„Polska pod Krzyżem” na lotnisku w Kruszynie

W święto liturgiczne Podwyższenia Krzyża Świętego 14 września 2019 r., teren lotniska Aeroklubu Włocławskiego im. St.Skarżyńskiego w Kruszynie wypełnił się pielgrzymami, przybyłymi na wielogodzinne modlitwy przebłagalne o łaskę dla swych rodzin, bliskich, za zadośćuczynienie Bogu po seriach profanacji sakramentów i symboli religijnych oraz nawoływania do zabójstw dzieci nienarodzonych. W wydarzeniu uczestniczyło ok. 100 tys. osób.

Spotkanie ewangelizacyjne „Polska pod Krzyżem” zostało zorganizowana przez diecezję włocławską oraz Fundację Solo Dios Basta (hiszp.”Bóg sam wystarczy”). Słów tych użyła św. Teresa z Avila, wielka reformatorka życia zakonnego. Fundacja powstała w czerwcu 2015 r., tworzą ją młodzi świeccy ludzie. Ich poprzednimi ogólnopolskimi akcjami były: „Wielka Pokuta w Częstochowie” w dniu 15 X 2016 r. oraz „Różaniec do Granic” - 7 X 2017 r.

Pielgrzymi gromadzili się na lotnisku od godz. 7, o godz. 11 był Różaniec – Tajemnica Bolesna. Następnie konferencja „Odrzucenie Krzyża i walka duchowa we współczesnym świecie”, którą wygłosił Lech Dokowicz, jeden z pomysłodawców spotkania, w której mówił o własnym nawróceniu i pod jego wpływem działaniu w Fundacji i uczestnictwo w poprzednich akcjach ewangelizacyjnych. Zwrócił on uwagę, że dziś przypadła 72 r. urodzin bł. ks. Jerzy Popiełuszki. Został on po porwaniu i wrzucony do zapory włocławskiej w 1984 r., gdzie stoi od 19 X 1991 r. krzyż, pod którym św. Jan Paweł II w czasie 4 Pielgrzymki do Ojczyzny sprawował Mszę Św. - właśnie tutaj na lotnisku w Kruszynie.

Przed Mszą Św. śpiewano „Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Na początku procesji wejścia niesiono relikwie Krzyża Świętego, przywiezione z katedry włocławskiej. Na początku Eucharystii sprawowanej pod przewodnictwem Bp. Wiesława A.Meringa, Pasterza Diecezji Włocławskiej, pozdrowienia od prezydenta Andrzeja Dudy przekazał jego kapelan. ks. Zbigniew Kras. Biskup przypomniał słowa papieża Franciszka, sprzed kilku dni, o akcji trwania przy Krzyżu przez Polaków. Zamiast homilii biskupa, odtworzono nagranie św. Jana Pawła II, które tutaj wygłosił w dniu 7 czerwca 1991 r. Słowa Świętego jakże wymownie pasowały do aktualnej sytuacji w jakiej dzisiaj żyjemy – tutaj w Polsce i w Europie. Papież przypominał kolejnych męczenników włocławskich, wraz z Prymasem Tysiąclecia, który przyjął święcenia kapłańskie 3 sierpnia 1918 r. w katedrze włocławskiej, sam w Kaplicy Matki Bożej przy średniowiecznej kopii obrazu „Salus Populi Romani”.

W czasie Komunii Świętej na placu przed ołtarzem polowym, było około 30 Rycerzy Kolumba z diecezji włocławskiej: Ciechocinek, Włocławek i Zduńska Wola oraz pelplińskiej z Sierakowic - towarzyszyli oni kapłanom i szafarzom sakramentów, niosąc przezroczyste parasolki, które również nieśli Rycerze św. Jana Pawła II.

Przed błogosławieństwem zabrał głos bp. Ignacy Dec, Przewodniczący KEP ds. Apostolstwa Świeckich, dziękując biskupowi Meringowi za udzielenie gościny na włocławskiej ziemi, a wiernym za przykład ich apostolstwa. Po Mszy Św. wysłuchano nagrania homilii Sługi Bożego ks. Dolindo Ruotolo (zm. 1970).

Po przerwie na posiłek o 20:15 rozpoczęła się Droga Krzyżowa, transmitowana przez TVP na cały świat. Przy 12 stacji zaległa cisza, przerywana uderzeniami w gong, a bp Mering odmówił modlitwę: ”Oto my, Polacy, stajemy przed Tobą, by uznać Twoje panowanie, oddać się Twemu prawu. Uznajemy Twoje panowanie nad Polska i nad naszym narodem rozsianym po całym świecie, zawierzając naszą Ojczyznę - Chrystusowi Królowi.”. Na zakończenie odśpiewano hymn Te Deum, uroczystość zamknęła wielogodzinna Adoracja NS, zakończona o 3 nad ranem Mszą Św.

Wojciech Krzysztof Jankowski, Kronikarz Rady nr 16014 Rycerzy Kolumba w Ciechocinku