Dla Księży
Rycerze Kolumba – założeni na fundamencie zasad: Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa – zostali powołani do istnienia w 1882 roku przez ks. Michaela McGivneya, proboszcza parafii pw. Najświętszej Maryi Panny w New Haven w stanie Connecticut oraz grupę jego parafian. Jaki mieli cel? Chcieli nieść finansową pomoc i wsparcie chorym, niepełnosprawnym oraz potrzebującym członkom i ich rodzinom. 31 października 2020 r. ks. Michael McGivney został ogłoszony błogosławionym.
ZAPROSZENIE DLA PROBOSZCZÓW |
KAPELANI O RYCERZACH KOLUMBA: |
DLACZEGO WARTO MIEĆ RYCERZY KOLUMBA W PARAFII? |
- Rycerze Kolumba działają przede wszystkim na rzecz parafii i parafian.
- Dzięki Rycerzom Kolumba mężczyźni mają swoje miejsce w Kościele.
- Podstawową i najważniejszą działalnością Rycerzy Kolumba jest czynienie dzieł miłosierdzia.
- Mężczyźni są 'zadaniowcami', dlatego Rycerzom łatwiej jest pogłębiać swoją wiarę poprzez czyn i dzieła miłosierdzia.
- Rycerze Kolumba działają na rzecz umacniania rodziny oraz na rzecz ochrony życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci.
- Rycerze Kolumba nie konkurują, ale współpracują z innymi wspólnotami na terenie parafii.
- Rycerze Kolumba docierają ze swoim przesłaniem do mężczyzn nieaktywnych w życiu parafialnym.
6 KROKÓW
|
- Skontaktowanie się z osobą odpowiedzialną za rozwój Rycerzy Kolumba (email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)
- Podanie informacji o Rycerzach Kolumba w czasie ogłoszeń parafialnych lub uwzględnienie ich w homilii (materiały dostarczą Rycerze).
- Zorganizowanie w pierwszym tygodniu po ogłoszeniach spotkania informacyjnego o Rycerzach. Należy je poprzedzić wręczeniem potencjalnym kandydatom zaproszeń na spotkanie (zaproszenia dostarczą Rycerze).
- Zorganizowanie w drugim tygodniu kolejnego spotkania informacyjnego dla kandydatów.
- Zorganizowanie w trzecim tygodniu, poprzedzonej mszą święta, ceremonii przyjęcia przeprowadzonej przez Rycerzy.
- Ustalenie po ceremonii przyjęcia terminu cyklicznych spotkań Rycerzy.
KAPELAN RYCERZY KOLUMBA |
- Kapelana wybierają członkowie Rady zgodnie ze statutem Rycerzy Kolumba. Zwyczajowo funkcja ta powierzana jest proboszczowi.
- Kapelan nie zarządza Radą. Działalność Rycerzy nie wymaga od Kapelana tyle czasu i uwagi co inne grupy i wspólnoty. Przeciwnie - to Rycerze są oddaną proboszczowi grupą, na którą zawsze może liczyć.
- Kapelan uczestniczy w comiesięcznych zebraniach Rady.
- Głównym zadaniem Kapelana jest posługa w charakterze przewodnika duchowego Rady jako całości i poszczególnych Rycerzy. Nadzoruje działalność religijną Rady, pomaga w zaplanowaniu programów formacji duchowej i służy poradą w organizacji inicjatyw charytatywnych.
- Kapelan pomaga rozwijać Radę, zapraszając nowych mężczyzn do wstąpienia do Rycerzy Kolumba.