I Pielgrzymka Rycerzy Kolumba w Polsce na Jasną Górę

W dniach 23-24 lutego 2013 r. odbyła się I Pielgrzymka Rycerzy Kolumba w Polsce na Jasną Górę zorganizowaną przez Braci z Rady Częstochowskiej i Rad Starachowickich.

Spotkanie na Jasnej Górze otworzył Arcybiskup Wacław Depo - Metropolita Częstochowski, wzywając do umiłowania Kościoła oraz odnowienia i pogłębienia więzi z Chrystusem.

Droga Krzyżowa w intencji rodzin Rycerzy przeżywana na Wałach Jasnej Góry przy obfitych opadach śniegu i zimnie, pozwalała mocniej doświadczyć potrzeby wiernego kroczenia za Chrystusem pomimo trudności, niesprzyjających okoliczności, kiedy nie wszystko układa się po naszej myśli.

Rycerze uczestniczyli w Mszy św. w kaplicy cudownego obrazu Matki Bożej pod przewodnictwem emerytowanego Arcybiskupa Stanisława Nowaka, który wzywał, aby formację oparli o nasze zawołanie „Vivat Jesus”, żeby Jezus coraz pełniej był obecny w naszych sercach, umysłach, działaniach, naszych rodzinach i wspólnotach. Z całą mocą podkreślił, że brak formacji we wspólnocie degeneruje, „kto się nie rozwija obumiera”. Dom Matki jest najlepszym miejscem, by uczyć się żyć Jezusem i dla Jezusa. Wskazał nam, że ojcem zakonów rycerskich jest św. Bernard, który uczył walczyć najpierw ze swoimi słabościami, a potem w obronie wartości. Dzisiaj jesteśmy szczególnie wezwani, aby bronić wartości chrześcijańskich, bronić człowieka.  Myślę, że jako Rycerze powinniśmy podjąć przemyślane działania w obronie tych wartości.

Prawdziwą ucztą duchową był udział w koncercie Anny Marii Adamiak - mezzosopranistki śpiewającej przy znakomitym akompaniamencie znanego muzyka - Roberta Grudzień. Kiedy brakuje słów by wyrazić miłość, uwielbienie, adorację, nie ma lepszego sposobu niż muzyka. Ktoś powiedział, że muzyka będzie rozbrzmiewała całą wieczność, bo jest nieskończona.

Niedziela rozpoczęła się od uroczystej Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej, gdzie ks. kapelan Filip Krauze wskazał praktyczne sposoby realizacji naszego powołania do miłosierdzia, jedności, braterstwa i patriotyzmu.

W drugim dniu pielgrzymki częstochowscy Rycerze zorganizowali zwiedzanie muzeum monet i medali Jana Pawła II otwarte w 2011 roku. Jest to największa kolekcja na świecie licząca ok 8 tys. eksponatów, a z każdym jest związana jakaś historia. W muzeum znajdują się wręcz unikatowe egzemplarze, czasami jako jedyne na świecie. W muzeum są również relikwie Ojca Św. Bł. Jana Pawła II. Inicjatorem i założycielem muzeum jest Rycerz - Brat Krzysztof Witkowski.