Artykuły

Październik 2021

31.10.

W niedzielę w parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu podczas Mszy Świętej w dniu założyciela naszego zakonu, Rycerze Kolumba z Rady 14004 dziękowali za Jego beatyfikację prosząc jednocześnie o kanonizację Błogosławionego Ks. Michaela McGivney'a. Po zakończonej Eucharystii odbyła się ceremonia Zasad Rycerskich Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa w trakcie której w szeregi zakonu wstąpiło dwóch nowych kandydatów a trzech Braci uzyskało awans do pełni rycerstwa.

W pierwszą rocznicę beatyfikacji Bł. Ks. Michaela McGivney’a tomaszowscy Rycerze Kolumba zorganizowali Marsz Wszystkich Świętych pod hasłem „Świętymi Bądźcie”. Bracia przed Eucharystią poprowadzili modlitwę różańcową przed Najświętszym Sakramentem. Po zakończonej Mszy Świętej rycerze wypuścili 33 białe gołębie i rozpoczęli marsz ulicami miasta do świeżo wyremontowanej kaplicy Matki Bożej Niepokalanej, która znajduje się na styku trzech tomaszowskich parafii, gdzie nastąpiło jej poświęcenie.

Rycerze Kolumba z Rady 16766 im. Św. Łukasza Ewangelisty z Radomia wraz z rodzinami i młodzieżą zapalili znicze na grobach dzieci utraconych znajdujących się na cmentarzu przy ul. Ofiar Firleja. Modlitwie za dusze dzieci przewodniczył Kapelan Rady Lokalnej Ks. Grzegorz Opiela.

W Kościele pw. Św. Wojciecha w Koszalinie podczas Mszy Św. zostały uroczyście wprowadzone relikwie i obraz Bł. Ks. Michaela McGivney'a. Przez cały dzień pod Kościołem Bracia z Rady 16259 zbierali fundusze na renowację grobów dziecięcych w ramach akcji "Iskierka Pamięci". Uzyskana kwota zostanie przeznaczona na zakup nowych krzyży. Jedna z czterech kwater dziecięcych została uporządkowana oraz wymieniono ponad 200 krzyży.

Rycerze Kolumba z Rady 15460 przez dwa dni kwestowali pod cmentarzem w Ożarowie. Zebrane środki przekazane zostaną na remont starych nagrobków oraz na odnowienie nagrobka Ks. Tomasza Chachulskiego, zasłużonego proboszcza ożarowskiej parafii.

30.10.

Rycerze Kolumba z Rady 15249 przez trzy dni kwestowali na pięciu cmentarzach w Sosnowcu. Celem zbiórki jest odnowienie grobów oraz renowacja pomnika Stefana Mrokowskiego, pierwszego po odzyskaniu niepodległości prezydenta miasta Sosnowca.

28.10.

Rycerze Kolumba z parafii NMP Królowej Polski i parafii Miłosierdzia Bożego zorganizowali wieczorny „Męski Różaniec” ulicami miasta. Spotkanie poprzedziła Msza Św. w "Koronie" po której Bracia spotkali się przy pomniku Chrystusa Króla przy kościele, by zagłębić się w modlitwie.

27.10.

Przez 2 tygodnie trwała zbiórka koców dla bezdomnych i ubogich zorganizowana przez koszalińskich Rycerzy Kolumba i Caritas Parafii pw. św. Wojciecha w Koszalinie. Jest to odpowiedź na wciąż rosnące potrzeby, których zawsze jest więcej z nastaniem jesieni i zimy. Dotyczy to również osób ubogich, tych którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej i nie mają środków do życia. Udało się zebrać 100 koców w tym nowych i używanych. Wszystkie koce trafią do potrzebujących i będą wydawane w Caritas Parafii pw. św. Wojciecha w Koszalinie przy ul. Zwycięstwa 248 (dz. Rokosowo) w każdy wtorek w g. 16.30-17.30.

Po wieczornej Mszy Świętej Rada 16105 we Wrocławiu przeprowadziła dla uczczenia pierwszej rocznicy beatyfikacji założyciela Zakonu Rycerzy Kolumba Bł. Ks. Micheala McGivney’a ceremonię Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa. Do grona rycerzy przyjęto 12 nowych członków (w tym 2 kapłanów). W ten sposób powstał zalążek nowej, pierwszej na Opolszczyźnie Rady.

Po Mszy Św. w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Stalowej Woli przyjęto pięciu nowych mężczyzn do naszego zakonu. Ceremonie Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa przeprowadził zespół inicjacyjny z Rady 15759. Szczególne podziękowania Bracia kieruję do Czcigodnego Kapelana ks. Proboszcza Józefa Rainera za ogromny wkład na rzecz rozwoju Rycerzy Kolumba oraz funkcjonariuszowi stanowemu Bratu Romanowi Hawliczkowi za cenne słowa skierowane do rycerzy.

26.10.

W przesłanym do Rady Stanowej liście Prezes Centrum Życia i Rodziny Pan Paweł Ozdoba oraz Koordynator Marszu Pan Paweł Kwaśniak dziękują Rycerzom Kolumba za ofiarność i zaangażowanie w organizację  tegorocznego Narodowego Marszu Życia i Rodziny.

Rycerze Kolumba z Tarnowa w pierwszą rocznicę śmierci Brata Kazimierza poprowadzili różaniec a następnie uczestniczyli w Mszy Świętej.

Rycerze Kolumba z Rada14428 z Gilowic wzięli udział w 60 rocznicy powstania Ochotniczej Straży Pożarnej z Łysinie. Podczas obchodów uroczystości Bracia asystowali z udziałem pocztu sztandarowego.

25.10.

Fundacja Ignacjanum zorganizowała coroczną akcję „KREDKOBRANIE”, czyli zbiórkę przyborów szkolnych dla dzieci i młodzieży mieszkających na Kresach. W tym roku Rycerze Kolumba z Rady 17667 włączyli się w akcję segregując rzeczy i pakując paczki, które dotarły do krakowskich Łagiewnik.

W parafii pw. Bł. Michała Kozala w Pruszczu Gdańskim zespół inicjacyjny z Rady 15117 w Gdańsku przeprowadził Ceremonię Miłosierdzia Jedności i Braterstwa. W trakcie Ceremonii przyjętych zostało pięciu nowych Braci, w tym Ksiądz proboszcz Krzysztof Sroka. Jeden Brat został awansowany do Stopnia Rycerskiego.

Rada Stanowa Rycerzy Kolumba w Polsce ufundowała egzemplarze Katechizmu Kościoła Katolickiego w języku angielskim, które będą służyły duszpasterstwu anglojęzycznemu w Gdańsku.

24.10.

W niedzielę na warszawskim Muranowie odbyła się ceremonia Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa czym rozpoczęła się reaktywacja Rady przy Parafii Św. Augustyna. Przyjęto trzech nowych Rycerzy a jeden został awansowany do trzeciego stopnia.

Tego dnia odbyła się akcja Honorowego Krwiodawstwa zorganizowane przez Rycerze Kolumba z Rada 16263 w parafii Macierzyństwa NMP w Łosieniu. W mobilnym punkcie pobrań krew oddało 28 osób dla każdej z nich Bracia przygotowali mały upominek.

23.10.

Bracia z Rady 17327 zaangażowali się w pomoc podczas 29 Biegu Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki. Wśród uczestników znalazła się rodzina Rycerzy Kolumba Br. Patryk z Żoną Moniką i dziećmi, którzy w biegu zawalczyli o Puchar Proboszcza. Podczas niedzielnej Eucharystii nagrody wręczył O Damiana Kapelan, Proboszcza i Kustosza Sanktuarium parafii Matki Bożej Fatimskiej we Włocławku.

Rada Lokalna nr 17534 w Nowym Dworze Gdańskim przeprowadziła zbiórkę żywności dla podopiecznych Stowarzyszenia AGAPE oraz parafialnego CARITAS. Zebrano ponad 1600 kg produktów żywnościowych.

Rycerze z Rady 15500 przeprowadzili konserwację: wymianę belek i malowanie konstrukcji krzyża nad kaplicą św. Wawrzyńca w Wodzisławiu Śląskim.

Rycerze Kolumba z Rady 17786 prowadzili prace przy układaniu przewodów dla oświetlenia wokół kościoła w Skorzeszycach (pow. kielecki).

Rycerze z Rady 16266 z Rembieszyc (pow. jędrzejowski) wykonywali prace przy odnowieniu kapliczki przydrożnej. W zasadzie będzie ona postawiona od nowa, gdyż obecna była w bardzo złym stanie.

W dniu dzisiejszym przedstawiciele radomskich Rad Rycerzy Kolumba porządkowali groby dzieci utraconych na Radomskim Cmentarzu na Firleju.

19.10.

Rycerze Kolumba z parafii MB Fatimskiej z Włocławka udali się do Warszawy, aby uczestniczyć w obchodach 37. rocznicy porwania i męczeńskiej śmierci Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki. Bracia podczas uroczystej Msza Św. rocznicowej w parafii Św. Stanisława Kostki na Żoliborzu modlili się wspólnie z wiernymi o kanonizację kapłana. Tego dnia przypadały także obchody III Narodowego Dnia Duchownych Niezłomnych. Po zakończonej Eucharystii rycerze złożyli pod grobem Ks. Jerzego kwiaty oraz zapalili znicze.

Rycerze Kolumba z Rady 16101, aby wspomóc włoszczowskie Hospicjum przygotowali 1300 kremówek, które zostały sprzedawane po każdej Mszy Świętej w parafii Błogosławionego Józefa Pawłowskiego. Pozyskane pieniądze ze zbiórki zostaną podzielone pomiędzy potrzeby Hospicjum Stacjonarnego, na budowę kościoła oraz dla Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, która wspiera utalentowane dzieci i młodzież.

W Sanktuarium NMP Królowej Różańca Świętego w Wysokim Kole po raz pierwszy został zorganizowany Męski Różaniec poprowadzony przez Rycerzy Kolumba oraz Koło Żywego Różańca Św. Józefa i Dominika. Po modlitwie różańcowej świadectwo wiary wygłosił jeden z Braci rycerzy. Na zakończenie zebrani uczestniczyli we Mszy Św. z nauką dla mężczyzn.

Rycerze Kolumba z Rady 17538 z Witkowa wzięli udział w spotkaniu "Synodalność Kościoła" poprowadzonym przez europejskiego specjalistę od teologii praktycznej Ks. Profesorem Pawłem Zulehnerem z Uniwersytetu Wiedeńskiego oraz Ks. Mieczysławem Polakiem z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

18.10.

W Zabawie (pow. Tarnowski) odbyło się otwarcie wystawy "Wieś galicyjska za czasów błogosławionej Karoliny". Bracia z Tarnowa brali czynny udział w przecięciu wstęgi oraz w pozostałych uroczystościach.

17.10.

W parafii Matki Bożej Fatimskiej i Sanktuarium Męczeństwa Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Włocławku, gdzie działają Rycerze Kolumba z Rady 17327 odbyła się niecodzienna uroczystość. Wprowadzenie obrazu Matki Bożej patronki ludzi pracy i Solidarności, kopia Krzyża Nowohuckiego, relikwii Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki. To pierwsza parafia w Diecezji Włocławskiej, która związana jest z Solidarnością.

W Kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP rozpoczęła się Rawska Procesja różańcowa za Polskę w której uczestniczyli Rycerze Kolumba z Rawy Mazowieckiej. Eucharystii przewodniczył Ks. Pr. Bogumił Karp.

Rycerze Kolumba z terenu diecezji katowickiej pielgrzymowali, pod przewodnictwem Delegata Rejonowego Brata Tadeusza Tyca i Wielkich Rycerzy, na ostatni w tym roku odpust Matki Bożej Fatimskiej do Turzy Śląskiej. Odpusty od maja do października są odprawiane w niedzielę po 13 danego miesiąca. Sumę odpustową w Sanktuarium MBF, zwanym Śląską Fatimą, odprawił Ks. dr Wiesław Hudek w koncelebrze z Ks. Józefem Markiem, który odprawił Mszę Św. w intencji rodzin Rycerzy.

Podczas wizyty w Krakowie Kapelan Stanowy abp Wacław Depo spotkał się po zakończeniu inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Papieskim Św. Jana Pawła II z Delegatem Stanowym Krzysztofem Zubą oraz byłym Najwyższym Rycerzem Carlem Andersonem

Tego dnia w kościele NSPJ w Tomaszowie Lubelskim Bracia z Rady 15267 przeżywali uroczystą konsekrację nowego ołtarza. Przy okazji Ks. Bp. Marian Rojek poświecił nową chrzcielnicę i ambonę.

16.10.

Przedstawiciel Rady Stanowej Dyrektor ds Rozwoju Rycerzy Kolumba w Polsce Szymon Czyszek udzielił wywiadu Tomaszowi Grabowskiemu OP w 11 odcinku „Karetka w Drodze”. Jaka jest rola mężczyzn w Kościele? Jak i do czego można ich angażować w parafii? Materiał dostępny na kanale YouTube.

15.10.

W Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Skarżysku Kamiennej, Bracia z Rady 14577 w dniu Obchodów Dziecka Utraconego uczestniczyli we Mszy Świętej, która sprawowana była w intencji rodziców przeżywających śmierć dziecka. Po Eucharystii rycerze udali się na cmentarz komunalny, gdzie odmówiona została modlitwa różańcowa przed Grobem Dziecka Utraconego. Pomnik ten powstał z inicjatywy Rycerzy Kolumba.

W związku z Obchodem Dnia Dziecka Utraconego, Rycerze Kolumba z Rady 15420 uczestniczyli w Mszy Św. w Kościele Pw. Św. Krzyża w Kozienicach w intencji dzieci nienarodzonych i ich rodziców. Mszę Św. odprawił Ks. Grzegorz Dąbrowski wraz z Kapelanem Ks. Wiesławem Janowskim. Po zakończonej Eucharystii Bracia udali się na cmentarz parafialny, gdzie przed Grobem Dzieci Nienarodzonych odmówili Dziesiątkę Różańca Świętego.

13.10.

Delegat Stanowy Krzysztof Zuba spotkał się z byłym Najwyższym Rycerzem Carlem Andersonem. Były Najwyższy Rycerz wraził uznanie za prowadzoną w Polsce działalność i dynamiczny rozwój pomimo pandemii,  a także kreatywne działania, dzięki którym wiele osób otrzymało pomoc. Rozmowa dotyczyła także kierunku rozwoju Rycerzy Kolumba w Polsce i na świecie.

Podczas ostatniej w tym roku Uroczystości Fatimskiej, Rycerze Kolumba z Siewierza i Czeladzi wspólnie modlili się przed relikwiami Błogosławionego Ks. Michaela McGivney’a. Bracia podczas Eucharystii pełnili asystę liturgiczną oraz poprowadzili modlitwę różańcową. Na koniec odbyła się procesja wokół kościoła z relikwiami i odśpiewano Apel Jasnogórski.

W Jastrowiu rozpoczęła się peregrynacja relikwii Błogosławionego Ks. Michaela McGivey’a . Rycerze Kolumba z Rady 17607 zgromadzili się na wspólnej modlitwie w Kościele Mariackim.

11.10.

Tego dnia Rycerze Kolumba z Rady 14004 w Radomiu podczas Mszy Świętej o godzinie 17.00 w parafii Matki Bożej Częstochowskiej gościli Byłego Najwyższego Rycerza Carla A. Andersona wraz z małżonką Dorian. Mszy Świętej przewodniczył Ordynariusz Diecezji Radomskiej Bp. Marek Solarczyk. Po Mszy Św. Carl Anderson otrzymał Medal Miłosierdzia "Dominae de Porta Aciali operibusque misericordiae deditus", czyli oddany Pani z Ostrej Bramy i dziełom miłosierdzia. Medal ustanowiła Kapituła Ostrobramska w Skarżysku-Kamiennej. Podczas spotkania w sali rycerskiej z przedstawicielami Rady 14004 na czele z zacnym kapelanem Ks. Wiesławem Lenartowiczem, Carl Anderson wręczy na ręce Wielkiego Rycerza rady lokalnej Marka Tyki nagrodę dla Najwybitniejszej Rady. Transmisję z Mszy Świętej można obejrzeć na kanale YouTube Rycerze Kolumba Radom Rada 14004.

Rycerze Kolumba w całym kraju włączyli się w akcje zbiórki pieniędzy na rzecz Fundacji Nowego Tysiąclecia, która to zapewnia stypendia dla uzdolnionej młodzieży z biednych rodzin.

10.10.

Podczas uroczystej Gali na Zamku Królewskim w Warszawie Carl A. Anderson, Były Najwyższy Rycerz został wyróżniony nagrodą specjalną „Totus Tuus” Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia za wieloletnie propagowanie nauczania Św. Jana Pawła II na arenie międzynarodowej oraz świadectwa życia zgodnie z głoszonymi wartościami. Podczas wieloletniej działalności Cala A. Andersona odnotowano znaczący wzrost w obszarze członkostwa, nastąpił rozwój działalności ubezpieczeniowej i charytatywnej oraz rozpoczęto wiele nowych inicjatyw.

09.10.

Bracia z Rady 17316 z ufundowali nowy krzyż misyjny, który osobiście został obsadzony przez Braci na wcześniej przygotowanym fundamencie w parafii Św. Mikołaja. To działanie rozpoczyna misje święte w parafii WNMP w Łebie.

Bracia z Chmielnik, którzy nie mogli uczestniczyć w Rycerskiej Pielgrzymce na Jasną Górę, prowadzili pracę porządkowe na terenie swojej parafii.

08.10.

Tego dnia rozpoczęła się Rodzinna Pielgrzymka Rycerzy Kolumba z całej Polski na Jasną Górę pod hasłem „Eucharystia daje życie”. W programie: Msza Święta, Różaniec, konferencja, wręczenie nagród oraz Ceremonia Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa. Podczas pielgrzymki również odbyła się zbiórka artykułów higienicznych dla Ośrodków prowadzonych przez CARITAS Częstochowski.

07.10.

Tego dnia Bracia z Rady 15915 z Tarnowa rozpoczęli prowadzenie comiesięcznej modlitwy różańcowej o trzeźwość narodu, swoją parafię, rodziny w kryzysowych sytuacjach goszcząc w  lokalnym radio RDN Małopolska.

06.10.

Bracia z Rady Lokalnej 15268 z Rzeszowa, uczestniczyli w modlitwie różańcowej na ulicach miasta oraz w rekolekcjach różańcowych w parafii pw. Św. Jadwigi Królowej.

05.10.

Tego dnia odbył się kiermasz Św. Rafała Archanioła zorganizowanemu przez sieradzkich Rycerzy Kolumba z Rady 16709. Przy wielkim udziale parafian udało się wesprzeć dzieło budowy nowego witraża dla miejscowego kościoła.

Bracia z Rady 17327 uczestniczyli w Poświęceniu kaplicy Adoracji, w nadwiślańskiej parafii Maryi Królowej Polski, skąd pochodzą Brat Roman i Włodzimierz. Uroczystości przewodniczył Pasterz Diecezji Włocławskiej Ks. Bp. Krzysztof Wętkowski.

04.10.

Rycerze Kolumba z Rady 15219 z Poznania przekazali pieluszki do Domu Samotnej Matki im. Św. Siostry Faustyny Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Kiekrzu.

Rycerze Kolumba z Rady 17538 z Witkowa przeprowadzili  pracę przygotowawcze związane z rozprowadzeniem nowego systemu oświetlenia i nagłośnienia na cmentarzu parafialnym.

Bracia z Rady 15915 w Tarnowie prowadzili różaniec a następnie uczestniczyli we  Mszy Świętej dziękczynnej za dar beatyfikacji  Bł. Kard. Stefana Wyszyńskiego.

03.10.

Tego dnia o godz. 15.00 Mszą Św. w parafii pw. Świętego Brata Alberta na radomskim Prędocinku mężczyźni rozpoczęli kolejny męski różaniec. Mszę Świętą celebrował Ks. Wiesław Lenartowicz Kapelan Programowy Rycerzy Kolumba w Polsce oraz Ks. Marek Janas Proboszcz tutejszej parafii. Po zakończonej Eucharystii Bracia wysłuchali świadectwa wygłoszonego przez Adama Milczarczyka członka Zakonu Rycerzy Jana Pawła II na temat znaczenia w jego życiu potęgi modlitwy różańcowej. Po świadectwie mężczyźni udali się procesyjnie pod krzyż ufundowany przez Braci z Rady 17052 działającej przy Parafii Świętego Brata Alberta, gdzie odmówiono różaniec.

W niedzielę Bracia z Rady 15415 z Nakła nad Notecią uczestniczyli w uroczystości odpustowej ku czci Matki Bożej Różańcowej Pani Nakielskiej. Uroczystości przewodniczył Ks. Grzegorz Nowak Kanclerz Kurii Bydgoskiej.

Rycerze Kolumba z Rady 15219 w Poznaniu przekazali pieluszki do Domu Samotnej Matki im. Św. Siostry Faustyny Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Kiekrzu pod Poznaniem.

Bracia z Rady 15915 uczestniczyli w procesji różańcowej, która przeszła ulicami miasta Tarnowa.

02.10.

W sobotę w parafii Św. Marcina w Sierakowicach (pow. kartuski) rozpoczęła się Mszą Świętą pod przewodnictwem kapelana rady Ks. Kan. dr. Tadeusza Knuta peregrynacja relikwii Bł. Ks. Michaela McGivneya.

01.10.

W Ludźmierzu rozpoczęła się Peregrynacja relikwii Bł. Ks. Michael McGivneya. Trzy dni były czasem wyjątkowym dla Braci, aby się na chwile zatrzymać i zgłębić tajemnice Bożej Opatrzności, która w historii świata umieściła postać założyciela naszego Zakonu Rycerzy Kolumba. 

Adrian Pawłowski 

Koordynator Stanowy ds. PR 

Zakonu Rycerzy Kolumba w Polsce