Podsumowanie III Konwencji Stanowej


Czcigodni Księża Kapelani
Zacni Bracia Rycerze

Minął już miesiąc od czasu, gdy przeżywaliśmy ważne, coroczne wydarzenie, jakim jest Konwencja Stanowa. Był to czas podziękowań, które popłynęły w wielu kierunkach.

To jest ważne, gdyż dziękujemy nie tylko Panu Bogu, ale też i ludziom, poprzez których Pan czyni tyle dobra.
 
Najpierw raz jeszcze z serca dziękujemy wszystkim naszym Czcigodnym Kapelanom na czele z naszym Najczcigodniejszym Kapelanem Stanowym J. Em. Ks. Kardynałem Franciszkiem Macharskim, który w duchu służby był z nami cały czas: od Mszy Św. inaugurującej naszą Konwencję do Błogosławieństwa Pasterskiego na zakończenie Konwencji. Niech Pan Bóg wynagrodzi Wasz trud i czas poświęcony dla nas.
 
Kolejny raz także pragniemy wyrazić nasze ogromne uznanie dla Zacnego Brata Sławomira Wójtowicza Wielkiego Rycerza Rady 14000 oraz Braci Rycerzy z Krakowa, biorących udział w zorganizowaniu Konwencji. Istotnie: przygotowania, przebieg i organizacja tego ważnego wydarzenia dokonane zostały na najwyższym poziomie. Braterstwo i Jedność widać było w praktycznym wydaniu. Zaangażowanie Krakowskich Rycerzy i perfekcyjne koordynowanie działań przez Brata Sławomira pozwoliły nam przebywać w wyjątkowym miejscu i mieć poczucie pełnej realizacji wszystkich zadań. Rycerze z Miasta Królów Polskich godnie przyjęli wszystkich gości, a Małżonkom naszym sprawili wielką radość, odkrywając przed nimi najciekawsze miejsca Krakowa.
 
Nasze Małżonki wspierające nas w naszych działaniach to dar, który jest dla każdego Rycerza powodem do chluby i zwykłej ludzkiej radości. Może nie zawsze o tym mówimy, ale przecież bardzo nam zależy na Ich akceptacji. Dziękujemy, że ją mamy.
 
Jest to także czas na zadanie sobie pytania: co ja przez ten miesiąc zrobiłem dla powiększenia Dobra, co zrobiła moja Rada, wreszcie, co dobrego uczyniliśmy my, jako cały Zakon Rycerzy Kolumba w Polsce.
 
Na Konwencji zastanawialiśmy się Zacni Bracia, czym dla każdego z nas jest przynależność do Zakonu Rycerzy Kolumba, co to zmienia w naszym życiu. Doszliśmy do wniosku, że nasze zasady: Miłosierdzie, Jedność i Braterstwo pozwalają nam na nowo spojrzeć na nasze życie.
 
Bóg stworzył nas mężczyznami i uzdolnił do czynienia Dobra. Warto o tym stale pamiętać i dziękować Bogu za ten dar, czyniąc Dobro, które jest potrzebne mojej Rodzinie, sąsiadom, lokalnej społeczności, parafii czy mieszkańcom mojej Małej Ojczyzny. Czasami potrzebne są działania w skali Polski, Europy, czy nawet ogólnoświatowe. Wszędzie tam nie może zabraknąć naszej troski, naszego uczestnictwa. Zawarliśmy to w podjętych rezolucjach.
 
Mówiliśmy też, że jeśli coś jest dobre, to nie należy tego chować pod korcem, lecz warto wyjść z tym do innych. My już wiemy, że to jest Boże, że to jest dobre. Podzielmy się z innymi, dajmy im szansę godnego przeżycia swojego męskiego życia. Nowa Ewangelizacja to nie tyle słowa, co czyny. Dając świadectwo swymi dobrymi czynami, zaprośmy do naszego grona kolejnych mężczyzn. Wszyscy jesteśmy dziećmi Boga. To Boże pochodzenie daje nam prawo do bycia rycerzami w każdym czasie i w każdym miejscu. Zaprośmy więc do nas kolejnych dobrych mężczyzn, niech wzrastają w łasce u Boga i u ludzi.
 
Raz jeszcze za Waszą postawę Zacni Bracia serdecznie dziękujemy i nadal prosimy o kolejne Wasze dobre czyny, byśmy wszyscy prawdziwie byli solą ziemi.
 
Vivat Jezus !
 
Krzysztof Orzechowski
Delegat Stanowy
wraz z Funkcjonariuszami Stanowymi
Zakonu Rycerzy Kolumba w Polsce