Artykuły

Czerwiec 2021

30.06.

Rycerze Kolumba Rada 16014 wzięli udział podczas Odpustu Parafialnego w Kolegiacie Piotra i Pawła w Ciechocinku asystując na Mszy  Świętej.

28.06.

Tego dnia odbył się rycerski grill rodzinny w szóste „urodziny” rady lokalnej 16259 z Koszalina. Spotkanie zakończyło się przed północą.

27.06.

W dniu dzisiejszym powstała pierwsza Rawska rada lokalna 17753 pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Diecezji Łowickiej. Z inicjatywą sprowadzenia Rycerzy Kolumba wyszedł ks. bp. Andrzej Dziuba, który poprosił ks. Bogumiła F. Karpa, by ten w swojej parafii utworzył pierwszą taką wspólnotę.

W parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu z puszkami przed świątynią stali podhalańscy Rycerze Kolumba z Rady 16038 na rzecz poszkodowanych w pożarze w Nowej Białej.

O godz. 0.01 z Czeladzi spod kościoła Św. Stanisława Biskupa Męczennika wystartowało do Królowej Polski Matki Boskiej Częstochowskiej pod patronatem Rycerzy Kolumba pięciu piechurów oraz trzech rowerzystów a o godz. 3.00 wybiegł na trasę maratończyk Paweł Matyszkiewicz. Wszyscy uczestnicy pielgrzymki i osoby towarzyszące na starcie, po krótkiej modlitwie otrzymali błogosławieństwo od Księdza Jarosława Wolskiego Kapelana Rycerzy Kolumba im. Prymasa Polski Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Opiekę nad grupą sprawują bracia z Rady 15523 Piotr i Krzysztof.

26.06.

Rycerze Kolumba z Rady 17703 w Tarnobrzegu przyjęli uroczyście relikwie błogosławionego księdza Michaela McGivney’a i w której obecności po Mszy Świętej zostali wprowadzeni funkcjonariusze na urząd na nowy rok bratni.

W miniony weekend w wielu radach lokalnych miało miejsce wprowadzenie na urząd funkcjonariuszy rad na nowy rok bratni 2021/22 w tym Braci z Rady 15216 działająca przy parafii M.B. Bolesnej w Radomiu.

24.06. 

Rycerze Kolumba z Rady 15267 z Tomaszowa Lubelskiego otrzymali podziękowania, od Zgromadzenia Sióstr Służebniczek za przeprowadzoną zbiórkę na remont pokoju odwiedzin w Placówce Dom Życie Leonii Nastał w Częstochowie. Bracia zebrali kwotę 4000 tysięcy złotych.  

21.06.

W parafii Matki Bożej Różańcowej w Stalowej Woli podczas Ceremonii Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa zostało przyjętych 10 nowych Braci, w tym księdza proboszcza Józefa Rainera. Tym samym jest to trzecia parafia w Stalowej Woli, gdzie obecni są Rycerze Kolumba, a druga tzw. Rada w Budowie.

W Nowej Dębie w kościele parafialnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego odbyła się uroczystość 46 -lecia święceń kapłańskich proboszcza tej parafii. W uroczystości uczestniczyli księża, którzy razem z ks. Eugeniuszem Nyczem otrzymali święcenia kapłańskie. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Edward Frankowski, który obchodzi 60 lecie święceń kapłańskich. Delegacja wiernych złożyła dostojnym jubilatom serdeczne życzenia. W uroczystej mszy świętej uczestniczyli także Rycerze Kolumba z Rady 7542, którzy przynieśli dary do ołtarza.

20.06.

Nocą, z 19 na 20 czerwca, blisko 300 osobowa kolumna mężczyzn przemierzała po raz piętnasty trasę pielgrzymią z kościoła pw. M.B. Częstochowskiej na radomskim Kapturze, do sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Starej Błotnicy. Pielgrzymkę rokrocznie organizują Rycerze Kolumba Rady 14004
w Radomiu, zabezpieczając ją logistycznie i technicznie. Tegoroczna pielgrzymka mężczyzn, jak i odbyta tydzień wcześniej przez  kobiety, przebiegała pod hasłem „Józef i Maryja - Normalna Rodzina”. Przed wyruszeniem na pątniczy szlak mężczyzn pobłogosławił bp Marek Solarczyk. Ordynariusz radomski poprowadził rozważanie Apelu Jasnogórskiego, w którym nawiązał do przeżywanego w Kościele Roku św. Józefa. W drodze do Matki Bożej mężczyźni pod duchowym przewodnictwem ks. kan. Wiesława Lenartowicza, proboszcza parafii i Kapelana Pomocniczego Rycerzy Kolumba w Polsce, uczestniczyli we wspólnej modlitwie i śpiewie, niosąc intencje swoje oraz powierzone przez bliskich. Dzięki posłudze Kapłanów, mężczyźni mięli okazję skorzystać z Sakramentu Pokuty i indywidualnej rozmowy duszpasterskiej.  W Taczowie, w parku historycznym „Rycerze Bogurodzicy",  przy płonącej watrze przygotowanej przez tutejszych strażaków, Rycerze Kolumba przygotowali tradycyjny poczęstunek dla strudzonych pielgrzymów, serwując treściwą „rycerską grochówkę”, kawę oraz herbatę. Rankiem przed kościołem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Starej Błotnicy pielgrzymów witał błogosławieństwem kustosz tego sanktuarium, ojciec Piotr Urbanek. Msza Święta w intencjach przyniesionych przez pątników zakończyła XV Nocną Pielgrzymkę Mężczyzn, a utrudzeni jej uczestnicy podstawionymi autobusami zostali rozwiezieni do domów, z zapewnieniem, że SPOTKAMY SIĘ JUŻ ZA ROK.

Rycerze Kolumba Rady 15267 Tomaszowa Lubelskiego przeprowadzili w ostatnim czasie renowację Kaplica św. Wojciecha. Udało się zrobić : nagłośnienie wewnętrzne i zewnętrzne, system odwodnieniowy, wymienić rynny, uszczelniono wieżyczkę by woda nie lała się do środka, wymieniono oświetlenie, zakupiono 2 zestawy mikrofonów i wyposażenie liturgiczne ołtarza.

Rycerze Kolumba z Czeladzi wzięli udział w zbiórce na rzecz Oliwii Hyli. Oliwia jest mieszkanką Boguchwałowic urodziła w czerwcu 2020 roku i cierpi na rdzeniowy zanik mięśni. Jedynym ratunkiem dla Oliwki jest terapia genowa, której koszt wynosi 9, 5 miliona złotych. Dzięki zaangażowaniu wielu ludzi dobrej woli w tym Braci rycerzy, udało się zebrać kwotę ponad 4000 zł.

Bracia z Rady 17569 z Szydłowca odbierali z Parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Odrowążku obraz Matki Bożej Świętorodzinnej ze Studzianny oraz relikwie świętej Joanny Beretty Molli oraz świętych Zelii i Ludwika Martinów rodziców św. Tereski od Krzyża i przetransportowali je do Kościoła pw. św. Zygmunta w Szydłowcu.

Po wprowadzeniu rozpoczęła się Uroczysta Msza Święta w której bracia wzięli czynny udział. W parafii rozpoczęło się Jerycho Rodzin.

W Tychach, w Radzie Lokalnej 14983 miało miejsce uroczyste wprowadzenie funkcjonariuszy Rady na urząd w nowym roku bratnim 2021/22.

19.06.

Rycerze Kolumba z Rady 15267 z Tomaszowa Lubelskiego zorganizowali rycerski piknik rodzinny z okazji zakończenia roku bratniego.

16.05.

Rycerze Kolumba z Rady 16262 w Wąbrzeźnie wprowadzili do kościoła relikwie i obraz błogosławionego ks. Michała McGivney’a. Mszę świętą odprawił kapelan rady ks. Jan Kalinowski.

15.06.

W ostatnich dniach kilka Rad Lokalnych przeprowadziło Ceremonie Zasad Rycerskich: Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa podczas których: Do Rady 15759 w Stalowej Woli przyjęto czterech Braci w tym księdza dziekana Krzysztofa Kidę - proboszcza w parafii Opatrzności Bożej do Rady 15128 w Krakowie przyjęto trzech Braci, w tym księdza z parafii NSPJ w Nowym Targu oraz do Rady 15117 w Gdańsku przyjęto dwóch Braci.

Rada lokalna Rycerzy Kolumba nr 14004 z Radomia od dwóch lat zabiegali o to, żeby na liście do głosowania znalazł się projekt renowacji największej w Radomiu kapliczki kubaturowej wraz z figurą Jezusa Miłosiernego. W tym roku udało się wciągnąć ten projekt na listę. Bracia zachęcają do oddanie głosu na projekt nr 150, przyznając mu maksymalną ilość - 3 punktów.

14.06.

Rycerze Kolumba z Rady 14428 z Gilowice wzięli udział w Różańcu Fatimskim oraz Mszy Świętej w intencji Rycerzy oraz ich rodzin w Rychwałdzie.

Rycerze Kolumba z Rady 14577 zapraszają do Parafia św. Brata Alberta w Skarżysku – Kamiennej w dniu 20 czerwca na Mszę Świętą oraz Różaniec dla Mężczyzn.

13.06.

Relikwie błogosławionego ks. Michaela McGivney’a zostały wczoraj wprowadzone do kościoła św. Stanisława w Ożarowie.

12.06.

Bracia z Rady 15631 z Pionek jako służby porządkowe zabezpieczali czerwcowy rajd rowerowy ministrantów oraz dzieci i młodzieży z oazy i scholii.

Rycerze Kolumba z Rady 14004 po raz VI zorganizowali Nocną Pielgrzymkę Kobiet do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Starej Błotnicy pod hasłem „ Józef i Maryja Normalna Rodzina”. Udział wzięło ponad 500 kobiet, które pomimo padającego deszczu pielgrzymowało ze swoimi intencjami zawierzając się Matce Boskiej. Pątniczki po Apelu Jasnogórskim rozpoczęły pielgrzymkę z Parafii  Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu, gdzie zostały pożegnane i pobłogosławione przez biskupa Marka Solarczyka oraz kapelana Rycerzy Kolumba ks. Wiesława Lenartowicza. Kobiety pokonały 26 kilometrową trasę na wspólnej modlitwie oraz wsłuchując się w konferencję wygłoszoną przez byłego delegata stanowego Andrzeja Anasiaka, który przybliżył historie uzdrowienia śmiertelnie chorego Mikeya Schachle za wstawiennictwem Sługi Bożego ks. Michaela McGivney’a. Pielgrzymowanie zakończyło się o godz. 6.00 w sanktuarium maryjnym Mszą Świętą, po której siostry wróciły podstawionymi autokarami do Radomia.

Rycerze Kolumba Rada 15420 z Kozienic zapraszają wszystkich Chłopców i Mężczyzn w najbliższą niedzielę 13 Czerwca o godz. 20.00 do Kościoła Pw. Świętej Rodziny w Kozienicach na Nabożeństwo Fatimskie połączone z Męskim Różańcem gdzie będzie odmawiana - Tajemnice Radosne w intencjach o ustanie pandemii korona wirusa, wypraszając wszelkie łaski dla mieszkańców Kozienic, o pełną ochronę życia poczętego od naturalnego poczęcia aż do naturalnej śmierci oraz za Rycerzy Kolumba i ich Rodziny.

11.06.

Rycerze Kolumba z Rady 15523 zapraszają do wzięcia udziału w VII Czeladzkiej Ultra Pielgrzymce Czeladź - Jasna Góra w jeden dzień, która odbędzie się w dniu 27 czerwca 2021 pod hasłem - "Jestem przy Tobie, pamiętam o Tobie, czuwam!". Pielgrzymi będą modlić się do o uwolnienie Polski od zniewoleń, o opiekę i błogosławieństwo dla diecezji, parafii i wszystkich parafian. Jednodniowa ultra pielgrzymka rozpocznie się 27 czerwca o godz. 0.01 przy bocznym wejściu kościoła Św. Stanisława BM w Czeladzi. O godz. 4.00 rusza druga tura pielgrzymów, którzy 70 kilometrową trasę chcą pokonać biegiem. Zainteresowanych pielgrzymów: piechurów i biegaczy zapraszają do udziału.

08.06.

Wizytę u JE ks. abpa Tadeusza Wojdy złożyli Skarbnik Stanowy i jednocześnie Delegat Rejonowy br. Jacek Pisz i Delegat Rejonowy br. Dariusz Markowicz wraz z Archidiecezjalnym Kapelanem Rycerzy Kolumba ks. kan. dr. Krystianem Wilczyńskim.

Pierwszy oficjalny kontakt z nowym Metropolitą Gdańskim zwiastuje owocną współpracę.

Rycerze Kolumba z Rady 166650  z Krakowa zorganizowali zbiórkę pampersów w ramach akcji "Pieluszka dla Maluszka" w Parafii Opatrzności Bożej Kraków - Swoszowice. W zebranych darach oprócz pieluch, znalazły się chusteczki oraz kosmetyki dla niemowląt. Każda rzecz trafi do najbardziej potrzebujących osób w parafii.

06.06.

W każdą pierwszą niedzielę miesiąca Bracia z Rady 14004 z Radomia wraz z mężczyznami spotykają się na wspólnej modlitwie różańcowej. Męski Różaniec odbył się w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Kozienickiej w Radomiu. Eucharystię sprawowali ks. kanonik Artur Gumiński, ks. Daniel Wiecheć oraz ks. kanonik Wiesław Lenartowicz, który wygłosił homilię. Po Mszy Świętej odbyła się projekcja filmu „Stańcie w wyłomie. O modlitwie”. Po projekcji mężczyźni udali się przed świątynię, aby uczestniczyć w modlitwie różańcowej, podczas której odczytywane były intencje napisane przez uczestników. Na zakończenie błogosławieństwa wszystkim udzielił kapelan Rady 14004 - ks. Wiesław Lenartowicz, który poinformował, że kolejny Męski Różaniec odbędzie się w niedzielę, 4 lipca, w parafii pw. Chrystusa Króla w Radomiu.

Do parafii konkatedralnej w Lubaczowie zawitał dzwon "Głos Nienarodzonych". Uderzenie w ten dzwon jest wezwaniem do obrony życia poczętego poprzez modlitwę i konkretne działania. Jest znakiem, że stajemy osobiście po stronie życia. Rycerze Kolumba z Rady 16380 trzymali straż przy dzwonie oraz służyli pomocą wiernym.

Rycerze Kolumba Rada 16263 Łosień ostatni raz trzymali straż przy obrazie świętego Józefa, aż do momentu przekazania go parafii Strawczyn.

05.06.

Rycerze Kolumba z Rady 14428 z Gilowic kontynuowali prace wokół ogrodzenia Kościoła Parafia pw. św. Andrzeja Apostoła.

Rycerze z Rady 15622 w Tomaszowie Mazowieckim poprowadzili jak co miesiąc w pierwszej sobocie miesiąca Męski Różaniec w intencji nowych powołań. Następnie uczestniczyli w  Adoracji i mszy świętej intencji Rycerzy Kolumba i ich rodzin.

Z zakopiańskich Krzeptówek ruszyła organizowana przez Rycerzy Kolumba z Rady 14001 z Ludźmierza XXIV piesza pielgrzymka „Sursum Corda” szlakiem, który w 1997 r. przejechał Jan Paweł II KRZEPTOWKI - LUDZMIERZ.

Rycerze Kolumba z Rady 14332 z parafii pw. bł. Piotra Jerzego Frassati w Lublinie podczas wieczornej Eucharystii uroczyście wprowadzili Relikwie Błogosławionego Ks. Michaela McGivney’a. Peregrynacja w parafii będzie trwała do 11.06. a w kolejnym etapie relikwie trafią do Ożarowa, Stalowej Woli oraz Janowa Lubelskiego.

03.06.

Rycerze Kolumba z Rzeszowa byli współorganizatorami „Koncertu Jednego Serca, Jednego Ducha” a pomysłodawcą koncertu jest Jan Budziaszek - perkusista legendarnego zespołu Skaldowie. Na koncercie zagościł i udzielił biskupiego błogosławieństwa nasz brat ks. bp Jan Wątroba. Rycerze zabezpieczali i realizowali zlecone zadania logistyczne. Braciom z Rady Lokalnej 15268 z Rzeszowa pomagali bracia z Sędziszowa Małopolskiego z Rady 15561  i Głogowa Małopolskiego z Rady 16038.

Rycerzy Kolumba Rada 15500 z Wodzisławia Śląskiego uczestniczyła w uroczystościach  Bożego Ciała w parafii Św. Wawrzyńca poprzez budowę ołtarza wraz z małżonkami i w obsłudze Mszy Świętej i procesji.

Rycerze Kolumba z Rady 14004 działający jako Okrągły Stół przy parafii pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Radomiu, jak co roku pomagali w przygotowaniu ołtarzy na ulicach osiedla XV -lecie. Bracia również wzięli udział asystując w czasie Eucharystii, oraz w procesji Bożego Ciała niosąc baldachim.

W Uroczystość Bożego Ciała. Rycerze Kolumba Rady 15299 w Suchedniowie przygotowali jeden z Ołtarzy, Naszego założyciela zakonu Rycerzy Kolumba Bł. ks. Michaela McGivney’a.

02.06.

Rycerze Kolumba z Rady 16385 przygotowali tajemnice i poprowadzili w Katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu modlitwę różańcową z okazji przypadającej V niedzieli miesiąca.

Rycerze Kolumba z Rady 17538 wzięli udział w ceremonii poświęcenia na cmentarzu parafialnym pomnika „Pamięci Dzieci Nienarodzonych i Utraconych” oraz kaplicy pw. Miłosierdzia Bożego po renowacji. Bracia z Witkowa byli inicjatorami tego dzieła. Po ceremonii poświęcenia zgromadzeni wzięli udział w Mszy Świętej.

01.06.

W Opocznie, w trakcie Mszy Świętej ks. Biskup Marek Solarczyk poświęcił sztandar Rady Lokalnej Rycerzy Kolumba nr 15195. W uroczystości wziął udział Brat Krzysztof Zuba- Delegat Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce.

Rycerze z Rada 15527 w Słupsku przeprowadzili Ceremonię Miłosierdzia Jedności i Braterstwa. Do naszego grona przyjęli nowego brata.

Bracia z Rady 16766 w Radomiu z okazji dnia dziecka po niedzielnej Mszy Świętej w parafii pw. Świętego Łukasza Ewangelisty, obdarowali najmłodszych słodyczami, zapraszając również ich ojców do wstąpienia w szeregi Rycerzy Kolumba.

Adrian Pawłowski 

Koordynator Stanowy ds. PR 

Zakonu Rycerzy Kolumba w Polsce