Pielgrzymka Rycerzy Kolumba do Śląskiej Fatimy

W niedzielę 14 lipca 2019 r. Rycerze Kolumba z Archidiecezji Katowickiej pielgrzymowali do najstarszego w Polsce Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Turzy Śląskiej - zwanego Śląską Fatimą.

Pielgrzymowali razem z rodzinami z parafii: Św. Piusa X z Rudy Śl., Św. Wawrzyńca z Rudy Śl., Podwyższenia Krzyża Świętego z Tych, Św. Anioła Stróża z Gorzyc, Św. Wawrzyńca z Wodzisławia Śl. razem z pielgrzymką parafialną, Św. Jacka z Rydułtów, Najświętszej Marii Panny Królowej Rodzin z Jankowic Rybnickich, Matki Bożej Fatimskiej z Turzy Śl.

Na sumie odpustowej, o godzinie 10.30, modliliśmy się z liczną rzeszą pielgrzymów, w intencji Rycerzy Kolumba z Archidiecezji Katowickiej i ich rodzin o błogosławieństwo, rozwój i potrzebne łaski. Po Mszy Św. wszyscy wzięli udział w procesji z figurą Matki Bożej Fatimskiej. Mszę świętą w intencji Rycerzy i ich rodzin celebrował oraz kazanie odpustowe wygłosił ks. Andrzej Sarota, który jest proboszczem w Tubize w Belgii. W homilii podkreślił charakterystyczną duchowość mężczyzn - Rycerzy. Ksiądz Kazimierz Czempiel Proboszcz i Kustosz Sanktuarium MBF przypomniał wydarzenia jakie miały miejsce w Fatimie102 lata temu. Podczas trzeciego objawienia, które miało miejsce 13 lipca 1917 r. w dolinie Cova da Iria, Maryja powierzyła trójce portugalskich dzieci trzy tajemnice – później spisane przez s. Łucję dos Santos, jedną z wizjonerek. Matka Boska ukazując się nad dębem skalnym wskazała, żeby dzieci nadal codziennie odmawiały różaniec na cześć Matki Boskiej Różańcowej, dla uproszenia pokoju na świecie i o zakończenie wojny. Wtedy ukazała wizję piekła oraz konsekwencje obrażania Boga. Powiedziała, że Bóg chce ustanowić w świecie nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi. „Lecz jeżeli ludzie nie przestaną obrażać Boga, wybuchnie druga, jeszcze gorsza, w czasie panowania Piusa XI. Aby temu zapobiec, przyjdę prosić o poświęcenie Rosji mojemu Niepokalanemu Sercu oraz o Komunię św. ¬wynagradzającą, w pierwsze soboty miesiąca. Jeżeli moje prośby zostaną wysłuchane, Rosja nawróci się i nastanie pokój”. Zapewniła, że „Na koniec jednak moje Niepokalane Serce zatriumfuje.”

Ksiądz Proboszcz wyraził radość z udziału Rycerzy Kolumba w jednym z sześciu w roku odpustów i zaprosił do spotkania za rok, w jeszcze liczniejszej grupie. Podkreślił, że Rycerze zawsze stawali w obronie kobiet. Dzisiaj, kiedy atakowana jest Maryja i Kościół, są potrzebne wspólnoty stające w Jej obronie - poprzez swoją postawę, modlitwę i świadectwo.

Delegat Rejonowy Brat Tadeusz Tyc korzystając z możliwości zabrania głosu krótko przybliżył pielgrzymom ideę i zasady działania wspólnot Rycerzy przy parafiach. Przybliżył cel realizowanych przez tę wspólnotę programów: Wiara, Rodzina, Społeczność, Życie. Zaprosił mężczyzn spełniających warunki do wstąpienia w szeregi Rycerzy, podając dane kontaktowe na folderach rozdawanych po zakończeniu uroczystości.