Rycerze Kolumba na Jasnej Górze. W obronie wiary, Kościoła i rodziny

W dniach 11-12 października 2019 roku odbyła się doroczna pielgrzymka Rycerzy Kolumba na Jasnej Górę. Do tronu Królowej Polski przybyło ponad 600 Rycerzy ze swoimi rodzinami. Wszystko zaczęło się od wieczornej modlitwy różańcowej, Apelu Jasnogórskiego i nocnego czuwania przed cudownym obrazem Czarnej Madonny. W sobotę od rana Rycerze i ich rodziny spotkali się w Sali ojca Kordeckiego, gdzie wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi ksiądz Jarosław Grabowski redaktor naczelny „Niedzieli” oraz ojciec Arnold Chrapkowski przełożony generalny zakonu Paulinów. Delegat Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce Tomasz Wawrzkowicz nie pozostawiał wątpliwości co do zadania jakie stoi przed członkami Zakonu: „Obecnie, jak widzimy, toczy się wojna. Można powiedzieć, że to jest już otwarta wojna z chrześcijaństwem, z Bogiem; działania, które mają ludzi odciągnąć od Kościoła, mają nawet tych zaangażowanych chrześcijan uśpić. I my, Rycerze Kolumba, stajemy w wyłomie. Rycerze Kolumba mówią "nie". Musimy twardo stać przy naszej Matce Kościele, dawać świadectwo, jakimi wartościami się kierujemy.”
Szymon Czyszek przedstawiciel Rady Najwyższej Rycerzy Kolumba zobrazował jak realna jest to wojna, jak wielu chrześcijan na świecie oddaje swoje życie za wiarę w Jezusa Chrystusa i jak konkretna i wymierna jest pomoc i świadectwo Rycerzy Kolumba. „Jedną z inicjatyw jest peregrynacja obrazu Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan, która odbywa się we wszystkich Radach na całym świecie, i dzięki której udaje się pozyskiwać fundusze dla prześladowanych chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Od 2014 r. Rycerze Kolumba zebrali 25 mln dol., które zostały przeznaczone na żywność, lekarstwa, zapewnianie schronienia chrześcijanom w Iraku i Syrii. Rycerze Kolumba podjęli się odbudowy zniszczonego miasta Karamdes, które jest w przeważającej mierze chrześcijańskim miastem położonym na Równinie Niniwa i które zostało wyzwolone z rąk ISIS. Rycerze Kolumba pomagają też w przesiedlaniu setek rodzin mniejszości wyznaniowych w Iraku - zwłaszcza chrześcijan - z powrotem do domów, z których zostali wysiedleni przez ISIS latem 2014 r. Dokumentacja Rycerzy Kolumba na temat okrucieństw ISIS i orędownictwa na rzecz chrześcijan i innych mniejszości religijnych na Bliskim Wschodzie była decydująca w podjęciu decyzji w2016 r. przez byłego sekretarza stanu USA Johna Kerry’ego, uznającej, że popełniane jest w tym regionie ludobójstwo na chrześcijanach i innych mniejszościach religijnych.”
W tym samym tonie mówił do Rycerzy ks. Grabowski: „Dziś zadaniem Kościoła jest ukazywanie prawdziwego obrazu Kościoła, który pomimo słabości jest inny, niż przedstawia się go w mediach. Nie wystarczy narzekać na świat, okoliczności, kryzysy. Jako ludzie wiary nie tylko o niej mówimy, ale musimy ją praktykować. Nasze życie musi być udane, a nie udawane”
Ojciec Chrapkowski położył nacisk na obowiązki wychowawcze, jakie spoczywają na katolickich rodzinach: „Wychowanie dzieci to przede wszystkim zadanie rodziców. Jeśli rodzice zwalniają się z tego obowiązku, to dzieci wychowują media i ulica. A pierwszymi ofiarami takiego stanu rzeczy są sami rodzice.”
Centralnym punktem pielgrzymki była Msza Święta, której przewodniczył biskup Andrzej Przybylski. W swojej homilii biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej mówił mocno i jednoznacznie: „Bóg powołał was jako mężczyzn do bardzo konkretnych męskich dzieł w Kościele, jako rycerzy. Dlatego macie być dobrymi ojcami, macie być odważnymi obrońcami wiary, bo mężczyzna, który jest ciągle dzieckiem i nie potrafi wziąć odpowiedzialności za rodzinę, nigdy nie będzie ojcem. Macie być rycerzami, a nie gówniarzami. Macie walczyć i troszczyć się o Ojczyznę, o Boga w Ojczyźnie.” Duchowny zwrócił także uwagę na fakt, że zło jest zorganizowane, dlatego przeciwstawić się mu może zorganizowane dobro, a takie jest możliwe w określonej strukturze, w tym wypadku w strukturze Zakonu Rycerzy Kolumba.
Rycerze Kolumba w ramach jasnogórskiego spotkania zebrali dary dla Łomżyńskiego Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum” pw. Św. Ducha w Łomży, które organizuje profesjonalną opiekę nad ludźmi z chorobą nowotworową.