Nadano stopnie patriotyczne

W sobotę 19 września 2015 roku w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach odbyła się uroczystość nadania stopnia patriotycznego Braciom Rycerzom z Jurysdykcji Polskiej.

Inicjację poprzedziła Msza Święta odprawiona w Katedrze Kieleckiej, której przewodniczył nasz Brat w Rycerstwie Biskup Kielecki Jan Piotrowski wraz z licznymi kapłanami przybyłymi na tę uroczystość. Mszę świętą rozpoczęto „Bogurodzicą” w wykonaniu chóru Braci Rycerzy Kolumba z Suchedniowa, którzy uświetnili oprawą muzyczną całą uroczystość.

Podczas homilii Biskup Jan przypomniał historię powstania zakonu Rycerzy Kolumba jako największej świeckiej organizacji mężczyzn i szczytne wartości, jakimi kierują się jego członkowie. Podkreślił także, jak ważne jest w życiu każdego Polaka, a w szczególności każdego z Braci Rycerzy Kolumba, pielęgnowanie i dawanie świadectwa patriotyzmu.

Po zakończonej Mszy wszyscy rycerze w asyście Korpusu Patriotycznego przemaszerowali za dziedziniec Katedry, gdzie zostały złożone wiązanki kwiatów i odśpiewano pieść „Boże coś Polskę” przy pomnikach Księży pomordowanych w czasie II wojny światowej i Świętego Jana Pawła II.

Następnie, pod przewodnictwem Marszałka Stopnia Patriotycznego Brata Ryszarda Nosowicza, wszyscy uczestnicy przemaszerowali w zwartym szyku do seminarium, gdzie o godzinie 12:00 rozpoczęła się inicjacja stopnia patriotycznego, którą poprowadził Mistrz Stopnia Patriotycznego Brat Andrzej Anasiak. Podniosły charakter uroczystości podkreślili obecni na tym wyjątkowym spotkaniu Bracia Rycerze ze Stanów Zjednoczonych Ameryki: Brat Tom Kalisz i Brat James Nadzieja oraz wszyscy funkcjonariusze Rady Stanowej.

Zaszczytu nadania Stopnia Patriotycznego dostąpiło: 18 księży z Biskupem Janem Piotrowskim i 72 Braci Rycerzy z całej Jurysdykcji Polskiej.

Po zakończonej ceremonii wszyscy Bracia udali się na uroczysty obiad.

br. Jacek Furmańczyk