Artykuły

Wrzesień 2021

30.09.

Rycerze Kolumba z Rady 17730 w Wieluniu prowadzili różaniec dziękczynny przed Najświętszym Sakramentem i uczestniczyli we Mszy Świętej dziękczynnej za beatyfikację Bł. Kardynała Wyszyńskiego i Bł. Matki Czackiej.

28.09.

We Wrocławiu z okazji spotkania Rodziny Radia Maryja odbyła się Msza Święta w kościele pw. Św. Franciszka z Asyżu transmitowana przez TV Trwam oraz Radio Maryja. W eucharystii uczestniczyli Rycerze Kolumba, którzy ponadto zaangażowali się przy obsłudze zbierając kolektę i prowadząc komentarz, a także pomagali do późnych godzin wieczornych w pilnowaniu wozu transmisyjnego TV Trwam.

Rycerze Kolumba z Chojnic zaprosili wszystkich mieszkańców miasta na wspólne odmówienie Koronki do Bożego Miłosierdzia na Starym Rynku.

27.09.

Rycerze Kolumba z Rady 15627 wzięli udział we Mszy Św. Odpustowej w Kościele Św. Ojca Pio w Tomaszowie Lubelskim. Była to pierwsza Msza Św. w nowo wybudowanym kościele. Bracia pomagali  w przygotowaniach do tej uroczystości.

26.09.

Bracia z Rad z terenu diecezji katowickiej, w dniach 24 - 26 września uczestniczyli w stacjonarnych rekolekcjach w Kokoszycach. Rekolekcje prowadził Ks. dr. Witold Kania kapelan Rycerzy Kolumba.

W Radomiu o godzinie 16.00 w Radomiu odbył się Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem „Tato, Bądź, Prowadź, Chroń …”, w którego organizacje oraz uczestnictwo włączyli się Rycerze Kolumba z radomskich Rad Lokalnych.

Rycerze Kolumba z Rada 16263 z Łosień podczas Ceremonii Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa przyjęli czterech nowych braci do naszej wspólnoty oraz wprowadzili nowych członków na urząd na rok bratni 2021/2022.  W ceremonii uczestniczył Kustosz Stanowy Brat Dariusz Wolniak.

Bracia z Rady 15915, którzy od dwudziestu lat w każdy pierwszy piątek miesiąca prowadzą nabożeństwo ekspiacyjne w intencji trzeźwości narodu uczestniczyli w 40. Diecezjalnej Pielgrzymce Apostolatu Trzeźwości w sanktuarium Św. Stanisława w Szczepanowie.

25.09.

W Bazylice Jasnogórskiej Delegat Stanowy wraz z Radcą Stanowym, Delegatem Rejonowym z rejonu 13 i rycerzami z rad częstochowskich uczestniczyli w uroczystej Mszy Świętej pod przewodnictwem solenizanta Kapelana Stanowego Abpa. Wacława Depo z okazji pielgrzymki kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej. Po zakończonej Eucharystii Delegat Stanowy Krzysztof Zuba w imieniu wszystkich Braci w Polsce złożył życzenia czcigodnemu solenizantowi.

Przedstawiciele Rycerzy Kolumba ze stalowowolskiej Rady Lokalnej przekazali dar serca od wiernych z parafii pw. Św. Jana Pawła II w Stalowej Woli działających przy tej parafii na potrzeby Domu Samotnej Matki w Rudniku n/Sanem. Przekazano środki finansowe, jak również artykuły pierwszej potrzeby, głównie pampersy, odzież, czy środki higieny osobistej. To dzieło miłosierdzia mogło zostać zrealizowane dzięki peregrynacji relikwii bł. ks. Michaela McGivney’a - założyciela Rycerzy Kolumba, która miała miejsce w parafii.

Podczas Mszy Świętej o godz. 18:00 w parafii pw. Wszystkich Świętych w Brusach (pow. chojnicki) Rada Rycerzy 16999 wprowadziła relikwie Bł. Ks. Michaela McGivney'a.

Rycerze Kolumba z koszalińskiej Rady 16259 kontynuowali dzieło "Iskierka Pamięci". Uporządkowano kwaterę dziecięcą, wymieniono na niej ok. 50 zniszczonych krzyży na nowe. Akcja "narodziła się" w 2019 roku i będzie kontynuowana.

Tego dnia Rycerze Kolumba z Rady 15416 przeprowadzili pierwsze jesienne prace porządkowe w Kościołku Św. Trójcy w Chmielniku.

Tego dnia odbyła się piesza nocna pielgrzymka w intencji Świętości Rodzin zorganizowana przez Rycerzy Kolumba z Rady 15267. Około 200 osób w trudzie nocy przeszło prawie 20 kilometrów do Sanktuarium Matki Bożej Krasnobrodzkiej. Organizatorzy zapewnili ciepły posiłek w drodze oraz powrót autokarami do Tomaszowa Lubelskiego.

24.09.

W parafii św. Jana Pawła II w Rzeszowie miało miejsce wprowadzenie zacnych Braci na urzędy na nowy rok bratni 2021/22.

23.09.

Już po raz siódmy Rycerze Kolumba z Wejherowa wsparli Szpital Specjalistyczny im. Floriana Ceynowy (oddział płucny, zakaźny) 360 butelkami wody niegazowanej. W ten sposób wspomagają personel oraz chorych na CoViD-19.

Zespół inicjacyjny z Rady 17316 przyjął naszego Zakonu dwóch nowych członków a dodatkowo trzech Braci dostąpiło Pełni Rycerstwa. Ceremonia Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa odbyła się po Mszy Św. w kościele Najświętszej MP Królowej Polski w Lęborku.

22.09.

W dniach 19-21.09. w parafii Matki Bożej Fatimskiej we Włocławku był realizowany projekt pn. "SILNI RAZEM" finansowany przez Gminę Miasto Włocławek. Współorganizatorem tego projektu na etapie parafii byli Rycerze Kolumba z Rady 17327 im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki. Na rozpoczęcie projektu bracia uczestniczyli w koncercie połączonym ze świadectwem znanego aktora i pieśniarza Pana Lecha Dyblika. Tego dnia odbyły się ciekawe konferencje, które głosił Ks. Wojciech Ignasiak, pedagog i kierownik Fundacji Światło Życia Ośrodka Profilaktyczno - Szkoleniowego im. Ks. Franciszka Blachnickiego w Katowicach. Natomiast w poniedziałek i wtorek Ksiądz Wojciech prowadził warsztaty.

Zakon Rycerzy Kolumba w Wejherowie, podsumował swoją działalność i mianował na urzędy Rycerzy, by dalej z honorem czynili swoją powinność.

Bycie Rycerzem, to nie tylko poważne działania i wspólna modlitwa, ale przede wszystkim Jedność i Braterstwo. Rycerze Kolumba z Sierakowic wraz z żonami spotkali się w Ostrowie (pow. pucki) z braćmi Rycerzami z Witkowa, Kołem Gospodyń Wiejskich z Paczewa oraz gościli brata Marka Ziętka z Rady Stanowej. Wspólnie spędzony czas pomaga w integracji, buduje zaufanie i ułatwia planowanie działań na przyszłość.

W 680-tą rocznicę poświęcenia legnickiej katedry świętych apostołów Piotra i Pawła ingresu do tej historycznej świątyni dokonał czwarty biskup legnicki, Andrzej Siemieniewski. Rycerze z Wrocławia podczas Eucharystii wystawili poczet sztandarowy.

W Tomaszowie Mazowieckim odbyły się rekolekcje ewangelizacyjne w których Bracia z Rady 15622 uczestniczyli i promowali działalność Rycerzy Kolumba. W przygotowanym namiocie rozdawano ulotki oraz gazetki na temat rycerstwa a także przeprowadzali rozmowy zachęcając mężczyzn do wstępowania w nasze szeregi.

21.09.

W Radzie Lokalnej 15128 im. św. Brata Alberta Chmielewskiego działającej przy parafii Św. Jana Chrzciciela na krakowskim Czerwonym Prądniku rozpoczęła się peregrynacja relikwii Bł. Ks. Michaela McGivney’a.

W dniu wspomnienia św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty została przeprowadzona uroczystość wprowadzenia funkcjonariuszy na urząd nowo powstałej Rady nr 17783 Rycerze Kolumba w Bydgoszczy.

W dniu wspomnienia św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty została przeprowadzona uroczystość wprowadzenia funkcjonariuszy na urząd nowo powstałej Rady nr 17783 Rycerze Kolumba w Bydgoszczy.

20.09.

Podczas wieczornej audycji „Ludzkim Głosem” w Radio Plus Radom po godz. 20.00 – o męskiej aktywności w kościele, o zaangażowaniu i wspieraniu parafii opowiedzieli: Krzysztof Zuba, Delegat Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce, Jacek Pisz, Skarbnik Stanowy oraz Roman Hawliczek, Asystent Rady Stanowej Rycerzy Kolumba w Polsce.

W Skorzeszycach (pow. kielecki) trwa spotkanie kapelanów Rycerzy Kolumba. Około trzydziestu kapłanów z całej Polski przybyło, by wymienić się doświadczeniami współpracy z Rycerzami Kolumba i planować męskie duszpasterstwo na trwający rok formacji.

W Radzie Lokalnej 15128 im. św. Brata Alberta Chmielewskiego działającej przy parafii św. Jana Chrzciciela na krakowskim Czerwonym Prądniku rozpoczęła się peregrynacja relikwii Bł. Ks. Michaela McGivney’a.

19.09.

Metropolita Lwowski w odpowiedzi na zaproszenie gospodarza diecezji sosnowieckiej Ks. Bp. Grzegorza Kaszaka oraz Proboszcza parafii Ks. Kanonika Józefa Handerka, przewodniczył sumie odpustowej, która przybrała swoją najuroczystszą formę w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi. Jego ekscelencja w swojej homilii sięgnął do swoich osobistych wspomnień związanych ze świętym Janem Pawłem II. W uroczystej sumie odpustowej udział wzięli m. in. Bp. Grzegorz Kaszak, ordynariusz sosnowiecki, Ks. Mariusz Karaś, kanclerz kurii sosnowieckiej, Ks. Andrzej Legowicz, osobisty sekretarz Abp. Mokrzyckiego, a także burmistrz Czeladzi. Swoją obecność mocno zaznaczyli Rycerze Kolumba, którzy wystawili swój poczet sztandarowy, a także posługiwali przy procesji z Najświętszym Sakramentem m.in. niosąc baldachim. Czeladzcy Rycerze byli współodpowiedzialni za "odpustową kuchnię", bowiem po uroczystościach religijnych w ogrodach  parafialnych miała miejsce agapa. Cała wspólnota wraz z przybyłymi gośćmi miała okazję przy ciepłym posiłku w radości celebrować "imieniny" parafii.

W Warszawie odbył się Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem „ Tato, Bądź, Prowadź, Chroń …”. Delegat Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce zachęcił wszystkich Braci w uczestnictwie w marszu, aby wspólnie pokazać jak ważna dla Nas jest tradycyjna rodzina. Jak ważne jest życie na każdym jego etapie od poczęcia do naturalnej śmierci.

Rycerze Kolumba wzięli udział w „V Męskim Oblężeniu Jasnej Góry” pod hasłem "Mężczyźni u tronu Królowej”. Mężczyźni z całej Polski pielgrzymowali do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. W programie: Eucharystia, cykl nauczań - między innymi Abp. Grzegorza Rysia, świadectwa duchownych i świeckich oraz jasnogórskie śluby mężczyzn. Mottem tegorocznej pielgrzymki była "Twórcza odwaga". Temat pochodzi z piątego punktu „Patris Corde” – listu papieża Franciszka na 150 lecie ogłoszenia Świętego Józefa patronem Kościoła. Delegat Stanowy Rycerzy Kolumba Krzysztof Zuba zaprosił wszystkich chętnych Braci, aby w niedzielę spotkali się licznie w Częstochowie.

Rycerze Kolumba z Rady 16964 zakończyli peregrynację relikwii Bł. Ks. Michaela McGivney’a w Chojnicach. Po Mszy Świętej do rycerstwa zostali wcieleni nowi bracia razem z JE Ks. Bp. Arkadiuszem Okrojem - biskupem pomocniczym diecezji pelplińskiej.

W parafii pw. Św. Krzyża odbyło się na zakończenie w Dekanacie Kozienickim "Jerycho Rodzin" z uroczystym wprowadzeniem kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Świętorodzinnej z Sanktuarium w Studziannie, oraz relikwii Św. małżonków Zelli i Ludwika Martin, Św. Joanny Beretty Molii. Bracia wzięli udział w Mszy Św. pod przewodnictwem proboszcza parafii Ks. Kan. Kazimierza Chojnackiego w intencji o świętość małżeństw i rodzin. Po Eucharystii bracia uczestniczyli w adoracji o poszanowanie życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci z wynagrodzeniem za grzechy przeciwko życiu.

W niedzielę nie tylko w stolicy, ale również w Częstochowie z Jasnej Góry Alejami NMP przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny. Przy Archikatedrze uczestników marszu powitał dźwięk dzwonu Głos Nienarodzonych.

18.09.

W kościele Matki Bożej Królowej Polski odbyło się pożegnanie relikwii założyciela Zakonu Rycerzy Kolumba Błogosławionego Ks. Michaela McGivney’a. Uroczystość pożegnania poprowadził proboszcz parafii Ks. Kan. Janusz Chyła. Relikwie w procesji ulicami Chojnic przeniósł do bazyliki Ks. Bp. Wiesław Szlachetka w towarzystwie proboszcza parafii Ścięcia Jana Chrzciciela Ks. Jacka Dawidowskiego, zaprzyjaźnionych księży i Rycerzy Kolumba z obu chojnickich rad. Po przywitaniu relikwii w najstarszej chojnickiej świątyni rycerze modlili się różańcem w intencji całej parafii, rozważając w tajemnicach również chwile z życia Bł. Ks. McGivney’a. Po odczytaniu listu kapelana Stanowego Abp. Wacława Depo rozpoczęła się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem Ks. Bp. Wiesława Szlachetki, który podczas homilii mówił o tym, jak ważne jest by umieć szukać Pana Jezusa we właściwym miejscu a nie tam, gdzie jest mi łatwiej. Po Mszy Świętej, którą uświetnił śpiewem chór Lutnia, miała miejsce Agapa w podziemiach kościoła gimnazjalnego.

Rycerze Kolumba z Rady 17538 w Witkowie wraz z Braćmi z Rady 15708 z Wejherowa z małżonkami i proboszczem Ks. Franciszkiem Jabłońskim wyruszyli z trzydniową pielgrzymką na Pomorze. Przed wyjazdem uczestniczyli uroczystościach w Katedrze Gnieźnieńskiej poświęconej beatyfikacji Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

17.09.

Rycerze Kolumba z Rady 15420 w 94 rocznicę śmierci służebnicy Bożej Kazimiery Gruszczyńskiej Założycielki Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Cierpiących, oraz Patronki rady lokalnej uczestniczyli w intencji upamiętniającej tę rocznicę. Eucharystii przewodniczył Ordynariusza Diecezji Radomskiej J. E. Ks. Bp. Marek Solarczyk prosząc o dar i łaskę beatyfikacji dla Sługi Bożej Matki Kazimiery Gruszczyńskiej.

Rycerze Kolumba z Rady 16766 im. Św. Łukasza Ewangelisty w Radomiu zachęcają do wsparcia zapomnianej świetlicy „Pod Dobrym Aniołem". Zapraszając również wszystkie chętne dzieci do wspólnej zabawy. To miejsce ocaliło wiele młodych osób od zejścia na złą drogę, warto pomyśleć o innych dzieciach, które chodzą i jest to dla nich naprawdę dobre miejsce na odrobienie lekcji czy też rozwinięcie swoich zainteresowań np. plastycznych.

Tarnowscy Rycerze Kolumba będąc w łączności duchowej z „Męskim Oblężeniem” na Jasne Górze uczestniczyli w Drodze Krzyżowej śladami męczeńskiej śmierci Bł. Karoliny w Zabawie.

Rycerze Kolumba z Tarnowa powitali obraz Matki Bożej – Patronki Ludzi Pracy wraz z relikwiami Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki oraz repliką Krzyża Nowohuckiego na zakończenie peregrynacji w Diecezji Tarnowskiej. Przed Mszą Św. którą odprawił Ks. Prałat Stanisław Dutka kapelan NSZZ "Solidarność" w Tarnowie. W koncelebrze z kapelanem "Solidarności" w Małopolsce Ks. Władysławem  Palmowskim, bracia poprowadzili różaniec. Po Mszy Św. i błogosławieństwie oraz odśpiewaniu Apelu Jasnogórskiego obraz został przewieziony na Jasną Górę, gdzie w sobotę podczas Męskiego Oblężenia oraz 39 Pielgrzymki Ludzi Pracy ordynariusz Ks. Bp. Andrzej Jeż o godz. 19.00 odprawi Mszę Świętą , Apel Jasnogórski i przekaże obraz do diecezji toruńskiej.

16.09.

Tego dnia w Suchedniowie została otwarta wystawa o „Prymasie Tysiąclecia”. Jako inicjatorzy tej wystawy Rycerze Kolumba z Rady 15299 są dumni, że w ten sposób udało się im upamiętnić beatyfikację Kard. Stefana Wyszyńskiego. Materiały o Prymasie Tysiąclecia to zbiór zdjęć oraz reprodukcji dokumentów z Instytutu Prymasowskiego oraz z Instytutu Pamięci Narodowej.

Dzień Podwyższenia Krzyża Świętego w parafii pw. św. Stanisława B.M. W Czeladzi, miał szczególnie podniosły i odświętny charakter. Odprawiona została uroczysta Msza Święta, której przewodniczył bp Grzegorz Kaszak. Sprawował ją w intencji czeladzkiej parafii oraz tutejszej rady Zakonu Rycerzy Kolumba. Wszystkich zebranych powitał gospodarz parafii - Ks. Jarosław Wolski. Uroczystość uświetniła obecność pocztów sztandarowych Zakonu Rycerzy Kolumba Rady 15523 i Zagłębiowskiej Drogi Św. Jakuba. Po zakończonej mszy uczestnicy udali się pod krzyż przydrożny odrestaurowany z inicjatywy braci. Bp. Grzegorz Kaszak dokonał poświęcenia tegoż krzyża, który leży na szlaku Zagłębiowskiej Drogi św. Jakuba. Podniosły charakter spotkania podkreśliła obecność orkiestry, która zagrała znane pieśni, m.in. „Barkę”, „W krzyżu cierpienie” i „Pod Twą obronę”.

Do parafii Opatrzności Bożej w Swoszowicach bracia z Rady 16650 uroczyście wprowadzili relikwie założyciela Zakonu Rycerzy Kolumba bł. ks. Michaela McGivney’a. Peregrynacja jest połączona z dziełem charytatywnym. Rycerze zbierają fundusze na budowę hospicjum im. Ks. Sopoćki w Wilnie.

15.09.

Podczas Nabożeństwa Fatimskiego w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Suwałkach aktywnie udział wzięli Rycerze Kolumba z Rady 17600 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Dzięki wsparciu i zaangażowaniu Rycerzy Kolumba w Krakowie powstała multimedialna wystawa pt. „Śladami Jezusa” opowiada historię Jezusa i rozwoju chrześcijaństwa na przestrzeni wieków. To pierwsza taka w Polsce wystawa dotycząca tematu wiary. Twórcy wykorzystali do tego spektaklu animacje komputerowe, oraz repliki unikalnych eksponatów.

W piątek 17.09.2021 roku po raz drugi Rycerze Kolumba z Rady 15915 przyjmą obraz Matki Bożej – Patronki Ludzi Pracy na zakończenie peregrynacji w Diecezji Tarnowskiej. Po wprowadzeniu do kościoła będzie nabożeństwo połączone z różańcem i Mszą  Św. o godz. 18.00. W sobotę obraz zostanie przewieziony z parafii na Jasna Górę, gdzie odbędzie się „Męskie Oblężenie”  współorganizowane przez Rycerzy Kolumba oraz Pielgrzymka Ludzi Pracy. Msza Św. z udziałem uczestników męskiego oblężenia oraz przedstawicieli świata pracy odbędzie się w sobotę 18 września o godz. 19.00 na Szczycie Jasnogórskim, której będzie przewodniczył a następnie poprowadzi Apel Jasnogórski Biskup Ordynariusz Andrzej Jeż.

W nowym tygodniu na rozpoczęcie peregrynacji relikwii Bł. Ks. M. McGivney,a we Wrzosie i Białej Rawskiej przeprowadzono Ceremonię Miłosierdzia Jedności i Braterstwa przyjmując kolejnych  dwóch rycerzy w tym Ks. Kanonika Bogdana Zatorskiego, proboszcza parafii św. Wojciecha w Białej Rawskiej.

14.09.

Na zakończenie peregrynacja relikwii Bł. Ks. M. McGivney’a  w Opocznie przeprowadzono Ceremonie Zasad Rycerskich: Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa przyjmując dwóch nowych rycerzy w tym Ks. wikariusza z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego.

Rycerze Kolumba Rada 17316 im św. Michała Archanioła w Łebie zdemontowali krzyż misyjny spod kościoła św. Mikołaja. To pierwszy etap prac związanych z Jego wymianą na nowy. Po przygotowaniu mocnego fundamentu nowy krzyż stanie ponownie na swoim miejscu.

Rycerze Kolumba z Rady 15267 Tomaszowa Lubelskiego wymieniali okna w kaplicy Św. Wojciecha.

13.09.

Rycerze Kolumba z Rady 15420 z Kozienic poprowadzili "Męski Różaniec" podczas Mszy Św. Fatimskiej na zakończenie w Parafii Świętej Rodziny – „Jerycha Rodzin” w Diecezji Radomskiej. Jak co miesiąc rozważania różańcowe przygotował Lektor Rady Jan Gajda. Bracia odmówili Tajemnice Radosne różańca świętego w intencjach naszej Ojczyzny i Kościoła, o poszanowanie i nierozerwalność sakramentu małżeństwa oraz we wszystkich intencjach rodzin z parafii.

12.09.

Bracia z Rady 15219 w Poznaniu zorganizowali poczęstunek: kawa i placek z okazji dożynek oraz zbliżającego się odpustu Podwyższenia Krzyża Św.

W Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie w dniu beatyfikacji Kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Czackiej wzięli udział delegaci Rady Stanowej Rycerzy Kolumba oraz delegacje Braci z całej Polski, którzy podczas tej uroczystości pełnili funkcję porządkowe i pomocnicze.

W Dekanacie Kozienickim rozpoczęło się Jerycho Rodzin w parafii pw. Św. Rodziny z uroczystym wprowadzeniem i wniesieniem przez Rycerzy Kolumba z Rady 15420 obrazu Matki Bożej Świętorodzinnej ze Studzianny oraz relikwie Św. Joanny Beretty Molii.

Bracia z Chmielnik z Rady 15416 tegoroczne świętowanie ku czci Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego, które przeżywane było pod hasłem: „Krzyż bez Boga przygniata z Bogiem daje odkupienie …”.  Rycerze Kolumba z Korpusu Reprezentacyjnego pod dowództwem Marszałka Ryszarda Nosowicza, czynnie uczestniczyli  w uroczystości. Suma odpustowa odbyła się o godz. 12.00 pod przewodnictwem Ks. Biskupa Edwarda Frankowskiego w Sanktuarium na Świętym Krzyżu.

Rycerze Kolumba Rady 15267 Tomaszów Lubelski zorganizowali „Kiermasz Słodkości” parafii NSPJ w Tomaszowie, aby pozyskać środki na renowację dachu, wykonanie nowego nagłośnienia oraz odmalowanie kaplicy Świętego Wojciecha. Podczas kiermaszu bracia zebrali kwotę 7 853,00 zł.

W parafii pw. Św. Pawła Apostoła w Radomiu Rycerze Kolumba z Lokalnej Rady 17586 zorganizowali Dożynki Parafialne. Eucharystii przewodniczył Proboszcz parafii Ks. Kan. Jerzy Szpytma, asystę i obsługę liturgiczną zabezpieczyli braci wraz z Wielkim Rycerzem Janem Peasem.

11.09.

JE Ks. Arcybiskup Marek Jędraszewski przewodniczył uroczystej Mszy Świętej z wprowadzeniem relikwii Bł. Ks. Michaela McGivney’a, założyciela Zakonu Rycerzy Kolumba, do Bazyliki Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach. Eucharystia zainaugurowała czas peregrynacji relikwii błogosławionego kapłana. Z relacją z wydarzenia oraz wygłoszoną homilią można zapoznać się na stronie Archidiecezji Krakowskiej

Tego dnia rozpoczęła się peregrynacja relikwii Bł. Ks. McGivney’a w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Chojnicach. Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił nasz brat w rycerstwie, proboszcz z parafii Hopowo Ks. Tadeusz Łącki.

Diecezjalną Pieszą Pielgrzymkę Mężczyzn do Sanktuarium Św. Józefa w Nisku, rozpoczęli Rycerze Kolumba z Rady 15759 ze Stalowej Woli.

Rada 17624 w Kramarzynach (pow. bytowski) pożegnała się z relikwiami Błogosławionego Ks. McGivney’a dziękując Bogu za te cudowne chwile. W tych dniach Nasz Założyciel oprócz kościoła parafialnego p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kramarzynach odwiedził również kościoły filialne pw. Św. Urszuli Ledóchowskiej w Turowie oraz Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Trzebiatowej jak również kościół parafialny pw. Chrystusa Króla w Kołczygłowach.

Rycerze Kolumba z Witkowa i Wejherowa wyruszyli na pielgrzymkę rowerowo-samochodowa do Katedry gnieźnieńskiej dziękując za beatyfikację Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

10.09.

Z parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu wyruszyła pierwsza Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę organizowana przez Rycerzy Kolumba Rady 14004 pod hasłem „ Spędź weekend z rodziną w drodze na Jasną Górę”. Pielgrzymka jest aktem religijnym o charakterze dziękczynno – pokutnym. Celem pielgrzymki jest: ożywienie wiary, wyjednanie łask poprzez modlitwę i trud pielgrzymi, tworzenie wspólnoty między ludźmi. Pielgrzymka rozpoczęła się Mszą Świętą o godz. 7:00, Eucharystii przewodniczył Ks. Marcin Pietras w asyście liturgicznej rycerzy z Rady 14004. Po Mszy Świętej na placu przed kościołem zebrało się około 50 miłośników jednośladów w tym rodziny z dziećmi. Proboszcz parafii Ks. Wiesław Lenartowicz Kapelan Rady 14004 pobłogosławi zebranych, aby cali i zdrowi dotarli do celu niosąc do Naszej Matki swoje intencje. Łącznie trasa do pokonania przez pątników to 215 km. Planowany czas przybycia na Jasną Górę 12.09. godz. 15:30

09.09.

Rycerze Kolumba z Rady 15500 z parafii św. Wawrzyńca w Wodzisławiu Śląskim wraz z Ks. proboszczem Stanisławem brali udział w wyjeździe po organy piszczałkowe do parafii w Berlinie pomagając przy demontażu, załadunku i rozładunku.

W Radzie 15415 w Nakle nad Notecią wprowadzono nowych funkcjonariuszy na urząd w radzie lokalnej.

Rycerze Kolumba z Rady 17563 z dekanatu Kańczuga odnowili i przygotowali krzyż misyjny w Jaworniku Polskim (pow. przeworski).

Do parafii Podwyższenia Krzyża Św. w Opocznie uroczyście wprowadzono relikwie założyciela Zakonu Rycerzy Kolumba Bł. Ks. Michaela McGivney’a.

06.09.

W parafii Św. Zygmunta w Szydłowcu Rycerze Kolumba z Rady 17569 wzięli udział w Dożynkach Parafialnych.

05.09.

Sprzyjająca pogoda na koniec lata towarzyszyła udanym imprezom integracyjnym organizowanym przez Rycerzy Kolumba w kilku miejscach w kraju. W Tomaszowie Mazowieckim odbyły się Dożynki parafialne, plenerowe spotkania rycerzy i ich rodzin w Rembieszycach (pow. jędrzejowski) i w Szczekocinach (pow. zawierciański).

W Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Sosnowcu BM. odbyło się zaprzysiężenie przez Kustosza Rejonowego Jana Musiała, nowych władz Rady 15249.

Rycerze Kolumba z Radomia spotkali się po raz XXII na comiesięcznym Męskim Różańcu „ Zabierz syna, nie zapomnij o Ojcu” w parafii pw. Św. Stefana na radomskim Idalinie, modląc się za nasze rodziny, Ojczyznę i za Kościół w Polsce. Tematem przewodnim była osoba Sługi Bożego Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Jasnogórskie śluby narodu. Eucharystii przewodniczył Ks. Gabriel Marciniak proboszcz z parafii MB Bolesnej wraz z Ks. Wiesławem Lenartowiczem, Ks. Grzegorzem Opielą, Ks. proboszczem Andrzejem Jędrzejewskim oraz ks. prof. Adamem Majem. Kazanie wygłosił proboszcz parafii Ks. dr. Andrzej Jędrzejewski. – „Sztuką jest umierać za Ojczyznę, ale największą sztuką jest dobrze dla niej żyć. Mamy obowiązek kochać Ojczyznę, ale mamy też obowiązek pytać: Jaka ma być ta ojczyzna?” Po zakończonej Eucharystii świadectwo wiary o powrocie uwięzionego przez komunistyczne władze obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, który nawiedzał polskie parafie, a który wrócił na szlak nawiedzenia w Radomiu w 1972 roku wygłosił Ks. prof. Adam Maj Adiunkt - Katedry Dydaktyki, Edukacji Szkolnej i Pedeutologii. W czasie konferencji zgromadzeni mężczyźni mogli na specjalnie przygotowanych kartkach składać swoje własne intencję za wstawiennictwem Bł. Ks. Michaela McGivney’a, które zostały odczytane podczas odmawianego różańca. Następnie po wysłuchaniu wykładu uczestnicy udali się pod krzyż misyjny na placu kościelnym, aby odmówić Tajemnice Radosne różańca w oparciu o nauczanie Kardynała Stefana Wyszyńskiego z projektu pod tytułem „ Czas to Miłość”.  Na zakończenie spotkania po odśpiewaniu Apelu Jasnogórskiego przybyłych mężczyzn pobłogosławił proboszcz parafii Ks. dr. Andrzej Jędrzejewski. Kapelan Rady 14004 Ks. Wiesław Lenartowicz zaprosił serdecznie na kolejny Męski Różaniec, który odbędzie się 03.10. w parafii Św. Brata Alberta przy ul. Św. Brata Alberta 4 na osiedlu Prędocinek.

Rycerze Kolumba z Rady Lokalnej nr 17753 w Rawie Mazowieckiej uczestniczyli  w procesji w intencji powołań kapłańskich i zakonnych.

Tego dnia we Włocławku odbył się „Marsz dla Życia i Rodziny” wśród Organizatorów wydarzenia byli również Rycerze Kolumba z Rady  17327, którzy z całymi rodzinami udali się na marsz. Swoją obecnością zaszczycili również Bracia z Ciechocinka z Rady 16014 razem z Delegatem Rejonowym. Marsz rozpoczął się Mszą Świętą o godz. 15:00 następnie przemarsz do Sanktuarium Św. Józefa, gdzie rodziny i życie zostało zawierzone wstawiennictwu w Roku Świętego Józefa pod jego opiekę.

04.09.

Rycerze Kolumba z Rady nr 17624 uroczyście wprowadziła relikwie Bł. Ks. Michaela McGivney’a do kościoła p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kramarzynach (pow. bytowski). Z tej okazji przeprowadzono także Ceremonię Zasad Rycerskich: Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa, podczas której dołączyło do zakonu dwóch nowych Braci.

03.09.

Rycerze Kolumba z Rady 15500 działający jako okrągły stół z parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Rodzin w Jankowicach Rybnickich przed uroczystościami odpustowymi  wykonali prace porządkowe wokół kaplicy i probostwa.

W nadmorskich parafiach kontynuowana jest peregrynacja relikwii założyciela zakonu Rycerzy Kolumba Bł. Ks. Michaela McGivney’a. Przedwczoraj relikwie zostały uroczyście wprowadzone do kościoła Św. Mikołaja w Łebie (pow. lęborski).

01.09.

W Szczurowej (pow. brzeski) Rycerze Kolumba powitali relikwie Bł. Ks. McGivney’a. Relikwie i wizerunek wprowadzony został do kościoła parafialnego. Bracia poprowadzili modlitwę różańcową.

Adrian Pawłowski 

Koordynator Stanowy ds. PR 

Zakonu Rycerzy Kolumba w Polsce