IV Konwencja Stanowa Zakonu Rycerzy Kolumba w Polsce

W dniach 9-10 maja 2014 r. w Zamku "Gniew" k. Pelplina odbyła się IV Konwencja Zakonu Rycerzy Kolumba w Polsce. Konwencja Stanowa jest zawsze wielkim Świętem wszystkich Rycerzy w całej Jurysdykcji. Obecna miała szczególny charakter, ponieważ gościem honorowym był Najwyższy Rycerz Zakonu Rycerzy Kolumba, Zacny Brat Carl Anderson wraz z małżonką Dorian.

Konwencję rozpoczęła Msza Święta koncelebrowana, odprawiona w Kościele Parafialnym w Gniewie, której przewodniczył nasz Brat Rycerz, Ordynariusz Diecezji Łomżyńskiej JE Ks. Bp Janusz Stepnowski. Księdzu Biskupowi towarzyszyło kilkudziesięciu kapelanów Zakonu Rycerzy Kolumba w Polsce, na czele z Kapelanem Stanowym Pomocniczym, ks. Tomaszem Krajem.

Po zakończonej Mszy Bracia Rycerze w Orszaku przeszli na Zamek "Gniew", gdzie podczas uroczystej kolacji Delegat Stanowy, Zacny Brat Krzysztof Orzechowski wraz z małżonką Danutą, powitał gości z Rady Najwyższej, na czele z Najwyższym Rycerzem, Zacnym Bratem Carlem Andersonem i małżonką Dorian, braci Rycerzy z Litwy oraz delegatów na IV Konwencję Stanową i obserwatorów ze wszystkich Rad Lokalnych w Polsce.

Obejrzano pokazy walk rycerskich w wykonaniu Grupy Rekonstrukcyjnej z Fundacji "Europejski Park Historyczny w Zamku Gniew", prezentację "Chorągwi Husarskiej" oraz wręczono nagrody stanowe dla Rad Lokalnych za dzieła wykonane w roku bratnim 2013/2014.

Brat Tomasz Wawrzkowicz, Delegat Rejonowy z Rzeszowa, a jednocześnie koordynator ze strony polskiej Pól Pielgrzymkowych, przygotowanych dla Pielgrzymów z całego świata na czas kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII, przypomniał to wielkie dzieło rycerskiego miłosierdzia, jedności, braterstwa i patriotyzmu.

Sobota 10 maja 2014 r. to dzień intensywnej pracy delegatów na IV Konwencję Zakonu Rycerzy Kolumba w Polsce. W tym dniu, między innymi wybrano nowe władze Zakonu Rycerzy Kolumba w Polsce, w składzie:

Delegat Stanowy - Zacny Brat Andrzej Anasiak z Radomia (Diecezja Radomska)
Sekretarz Stanowy - Zacny Brat Tomasz Wawrzkowicz z Rzeszowa (Diecezja Rzeszowska)
Adwokat Stanowy - Zacny Brat Wacław Huryn z Mierzyna (Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska)
Skarbnik Stanowy - Zacny Brat Witold Zmysłowski z Rudy Śląskiej (Archidiecezja Katowicka)
Kustosz Stanowy - Zacny Brat Piotr Ropel z Gdańska (Archidiecezja Gdańska)

W sobotni wieczór obejrzeliśmy spektakl słowno-muzyczny poświęcony Rycerzom Kolumba w wykonaniu Teatru Słowa z Mierzyna. Teatr Słowa został powołany do życia w roku 2012 z inicjatywy Rycerzy Kolumba. Działa przy parafii pod wezwaniem Matki Bożej Bolesnej w Mierzynie (województwo zachodniopomorskie). Jednym z aktorów był nasz Adwokat Stanowy, Zacny Brat Wacław Huryn.

Bracia Leszek Waksmundzki i Ryszard Nosowicz, w imieniu całej braci rycerskiej, złożyli podziękowanie Zacnemu Bratu Krzysztofowi Orzechowskiemu za cztery lata posługi w roli Delegata Terytorialnego i Delegata Stanowego Zakonu Rycerzy Kolumba w Polsce.

Nowo wybrany Delegat Stanowy Zakonu Rycerzy Kolumba w Polsce, Zacny Brat Andrzej Anasiak, w imieniu nowej Rady Stanowej podziękował wszystkim Delegatom na IV Konwencję Rycerzy Kolumba w Polsce za zaufanie, którym obdarzyli nowych oficerów stanowych.

Prosimy o modlitwę i wsparcie w całym roku bratnim 2014/2015.

Tomasz WawrzkowiczFOT. br. Jerzy Wawrzkowicz