcowej. Tego dnia Męski Różaniec odbył się parafii pw. św. Piotra Apostoła na Gołębiowie II w Radomiu. Eucharystię poprowadził Kapelan Pomocniczy Rycerzy Kolumba w Polsce ks. Wiesław Lenartowicz. Homilię wygłosił ks. prof. Marek Tatar Prodziekan wydziału teologicznego z UKSW w Warszawie. Po Mszy Świętej odbyła się konferencja poświęcona powołaniu i analizie: co znaczy być powołanym, jak rozeznać powołanie i jak je rozwinąć? Po zakończonej Eucharystii uczestnicy mogli umieścić swoje własne intencje w specjalnie przygotowanym na ten cel koszyku. Prośby przybyłych mężczyzn trafią do sanktuarium Błogosławionego Michaela McGivne’a w New Haven w Stanach Zjednoczonych i tam zostaną odczytane. Po konferencji mężczyźni udali się na zewnątrz kościoła, aby uczestniczyć w modlitwie różańcowej. Na zakończenie uczestników  pobłogosławił proboszcz parafii - ks. Henryk Mahol. Ks. Wiesław Lenartowicz  zaprosił braci na kolejny „Męski Różaniec”, który odbędzie się w niedzielę 06.06.2021 o godzinie 15:00 w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Kozienickiej 143 w Radomiu.

Rycerze Kolumba z Rady 17538 z Witkowa zakończyli projekt „Kawiarenka”. Wszystkie smakołyki przygotowane przez Braci oraz ich małżonki zostały wyprzedane. Zebrana kwota 1154 zł zostanie przeznaczona na pokrycie kosztów wykonanego z inicjatywy rycerzy kamienia upamiętniającego dzieci nienarodzone i utracone.

W Bazylice na Skałce w Krakowie została odprawiona z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski Msza Święta z okazji Uroczystości św. Stanisława, biskupa i męczennika, patrona Polski. Rycerze Kolumba z Krakowa pełnili na miejscu posługę logistyczno-organizacyjną. W Mszy Świętej uczestniczył m. in. Delegat Stanowy Krzysztof Zuba.

W Sierakowicach (pow. kartuski) została odprawiona msza święta pod przewodnictwem JE ks. bpa Ryszarda Kasyny z okazji trzeciej rocznicy utworzenia Rady 17030 im św. Jana Pawła II. W uroczystości uczestniczył Sekretarz Stanowy Brat Marek Ziętek.

08.05.

W sanktuarium św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Szczepanowie, Rycerze Kolumba z Tarnowa wzięli udział w uroczystości ku czci patrona Polski i diecezji tarnowskiej. W kaplicy Narodzenia św. Stanisława do bazyliki wyruszała procesja z relikwiami świętego biskupa oraz innych świętych i błogosławionych.

Rycerze Kolumba z Rady lokalnej nr 16719 przy parafii bł. Edmunda Bojanowskiego w Warszawie przywitali relikwie błogosławionego Michaela McGivney’a.

Rycerze Kolumba z Rady 16670 w dniach od 8 do 14 maja, odbywa się nawiedzenie parafii pw. Św. Floriana w Uniejowie przez Relikwie bł. ks. Michaela McGivney’a. Uroczyste wprowadzenie Relikwii nastąpiło w sobotę 8 maja o godz. 17.00. Każdego dnia, do piątku 14 maja, można oddawać cześć relikwiom w godz. od 7.00 do 18.00 poprzez czuwanie, adorację, modlitwę, śpiew. Na zakończenie każdego dnia po nabożeństwie majowym odmawiany jest dziesiątek różańca świętego w intencji rodzin z parafii.

Rycerze Kolumba z Rady 15708 z Wejherowa zapraszają do zbiórki na posiłki dla głodujących w Aleppo. Proboszcz parafii w Aleppo widzi pilną konieczność otwarcia kuchni zbiorowej, która przygotowywałaby gorące posiłki dla wszystkich potrzebujących mieszkańców. Koszt posiłku dla jednej osoby to 2 euro (ok. 10 zł). Darowiznę można przekazać na konto: Fundacja Adopcji Serca, nr 08 1240 1747 1111 0010 9045 8067

W Parafii Św. Stanisława w Czeladzi odbyła się uroczystość bierzmowania młodzieży. Jest to Święto patrona Polski i Parafii Św. Stanisława. Mszy Świętej przewodniczył Jego Ekscelencja Biskup Grzegorz Kaszak. Ks. Kanonik Jarosław Wolski na zakończenie uroczystości poprosił Ks. Biskupa o uroczyste poświęcenie odnowionego Krzyża przy ul. Wojkowickiej. Po mszy Rycerze Kolumba z Rady 15523 wręczyli młodzieży Dary Sakramentalne.

W Lubaczowie na mszy świętej o godzinie 18.00 pod przewodnictwem przez JE ks. bpa Mariana Buczka Rycerze Kolumba z Rady 16380 wprowadzili relikwie błogosławionego księdza Michaela McGivney’a.

07.05.

W Starostwie Powiatowym w Kozienicach odbyło się spotkanie, podczas którego powołany został Społeczny Komitet Upamiętnienia Bitwy pod Nową Wsią. W jego skład wszedł między innymi Grzegorz Kocyk reprezentujący Radę Rycerzy Kolumba z Rady 15420 w Kozienicach obejmując  stanowisko Sekretarza. Zadaniem Komitet będzie przede wszystkim wypracowanie formy upamiętnienia stoczonej w 1831 roku zwycięskiej bitwy pod Nową Wsią.

06.05.

Rycerze Kolumba z Rady 17538 pragnę poinformować, że w niedzielę 9 oraz 30 maja br. ponownie uaktywniają kawiarenkę. Bracia planują pozyskać kolejne środki finansowe, które chcieliby przeznaczyć na pokrycie kosztów wykonanego z inicjatywy Rycerzy Kolumba kamienia upamiętniającego dzieci nienarodzone i utracone. W związku z tym Bracia zachęcają do włączenia się  w tą akcję, można również przygotować własne wypieki i przekazanie je do kawiarenki.

05.05.

W Parafii Św. Rodziny w Kozienicach miało miejsce uroczyste wprowadzone relikwii błogosławionego księdza Michaela McGivney'a przez braci Rycerzy z Rady 15420. Bracia dziękują księżom z parafii wraz z Kapelanem księdzem dziekanem Władysławem Sarwą za odprawienie Mszy Św. i błogosławieństwo relikwiami naszego Założyciela Zakonu Rycerzy Kolumba.

04.05.

Rycerze Kolumba z Wrocławia z Rady 16105 zapraszają przez cały miesiąc maj do kościoła pw. św. Michała Archanioła na wrocławskim Ołbinie, gdzie zbierane są różańce, które zostaną przekazane o. Alojzemu Chrószczowi, posługującemu na misjach w Kamerunie. Organizatorzy akcji postawili przy ołtarzu św. Jana Bosko oznaczony kosz, do którego należy włożyć różaniec.

03.05.

Rycerze Kolumba z Rady 15420 z Kozienic zorganizowali po raz trzeci "Męski Różaniec" w Kozienicach, który tym razem odbył się w Uroczystość NMP Królowej Polski i w trakcie trwania peregrynacji relikwii i obrazu Bł. Ks. Michaela McGivney'a Założyciela Zakonu Rycerzy Kolumba w Kościele w parafii pw. Św. Krzyża w Kozienicach.  Modlitwę różańcową poprzedziła Msza Św. w intencji o ustanie pandemii koronawirusa, o łaskę wiary dla mieszkańców Kozienic, o pełną ochronę życia poczętego aż do naturalnej śmierci i również polecając nasze rodziny.

W parafii św. Wawrzyńca Rada Rycerzy Kolumba 15500 Wodzisław Śląski w uroczystości N.M.P. Królowej Polski oraz rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja poprowadziła Różaniec Rycerski rozważając Śluby Jasnogórskie u naszej Królowej.

Następnie została odprawiona msza św. za Ojczyznę i ustanie pandemii, którą prowadził kapelan Rady ks. prob. Stanisław. Bracia Rycerze wystawili asystę liturgiczną.

Po mszy św. odbyła się Ceremonia Zasad Rycerskich 5-ciu naszych braci dostąpiło pełni rycerstwa.

Rycerze Kolumba z Rady 15523 w Kościele pw. Św. Stanisława BiM w Czeladzi, pod przewodnictwem Ks. Kanonik Jarosława Wolskiego uczestniczyli we Mszy Świętej za Ojczyznę w 230 rocznicę uchwalenia Konstytucji. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz miasta oraz przedstawiciele organizacji katolickich działających przy parafii.

W 230 rocznicę uchwalenia Konstytucji Majowej a także w dzień odpustu w Parafii Matki Bożej Królowej Polski w Nowej Dębie Rycerze z Rady 17542 wzieli udział w uroczystej koncelebrowanej sumie. Koncelebrze przewodniczył ks. prałat Eugeniusz Nycz. Przed Mszą Świętą Bracia złożyli wiązankę kwiatów pod tablicą upamiętniającą uchwalenie Konstytucji. Po Eucharystii odbyła się uroczysta procesja.

Rycerze Kolumba z Rady 14004 świętowali uroczystość swojej patronki Najświętszej Maryii Panny Królowej Polski uczestnicząc we mszy świętej w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu, której  przewodniczył Kapelan tamtejszej rady ks. Wiesław Lenartowicz oraz ks. Bogusław Mleczkowski.

Rycerze Rady 14001 z Ludźmierza (pow. nowotarski) uczcili uroczystość Matki Bożej Królowej Polski oraz 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja składając kwiaty pod pomnikiem.

Rycerze Kolumba Rady 15416 w Chmielniku, uczestniczyli w obchodach 230 rocznicy święta państwowego, którego celem jest upamiętnienie uchwalenia Konstytucji 3 maja (1791). Druga część obchodów odbyła się w kościele p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP.  Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

02.05.

Bracia z Rady 17327 we Włocławku uczestniczyli w modlitwie różańcowej w intencji powołań kapłańskich i zakonnych, którą poprowadził zacny kapelan, proboszcz parafii Matki Bożej Fatimskiej o. Damian M. Kosecki CCG.

Delegat Stanowy Krzysztof Zuba wraz z Byłym Delegatem Stanowym Tomaszem Wawrzkowiczem oraz Kapelanem Programowym Rycerzy Kolumba w Polsce księdzem Wiesławem Lenartowiczem spotkali się z Ordynariuszem Diecezji Radomskiej ks. Biskupem Markiem Solarczykiem. Rozmowa dotyczyła działalności Rycerzy Kolumba, trwającej Peregrynacji Relikwii Błogosławionego Księdza McGivney'a i dzieł miłosierdzia im towarzyszących, a także planów na przyszłość.

01.05.

Rada Lokalna 15588 z Dobrzechowa (pow. strzyżowski) z dniem 1 maja rozpoczęła peregrynację relikwii Bl. Ks. McGivney’a.

Kolejnym punktem Peregrynacji Relikwii błogosławionego Michaela McGivney’a jest Parafia Świętego Krzyża w Kozienicach. Rycerze Kolumba z Rady 15420 z Kozienic uroczyście rozpoczęli peregrynację Mszą Świętą prosząc za wstawiennictwem Bł. ks. Michaela o wszelkie łaski i nawrócenie dla mieszkańców Kozienic, o trzeźwość i ochronę życia poczętego, oraz za Rycerzy Kolumba i ich rodziny.

Rycerze Kolumba z Rady 15268 z Rzeszowa uczestniczyli w pogrzebie śp. Ludmiły, mamy dwóch bliźniaków kapłanów posługujących na Słowacji.

Odbył się ostatni, czwarty etap Zagłębiowskiej Pielgrzymki od Św. Jakuba w Sączowie do Św. Józefa w Oświęcimiu (16km). Rano na starcie na plebani kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Imielinie ks. Proboszcz Eugeniusz Mura odmówił krótką modlitwę i udzielił błogosławieństwa. Na Mszy Świętej odpustowej w kościele św. Józefa bardzo serdecznie przywitał Braci poczty sztandarowe oraz ks. Proboszcz Fryderyk Tarabała (Duszpasterstwa Ludzi Pracy Zagłębia Dąbrowskiego im. Ks. Jerzego Popiełuszki, Rycerzy Kolumba z Czeladzi i Parafii Św. Wojciecha z tego miasta). 

Adrian Pawłowski 

Koordynator Stanowy ds. PR 

Zakonu Rycerzy Kolumba w Polsce