Są wśród Nas - Rycerskie pasje i zamiłowania. Artystyczny talent Brata Wojciecha Ziemnickiego, Rycerza Rady 14023 im. Papieża Jana Pawła II ze Starachowic

Dynamiczny rozwój Rycerzy Kolumba w Polsce sprawia, że do Zakonu trafia coraz więcej ludzi utalentowanych, z twórczymi pasjami do sztuki. Jednym z nich jest artysta-plastyk brat Wojciech Ziemnicki z Rady 14023 im. Papieża Jana Pawła II ze Starachowic, a z racji miejsca zamieszkania należący do wspólnoty Parafii Wszystkich Świętych w Starachowicach.

W swoim dorobku artystycznym posiada niezwykle piękne prace malarskie i rzeźbiarskie, przedstawiające postacie świętych Kościoła Katolickiego, które zdobią znane Sanktuaria i Kościoły w Polsce. To między innymi jego prace - obraz do kaplicy kapłańskiej, rzeźba Świętej Faustyny, płaskorzeźba Jezusa Miłosiernego oraz wiele innych dzieł błogosławionych dodają blasku Sanktuariom w Kałkowie Godowie, Świnicach Wareckich, Licheniu, a także wielu kościołom między innymi w Gdyni, Bełchatowie, Dziebałtowie, Starachowicach i poza granicami kraju w Brazylii i Filipinach.

W bogatym dorobku artystycznym nie sposób przeoczyć medalu wykonanego przez Mennicę Warszawską według Jego autorstwa, wręczonego Janowi Pawłowi II przez Ks. Kustosza Eugeniusza Makulskiego w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu, upamiętniającego VI pielgrzymkę Ojca Świętego do Ojczyzny. W swoich pracach o tematyce sakralnej, Brat Wojciech w sposób szczególny przedstawia artystyczną wizję duchowego chrześcijaństwa, tajemnicy Miłosierdzia i Eucharystii.

Wielka skromność Brata Wojciecha, oraz dystans do własnej twórczości, świadczą o Jego dużej wrażliwości i pokorze wobec niezmierzonej potęgi duchowości i tajemnicy naszej Wiary, stających się udziałem oglądających jego prace. To właśnie „Miłosierdzie”, będące częścią fundamentów naszego Zakonu, stało się także mottem większości Jego dotychczasowych prac artystycznych. Takim potwierdzeniem szczególnego stosunku do tej świętej reguły niech będzie ostatnia Jego praca płaskorzeźba „Jezusa Miłosiernego”. Jest to zjawiskowa i monumentalna postać Jezusa Chrystusa wykonana dla Sanktuarium Świnic Wareckich, gdzie chrzczona była, przystępowała do Komunii Świętej i zdobywała podstawy naszej Wiary Helena Kowalska, znana bardziej jako Święta Faustyna, głosicielka i gorąca orędowniczka kultu Miłosierdzia Bożego. Dzieło to stało się inspiracją do szerszego zaprezentowania w naszym Zakonie nieprzeciętnego talentu naszego Brata Wojciecha Ziemnickiego.

O swojej twórczości mówi tak:
W swoich pracach staram się zaprezentować wizję artystyczną, w której najbardziej mi zależy na szczerości wypowiedzi, poszukiwaniu piękna wynikającego z Wiary i Prawdy. Jeżeli uda mi się ustrzec od pychy czy buntu, tak dominujących we współczesnym postmodernizmie, to dzięki Bogu. Jeśli któraś z moich prac pomoże chociaż jednemu człowiekowi w drodze do zbawienia, to chwała Bogu.

W najbliższym czasie dużym wyzwaniem artystycznym dla naszego Brata będzie wykonanie, zgodnie z życzeniem proboszcza i zarazem Kustosza Sanktuarium Świnic Wareckich Ks. Janusza Kowalskiego, całego wystroju prezbiterium z tabernakulum, ołtarzem i amboną włącznie. Znając nieprzeciętny talent Brata Wojciecha, poparty nietuzinkowym zaangażowaniem i determinacją z jaką poświęca się swojej pasji można być spokojnym i pewnym Jego kolejnego artystycznego sukcesu.

Wielkie oddanie naszemu Rycerstwu, zaowocowało miedzy innymi zaprojektowaniem i autorskim nadzorem nad wykonaniem w 2012 roku jednego z Ołtarzy procesji Bożego Ciała w Parafii M.B.N.P. w Starachowicach, o którym to pisałem swego czasu na naszej stronie internetowej. Rozwój członkostwa w Zakonie, to także nowi utalentowani artyści, o których powinniśmy wiedzieć, o których powinniśmy zabiegać, z których powinniśmy być dumni, i których powinniśmy promować dla dobrze rozumianego wspólnego dobra. Jestem przekonany, że załączone fotografie niektórych jego prac, jeszcze bardziej przybliżą sylwetkę naszego Brata i ukażą zakres jego artystycznych możliwości, a słowa znanego miłośnikom malarza i rzeźbiarza Joana Miró
„Ważniejszy od samego dzieła jest efekt, jaki ono wywołuje. Sztuka może umrzeć, obraz może ulec zniszczeniu. Istotne jest ziarno, które zostało zasiane”
w pełni oddadzą istotę Jego twórczości.

Leszek Kucharski
Wielki Rycerz Rady 14023
im. Papieża Jana Pawła II w Starachowicach