Formacja

I Pielgrzymka Rycerzy Kolumba w Polsce na Jasną Górę

Ostatni weekend lutego był szansą na spotkanie z Matką i duchowe skupienie Braci Rycerzy i ich rodzin. Bracia z Rady 14023 i 15015 w Starachowicach Rady 14955 w Częstochowie byli w dniach 23-24 lutego 2013 organizatorami I Pielgrzymki Rycerzy Kolumba na Jasną Górę. Myślą przewodnią pielgrzymki było wspieranie instytucji małżeństwa oraz konsolidacja braci i ich rodzin.

Przybyliśmy na Jasną Górę z intencją, aby spotkanie u tronu Jasnogórskiego Maryi zaowocowało miłością w Zakonie i w rodzinach. A w obchodzonym Roku Wiary prosiliśmy o jej umocnienie. Patronat honorowy objęli Jego Eminencja Ks. Kardynał Franciszek Macharski, Jego Eminencja Ks. Kardynał Kazimierz Nycz, Jego Ekscelencja Ks. Arcybiskup Wacław Depo, Jego Ekscelencja Ks. Biskup Henryk Tomasik, Kapelan diecezjalny Ks. Infułat Stanisław Pindera oraz Delegat Stanowy Brat Krzysztof Orzechowski. W pielgrzymce uczestniczyło 132 Pielgrzymów a także Kapelani z różnych stron Polski. Część osób od godziny 11:00 zwiedzała Jasną Górę z przewodnikiem.

Podczas rozpoczęcia pielgrzymki w kaplicy św. Józefa, ks. Arcybiskup Wacław Depo, powitał serdecznie Rycerzy Kolumba na Jasnej Górze i wyraził nadzieję na dalsze działania Rycerzy w kierunku kontynuowania rozpoczętej tradycji rycerskich pielgrzymek. Z wielką aprobatą mówił o podkreślanej przez Rycerzy więzi rodzinnej i poparł działania na rzecz Kościoła i wiary katolickiej. Po wystąpieniach zaproszonych gości rozpoczęła się część artystyczna, podczas której wystąpiła mezzosopranistka Anna Maria Adamiak wraz z wybitnym organistą Robertem Grudniem. Dobrany z wielkim znawstwem repertuar podkreślał związki Rycerzy Kolumba z Kościołem. Na zakończenie koncertu, artystka poprosiła, aby wszyscy zgromadzeni wspólnie odśpiewali Barkę. Po koncercie nastąpiły prelekcje Brata Leszka Waksmundzkiego który mówił o jednym z pierwszych krajów chrześcijańskich Armenii, oraz Brata Andrzeja Wąchockiego który przybliżył historię Wiślicy i chrztu kraju Wiślan.

O godzinie 16:30 pielgrzymi rozpoczęli Drogę Krzyżową na Wałach Jasnogórskich, którą poprowadził ksiądz kapelan Grzegorz Roszczyk z Rady 15015 w Starachowicach. Dotyczyła Rodziny. Mimo niesprzyjającej aury (a może właśnie dlatego) wywarła duże wrażenie na wszystkich uczestnikach.
O godz. 18.30 w Kaplicy Cudownego Obrazu odbyła się uroczysta msza święta pod przewodnictwem ks. Arcybiskupa seniora Stanisława Nowaka. W trakcie homilii Ekscelencja ks. Arcybiskup odnosząc się do historii chrześcijańskich zakonów rycerskich, podkreślił wielkie znaczenie Zakonu Rycerzy Kolumba dla laicyzującej się Europy i poparł ideę ewangelizacji, jaką wykreował założyciel Zakonu ksiądz McGivney. Arcybiskup Senior powiedział m. in.:
„Ma wielki sens to pielgrzymowanie na Jasną Górę. Bł. Jan Paweł II tak jasno powiedział, że my tutaj się czujemy u siebie. Wszystkie stany, wszystkie zawody tutaj są u Matki, są u Tej, która jest Miłością wielką, wspomagającą. Na pewno warto tutaj do Matki Bożej przychodzić, i z pewnością jest jakiś wielki sens, że Rycerze Kolumba są tutaj, wszak żyjecie tym przepięknym zawołaniem ‘Vivat Jezus’ ‘Niech żyje Jezus’ – a kto nas nauczy Jezusa, jak nie Maryja. Niech żyje Jezus w waszych sercach, na waszych drogach, w waszej mądrości, filozofii, logice życia”.
Pierwszy dzień pielgrzymki zakończył się Akatystem i modlitwą o pokój na Świecie, a następnie Apelem Jasnogórskim w Kaplicy Cudownego Obrazu.
Dzień drugi Pielgrzymki rozpoczęto od Mszy św. której przewodniczył i homilię wygłosił kapelan Rady 15117 z Gdańska ksiądz prałat Filip Krauze.

Po Mszy św. uczestnicy zostali przewiezieni do Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie którego twórcą jest brat Krzysztof Witkowski rycerz naszego zakonu.Widok pięknie pokazanych ok.7000 eksponatów robi niesamowite wrażenie. Na zakończenie wizyty w Muzeum Pielgrzymi mieli możliwość skosztować papieski kremówki przywiezione z Wadowic.

Następnie wróciliśmy na Jasną Górę gdzie w Kaplicy Różancowej wysłuchaliśmy wystąpienie Delegata Stanowego Brata Krzysztofa Orzechowskiego który pięknie mówił o Rodzinie. Swoją obecnościę zaszczycił nas także Arcybiskup senior Stanisław Nowak który po krótkim wystąpieniu pobłogosławił wszystkich Pielgrzymów. Końcowy referat wygłosił Brat Krzysztof Szwed ze Starachowic na temat starachowickiego Papamobile. Po końcowym Błogosławieństwie Pielgrzymi odjechali do swoich domów.

W tym miejscu pragniemy podziękować Ojcom Paulinom z Jasnej Góry za wielką pomoc jaką nam okazali i za przyjęcie nas. Szczególnie dziękujemy Ojcu Ignacemu Rękawkowi, Kustoszowi Jasnej Góry oraz Ojcu Marianowi Waligórze, zastępcy Kustosza Jasnej Góry. Dziękujemy wszystkim którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji tej Pielgrzymki.

Ale nie byłoby Pielgrzymki bez Pielgrzymów. A przybyli z następujących Rad:
14004 – Radom, 14023 – Starachowice, 14577 – Skarzysko Kamienna, 14955 – Częstochowa, 14983 – Tychy,14989 – Mierzyn, 15015 – Starachowice, 15078 – Toruń, 15117 – Gdańsk, 15142 – Ostrowiec Świętokrzyski, 15160 – RudaŚląska, 15195 – Opoczno, 15239 – Tarnobrzeg, 15268 – Rzeszów, 15279 – Łodź, 15281 – Skarżysko Kościelne, 15299 – Suchedniów, 15416 – Chmielnik, 15460 – Ożarów, 15500 – Wodzisław Śląski, 15520 – Brodnica, 15523 – Czeladź, 15622 – Tomaszów Mazowiecki.

Serdecznie Wam wszystkim dziękujemy. Niech Matka Najświętsza ma Was w swojej opiece.

Szczęść Boże
Wiwat Jezus

Organizatorzy