Podsumowanie 131 Najwyższej Konwencji

Bądźcie opiekunami Bożych Darów - słowa Papieża Franciszka to myśl przewodnia 131. Najwyższej Konwencji, która tym razem odbyła się w San Antonio w Teksasie.

Delegację Polską reprezentowali; Delegat Stanowy Krzysztof Orzechowski, Były Delegat Terytorialny Andrzej Gut-Mostowy oraz delegat wybrany na Konwencji Stanowej Andrzej Anasiak. Wszyscy w towarzystwie żon. Wśród ponad 100 purpuratów obecny był Ordynariusz Diecezji Radomskiej - bp Henryk Tomasik, dziesięciu kapłanów z Kapelanem Stanowym Zastępczym - ks. Tomaszem Krajem na czele oraz koordynator Rady Najwyższej w Polsce - Leszek Waksmundzki.

Prace na Konwencji rozpoczęły się od Seminarium na temat członkostwa. Najwyższy Rycerz Carl Anderson wygłosił przemówienie, w których podkreślił znaczenie wzrostu członkostwa. Powiedział, że aby żyć w zgodzie ze swoją dewizą, jako "silne prawe ramię Kościoła", Zakon musi rozwijać się liczebnie. Więcej członków oznacza więcej działalności charytatywnej, więcej pomocy bardziej potrzebującym i większa zdolność do pomocy Kościołowi na poziomie lokalnym, diecezjalnym i uniwersalnym. "Kościół potrzebuje swojej prawej ręki bardziej niż kiedykolwiek".

Zastępca Najwyższego Rycerza Dennis Savoie podkreślił, że Zakon oferuje swoim członkom wskazówki do rozwoju w wierze, które pozwalają im być "lepszymi katolikami, lepszymi mężami, lepszymi ojcami, lepszymi dziadkami i lepszymi obywatelami...". „Jest wystarczająco dużo powodów w każdej z tych trzech korzyści dla nas wszystkich, aby zaoferować członkostwo każdemu kwalifikującemu się katolikowi".

W czasie, gdy delegaci rozmawiali na temat członkostwa, kapelani obradowali i omawiali zadania, jakie przed nimi stoją w najbliższym roku pracy. Zebraniu kapelanów stanowych przewodniczył Najwyższy Kapelan - Arcybiskup William Lori. Zwrócił uwagę na kapłanów i biskupów, którzy są następcami Ks. McGivney. Arcybiskup Lori powiedział, że Program Kapelanów, poprzez który kapelani stanowi i kapelani Rad zachęcani są do większej aktywności w spotkaniach i działaniach swoich Rad - przyczynił się do rozwinięcia i pogłębienia wiary Rycerzy w całym Zakonie. Kolejnym krokiem, powiedział arcybiskup, jest prowadzenie Rycerzy i Rad w kierunku nowej ewangelizacji Kościoła, poprzez ich publiczne świadectwo i działalność charytatywną. "Musimy angażować się - mówiąc słowami Błogosławionego Jana Pawła II - w miłosierdzie, które ewangelizuje" - powiedział Arcybiskup Lori. "Rycerze muszą stać się bardziej skutecznym instrumentem w procesie tworzenia, łączenia wiary i społeczności, wiary i kultury oraz wiary i codziennego życia mężczyzn i ich rodzin."

Tego samego dnia wieczorem Delegacja Polska miała okazję do spotkania z Najwyższym Rycerzem Carlem Andersonem. Delegat Stanowy przekazał informacje z postępu rozwoju Zakonu w Polsce oraz przedstawił plan na najbliższy czas.

We wtorkowy poranek obrady Najwyższej Konwencji rozpoczęły się uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem Arcybiskupa Gustavo Garcia-Siller z San Antonio, który również wygłosił homilię. W koncelebrze brało udział 11 kardynałów, dwunastu arcybiskupów i biskupów i ponad 100 księży. Msza święta odbyła się 6 sierpnia 2013, w święto Przemienienia Pańskiego.

Na rozpoczęcie 131. Konwencji Rycerzy Kolumba w San Antonio, Najwyższy Rycerz Carl Anderson zaprezentował Doroczne Sprawozdanie. Przedstawił rekordową aktywność organizacji w roku bratnim, który właśnie się zakończył. Nowy rekord obejmuje darowizny na ponad 167 milionów dolarów przekazane na cele charytatywne oraz ponad 70 milionów godzin przepracowanych społecznie przez członków. Najwyższy Rycerz podkreślił kilka programów charytatywnych przeprowadzonych przez Rycerzy w kilkunastu krajach. Wymieniając także dzieło realizowane w Polsce przez Radę 14004 z Radomia - „Łuczniki dla Afryki”.
Najwyższy Rycerz wskazał również kilka innych osiągnięć z ostatniego roku, w tym nowy rekord ogólnego członkostwa wynoszący 1 843 587, ekspansję do Ukrainy i na Litwę, oraz przekroczenie pewnej istotnej granicy, jaką jest ponad 90 miliardów dolarów w aktywach ubezpieczeń na życie.

Nowy Program Modlitwy Maryjnej Rycerzy Kolumba został zainaugurowany podczas Mszy świętej w drugim dniu Konwencji - 7 sierpnia. Oprawione reprodukcje obrazu Niepokalanego Poczęcia, które delegaci stanowi nieśli w czasie procesji podczas ceremonii inauguracyjnej na końcu Mszy świętej, będą nawiedzać wspólnoty w ramach programu modlitewnego. Ceremonii przewodniczył Najwyższy Kapelan - Arcybiskup William Lori. Modlił się, by Bóg błogosławił delegatów stanowych, w czasie, gdy przygotowują się by „nieść te wizerunki Najświętszej Panny do Rad i do krajów na całym świecie”.

Drugiego dnia w godzinach popołudniowych odbyła się sesja, w czasie której wręczane były nagrody. Akcent polski był dość wyraźny, Delegat Stanowy Krzysztof Orzechowski wraz z małżonką trzykrotnie odbierali nagrody. Jurysdykcja Polska zrealizowała plan wzrostu członkostwa oraz powstania nowych Rad. To pozwoliło Delegatowi Stanowemu być w gronie laureatów nagrody „Pinnacle Award”. 

Członkowie Zgromadzenia Fr. Hennepin wzięli udział w dorocznej pielgrzymce do Niagara on the Lake, miejscu obozu wojskowego z czasów I Wojny Światowej, gdzie amerykańscy i kanadyjscy żołnierze polskiego pochodzenia odbywali wspólne ćwiczenia, by się przygotować do wyzwolenia Polski. W 1918 roku, epidemia grypy "hiszpanki" spustoszyła obóz, powodując śmierć 41 żołnierzy, z których 24 jest pochowanych na cmentarzu św. Wincentego a Paolo. Cmentarz jest teraz pomnikiem wojennym. Od 95 lat amerykańskie i kanadyjskie społeczności osób polskiego pochodzenia organizują doroczną pielgrzymkę do tego cmentarza i pomnika. 

Wieczorem delegacja z Polski w czasie kolacji gościła abp Mieczysława Mokrzyckiego z sekretarzem ks. Andrzejem Legowiczem oraz bpa Henryka Tomasika. To doskonała okazja do rozmowy na temat rozwoju Zakonu w Polsce i na Ukrainie.

Msza święta ostatniego dnia za zmarłych odbyła się w obecności szczególnych relikwii – krwi Błogosławionego Jana Pawła II, które zostały przyniesione w procesji i wystawione w sanktuarium. Relikwie są darem, który Rycerze Kolumba otrzymali od kardynała Stanisława Dziwisza, arcybiskupa Krakowa podczas Światowego Kongresu Bożego Miłosierdzia w Krakowie. Relikwie zostały wniesione uroczyście przez abp Mieczysława Mokrzyckiego w asyście Rycerzy stopnia patriotycznego z Polski. W swoim wystąpieniu, Arcybiskup Mokrzycki wspominał, że Jan Paweł II w ostatnich miesiącach swojego życia, zanim udał się na spoczynek, modlił się w swojej prywatnej kaplicy, a potem podchodził do okna w swojej sypialni, by z niego błogosławić. „Błogosławił pielgrzymów przechodzących przez plac, błogosławił wieczne miasto Rzym, błogosławił cały Kościół i cały świat. Czynił to każdego dnia” - powiedział arcybiskup.
Na zakończenie, arcybiskup Mokrzycki powiedział; „Tak więc dziś, niech poprzez te święte relikwie, pobłogosławi naszą pracę, byśmy nadal wzrastali w wierze i świętości”.

W czasie ostatniej sesji roboczej przyjęte zostały rezolucje. W skład tych rezolucji wchodzą także te, które III Konwencja Stanowa w Polsce przyjęła i przesłała do Rady Najwyższej.

Zachęcam wszystkich do lektury przemówień, informacji i rezolucji przyjętych na 131 Najwyższej Konwencji. Informacje dostępne na stronie www.kofc.org

Andrzej Anasiak