Święto Eucharystii w Łodzi

13 czerwca 1987 r. Jan Paweł II odprawił Mszę Świętą na Lublinku i osobiście udzielił komunii stu łódzkim dzieciom, spośród półtora tysiąca dzieci przyjmujących sakrament pierwszej komunii. Na pamiątkę tego wydarzenia Arcybiskup Władysław Ziółek (od niedawna honorowy Rycerz Kolumba) ustanowił w archidiecezji łódzkiej Święto Eucharystii. Obchodzi się je w drugą niedzielę czerwca - tak aby przypadało jak najbliżej rocznicy wizyty błogosławionego Jana Pawła w Łodzi.

Co roku archidiecezja zaprasza specjalnych gości. Uroczystości przewodzili w poprzednich latach bliscy współpracownicy papieża Polaka, m.in. kardynałowie Stanisław Dziwisz i Edmund Szoka. W tym roku mszy na placu katedralnym przewodniczył Metropolita Poznański Arcybiskup Stanisław Gądecki.

Uroczystość rozpoczęła się procesją eucharystyczną, która wyruszyła z Sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej - kościoła, który łodzianie zbudowali jako votum za zwycięstwo w wojnie polsko-bolszewickiej, przeszła al. Mickiewicza i ul. Piotrkowską, a skończyła przed bazyliką archikatedralną św. Stanisława Kostki, gdzie została odprawiona uroczysta Msza Święta.

W tym roku święto odbywało się pod hasłem „Eucharystia życiem Kościoła – naszym życiem”.

Od powstania Rady Rycerzy Kolumba w Łodzi tradycją stało się uczestnictwo Rycerzy w tym święcie. Co roku wyruszamy wraz z procesją i uczestniczymy w uroczystej mszy. Za każdym razem gościmy Rycerzy z zaprzyjaźnionych Rad. W tym roku przyjechali do nas rycerze w stopniu patriotycznym ze Starachowic. Łodzianie wreszcie mogli na żywo zobaczyć jak prezentuje się nasz Korpus Reprezentacyjny.

Po uroczystościach ugościliśmy naszych przyjaciół zalewajką, zupą warzywną, którą ufundował sam proboszcz Kamiński oraz kiełbaskami i karkówką z grilla.