Powstanie Kolegiaty Ciechocińskiej

W uroczystość Wniebowzięcia N.M.P. w katedrze Bp Włocławski Wiesław Mering, podniósł do godności Kolegiaty kościół parafialny Św. Ap.Piotra i Pawła w Ciechocinku, ustanawiając przy nim Kapitułę Kolegiaty Ciechocińskiej. Dekret wszedł w życie 16.X.2018, w 40 rocznicę wyboru Kard. Karola Wojtyły na Papieża.

Diecezja Włocławska, zwana pierwotnie Kujawską, miała siedzibę w Kruszwicy. Około 1148 r. stolica diecezji została przeniesiona do Włocławka i z tą datą powstała Kolegiata Katedralna we Włocławku. Później powstały Kapituły Kolegiackie: w Uniejowie w 1349 r. i w Sieradzu w II połowie XV w. Kapituły Kolegiackie zlikwidowały władze zaborcze, a zostały przywrócone dopiero w 1990 r.

W uzasadnieniu powstania nowego „dziecka kolegiackiego”, Bp Mering napisał „o rosnącym znaczeniu duszpasterskim kościoła w Ciechocinku”, który stał się prawdziwym centrum duchowym jednego z najsłynniejszych uzdrowisk w Polsce – wraz z Kapitułą Kolegiaty Ciechocińskiej, mianując do niej 20 kapłanów diecezjalnych. Członkami Kapituły Kolegiaty Ciechocińskiej zostali m.in. księża: ks. prał. Grzegorz Karolak, jako prałat prepozyt, ks.dr Janusz Bartczak - kapelan Biskupa Włocławskiego, ks.kan.Leszek Malinowski - prob. par. w Aleksandrowie.Kuj., ks.Grzegorz Molewski - prob. par. w Nieszawie.

Dzień 16 października była to uroczystością, jak mówił ks. biskup – jedyna w historii i nigdy się w Ciechocinku nie powtórzy. Jest to też jedyna tego typu uroczystość diecezjalna, pierwsza od prawie 550 lat, czyli więcej niż przy wyborze św. Jana Pawła, okresu sprawowania władzy w Kościele wyłącznie przez Włochów tj.455 lat (papież Holender Hadrian VI zmarł we IX.1523 r). Parafia świętowała nie tylko ustanowienie Kolegiaty i Kapituły, ale też 50. rocznicę pobytu w Ciechocinku Kard. Karola Wojtyły, 100-lecie istnienia Parafii i 100 rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Uroczyste wejście do kościoła Św. Ap. Piotra i Pawła rozpoczęli: ministranci, Orkiestra Dęta
z Wagańca, Rycerze Kolumba z Delegatem Rejonu X Januszem Palczewskim. Za nimi szli: Kapituła, Biskupi Włocławscy Wiesław Mering i Stanisław Gębicki oraz koncelebransi. Gości witał ks. prał. G.Karolak. Na uroczystość przybyło około 80 zaproszonych kapłanów i świeckich z całej Polski, związanych z nowymi kanonikami. Księża kanonicy złożyli przyrzeczenie wierności Biskupowi Diecezjalnemu, po czym biskup poświęcił: dystynktoria kanonickie, stroje kanoników: rokiety (komże) i mantolety (peleryny), oraz nowe stalle po obu stronach ołtarza. Po ubraniu się kanoników, biskup nakładał im dystynktoria kanonickie, po czym podpisał Statuty Kolegiaty Ciechocińskiej.

Biskup w homilii mówił, że jest tutaj obecny Dyrektor Diecezjalnego Muzeum Pelplińskiego, które jako jedyne w całej Polsce posiada Biblię Gutenberga. Jest w nim też Madonna Szafkowa, pochodząca z okresu Krzyżaków, którzy szczególnie czcili Maryję.
Dalej wspomniał o zadaniach Kapituły: podnoszenia ducha, troskę o uświetnienie i piękno nabożeństw, zwłaszcza z okresu Wielkiego Tygodnia i udział w życiu duszpasterskim diecezji. Przypomniał też obchodzoną tego dnia rocznicę. 40 lat dokładnie dokładnie o tej porze, Jan Paweł II został wybrany na Głowę Kościoła! Po obliczeniu głosów, pozostawał on pochylony z twarzą skrytą w dłoniach, spływały mu łzy…. Przytoczył poruszający opis ostatnich chwil tamtego pamiętnego konklawe i odpowiedź kardynała z Krakowa na pytanie czy przyjmuje dokonany wybór? - „W posłuszeństwie wiary mojemu Panu oraz w zaufaniu Matce Chrystusa i Kościoła, świadom poważnych trudności – wybór przyjmuję.
Pasterz Diecezji udzielał Komunii św. członkom Ciechocińskiej Kapituły Kanonickiej, pozostali kapłani podchodzili do ołtarza. Po Komunii św. zabrzmiał hymn „Te Deum laudamus”. Przed błogosławieństwem biskupim, informował on, że sprawował Najświętszą Ofiarę z kielicha, będącego rękodziełem wykutym w srebrze jako wierna kopia kielicha z VIII wieku. Podczas dwu i pół godzinnych uroczystości Inauguracji Kapituły Kolegiaty Ciechocińskiej śpiewał Chór Męski „Copernicus” pod dyrekcją Pawła Jankowskiego oraz grała Orkiestra Dęta z Wagańca pod batutą Romana Organiściaka KofC.

Wojciech Krzysztof Jankowski, Kronikarz Rady 16014 w Ciechocinku