Pierwsza w Polsce Inicjacja na Stopień Patriotyczny

W dniu 11 listopada 2011 roku w Święto Odzyskania Niepodległości miała miejsce w Krakowie – Łagiewnikach pierwsza w polskiej jurysdykcji Zakonu Rycerzy Kolumba inicjacja na Stopień Patriotyczny.

To historyczne dla całego Zakonu Rycerzy Kolumba wydarzenie poprzedzone zostało Mszą Świętą sprawowaną w intencji Ojczyzny i Rycerzy Kolumba w Polsce przez wszystkich obecnych Kapłanów pod przewodnictwem J.E. Ks. Kardynała Franciszka Macharskiego Kapelana Stanowego.
Znaczenie tego wydarzenia uświetnione zostało poprzez obecność Najwyższego Mistrza Stopnia Patriotycznego Dennisa Stoddarda oraz Byłego Najwyższego Mistrza Josepha Schultza, którzy wraz z Mistrzem Stopnia Patriotycznego w Polsce Krzysztofem Orzechowskim dokonali nadania tego stopnia 24 Braciom, w tym 10 Kapłanom.

Historyczny wymiar inicjacji na Stopień Patriotyczny w Polsce wynika także z faktu, że Polska jest piątą w Zakonie Rycerzy Kolumba jurysdykcją uprawnioną do nadawania tego Stopnia – co podkreślił Najwyższy Mistrz Dennis Stoddard.
Po raz pierwszy Stopień Patriotyczny został zainaugurowany 22.02.1900 roku w Stanach Zjednoczonych Ameryki, następnie 14.07.1907 roku w Kanadzie, 05.05.1918 roku w Meksyku, 02.12.1949 roku na Filipinach oraz 11.11.2011 roku w Polsce.
Pierwszy Zespół Inicjacyjny Stopnia Patriotycznego w Polsce stanowili: Dennis Stoddard, Joseph Schultz, Ks. Tomasz Kraj, Krzysztof Orzechowski, Iwo Bender, Sławomir Bączek, Leszek Waksmundzki, Witold Zmysłowski, Paweł Pietrzak, Stefan Otremba oraz James Nadzieja.
To głębokie przeżycie rycerskie przepięknie wpisało się w narodowy charakter polskiego Święta Niepodległości 11 Listopada.