Peregrynacja Obrazu Świętej Rodziny

Wąbrzeźno i Nowa Wieś Królewska gościły Matkę

Obraz Świętej Rodziny, który peregrynuje po Polsce, dotarł na przełomie lutego i marca 2016 roku do dekanatu wąbrzeskiego. Jest on akwafortą przedstawiającą Najświętszą Rodzinę wykonaną przez Giovanniego Balestrę, której oryginał znajduje się w Rzymie. Oprawione reprodukcje obrazu peregrynują po naszym kraju dzięki zaangażowaniu Zakonu Rycerzy Kolumba.

Powitanie obrazu w Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej odbyło się w sobotni wieczór 27 lutego 2016 roku. Uczestniczyli w nim wierni zgromadzeni w świątyni, wąbrzescy Rycerze Kolumba, a także delegat rejonowy brat Janusz Palczewski, koordynator peregrynacji na Polskę północną brat Piotr Jagucki oraz brat Zdzisław Jakubowski. W katechezie wygłoszonej do wiernych kapelan Rady ks. proboszcz Jan Kalinowski podkreślił, że rodzina jest podstawową wspólnotą na której opiera się całe życie człowieka.

Peregrynacja obrazu jest nawiązaniem do nauczania Jana Pawła II i późniejszych papieży, którzy często spotykali się z rodzinami. Cieszę się, że inicjatywa Rycerzy Kolumba została podjęta przez pozostałe wspólnoty parafialne, które przygotowały katechezy na czas pobytu obrazu w parafii.

Wierni z Wąbrzeźna pożegnali obraz Świętej Rodziny w czwartkowy wieczór (3 marca). Kolejnym jego miejscem pobytu była parafia pw. Świętego Jana Chrzciciela w Nowej Wsi Królewskiej. Tam udali się 4 marca wąbrzescy Rycerze Kolumba, aby uroczyście przekazać obraz należącemu do wspólnoty księdzu proboszczowi Jackowi Dudzińskiemu. Parafianie w Nowej Wsi Królewskiej gościli wizerunek Świętej Rodziny przez 2 dni, po czym powędrował on do Brodnicy.

Zbigniew Markiewicz