VIII Konwencja Stanowa w Polsce

 


Podczas VIII Konwencji Stanowej trwającej w Katowicach, dnia 19 maja 2018 roku wybrano nową Radę Stanową Rycerzy Kolumba w Polsce.

Od 1 lipca posługę funkcjonariuszy Rady Stanowej będą pełnić:

br. Tomasz Wawrzkowicz
Delegat Stanowy

br. Krzysztof Zuba
Sekretarz Stanowy

br. Andrzej Stefaniuk
Skarbnik Stanowy

br. Marek Ziętek
Radca Stanowy

br. Dariusz Wolniak
Kustosz Stanowy


Fotorelacja


Program dla kobiet podczas Konwencji Stanowej

W sobotę 19 maja małżonki biorące udział w VIII Konwencji Stanowej Rycerzy Kolumba w Katowicach po wspólnym uczestnictwie wraz z Panami w sesji roboczej pojechały zwiedzać Katedrę Chrystusa Króla oraz pomieszczenia Sejmiku Śląskiego.
W Katedrze oprowadzał Panie Rycerz Kolumba Michał Bartlik. Do budowy Katedry przystąpiono w roku 1927. Pierwszym przewodniczącym Komitetu Budowy Katedry wybrany został ks. dr Emil Szramek. Kamień węgielny wmurowano 1932 roku. W uroczystości uczestniczyli: abp Adam Stefan Sapieha, bp Antoni Szlagowski, bp Bernard Dembek, nuncjusz abp Francesco Marmaggi, wojewoda Michał Grażyński. Do września 1939 roku wybudowano prezbiterium, kilkumetrowe mury i schody, jednak po rozpoczęciu okupacji władze niemieckie zabroniły dalszej budowy. Po zakończeniu II wojny światowej budowę wznowiono w połowie 1947 r.
W 1948 r. Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach zażądało obniżenia wysokości kopuły katedry o 40 m, aby nie dominowała w pejzażu Katowic, jednak ks. Adamczyk to żądanie odrzucił. Projekt przedwojennych architektów na skutek żądania władz wojewódzkich uległ jednak modyfikacji około 1954 roku (m.in. aż o 38 m obniżono kopułę
i ostatecznie katedra osiągnęła wysokość 64 metrów). Dzięki zgodzie na obniżenie kopuły budowa nabrała tempa. Konsekracji świątyni dokonał 30 października 1955 roku, podczas tzw. wysiedlenia biskupów katowickich, ordynariusz częstochowski Zdzisław Goliński. Archikatedra Chrystusa Króla jest największą archikatedrą w Polsce.
W krypcie katedry biskup Herbert Bednorz 5 października 1968 roku ustanowił kościół akademicki. W podziemiach katedry mieści się też krypta grobowa biskupów katowickich, spoczywają w niej: bp Arkadiusz Lisiecki (1926-1930), bp Stanisław Adamski (1930-1967) i bp Herbert Bednorz (1967-1985).
Po małej przerwie kawowej Panie przeszły zwiedzać pomieszczenia Sejmiku Śląskiego.
Gmach składa się z czterech skrzydeł; wewnątrz mieści się kolista część sejmowa. Gmach liczy - prócz wysokiego parteru - cztery piętra, dodatkowe dwie kondygnacje ma pod ziemią. Kubatura budynku wynosi ponad 161 tys. metrów sześciennych. Jest w nim ponad 600 pomieszczeń i 1,3 tys. okien. Łączna długość korytarzy wynosi ponad 6 km, a obwód głównego korytarza na każdym piętrze wynosi ok. 400 m.
Duże wrażenie na zwiedzających robi westybul. To największe, sięgające wysokości trzeciego piętra i najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie gmachu. Krużgankowa konstrukcja i ogromny, wiszący na łańcuchu kandelabr (można go opuścić, ale gospodarze gmachu boją się, że mechanizm nie zadziałała jak należy i na wszelki wypadek nikt tego nie robi). Sala Sejmu Śląskiego, wnętrze pomieszczenia stało się później wzorem dla sali plenarnej Sejmu RP na Wiejskiej w Warszawie. Przed wojną w tej sali działało coś w rodzaju klimatyzacji - przez otwory płynęło nasycone solanką powietrze, a dzięki temu posłom zmęczonym długimi obradami łatwiej było odzyskać jasność myśli. Panie zajrzały też do pobliskich, reprezentacyjnych sal, które dziś służą jako miejsce narad, konferencji czy prezentacji.
Największa jest jednak Sala Marmurowa. Kiedyś zdobiły ją ogromne lustra, a nad wejściem były trzy niewielkie balkony. W czasie wystawnych balów siadywali na nich muzycy. Jednak ulubioną rozrywką w tym poważnym budynku jest jeżdżenie windą paciorkową, zwaną też Pater Noster. To jedyna winda, która jedzie w górę, w dół, a nawet w bok. Wrażenie robią też podziemia, przez lata nieużytkowane, dopiero ostatnio wyremontowane. Do schronu schodzi się po wąskich betonowych schodach. Pierwotnie była to piwnica, dopiero w czasie II wojny światowej hitlerowcy dodali zbrojone drzwi. Komuniści urządzili tu schron przeciwatomowy, z czasów PRL-u zachował się sprzęt łącznościowy. Panie miały też okazję zobaczyć skarbiec. W okresie międzywojennym Śląsk miał szeroką autonomię, jak królestwo posiadał własne złoto zdeponowane w ukrytym skarbcu. Jeszcze większą atrakcją jest basen pod skarbcem. To podobnej wielkości pomieszczenie o bardzo grubych żelbetowych ścianach. Jednak basen powstał nie dla decydentów, ale dla... złodziei. Woda miała być najlepszym zabezpieczeniem
przed ewentualnym podkopem
Na koniec zwiedzania Panie zostały zaproszone na wspólny poczęstunek do pomieszczeń Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Około godziny 16:00 Panie wróciły do hotelu aby towarzyszyć Rycerzom we wspólnym świętowaniu.

---------

W dniu 20 maja 2018 odbyło się zwiedzanie zabytkowej kopalni Guido w Zabrzu przez Rycerzy Kolumba ich małżonki oraz gości, uczestników VIII Konwencji Stanowej Rycerzy Kolumba. Wszyscy uczestnicy wycieczki zjechali na poziom 170, następnie 320 metrów pod ziemię.
W przerwie pomiędzy zwiedzaniem kolejnych poziomów odprawiona została msza święta w kaplicy św. Barbary, którą poprowadził ksiądz Stanisław Puchała oraz uczestniczący w wycieczce kapłani. Na początku zwiedzania zostaliśmy podzieleni na dwie grupy, gdzie do każdej został przydzielony przewodnik. Oryginalną „szolą” (windą) górniczą zjechaliśmy na poziom 170, skąd zaczęliśmy swoją trasę zwiedzania. Tutaj każdy z uczestników mógł chociaż na chwilę poczuć trud pracy pod ziemią oraz zobaczyć jak wyglądało górnictwo ponad 160 lat temu i jak wygląda w XXI wieku. Kolejnym etapem naszej wyprawy był poziom 320, gdzie podczas wędrówki kopalnianymi korytarzami mogliśmy zobaczyć stajnie dla koni, wiele maszyn górniczych, oraz chyba najciekawszą atrakcję - przejażdżkę podwieszaną kolejką elektryczną; jedyną taką w Polsce. Nasza wycieczka skończyła się na poziomie 320 metrów pod ziemią: w pubie, gdzie mogliśmy odpocząć oraz zrelaksować się przy piwie warzonym specjalnie dla kopalni zabytkowej GUIDO w lokalnym browarze. Po odpoczynku i relaksie udaliśmy się do „szoli”, aby wyjechać na powierzchnię kopalni, gdzie pożegnaliśmy się i każdy z uczestników wyruszył do domu.
Beata Tworuszka


Program

Piątek 18 maja 2018 r.

14.00 – 17.20 Rejestracja Delegatów (Hotel Park in by Radisson - MAPA)

17.30 Transport Delegatów, Małżonek, Kapelanów i Gości z hotelu do kościoła pw. Ducha Świętego

18.00 Msza Św. Koncelebrowana z udziałem Hierarchów Kościoła Katolickiego i Kapelanów Zakonu Rycerzy Kolumba z Polski, USA, Ukrainy i Litwy – Kościół pw. Ducha Świętego

19.30 Uroczysta kolacja dla uczestników Konwencji (Kapelani, delegaci, małżonki, obserwatorzy) z udziałem Dostojnych Gości (Hierarchowie Kościoła Katolickiego, goście z Rady Najwyższej ze Stanów Zjednoczonych, z Ukrainy i Litwy) połączona z podsumowaniem Roku Bratniego w Jurysdykcji Polskiej Rycerzy Kolumba – sala bankietowa Hotel Park in by Radisson

22.00 Robocze spotkanie Delegatów - Hotel Spotkanie Kapelanów - Hotel Spotkanie Pań i przybyłych Gości w Sali bankietowej Hotel


Sobota 19 maja 2018 r.

od 7.00 śniadanie w Hotelu Park in by Radisson (MAPA)

7.30 – 9.00 rejestracja Delegatów - Hotel Park in by Radisson

9.00 – 15.30 program dla Pań

9.00 - sesja robocza VIII Konwencji Stanowej - Hotel Park in by Radisson

13.00 posiłek Hotel (Delegaci, Kapłani, Obserwatorzy, Goście) Panie posiłek mają podczas wycieczki

14.00 sesja robocza VIII Konwencji Stanowej

17.30 Transport Delegatów, Małżonek, Kapelanów i Gości z hotelu do kościoła pw. Ducha Świętego

18.00 Msza Św. Koncelebrowana na zakończenie VIII Konwencji Stanowej Rycerzy Kolumba w Polsce - Kościół pw. Ducha Świętego

19.30 Uroczysta kolacja dla uczestników Konwencji (Kapelani, delegaci, małżonki, obserwatorzy) z udziałem Dostojnych Gości (Hierarchowie Kościoła Katolickiego, goście z Rady Najwyższej ze Stanów Zjednoczonych, z Ukrainy i Litwy) – sala bankietowa Hotel Park in by Radisson


Harmonogram Działań
związanych z organizacją Zebrania Rady Stanowej

Ustalono harmonogram działań zgodny z Regulaminem Polskiej Rady Stanowej, które zostaną przeprowadzone przed rozpoczęciem VIII Konwencji Stanowej w Katowicach:

1. Do 31 stycznia 2018 r. Sekretarz Stanowy przekaże Radom Lokalnym formularze (Pakiet Akredytacyjny) oraz Regulamin Rady Stanowej

2. Rady Lokalne ustanowione przez Radę Najwyższą przed 1 marca 2018 r. będą mogły wysłać Delegatów na VIII Konwencję z prawem do głosowania.
Koszt uczestnictwa Delegata na VIII Konwencję wynosi 240 PLN

Koszt uczestnictwa małżonki wynosi 220 PLN

3. Rady Lokalne ustanowione przez Radę Najwyższą po 1 marca 2018 r. będą mogły wysłać Delegatów na VIII Konwencję bez prawa do głosowania – jako Obserwatorów:
Koszt uczestnictwa Obserwatora na VIII Konwencję wynosi 240 PLN
Koszt uczestnictwa małżonki wynosi 220 PLN

4. Rady Lokalne mogą zgłaszać udział Księży Kapelanów w Konwencji Stanowej.
Koszt uczestnictwa Ks. Kapelana w VIII Konwencji Stanowej wynosi 240 PLN.
Koszt uczestnictwa Kapelana w Konwencji Stanowej pokrywa Rada Lokalna.

5. Wpłat za uczestnictwo Delegatów, Obserwatorów, Małżonek i Kapelanów w VIII Konwencji Stanowej należy dokonać do końca marca 2018 r.
Ze względów logistycznych zachęcamy o dokonywanie wpłat do końca lutego 2018 r.
Tytuł wpłaty i Numer Konta zostanie przesłany automatycznie (na adres e-mailowy osoby wysyłającej Formularz Rejestracyjny), po wypełnieniu i przesłaniu Formularza Rejestracyjnego znajdującego się w Zakładce VIII Konwencji Stanowej, na Stronie Rycerzy Kolumba w Polsce.

6. Rady Lokalne najpóźniej do 28 lutego 2018 r. powinny dokonać wyboru Delegatów i Delegatów Zastępczych na VIII Konwencję Stanową.

7. Do 15 marca 2018 r. Rada Lokalna zgłosi Przewodniczącemu Komitetu ds. Akredytacji, Sekretarzowi Stanowemu oraz Kustoszowi Stanowemu, Delegatów z Akredytacją na VIII Konwencję.
Szczegóły zgłaszania zostaną przekazane razem z Pakietem Akredytacyjnym.

8. Do 18 kwietnia 2018 r. na adres e-mail Przewodniczącego Komitetu ds. Nominacji należy przesyłać formularz nominacyjny kandydata na Funkcjonariusza Stanowego.
Rada Lokalna może wysłać list popierający kandydata.

9. Do 15 kwietnia 2018 r. Funkcjonariusze Stanowi oraz Delegaci Rejonowi prześlą do Delegata Stanowego i Sekretarza Stanowego sprawozdania ze swojej działalności.

10. Do 1 marca 2018 r. Rady Lokalne i do 15 marca 2018 r. Funkcjonariusze Stanowi powinni zgłaszać Delegatowi Stanowemu Rezolucje, które mają być przyjęte na VIII Konwencji Stanowej. Procedura „Rezolucje” opisująca sposób tworzenia rezolucji i sposób ich procedowania, zostanie przekazana razem z Pakietem Akredytacyjnym.
Funkcjonariusze Stanowi do dnia 10.05.2018 r. odbędą spotkanie w sprawie rezolucji.

11. Rady Lokalne, które nie zapłaciły składek na rzecz Rady Stanowej i Rady Najwyższej nie mają prawa do reprezentacji na zebraniu Rady Stanowej (Art. 57 „Statutu konstytucji i praw’; art. II ust.6 Regulaminu Polskiej Rady Stanowej).

12. Na stronie internetowej Rady Stanowej zamieszczona została zakładka VIII Konwencji Stanowej Rycerzy Kolumba w Polsce. Publikowane tam będą wszystkie komunikaty i ważne informacje dotyczące Konwencji Stanowej.
Delegatów Rejonowych, Wielkich Rycerzy, Sekretarzy ds. Finansów prosimy o przestrzeganie terminowego przesyłania informacji.


Komunikat dot. organizacji VIII Konwencji Stanowej

Zacni Bracia Rycerze,

Zwołuję VIII Konwencję Stanową Zakonu Rycerzy Kolumba w Polsce w dniach 18-19 maja 2018 roku w Katowicach.

W VIII Konwencji Stanowej uczestniczą - z pełnią praw - Delegaci z Rad Lokalnych zarejestrowanych do dnia 1 marca 2018 roku. Każda rada jest reprezentowana przez dwóch Delegatów. Delegatami na Konwencję są: aktualny Wielki Rycerz Rady oraz były Wielki Rycerz. W Radach, w których jest wielu byłych Wielkich Rycerzy, należy spośród nich dokonać wyboru drugiego Delegata. W Radach, w których nie ma byłych Wielkich Rycerzy, wyboru drugiego Delegata należy dokonać spośród Braci Rycerzy Rady. Należy wybrać dwóch Delegatów Zastępczych.

Vivat Jezus!

Tomasz Wawrzkowicz
Delegat Stanowy
Rycerzy Kolumba w Polsce