Peregrynacja Obrazu Świętej Rodziny

Inicjacja i peregrynacja w Toruniu

17 października 2015 roku odbyła się w Toruniu inicjacja I stopnia. W szeregi Rycerzy Kolumba przyjęci zostali kandydaci z Prabut i Wejherowa. Ceremonię przyjęcia przeprowadził połączony zespół inicjacyjny, w skład którego wchodzili Bracia z Brodnicy i Gdańska. W ceremonii wziął udział Kustosz Stanowy Piotr Ropel, który był organizatorem tej inicjacji oraz Delegat Rejonowy Janusz Palczewski.

Po przyjęciu w szeregi Rycerzy Kolumba nowi Bracia mieli możliwość wziąć udział w uroczystości nawiedzenia kopii obrazu Świętej Rodziny w parafii toruńskiej Rady Nr 15078.

Uroczystość rozpoczęła się od procesyjnego wprowadzenia Obrazu do kościoła parafialnego pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Toruniu w asyście księży Kapelanów, Liturgicznej Służby Kościelnej, Panów Rycerzy Stopnia Patriotycznego oraz Braci Rycerzy z Torunia, Wąbrzeźna, Ciechocinka, Wejherowa, Prabut i Gdańska. Panowie Rycerze Stopnia Patriotycznego wystąpili w regaliach pod przewodnictwem Marszałka Stopnia Patriotycznego Brata Stefana Otremby.

Po wprowadzeniu Obrazu do kościoła rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana przez Kapelanów Rycerzy Kolumba. Mszy św. przewodniczył kapelan Rady Nr 16014 w Ciechocinku ks. Prałat Grzegorz Karolak. W koncelebrze uczestniczyli: kapelan Rady Nr 16015 w Zduńskiej Woli ks. dr Prałat Dariusz Kaliński - Teolog - Dogmatyk, kapelan Rady Nr 15708 w Wejherowie ks. Prałat Tadeusz Reszka, kapelan Rady Nr 15078 w Toruniu ks. Kanonik Jan Ropel, ks. Arkadiusz Relidziński i diakon ks. Bartosz Adamski.

Homilię wygłosił ks. Prałat Grzegorz Karolak. W wygłoszonym słowie przybliżył wiernym historię cudownego Obrazu jak również, historię i działalność Rycerzy Kolumba. Wspierając się w homilii, na opartym na faktach przykładzie, mówił m. in.: "... Rycerze Kolumba są wysłannikami Boga. Rycerstwa nie można otrzymać inaczej jak tylko od Boga. (...) Każdy Rycerz Kolumba jest bezcenny. Nie można go kupić za żadne pieniądze bo to jest dar Boga dla wspólnoty ...".

W trakcie Mszy św., gospodarz uroczystości, ks. proboszcz Jan Ropel, udzielił chrztu św. W przepięknej chrzcielnicy chrzest otrzymało dwoje małych dzieci.

Po zakończeniu Mszy św., Kapelani oraz Bracia Rycerze udali się na poczęstunek, w którego przygotowanie i podawanie zaangażowane były żony braci Rycerzy z toruńskiej Rady.

W imieniu Delegata Stanowego Zacnego Brata Andrzeja Anasiaka oraz całej Rady Stanowej, Kustosz Stanowy Piotr Ropel bardzo serdecznie dziękuje wszystkim Czcigodnym Księżom Kapelanom za ich zaangażowanie i trud, który włożyli w nadanie wydarzeniu nawiedzenia Obrazu uroczystego charakteru. Toruńska uroczystość stanowi początek peregrynacji Obrazu Świętej Rodziny w Radach Polski północnej.