Pożegnanie biskupa Bronisława Dembowskiego

Zmarły bp Bronisław Maria Dembowski pełnił urząd Biskupa Włocławskiego w latach 1992–2003, spoczął w krypcie w katedrze w niszy przy bp. Antonim Pawłowskim, który jako rektor warszawskiego WSD – przedstawił kleryka Dembowskiego do święceń kapłańskich w roku 1953.

75-ty Biskup Włocławski Bronisław Dembowski zmarł w szpitalu 16 listopada 2019 roku w wieku 92 lat. Uroczystości pogrzebowe zaczęły się modlitewnym czuwaniem w Pałacu Biskupim przy otwartej trumnie w piątek 22 listopada. Prowadził je bp Wiesław Alojzy Mering - Ordynariusz włocławski, następnie kondukt wyruszył do katedry, a w długiej procesji niesiono wieńce i sztandary, szły siostry zakonne, klerycy, księża z diecezji włocławskiej i warszawskiej oraz biskupi.

Mszę św. za Zmarłego, wraz z Pasterzem Diecezji koncelebrowali: abp Wacław Depo, abp Grzegorz Ryś i abp Władysław Ziółek oraz bp Stanisław Gębicki, który sakrę biskupią otrzymał z rąk bp. Dembowskiego w 2000 r. Bp Mering w homilii podkreślił zasługi Zmarłego dla Kościoła we Włocławku i w kraju; prawie 28 lat biskupstwa, w tym jako ordynariusz 11 lat, profesor zw. Akademickiego Studium Teologii Katolickiej, które w 1988 r. zostało Papieskim Wydziałem Teologicznym. Był Krajowym Duszpasterzem Odnowy w Duchu Świętym, na obradach Okrągłego Stołu reprezentował Kościół Polski. W Episkopacie był członkiem KEP ds. Ekumenizmu, ds. Dialogu Religijnego i Przew. Komitetu ds. Dialogu z Niewierzącymi (1996-2004). Wcześniej przez 35 lat był rektorem Kościoła św. Marcina w Warszawie, gdzie powstał Prymasowski Komitet Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności, skupiającego środowisko osób represjonowanych przez PRL, powołał 16 nowych parafii w diecezji, witał św. Jana Pawła II we Włocławku w 1991 r. i w Licheniu w 1999 r., w diecezji został przygotowany proces beatyfikacyjny 108-miu Męczenników okresu II wojny zabitych przez Niemców.

W sobotę 23 listopada Mszę św. pogrzebową koncelebrowało dziewiętnastu biskupów i ponad dwustu kapłanów pod przewodnictwem abpa Stanisława Gądeckiego - Przewodniczącego KEP z Prymasem abpem Wojciechem Polakiem i abpem seniorem Marianem Gołębiewskim z Wrocławia (wcześniej rektor WSD we Włocławku), byli w trójkę przy ołtarzu oraz Prymas senior abp Henryk Muszyński, przedtem Biskup włocławski, poprzednik bp. Meringa. Homilię głosił abp Gołębiewski, który wspomniał że 10 stycznia 1962 roku w kościele św. Marcina w Warszawie zostało odprawione pierwsze w rzymskokatolickiej świątyni w Polsce - nabożeństwo ekumeniczne z udziałem przedstawicieli innych wyznań. Wspomniał również udział Jego w Powstaniu Warszawskim i przyjęcie święceń kapłańskich z rąk Prymasa Polski Sł. Bożego Stefana Kard. Wyszyńskiego. Odczytano listy od Premiera RP i Prezesa Polskiej Rady Ekumenicznej. Biskupa żegnał również obecny rektor kościoła św. Marcina z Warszawy, Henryk Wujec w imieniu opozycji demokratycznej przy tamtym kościele, przedstawiciel Odnowy w Duchu Świętym i jako ostatni, Prezydent Włocławka Marek Wojtkowski.

W pogrzebie uczestniczyli Rycerze Kolumba z dwóch parafii w diecezji: Ciechocinku i Włocławku.

Wojciech Krzysztof Jankowski, Kronikarz Rady 16014 w Ciechocinku