Via Misericordia

Oświęcim – Wadowice – Kalwaria Zebrzydowska – Łagiewniki

Rycerze Kolumba z Radomia wraz z małżonkami, w 23-osobowej grupie, pielgrzymowali pieszo przez cztery dni (25-28 kwietnia 2019) od miejsca erupcji potwornego ZŁA – oświęcimskiego obozu zagłady „Auschwitz- Birkenau”, do źródła MIŁOSIERDZIA - sanktuarium w Łagiewnikach.

Pod duchowym przewodnictwem Kapelana rady 14004 - ks. Wiesława Lenartowicza, pielgrzymi wędrowali w trudzie i modlitwie niosąc intencje własne i powierzone. Codzienna poranna Eucharystia dawała siły na drogę a wieczorne katechezy ks. Wiesława były jasnym drogowskazem.

Ogrom ZŁA, który przytłaczał zwiedzających muzeum oświęcimskie, na pielgrzymim szlaku przemieniał się w nastrój wspólnej i osobistej modlitwy, w DOBRO. Doświadczaliśmy go w życzliwości i ofiarności od napotkanych ludzi oraz od Gospodarzy miejsc naszego pobytu.

W Wadowicach gościliśmy „na Górce" u Ojców Karmelitów Bosych, odwiedzając przyklasztorne Sanktuarium św. Józefa. W muzeum Domu Jana Pawła II mogliśmy przypomnieć sobie Jego życiową drogę do świętości. W Kalwarii Zebrzydowskiej przy Cudownym Obrazie M. B. Kalwaryjskiej modliliśmy się modlitwą różańcową i pieśnią Apelu Jasnogórskiego. W Niedzielę Bożego Miłosierdzia uczestniczyliśmy wraz z rzeszą wiernych w centralnej Mszy Św. na błoniach przed Bazyliką Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, którą celebrował i homilię wygłosił Metropolita Krakowski Abp. Marek Jędraszewski. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do sanktuarium M. B. Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej, dziękując za wszystkie łaski otrzymane w czasie tej pielgrzymki.

Via Misericordia uświadomiła pielgrzymującym odwieczną prawdę o człowieku; Człowieka odrzucającego Boga opanowuje Osobowy ZŁY. Człowiek szukający i pragnący Boga obdarowany jest Jego nieograniczonym MIŁOSIERDZIEM.

Andrzej Trzosek