Rycerze Stopnia Patriotycznego na Świętym Krzyżu

”Dziękuję Bogu że mogłem sprawować Eucharystię na ziemi Świętego Krzyża”…. Jan Paweł II 3.06.1991r. Masłów

Święty Krzyż. Miejsce szczególne. Miejsce Modlitwy i zadumy. Miejsce gdzie możemy adorować Relikwie Krzyża Świętego. Tego Krzyża na którym zawisło Zbawienie Świata. Najstarsze Polskie Sanktuarium, które do połowy XVII wieku było tym dla Polski czym dzisiaj jest Jasna Góra.
To tutaj pielgrzymowali polscy Królowie a szczególnie Król Władysław Jagiełło, który w czasie swojej 42-letniej „kadencji” Święty Krzyż odwiedzał ośmiokrotnie. To od tego miejsca swoją nazwę przyjęły miejscowe Góry jako Góry Świętokrzyskie oraz cały region jako województwo świętokrzyskie.

W takim miejscu nie może brakować nas - Rycerzy Kolumba. Dlatego też korzystając z zaproszenia Ojca Superiora Zygfryda Wiechy, marszałek stopnia patriotycznego; pan rycerz Ryszard Nosowicz zaproponował, coby Rycerze stopnia patriotycznego i nie tylko, spotkali się na Świętym Krzyżu w niedzielę 26 października 2014 roku.

Przybyli Rycerze z Rad starachowickich 14023 i 15015, ze Skarżyska Kamiennej z Rady 14577 oraz z Suchedniowa z Rady 15299. W liczbie około 30 osób naszą pielgrzymkę rozpoczęliśmy od Mszy Świętej, którą odprawił Ojciec Superior, a po ucałowaniu relikwii zwiedziliśmy nowo odbudowaną wieżę, a także miejsca w klasztorze, które normalnie pielgrzymi nie zwiedzają (m.in. salę opata, podziemia kasztorne).

Spotkanie zakończyliśmy Nabożeństwem Różańcowym, które panowie rycerze poprowadzili wspólnie z zakonnikami, a następnie podziękowaliśmy za gościnę.
Ojciec Superior zaproponował, aby takie spotkania organizować częściej, za co jesteśmy mu ogromnie wdzięczni.

Andrzej Wąchocki KofC P
Z-ca Wielkiego Rycerza Rady 14023 w Starachowicach